Cred ca fiica mea isi induce voma

Am gasit de mai multe ori wc-ul murdar si ieri am auzit si niste zgomote ciudate de la baie. in plus, a inceput sa manance extrem de mult intr-un scurt timp si nu s-a ingrast deloc. am incercat sa vorbesc cu ea, a recunoscut ca a vomitat o data de doua ori, dar numai pentru ca i se facuse rau., imi este teama sa nu fie bulimica. nu stiu cum sa procedez, cum sa o abordez

Postat pe 17 Octombrie 2008 14:40
Imi pare rau daca este asa, dar eu as aduce o prietena de-a mea si atunci cand este si fiica mea prezenta, prietena mea ar spune asa ca pe o barfa "ca uite o prietena de-a mea are bulimie. A fost la medic si analizele au iesit proaste, iar acum spune ca daca isi vedea de treaba acum nu ar fi ajuns aici". Atat, si nu am dezvolta mai mult subiectul, astfel isi va da seama ca este ceva montat. Cu siguranta fiica ta isi va pune intrebari si va veni ea singura sa-ti spuna.
Succes!
BC
Postat pe 23 Octombrie 2008 10:22
Buna!Nu stiu cati ani are fiica ta..daca are pe cineva sau nu...dar te-ai gandit daca s-ar putea sa fie ...insarcinata?
onutz1506
Postat pe 9 Noiembrie 2008 21:07
Cred ca pot sa ajut pentru ca am trecut si eu prin asta. Cauta sa rezolvi problema incepand de la cauzele care au determinat-o sa inceapa. In general problemele apar din cauza faptului ca sunt nemultumiti de cum arata sau vor sa capteze atentia parintilor. Nu o judeca si nu incerca sa o pacalesi cu invitati "surpriza".
Tinerii nu sunt prosti si o sa isi dea seama ca o minti, ceea ce va agrava problema , facan-o sa se simta singura si neinteleasa. Citeste pe net despre bulimie si confrunt-o intr-o discutie ca de la egal la egal. Castiga-i prietenia si ascult-o. A, si nu uita sa ii spui ca e frumoasa. Si nu asa... ca copilul meu e cel mai frumos. Cauta-i calitatile si nu omite defectele. Astfel ea va sti ca opinia ta este justa si va avea incredere in ceea ce ii spui.
Succes.
e_l_e_n_a
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:40
si eu am o prietena care face aceeasi greseala.
isi provoaca voma timp de un an de zile..
nu am ce sa ii fac sau sa ii mai zic... am vb cu ea pe tema asta, dar nu o am mentionat ca stiu ce face.
sincer, cum poti ajuta un astfel de om care isi provoaca asa ceva???

Neghinitza
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:32

ori isi curata continutul intestinal(gestul elefantului-Kunjala)
ori are probleme de nutritie si trebuie consultat un medic.cu anorexia nu te joci.de ce sa nu prevenim ? Foarte bine ca o observati.
cercelmarilena
Postat pe 15 Ianuarie 2009 13:54
O amica care de 20 de ani si mai bine practica voma dupa o masa copioasa fiindca ii place sa manince dar nu vrea sa fie plinuta a ajuns la spital cu o forma de cancer la stomac, i s-a scos stomacul inlocuit cu o parte in intestinul gros si ...traieste.Dar nu mai e cum a fost viata ei.Acum e sigur ca nu o sa se mai ingrase niciodata dar nu e pacat????
Aemulus
Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:57
Buna ,
Problema,in cazul in care este o manifestare a anorexiei,este serioasa.Stiu ce inseamna,fiica unei prietene la 14-15 ani,nu manca mai nimic,si daca manca,mergea si vomita,ajunsese la 41kg,nu mai avea ciclu,era un cadavru!Acum are 75kg,dupa 1-2 ani,este la extrema cealalta,si bolnava,cu esofagita,necesita medicamente mereu pentru arsurile date de esofag.Trebuie ajutate..sustinute,supravegeate,dragele noastre fiice,ajunse la perioada tulbure a adolescentei..va doresc sa rezolvati repede problema,sa va gasiti linistea:)
mihaelap
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:01
Un subiect delicat cu urmari de multe ori grave din pacate si credeti-ma ca stiu exact ce spun!
Situatiile enumerate din pacate au acelasi numitor comun, bulimia clar numai ca nu este chiar asa de simplu cum pare sa faci pe cineva sa treaca peste asta.
Sunt de acord cu e_l_e_n_a insa in ceea ce priveste aflarea motivelor ce au determinat-o sa faca asta, in mod evident este complexata de ceva, in mod cert cineva, constient sau inconstient, ii amplifica aceste complexe insa crede-ma din experienta proprie ca din pacate si nu vreau sa te dezamagesc, faptul ca tu ca mama i-ai spune ora de ora cat e de frumoasa, NU AJUTA CREDE-MA atata timp cat complexitatea ei este intretinuta si influentata de anturaj si ATATA TIMP CAT EA NU AUDE ACEST COMPLIMENT DE LA ACEL CINEVA de la care ar vrea ea sa auda totul este in van.Daca fiica ta are o varsta frageda atunci cu siguranta poate fi ajutata sa constientizeze efectele GRAVE pe care le poate avea aceasta afectiune
Repet aceast complex este intretinut de psihicul ei iar motivele pot fi multe :in anturaj, de fetele pe care ea le admira zi de zi crezand ca poate ajunge ca ele sau in cele mai multe cazuri motivul este un baiat sau in general FALSA impresie pe care si-o poate creea spunandu-si din ce in ce mai des " de ce oare nu se uita nimeni la mine? asa-mi trebuie daca sunt grasa ! da sa vezi tu de nu ma fac eu de nerecunoscut!
cel mai mare suport pe care i l poti acorda ca si mama vis a vis de sfaturi este sa o faci sa-si aprecieze calitatile ei, pentru ce anume va fi iubita cu adevarat cu ce atrage atentia chiar daca ea crede ca nu ar avea cu ce!! EA ESTE PERFECT CONSTIENTA DE CEEA CE FACE NU O SUBESTIMA! Ghinionul tau intradevar este faptul ca nu sti de cand face asta insa daca ea A AJUNS LA PERIOADA DE NEGARE CEEA CE NU E OK DELOC!
Eu in clasa a 11-cea aveam 69kk la 1.60-TRIST pt mine inconjurata de prietene care mai de care mai slaba!! oricum pe alea mai grase ca mine nu le vedeam asa ca degeaba!
in concluzie la mine asta a fost motivul principal, am constientizat intotdeuna ceea ce fac, numai ca din pacate, PENTRU CA NEGAM orice tentativa de ajutor din partea adevaratelor prietene a fost in zadar!! si pentru ca am plecat departe de casa la facultate nu am avut suportul mamei care este CEA MAI BUNA PRIETENA oricum ea te vede cea mai frumoasa numai ca tu chiar daca sti asta cuvintele mamei sunt cel mai puternic calmant din lume pentru ca sti ca nu-ti vrea raul !!
Imi cer scuze fata de restul ca am ocupat atata spatiu insa vreau sa intelegi experienta care pe mine m a marcat din pacate pentru ca am 28 ani si nu am trecut peste mai ales pt ca cu trecerea timpului nici nu mai este nevoie sa-ti provoci ci vine din reflex !
CHIAR ITI DORESC DIN SUFLET SA SPUI STOP la timp pentru ca eu sunt un exemplu viu si mai sunt multe altele dar care nu recunosc, realitatea asta este, la varsta asta am 54kg si TOT GRASA MA VAD!numai ca am trecut peste faptul ca nu s-ar uita nimeni la mine!
ASA CA IMI CER SCUZE INCA O DATA PENTRU SPATIUL OCUPAT :) SI-TI UREZ MULT NOROC SI RABDARE, MULTA RABDARE
FULGUTA
Postat pe 6 Mai 2009 06:55
nu vreau eu sa dau cu piatra...dar poate ca fiica ta se simte neglijata

mie chestia asta imi pare ceva de genul "baga-ma in seama"...

sunt parinti care vorbesc cu copiii lor si nu ii vad...adica vorbesc la nivel superficial...cu intrebari de tipul: "ti-ai facut temele ? ai dus gunoiul ? cand ai teza la mate ? "

fie-mea a avut o prietena si colega de clasa, care facea la fel...era slaba moarta, era bulimica, si mama-sa nu vedea nimic

cum era la noi in casa zilnic, am observat eu ca dupa ce mananca merge la baie...

si am vorbit cu ea cu mare tact, ca parintii erau total indiferenti...tatalofiter in vama, facea instructie cu ei cu mana la tocul pistolului...mama, isi trase-se un amant si nu mai stia pe ce lume este...frate-su umbla din birt in birt si se taia pe maini...iar fata era bulimica...si nimeni nu sesiza asta

oricum, incearca sa acorzi fiicei tale mai multa atentie
wife_de_zmeu
Postat pe 6 Mai 2009 09:10
De la: florigh, la data 2008-10-17 14:40:19Am gasit de mai multe ori wc-ul murdar si ieri am auzit si niste zgomote ciudate de la baie. in plus, a inceput sa manance extrem de mult intr-un scurt timp si nu s-a ingrast deloc. am incercat sa vorbesc cu ea, a recunoscut ca a vomitat o data de doua ori, dar numai pentru ca i se facuse rau., imi este teama sa nu fie bulimica. nu stiu cum sa procedez, cum sa o abordez
buna am citit postarea ta si crede-ma ca este destul de grav. am un caz concret sora mea pt obsesia de a slabii a inceput sa isi provoace voma intai cu degetul apoi vomita fff simplu doar aplecandu se putin in fata. manca ff mult si nu se ingrasa nu a spus la nimeni pana am aflat si era deja destul de grav. am convins-o sa mearga la medic de urgenta si mai apoi in urma investigatiilor s-a hotarat ca stomacul ei era destul de micsorat si avea probleme grave. trebuie sa urmeze medicamentatie si suport psihic din partea familiei. sfatul meu du-ti fiica de urgenta la medic!!!

Postat pe 18 Mai 2009 13:56
Du-te cu ea la psiholog.Bulimia e o boala nervoasa.Eu cred ca are nevoie de ajutor de specialitate si ca sa se rezolve si alte probleme care declanseaza bulimia.Mult noroc !
sadethro
Postat pe 20 Mai 2009 08:54
ma bag si eu in seama.... eu 2 zile pe luna "dau la boboci" atunci cand am menstruatia. pur si simplu orice as manca la maxim o jumate de ora fortat trebuie sa dau afara. doar apa pot ingera, in rest nimic. este aiurea dar altfel nu pot face nimic in acele 2 zile, din a 3a zi de menstra totul revine la normal ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
mama la 15 ani m-a dus la ginecolog si la neurolog ca sa ma "caute", prima data ca poate oi fi insarcinata, a 2a oara ca poate fi bulimie. asta pt ca pana atunci eu nu prea existam in acea casa si m-a "prins" de cateva ori cand vomam si a crezut ca e altceva si degeaba ii explicam ca tot la medic am ajuns care n-a avut ce sa imi faca.
asa ca..... o vorba buna si un parinte deschis la minte face toata treaba
annutza84
Postat pe 21 Mai 2009 16:50
draga doamna daca nu stiti cauza de ce a facut fica dv, cu siguranta trebuie sa o aflati f urgent, daca vreti putem vb pe aceasta tema msi in direct pe yahoo messg stefania_dareli, si poate gasim solutia potrivita chiar direct cu fica.nu vei regreta
garbo003981
Postat pe 9 August 2009 20:41
De la: sadethro, la data 2009-05-20 08:54:58Du-te cu ea la psiholog.Bulimia e o boala nervoasa.Eu cred ca are nevoie de ajutor de specialitate si ca sa se rezolve si alte probleme care declanseaza bulimia.Mult noroc !
annya_852004
Postat pe 17 August 2009 12:11
Daca cu adrevarat isi provoaca voma dupa ce mananca si o face des atunci este ingrijorator. Nu am trecut prin asta cu adevarat dar mi-a trecut de foarte multe ori prin cap. Acum am 20 de ani si nu asi faceo sigur dar fiind adolescenta chiar am incercat odata. Nu stiu fica ta dar pt mn au fost mai multe motive. Unul dintre ele fiind corpul meu, cu toate ca nu eram grasa aveam 42 kg pt 1,56 dar aveam putina burta ca majoritate fetelor. Apoi mai erau si pb familiale,aveam impresia ca nimeni nu ma intelege si ca nimanui nu-i pasa de mine, in capul meu ma gandeam ca daca ma imbolnavesc o sa-i sperii si asa vor face atentie la mn. Psihologii spun ca de cele mai multe ori este din cauza anturajului si a faptului ca nu se simte bine in pielea ei. Adolescentele de azi vazand toate vedetele slabe si frumoase cateodata se simt anorale si urate. Nu stiu cat de stranse sunt relatiile intre voi dar incearca sa afli daca cineva in anturajul ei o arseleaza psihic, de cele mai multe ori de acolo incepe.
ely75
Postat pe 11 Septembrie 2009 10:17
De la: , la data 2008-10-17 14:40:19Am gasit de mai multe ori wc-ul murdar si ieri am auzit si niste zgomote ciudate de la baie. in plus, a inceput sa manance extrem de mult intr-un scurt timp si nu s-a ingrast deloc. am incercat sa vorbesc cu ea, a recunoscut ca a vomitat o data de doua ori, dar numai pentru ca i se facuse rau., imi este teama sa nu fie bulimica. nu stiu cum sa procedez, cum sa o abordez
O abordezi direct,,,,Fai ,,,,,esti nebuna or bortoasa ? vb serios , nu mai pierde timpul ,,,,scuze exprimarea !
Sery
Postat pe 12 Octombrie 2009 21:19
Salutare,

Intra pe net si caut care sunt efectele bulimiei, printeaza-le si cand ai timp stai 2 minute cu fata ta de vorba. Fi sincera cu ea si spunei despre ceea ce crezi tu, ca isi induce voma.Chiar daca neaga da-i acele hartii in care poate citi despre bulimie (pentru ca sigur nu va vrea sa discute deschis in prima faza). Roag-o doar sa le citeasca si transmite-i mesajul ca atunci cand va vrea sa stea de vorba cu tine tu vei fi acolo. Nu o presa. Daca este adevarat ceea ce banuiesti este destul de grav.
Tinem legatura
Nirvana
Postat pe 13 Octombrie 2009 17:09
De la: Sery, la data 2009-10-12 21:19:12
De la: , la data 2008-10-17 14:40:19Am gasit de mai multe ori wc-ul murdar si ieri am auzit si niste zgomote ciudate de la baie. in plus, a inceput sa manance extrem de mult intr-un scurt timp si nu s-a ingrast deloc. am incercat sa vorbesc cu ea, a recunoscut ca a vomitat o data de doua ori, dar numai pentru ca i se facuse rau., imi este teama sa nu fie bulimica. nu stiu cum sa procedez, cum sa o abordez
O abordezi direct,,,,Fai ,,,,,esti nebuna or bortoasa ? vb serios , nu mai pierde timpul ,,,,scuze exprimarea !


nu mi se pare deloc un limbaj adecvat pt un copil.u asa vb cu copilul tau? cred ca ti=as putea fi si eu fiica si nu mi-ar placea deloc sa nu ai rabdare cu mine si sa ma iei asa.numai de a naibii ti-as raspunde...da!!bortoasa!!:)
creatzaely
Postat pe 18 Noiembrie 2009 04:25
cauta pe net efectele bulimiei si fa un prim plan cu ele - un conspect - ceva....si lasa-l la vedere....pe monitor sau da-i un print....si daca te intreaba ceva, raspunde-i cu drag si cu mangaieri, nu intepata si cu tipete....
tutankhamon
Postat pe 18 Noiembrie 2009 11:33
eu zic sa o abordezi direct si sao intrebi daca este insarcinata sau nu pe un ton calm ca si de o mama calda . daca o sa isi iasa din fiere inseamna ca chiar este insarcinata oricum ca mama ea trebuie sa stie ca o sa o sprijini indiferent de ceea ce sa intampla. cu vorba buna se rezolva tot
izulet
Postat pe 4 Ianuarie 2010 20:43
Eu am trecut prin ce trece fiica ta.
Dau dreptate multor care ti-au postat raspuns inaintea mea.
La mine problemele au fost simple, dar cu efecte grave:
- mama ma punea sa mananc tot din farfurie :(
- trebuia sa mananc orice fel de mancare :(
- eram tratata ca o fetita desi devenisem domnisoara :(

Mie mi-ar fi trebuit: putina atentie materna, putina prietenie materna si putina incurajare materna. Macar putin decat deloc, ca doar al tatei nu compensa.

Eu ti-am prezentat cum a fost la mine ca sa vezi un caz paralel.

Acum, matura, mananc doar cand mi-e foame, din orice cu exceptia a 2-3 alimente care nu-mi plac de cand ma stiu. Beau apa doar cand mi-e sete, fie si-n timpul savurarii felului 2.
Dar, acum sunt complexata ca la anii mei sunt prea slabuta (uneori imi caut haine pe marime la...copii, si nu mai imi plac infloriturile...).
Asta ca sa stii un caz da capo al fine!

Succes!
DardinDar
Postat pe 2 Februarie 2010 14:40
Si am uitat sa-ti spun:

De ce mi s-au risipit 20 ani din viata?
Ca sa vina acum omul meu sa-mi spuna: nu te vreau grasa, dar nici asa slabuta!?

Abia acum sunt mandra de corpul si feminitatea mea (cu tot cu imperfectiuni), cand el mi-a cerut sa-mi scot in evidenta (si) aceste calitati externe.

Abia acum am incredere in mine.
Abia acum nu-mi mai pasa de gura lumii, fiindca acasa ma simt bine si flatata.

Puteam s-o fac constienta acum 20 de ani...
Dar aveam atunci mintea si norocul de acum?
DardinDar
Postat pe 2 Februarie 2010 15:23
probabil nu ii place cum arata si vrea sa slabeasca





http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=Elyssa&id_user=6706
garbo012516
Postat pe 28 Februarie 2010 16:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Atelier de teatru si psihodrama pentru adolescenti si tineri 1 De la: Catalina_Hetel_1 24 Mai 2012 15:52
Fata mea vrea sa stea desculta mereu 22 De la: daria37 27 Ianuarie 2016 10:42
Sunt disperata ca nu mai stiu ce metoda sa adopt in educatia copilului meu! 55 De la: garbo166343 10 Septembrie 2010 15:48
Sănătate psihică 3 De la: Karl_Kwiatkowski_1 6 Martie 2016 16:52
Despre singuratate 8 De la: garbo055472 13 Ianuarie 2010 21:04
Setari Cookie-uri