EMO

ce facem cu copii Emo sau cu prietenii copiilor nostri care sunt Emo?Voi ce ati face daca copilul vostru de 14 ani ar avea prieteni EMO?
mimosa
Postat pe 8 Octombrie 2008 15:20
Ce as face? In primul rand as discuta cu el, ce inseamna EMO, asta pentru a putea sa-l fac sa discute pe tema acestui subiect.I-as spune ca sunt interesanti, dar nu inteleg cum gandesc ei si ce principii au. Astfel pot intra in discutie cu el si as putea afla ce gandeste si el. Dar, trebuie sa ai mare rabdare.
Succes!
BC
Postat pe 23 Octombrie 2008 10:15
EMO......mi se pare o mare prostie curentul asta....iar astia d la noi emoistii astia au preluat d afara doar stilu vestimentar....ji au vaz ji eu p net c face un emo....vai isi taie venele hop ji noi....vai se pastileaza hop ji noi....se arunca d la geam k domne sufere in dragoste.....mie mi se pare o mare mare fitza....ji deja m'am saturat sa vad numai prototipuri d'astea p strada nu ami vezi ji uh un om normal...Sunt neste copii slabi....cu probleme mentale....am ji eu o prietena p care slava domnului am influentzat'o in bne....era emo...ji c credetzi k facea din kuza k ii place d un tip ji ala n'o baga in seama?......isi lua forfecutza d unghii ji se zgaria p mana d iau ramas neste semne d toata frumusetea.....copii astia sufere d prea mult bne va spun eu
kinky
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:36
Ma bucur ca ai reusit sa o convingi pe prietena ta,dar cum,fetita mea are o colega in clasa care face cam ce facea prietena ta si tare imi este teama sa nu o influenteze pe a mea....cu toate ca eu discut deschis cu copilul si em discutat acest subiect....
mimosa
Postat pe 20 Noiembrie 2008 07:57
Emo=eu ma omor.camasa .nu ma deranjeaza nici frizurile lor nici unghiile negre ci faptul ca sunt niste depresivi.unora nu le lipseste nimic.au si parte materiala si suport moral,dar sunt mai qul dac se scrijeleaza sau ameninta cu moartea.sunt niste santajisti care vor si lumea de pe cer si in felul acesta vor sa impresioneze.
calibra
Postat pe 26 Decembrie 2008 18:23
Kynky, si tu acum de unde scrii? Din rai?
Ioana007
Postat pe 27 Decembrie 2008 07:55
".copii astia sufere d prea mult bne va spun eu"

...si de lipsa de atentie din partea familiei.
Aemulus
Postat pe 27 Ianuarie 2009 00:07
De scoala nu spui nimic?Dar de institutiile statului?
Ioana007
Postat pe 27 Ianuarie 2009 17:29
Neh, parintii sunt pe primul loc in acuzarea mea.
Aemulus
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:15
Da ..principalul argument EMO este k nimeni nu-i intelege
Dar din moment ce se organizeaza in grupuri si sunt deja un curent...nu se cam duce in masa argumentul asta?
Ce face lipsa de ocupatie din om...asta si indiferenta parintilor.
heartbraker_angel
Postat pe 24 Februarie 2009 00:27
cine vrea niste lame!? folosite!!
geo32
Postat pe 12 Martie 2009 08:57
De la: micabis, la data 2009-01-28 18:15:02Neh, parintii sunt pe primul loc in acuzarea mea.
acuma cit e gluma e gluma , nu ma luati o senila ,nu aceea este virsta mea pe care am trecut-o , dar sincer , nu stiu ce inseamna emo .ma poate lamuri si pe mine cineva??????
teodor_el
Postat pe 27 Martie 2009 16:28
De la: garbo000728, la data 2009-03-27 16:28:20
De la: micabis, la data 2009-01-28 18:15:02Neh, parintii sunt pe primul loc in acuzarea mea.
acuma cit e gluma e gluma , nu ma luati o senila ,nu aceea este virsta mea pe care am trecut-o , dar sincer , nu stiu ce inseamna emo .ma poate lamuri si pe mine cineva??????


emo e atunci cand stai pe intuneric si vezi stele. unele verzi, altele albastreeeee!
garbo000505
Postat pe 27 Martie 2009 19:43
Emo e prescurtarea de la emotional si este un curent care strabate printre tinerii din ziua de azi.Este asa cum in ani '60 a fost curentul punk.
Tinerii cu pricina, la virsta adolescentei, cind sunt cu mintile tulburate de transformarile din corpul lor si neavind cu nimeni care sa-i asculte , inteleaga, sfatuiasca, dar mai cu seama sa le fie prieten adevarat (si aici au me gindesc la parinti) devin depresivi cu tebdinte sinucigase.Asculta labareala aia de muzica a trupei germane Hotel Tokio, se imbraca in negru, machiaza excesiv cu negru, buze negre, unghii negre, par negru, si mai trag un fum doua de ce-o fi dupa care unii dintre ei se sinucid.
Asta e pe scurt definitia curentului emo pentru G#728
Aemulus
Postat pe 28 Martie 2009 05:37
multumesc mult , pentru raspuns micabis , dar eu am crezut sind am vazut o groaza de fete care au schimbat tonurile de ruj , lacuri de unghii ,farduri , pe cele mai inchise nuante ,mai ales pe negru , m-am gindit ca a aparut o noua moda , desi ,intimplator printre alte activitati ale mele sint si distribuitor produse cosmetice , cind unele cliente imi solicitau aceste culori incercam sa le schimb parerea , eram surprinsa ca nu reuseam !dar asta este destul de grav pentru tineri , si mai ales pentru parinti , care deja sint destul de expusi la anumite pericole...
teodor_el
Postat pe 28 Martie 2009 07:09
De la: micabis, la data 2009-03-28 05:37:40Emo e prescurtarea de la emotional si este un curent care strabate printre tinerii din ziua de azi.Este asa cum in ani '60 a fost curentul punk.
Tinerii cu pricina, la virsta adolescentei, cind sunt cu mintile tulburate de transformarile din corpul lor si neavind cu nimeni care sa-i asculte , inteleaga, sfatuiasca, dar mai cu seama sa le fie prieten adevarat (si aici au me gindesc la parinti) devin depresivi cu tebdinte sinucigase.Asculta labareala aia de muzica a trupei germane Hotel Tokio, se imbraca in negru, machiaza excesiv cu negru, buze negre, unghii negre, par negru, si mai trag un fum doua de ce-o fi dupa care unii dintre ei se sinucid.
Asta e pe scurt definitia curentului emo pentru G#728



confuzezi draga.
curentul punk a aparut la sfarsitul anilor 70, inceputul anilor 80.
in anii 60 isi facea loc curentul hippie.
garbo000505
Postat pe 28 Martie 2009 08:12
Darn, you are so right 505.
Deci esti mai batrin ca mine daca iti amintesti.Asta am vrut sa aflu.Merci.
Aemulus
Postat pe 28 Martie 2009 08:22
Va intreb cati dintre voi ati fost in tinerete rock-eri? dar depech-eri? dar hipy ?Lasa-ti copii in pace, este doar un mod de manifestare a unei perioade din viata lor cand vor si ei sa simta ca apartin unui grup si ca au o identitate.Sinucideri? cautati in statistici si o sa vedeti daca in Europa / Romania samd daca numarul de sinucideri in randul tinerilor Emo este mai mare ca cel al tinerilor "normali".Majoritatea celor care scriu de rau despre ei sunt influentati de stirile "BOMBA" de la ora 17.00 sau 19.00 de pe posturile tv comerciale sau OTV
avchrome
Postat pe 4 Aprilie 2009 17:06
avchrome, una e sa fii rocker si altceva sa fii emo. Copilasii astia au probleme psihice. Curentul asta emo a aparut in Romania fix dupa ce am terminat eu liceul, adica acum doi ani, si pe bune daca nu e de-a dreptul infricosator cat de repede a evoluat.
Si scuza-ma ca iti spun, dar nu poti sa compari Deep Purple sau Led Zeppelin cu Tokio Hotel sau mai stiu eu ce. Asculta muzica si constata diferenta.
Irenne88
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:50
nu stiu cat de ingrijorati ar trebui sa fie parintii asa-zisilor copii ,,EMO". Majoritatea copilasilor adopta un stil vestimentar si machiajul specifice acestui gen de oameni si nicicum nu intentioneaza sa-si taie venele sau altele asemenea. Pur si simplu unor copii le place sa se arate ,,duri" sau trec prin acea perioada in care totul este ,,amestecat" in mintea lor si astfel pot lua cai gresite sau pot deveni in cel mai rau caz ,,adevarati EMO". Sa speram ca e doar un ,,curent" trecator, o ,,moda" si nicicum ceva serios care poate influenta deciziile copiilor. Si acu sa fim seriosi cati dintre noi nu ma facut numeroase greseli la varsta copilariei, pur si simplu traim in alte vremuri si copii fac greseli conform timpului in care traiesc. Pana nu gresesc adultii (cu lansarea anumitor chestii) nici copii nu gresesc imitand greselile celor mari ...doar nu credeti ca acest ,,curent" EMO a fost lansat de un copil!!!
kasandra_klm_
Postat pe 7 Mai 2009 10:26
e o diferenta de muzica...dar uforia e aceeasi...
garbo001681
Postat pe 12 Mai 2009 13:43
Spune, te rog, ca aceasta definitie iti apartine si nu este de fapt realitatea...nu asa se "traduce" EMO.Mai cititi, mai documentati-va si nu judecati tinerii dupa haine si frizuri si mai ales lasati in pace trupa Tokio Hotel, sunt foarte tari,in nici un caz Emo!!!
Cine nu a fost adolescent? Cine nu s-a simtit neinteles macar o data? Sa nu spuneti ca nu v-ati gandit macar o data la sinucidere si nu pentru a atrage atentia cuiva, ci pur si simplu pentru ca nu mai suportati lipsurile, ipocrizia si motivatia de a merge mai departe intr-o lume "defecta'!
danielarazvan
Postat pe 29 Mai 2009 08:29
Daniela eu nu m-am gindit niciodata la sinucidere pentru ca nu aveam timp de asta.Cind nu eram la scoala invatam, cind nu invatam faceam sport, cind nu faceam sport ajutam la treaba in curte, cind nu ajutam stateam la rind la ulei, lapte, carne si altea alea...
Copiii din ziua de azi, cei EMO care asculta Tokio Hotel (ce balarie de muzica lipsita de vitalitate si antren), care se imbraca in culori de doliu, isi aplica cosmetice din gama negru si foarte negru sunt extrem de apatici, lipsiti de preocupari, griji, responsabilitati, bun simt, educatie dar mai ales sunt lipsiti de afectiune din partea celor dragi.
Ce treaba au niste mucosi de adolescenti fara nici o grija pentru ziua de miine cu ipocrizia si motivatia de a merge mai departe intr-o lume "defecta"?
Vezi bine ca de lipsuri nu povestesc pentru ca cei care au lipsuri nu au timp sa devina EMO.
Aemulus
Postat pe 31 Mai 2009 06:43
Toate generatiile tinere au traversat, la momentul respectiv, ofaza ciudata si putin perversa... Dar toate au trecut. Si acest curent EMO va trece, sa ne rugam sa treaca fara urme...prea mari.

Postat pe 5 Iunie 2009 08:36
of...vad ca multi au o parere proasta despre acesti emo..ziceti ca le place numai negrul..unghii negre, negru la ochi...dar asta nu era al rockerilor? din cate am vazut ei poarta negru la ochi..negru imbracati..etc. Si unde ati vazut voi emo care se taie pentru ca sunt emo? Eu am vazut doar copii care au avut o mare tragedie si nu au avut pe ce umar sa planga...au recurs la metode de eliberare mai exagerate...si pentru cel care zicea ca tokio hotel nu au si melodii alerte....inseamna ca nu ai ascultat.

Nu sunt emo...dar imi place sa imi fac suvite rosii si sa imi trag parul intr-o parte...nu sunt emo...dar ascult melodii mai emotive...pentru ca ma regaseam in ele...Nu sunt emo ..dar imi place sa ma imbrac in negru...pentru ca sunt capricorn..si noi avem o atractie spre culoarea neagra...(puteti citii pe internet daca nu ma credeti). Anyway, nu inteleg de ce au oamenii o prejudecata asupra unui lucru ..cand nici nu au vazut cu ochii lor.

(eu am 19 ani, ascult muzica rock, si chiar "emo" dar nu sunt needucat, si ce a mai zis unul din useri).

Postat pe 18 Iunie 2009 00:48
si depecharii poarta negru......stiu ca am fost depechista....blugi si maieu/ tricou negru.....
tutankhamon
Postat pe 18 Iunie 2009 01:05
Stiti cum e? E cam asa : nici eu nu sunt rasista dar nu-mi plac tiganii.
Hai lasati-ma cu asocierile astea dintre grupuri.Metalistii nu sunt imbracati in negru? Dar cita vitalitate au ei.
Despre asta era vorba, despre diferente nu despre asemanari.
Aemulus
Postat pe 18 Iunie 2009 21:58
cred ca se dramatizeaza totul se face din tantar armasar ,tin sa va amintesc ca si despre adeptii rock aveam impresii pana nu de mult.Din punctul meu de vedere sunt produsul clar al unei societati fara valori certe care sa mai dea tinerilor un drum un rost .Superficialitatea acestei societati ii face depresivi sunt oameni in cautarea unui scop -sens se imbraca si se machiaza ca niste zombi fiindca se simt asa,dar asta e doar o etapa in viata lor de care vor trece pe masura ce vor invata sa accepte realitatea si sa traiasca cu ea ,tinerii au inventat tot timpul ceva pt. a fi vazuti....
garbo013802
Postat pe 19 Iunie 2009 13:01
si eu am 14 ani si am prieteni emo...si?
puxi
Postat pe 20 Iunie 2009 21:28
Pai eu sunt Emo...
Dollye_x
Postat pe 21 Iunie 2009 09:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
decalogul copilului 17 De la: LILO 14 Octombrie 2009 18:36
PENTRU CE ATATEA SINUCIDERI,IN RANDUL ADOLESCENTILOR??? 2 De la: Alexxandra 26 Martie 2010 17:06
PROBLEME IN ADOLESCENTA... 6 De la: europroiect2007 20 Ianuarie 2011 14:38
Despre singuratate 8 De la: garbo055472 13 Ianuarie 2010 21:04
EPILARE 2 De la: rosioara61 26 Septembrie 2009 08:39
Setari Cookie-uri