.......Dac....................

.............dac folosesc mmlig n loc de pine, reuesc s slbesc.
OCTOMBRIE
Postat pe 11 Septembrie 2008 13:11
Deci esti prea tare! Eu nici nu miros paine, cartof, orez, fasole, mazare, alune etc etc etc. Inseamna ca ai un metabolism super. Go, girl!!

Postat pe 11 Septembrie 2008 21:38
Nu sunt gras, dar incerc sa ma mentin. Am uitat sa adaug sportul - zilnic, la greu.

Postat pe 11 Septembrie 2008 21:39
60g mamaliga = 190 cal
60 g paine alba = 140 cal

E mai bine sa mamanci paine expandata sau paine prajita (pesmeti). daca te gandesti strict la cal. Sincera sa fiu nu cred ca dc elimini painea slabesti. Poti sa mananci paine dar conteaza cantitatea.

dafffne
Postat pe 18 Septembrie 2008 22:08
totul este sa accelerezi putin metabolismul. fa gimnastica zilnic, manaca disociat, dormi opt pe noapte si evita o perioada painea, cartoful, fasolea, orezul, alunele, fisticul, berea si sucurile din comert si carnea de porc.

Postat pe 2 Octombrie 2008 20:43
ma ingrozesc la cate renuntam pentru un corp dragut.
asa fac si eu si acum am ajuns sa am anemie cronica si nu mai stiu cum, nu mai am fier aproape deloc , iar de late vitamine nici nu mai spun.
diete si iar diete.
mirelami2003
Postat pe 22 Noiembrie 2008 09:44
nu tre sa renunti la multe lucruri!!! Tre doar sa ai o alimentatie sanatoasa si sa reduci cantitatile.
Eu am slabit 6-7 kg ca nu am mancat seara, am facut fitness , masaj si am eliminat prajelile, am redus din cocaraie, sucuri acidulate..
dafffne
Postat pe 28 Noiembrie 2008 18:03
La 40 de ani metabolismul functioneaza diferit(arderile sunt mai slabe), asa ca si greutatea corporala este un pic mai mare .
Parerea mea este ca alimentatia echlibrata este foarte importanta, carne, oua, lactate , legume si multe fructe trebuiesc consumate zilnic.
Multa sanatate!
Emamm
Postat pe 3 Decembrie 2008 09:37
Mamaliga are mai multe calorii decit piinea dar se elimina mult mai repede decit piine.Mai mult decit atit, in procesul de eliminare antreneaza si multe alte resturi din intestin.
Da, mamaliga e mult mai indicata in diete decit piinea.Dar si piinea are calitatile ei, grupul de vitamine B care sunt necesare corpului.
Cu ratiune in tot ce ingurgitam putem sa ne mentinem si chiar sa slabim.
Aemulus
Postat pe 12 Februarie 2009 22:24
Mamaliga e facuta din porumb. Porumbul, orezul si cartoful contin amidon si trebuiesc consumate in cantitati moderate ( dar tre consumate zilnic ) dar in niciun caz seara...
dafffne
Postat pe 13 Februarie 2009 15:07
Si ce mai faci Octombrie ? ai inceput sa ai o alimentatie sanatoasa sau nu?
dafffne
Postat pe 13 Februarie 2009 15:08
..........am renuntat la.......visul de a scapa de cele 5 Kg.....asa ca...........
OCTOMBRIE
Postat pe 16 Februarie 2009 12:40
..............asa ca m-am hotarat, de o saptamana, am renuntat la paine si..........sper sa apara si rezultate mult asteptate.
OCTOMBRIE
Postat pe 18 Martie 2009 13:12
salut, nu am facut niciodata un topic, as vrea sa imi zica cineva sau sa faca el/ea un topic cu un jurnal de slabire cum am vazut pe un sait. nu imi mai amintesc cum se cheama si de aceea va zic voua. sunt cateva doamne care tin o dieta alui mihel montignac unde comenteaza se ajuta cu retete sfaturi si imbarbatari. pe mine sincer m-ar interesa.
ramonaaaa
Postat pe 12 Iunie 2009 17:36
pai du-te la diete, si ai sa gasesti acolo cateva topicuri cu ce te intereseaza

sincer, nu cred ca e cazul sa mai deschizi si tu unu' cu aceeasi tema

revin sa iti dau linkul, oki ?
wife_de_zmeu
Postat pe 12 Iunie 2009 17:42
merci
dar tocmai am reusit sa il fac
ramonaaaa
Postat pe 12 Iunie 2009 17:48
bravo, am vazut ca l-ai facut...
wife_de_zmeu
Postat pe 12 Iunie 2009 17:48
..depinde de organism...dar eu cred ca nu!...ca sa fac si o gluma...evident proasta...gluma proasta e pleonasm....porcu cu ce se ingrasha?..cu porumb. malaiul de mamaliga din ce se face?...din porumb....rezulta logic ca mamaliga ingrasha!!
garbo055472
Postat pe 5 Februarie 2010 02:54
nu cred ca fericirea noastra sau a celui d elinga noi consta in ...90/60/90... sufletul, simtul umorului, o privire, o vorba spusa cind trebuie ...acestea sunt cred mecanismele prin care il putem/ o putem cuceri!
AL_TAU_PENTRU_TOTDEAUNA
Postat pe 16 Februarie 2010 23:03
Nu,gresit.Mamaliga provine din faina de porumb,care e o cereala,ca si graul,contine amidon,care tot in grasime se transforma.
Daca insa mananci legume,salate,adica rosii,castraveti,varza,ardei grasi,gogosari,conopida,fasole verde,reusesti sa slabesti rapid.
Eu am aflat toate astea cand am patit diabet.Mi-a zis medicul meu,si am slabit constant 5 kg pe luna.
Dimineata iaurt,sau lapte,cu doua felii paine neagra,la pranz salata de cruditati,si legume gatite,de ex varza calita,si seara iar iaurt,sau lapte,cu doua felii paine.
Dupa fiecare masa,un fruct.
Ce ingrasa cel mai mult,din alimente:orez,cartofi,paine,zahar,miere,paste fainoase.Astea se transforma aproape integral in grasime,dar doua felii depaine neagra sau alba,sunt necesare,la fiecare masa.
Succes!
daniilia
Postat pe 5 Martie 2010 05:17
Nu ca as vrea sa te contrazic dar fructele e bine sa se manince inainte de masa nu dupa.
Mierea daca este naturala nu ingrasa (o lingura are 60 de calorii).
Mamaliga are mai multe calorii decit piinea dar se elimina mult mai repede si nu se depune.
Ce animal in lumea asta mai consuma lapte dupa intarcare????? Omul si gresit face. Laptele dezvolta celulele canceroase (adica de fapt dezvolta mucozitatile care hranesc celulele canceroase) asa ca adult fiind renunta la lapte. Poti consuma iaurt simplu sau brinzeturi in schimb.
Piinea nu e necesara la fiecare masa. Absolut de loc. Poate fi insa inlocuita cu cartofi sau orez.

Stiu vegetarieni care nu sunt slabi si au colesterolul peste limita. e totul cin functie de metabolismul fiecaruia.
Ciresica
Postat pe 5 Martie 2010 07:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CURA CU SUPA DE VARZA 48 De la: 13 Noiembrie 2017 12:08
cum sa scap d burtik si de grasimea d pe solduri? 80 De la: cosmina12 16 Februarie 2017 14:38
.......Dac.................... 22 De la: Ciresica 5 Martie 2010 07:00
Dieta cu multa ambitie :D 48 De la: Garbo_user 12 Octombrie 2013 20:16
Dieta cu orez :d' 94 De la: any3la 13 Noiembrie 2017 12:09
Setari Cookie-uri