torturi usoare

stiti vreo reteta de torturi usoare, de vara? ceva cu fructe sau cu o crema mai usoara? si daca e si usor de facut, cu atat mai bine :p

Postat pe 3 August 2008 14:04
Prajitura Anca

piscoturi,depinde cat de inalta si mare o vrei,unu doua pachete,5 oua,zahar,faina,lapte,unt,fructe(eu a folosit zmeura)poti mure,cirese pe care le pasezi.
Albusele le bati cu 6 linguri de zahar si se pune pe baie marie.Galbenusele,5 ling zahar,faina 2-3 ling,lapte,se fierb cum doresti normal sau baie marie,cind se raceste se freaca crema cu unt.Se aranjeaza,un strat piscoturi,crema din galbenuse,crema din albuse si fructele pisate sau poti inversa fructele cu crema de albuse,toate se pot pune intr-o forma si se lasa la rece,se poate scoate din forma pe un platou si orna cum doresti
P.S.este o reteta facuta de mine,cum mi-a venit pt asta se numeste Anca

Tort de iaurt racoros

500g iaurt de fructe,13 ling zahar,200ml frisca lichida,20g gelatina,10g glazura transparenta.Frisca si fructele se bat cu mixerul,iaurt si zaharul separat ,apoi frisca.Gelatina se topestein 200ml apa calda.Se amesteca iaurtl,gelatina,frisca.Se toarna in tava cu pereti detasabili.Se lasa in frigider pina a doua zi,se orneaza cu frsca si fructe,poti pune si in compozitie fructe pisate.

Sper ca iti vor place,Pofta Buna!
ramonaanca
Postat pe 6 August 2008 20:47
Buna, eu in vara ce tocmai a trecut i-am cucerit pe toti cu "tortul imposibil".
Va trbuie:4 oua, un pahar cu lapte, un pahar faina, un pahar zahar, un pahar cocos, un plic praf de copt, zahar vanilat, 125 g margarina si fructele pe care le doriti. Eu am facut cu piersici caise si capsuni.
Se bate bine margarina cu cocosul si se pune pe rand zaharul/zaharul vanilat, ouale, faina amestecata cu praful de copt,la sfarsit de tot se pune laptele. Nu va speriati ca e prea moale compozitia. Se pune tot in tava unsa cu margarina si tapetata cu faina si se da la cuptor pana devine aurie. Prajitura va avea din start un blat pufos si crema, deoarece cocosul se va ridica si va forma o crema delicioasa. Fructele eu le caramelizez putin, adica le tai felii si le fierb in sirop format din cantitati egale de apa si zahar, apoi le pun pe prajitura si le mai dau 5 min la cuptor si e gata. Merge si fara fructe si cu frisca sau crema. E gata in 45 min. Rapid si bun - Merita incercat!

Postat pe 29 Septembrie 2008 10:08
buna cea mai simpla reteta de tort racoros de vara pregatire 15 min.fara coacere.super simplu.cantiatea ingredientelor depinde de ce dimensiune vrei sa aiba tortul.
1 pachet de biscuiti 15-20 buc.(dar tre sa fie tari nu gen petit beurre),250 gr smantana (de la frigider),150 gr(iaurt de la frigider),si fructe la conserva sau nu(ananas,piersici,orice),un plic de gelatina alba.
biscuitii ii inmoi in cola(atentia a se scoate rapid),sau ii sfarami,dupa care se aseaza pe platou.se ia iaurtul cu smantana si se amesteca pana devine omogena si se adauga gelatina conform instuctiunilor de pe plic.se adauga fructele si se pune totul pe platou.ornezi cum vrei si deasupra (daca nu ai fructe din conserva ,faci un suc din fructele care le ai.nu-ti tre decat 5-6 linguri.la acest suc adaugi gelatina si torni pe deasupra tortului dar dupa ce ai pus fructele.
foarte usor si racoros chiar daca afara s-a racit.
si in plus nu are multe calorii.
pofta buna

Postat pe 10 Octombrie 2008 14:18
Si mai simplu: o cutie mica de frisca(250ml) eu iau de obicei Meggle, o cutie de smantana 200ml, fructe, o punga piscoturi, optional gelatina din care sa se faca jeleu peste, zahar pudra dupa gust.
Se bate frisca tare cu mixerul si se adauga smantana si se omogenizeaza, se inmoaie piscoturile si se aesaza cum vreiuns trat piscoturi, unul crema, unul fructe, sau doar crema si piscoturi si fructele deasupra acoperite cu gelatina(eu fac copiilor tot feluld e masinute, papusi tern fotbal,etc dupa imaginatie)
Si se da la rece...Simplu si usor.
Si mai usor e cu frisca facuta numai din smantana, dar ar trebui sa fie dulce si grasa sa iasa crema bine.
Pofta buna
antocretoiu
Postat pe 13 Noiembrie 2008 19:50
Am uitat sa precizez. Tortul se face cu 2 zile inainte de \"eveniment\", si NU se tine in frigider, la rece, se tine in camara, sau intr-o camera mai racoroasa. Asta permite blatului sa devina mai cremos.
ileanastoica
Postat pe 29 Ianuarie 2009 19:03
Ce m-a amuzat titlul asta.Am crezut ca e vorba de torturi/chinuiri usoare si am intrat sa vad ce obsedat mai scrie si despre ce...si cind colo era doar un topic pentru gospodine cu retete usoare pentru torturi.
Ce e si cu limba romana.
Aemulus
Postat pe 10 Februarie 2009 07:42
De la: micabis, la data 2009-02-10 07:42:56Ce m-a amuzat titlul asta.Am crezut ca e vorba de torturi/chinuiri usoare si am intrat sa vad ce obsedat mai scrie si despre ce...si cind colo era doar un topic pentru gospodine cu retete usoare pentru torturi.
Ce e si cu limba romana.



Ma intreb care e obsedatul>?:))))
fara suparare...
iulya022002
Postat pe 12 Februarie 2009 18:02
Yeap, me too!
Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 17:08
Cum v-au iesit cozonacii gospodinelor? Dar pasca ati facut? Ce ati mai gatit voi special de Paste?
Aemulus
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:06
Dupa aceste retete daca nu dati si in diabet...!!!???
E bine.
anca_53
Postat pe 20 Iulie 2009 15:49
baaaaaaaaaaai, ce plasa am luat cu titlul asta!!!
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 15:52
Hahahaha, doi pacatosi Picnicele: tu si eu
Aemulus
Postat pe 20 Iulie 2009 18:51
fleur_de_lis
Postat pe 4 Septembrie 2009 04:33
TZeapaaa
scrichy
Postat pe 4 Septembrie 2009 04:36
si eu am crezut ca e altceva. ma si gandeam..........cand incolo e vorba despre prajitura.
persidadamian
Postat pe 4 Septembrie 2009 10:39
un venit in club!
suntem mai multi cu tendinte SM, vad eu
pik_nik
Postat pe 4 Septembrie 2009 11:05
eu in schimb am citit exact cum trebuia! se intelege ca sunt o maaare gurmanda!
zi buna lume!
susidallyama
Postat pe 4 Septembrie 2009 11:08
pai cel mai simplu mi se pare un tort de capsuni. cu multi capsuni deasupra, si chestia aia transparenta cu glicerina, nu?:)
si ce frumos arataaaaaaaaa
pik_nik
Postat pe 4 Septembrie 2009 11:12
GELATINA PIIK
susidallyama
Postat pe 4 Septembrie 2009 11:14
bine ca n-am zis nitroglicerina
pik_nik
Postat pe 4 Septembrie 2009 11:16
De la: , la data 2008-08-03 14:04:15stiti vreo reteta de torturi usoare, de vara? ceva cu fructe sau cu o crema mai usoara? si daca e si usor de facut, cu atat mai bine :p


Ceva foarte rapid si ietin :
Blat de tort ( de la magazin )
2-3 pachete praf de frisca.
Un compot acrisor , eu prefer de visine.
Fricte proaspete din belsug: banane, kiwi , piersici.....

Cu siropul din compot insiropezi feliile blatului taiat.Folosesti si visinile.....
Frisca si multe fructe intre foile de blat si deasupra.
Ornametul tortului poate sa fie interesant datorita culorii diversificate a fructelor
eu_ciresica
Postat pe 4 Septembrie 2009 11:18
Am ras cu lacrimi! mergea bine pe capsunile alea ca ornament niste chibrituri - aprinse
susidallyama
Postat pe 4 Septembrie 2009 11:21
tortul semipreparat OREO
vine in cutie cu toate ingredientele necesate, trebuie doar amestecate, aranjate si puse 10 minute la cuptor. pana si eu stiu sa-l fac
pik_nik
Postat pe 4 Septembrie 2009 11:21
De la: Aemulus, la data 2009-02-10 07:42:56Ce m-a amuzat titlul asta.Am crezut ca e vorba de torturi/chinuiri usoare si am intrat sa vad ce obsedat mai scrie si despre ce...si cind colo era doar un topic pentru gospodine cu retete usoare pentru torturi.
Ce e si cu limba romana.

Si eu tot la chinuri m-am gandit!
Trebuia sa fiu atenta in ce categorie e incadrat topicul....
Dar... vorba lui Pik..., ce de SM!
picaturaderoua
Postat pe 4 Septembrie 2009 11:21
daaaaaaaaaaa si eu ca si Pik ma gandeam,
.........sa nu zici ca sa deschis un topic de SM, si mi-am zis, ia sa vad astia ce probleme mai au
cand deschid topicul, ce sa-mi vada ochii? 2 blaturi etc

Nik te gandesti la un atac terorist cumva?
persidadamian
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:20
Cred ca cea mai usoara tortura este aceea care se cheama chiar asa: La tortura si o canta Shakira pe you tube.
Ioana007
Postat pe 7 Septembrie 2009 08:51
ia uite fratelo acilea,inca o tortura....

http://www.youtube.com/watch?v=4aEW_Z5Va5s
iasomia
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:13
Am sa intru putin mai tarziu.Multumesc.Dar este cu stafide?
Ioana007
Postat pe 8 Septembrie 2009 17:19
chiar daca unii au inteles gresit titlul forumului, in final e o tortura pt un gurmand faptul ca citeste retete si el nu poate manca, doar i se face pofta ca doar nu are tort in frigider si chiar de are, ciuciu, ca e la dieta :))....pofta buna celor ce au incercat retetele...si eu am salvat linkul..si le voi incerca pe viitor. szia all.
paula_daniela
Postat pe 16 Septembrie 2009 09:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
placinta dobrogeana 57 De la: ladyDY 19 Aprilie 2010 08:36
Reteta prajitura simpla cu dovleac placintar 19 De la: garbo161610 2 Octombrie 2015 14:28
Cum se prepara marmelada? 31 De la: garbo095373 22 Septembrie 2010 17:33
...putin ajutor? 3 De la: crys14 19 Decembrie 2009 19:42
Muffins cu ciocolată 23 De la: BucatariaDianei 15 Septembrie 2017 13:19
Setari Cookie-uri