CONCEDIU IN ROMANIA

tara noastra e total ne explorata , iar din pacate nu stiu sa valorifice ce avem , acum toata lumea fuge prin strainataturi , mai face oare cineva in zilele astea concediu in Romania ?!
cinezee
Postat pe 2 August 2008 02:07
E bine si pe la noi si pe afara. Anul asta am fost in Bulgaria la Sunny Beach la Hotel Riu Helena. A fost minunat. Si tot minunata a fost si vizitarea vechiului oras Nessebar. Nu stiam ca bulgarii au ceva asa frumos. Am gasit vacanta pe site-ul www.vitaturism.ro si am fost foarte multumita de serviciile lor. Foarte seriosi; nu au portofoliu mare, dar iti recomanda ceea ce stiu si la preturi foarte bune. Acum imi vor organiza un week-end la Pastravaria Albota langa Sibiu.In concluzie, e bine sa cunosti lumea toata, bineinteles fara sa-ti ignori patria.

Postat pe 8 August 2008 17:27
Fac cei care au bani de Romania si care vor cu adevarat sa o viziteze, era o zicala "Viziteaza`ti intai tara dupa treci la celelalte" dar in momentul de fata in Romania calitatea- pret difera prea mult si cu banii pe care ii dai iarna intr`un sejur la munte sunt aceeasi pe care`i dai in Austria sau vara comparatia dintre litoralul romanesc si cel bulgar difera de la conditiile de cazare, masa si amabilitatea personalului; am fost anul trecut in Romania si anul acesta in Bulgaria pe litoral, aceeasi bani dar aveam all-inclusiv in Bulgaria, dimineata bufet suedez unde alegeam si mancam ce vroiam, personal amabil cu zambetul pe buze mereu iar in Romania, imi aruncau farfuria pe masa, apa calda era doar seara, saltelele lasau de dorit si totusi era hotel de 3* deci cand ai de ales dintre asemenea conditii ce alegi ?.Eu am facut 4 ani de turism in liceu si multi fug de Romania cu toate ca e superba asa saraca si cu serviciile pe care le are, bogatia ei sta in peisaje.
Arwena
Postat pe 31 Octombrie 2008 15:20
Ador tara noastra si daca ar fi sa trebuiasca vreodata sa plec de aici, nu as face-o pentru ca avem un peisaj minunat si suntem destul de patrioti ca popor. Ca sa va arat ca suntem cu adevarati patrioti, va voi pune un link de pe un site care are foarte multi romani fericiti si mandri de tara lor. Sper sa va placa. Eu ador zona Transilvaniei pentru ca este atata bogatie ca nici nu mi-am putut imagina cand am facut acum doi ani un circuit acolo. De atunci, revin in fiecare an si merita.

http://bloguriturism.ro/

Maya1981
Postat pe 4 Noiembrie 2008 17:22
anul asta am fost doar prin tara. Brasov si Eforie Nord si a fost foarte frumos.
fluturasalb85
Postat pe 12 Noiembrie 2008 13:31
dragele mele imi iubesc tara,sunt mandra ca sunt romanca sunt constienta de bogatiile acestei tari,dar daca statul nu i-a nici o masura cum sa-mi petrec concediu in romania???????de 10 ani de zile nu m calcat pe litoralul romanesc,ba l greci ba la turci,italieni,spanioli.ce sa fac????????acolo sunt tratata cu respect,mananc fara frica,in camera de hotel e mai curat decat la mine acasa,pe cand in romania cum este dragele mele???????de ex: iarna asta ma duc la schi in austria pachet 500 euro pers.aceleasi servicii in tara la munte 1000 euro!!!!!!!!!!!!!!nu ma dau banii afara din casa.
asa ca traiasca strainii!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 16 Decembrie 2008 20:40
unii incearca ............dar cand se lovesc de impertinenta receptionerilor ofuscati de salarii mici....cand gasesc o camera ca la bunica ....(cica-i de 3 stele...) mai bine stai acasa!!!!
valericao
Postat pe 14 Februarie 2009 15:16
Sunt multe locuri frumoase de vazut in Romania. Dar cand ai de ales intre 71euro/zi persoana 5 stele Duni all inclusiv si 90 euro/zi persoana demi-pensiune (a se citi bonuri valorice) 4 stele Romania ce faci? Te gandesti la buzunarul si confortul tau, la turismul romanesc sau la bunastarea hotelierilor nostrii?
Voi ce alegeti?
garbo000343
Postat pe 10 Martie 2009 10:06
Eu am petrecut concediul si in Romania. De ex anu trecut de sarbatorile de iarna am fost la Vatra Dornei.. am stat in gazda la o vila - am avut super conditii iar preturile au fost mai mult decat acceptabile.
Ca si zona nici nu mai spun ce frumos e ..
Acum as vrea sa ma duc la Sovata sa stau vreo cateva zile si acolo e super zona ca si multe altele din tara.

Cred ca..daca exista vointa, se poate petrece concediu si in Romania. Nu e chiar asa de rau precum pare.
Daca nu vrei sa te lovesti de personal irascibil poti merge cu cortul ( mai ales vara )
b_roxanna
Postat pe 14 Mai 2009 15:19
Hello,
Eu am gasit informatii folositoare legate de posibilitati de cazare pe www.trulyfrog.ro

Postat pe 4 Iunie 2009 03:00
uite aici toate pe prima pagina cu poze din camere - 60 de pensiuni si hoteluri de la 3 stele in sus:

www.exposhop.ro

si ai si 5 concursuri in derulare....
exposhop
Postat pe 8 Iulie 2009 12:03
Este foarte frumoasa tara noastra, mai ales Bucovina.
Am fost la aproape toate manastirile din Moldova, Gura Humorului este o zona foarte frumoasa si Humulestiul o zona de legende........
garbo042238
Postat pe 26 August 2009 09:51
De la: garbo042238, la data 2009-08-26 09:51:32 Este foarte frumoasa tara noastra, mai ales Bucovina.
Am fost la aproape toate manastirile din Moldova, Gura Humorului este o zona foarte frumoasa si Humulestiul o zona de legende........


buna seara,

sunt de acord ca avem o tara superba dar ce ne facem cu mentalitatea romanului de a face bani multi din nimic...pt ca sincer nu putem compara conditiile de aici cu cele din afara,eu una de 4 ani nu mai merg la noi..decat pe valea prahovei la sf de saptamana atunci cand am timp...deoarce cheltui si ff multi bani si nu sunt multumita de condiile pe care le ofera romanii nostrii...imi pare rau dar anul asta am mers nu ff departe de casa ca anul trecut... in BULGARIA.. IN DUNI RESORT aproape de granita cu turcia,unde am stat la hotelul MARINA ROYAL PALACE de 5*..si va pot spune ca am avut un concediu superb,resortul este construit de catre nemti si este cea mai exclusivista statiune a BULGARIEI cum este MAMAIA la noi...oameni buni bulgarii ne-au luat-o inainte rau de tot fac un turism extraordinar, iar la noi nu o sa vedeti asta decat peste vreo 20de ani..imi pare rau dar...eu raman la parerea mea ca la noi daca nu se schimba mentalitatea nu vom avea un turism de calitate.

puteti intra pe wwwamfostacolo.ro si veti vedea comentarii postate de catre romanii nostrii care au mers cam prin toate locurile lumii si va ajuta sa va faceti o idee despre locatie.
garbo015269
Postat pe 19 Septembrie 2009 19:42
de acord, romania are un extraordinar potential turistic, si astept sa ma bucur si eu de ce avem acasa.
pana atunci ma chinui prin canare, baleare, coasta de azur, elvetia, italia si alte locuri asa mai modeste
pik_nik
Postat pe 19 Septembrie 2009 19:49
pikane...n-ai nevoie de o asistenta personala p'acolo?
daca ti se face rau prin locurile alea uitate de lume?
cine te salveaza?

ma ofer,desi stiu c-ar fi un sacrificiu urias din partea mea..

da' las...ca plata-mi va fi in ceruri..
preciouss
Postat pe 19 Septembrie 2009 19:53
uite unde-mi statea salvarea mea!!!
pik_nik
Postat pe 19 Septembrie 2009 19:56
macar te-am facut sa zici mai mult decat "mda"....

sac!
preciouss
Postat pe 19 Septembrie 2009 20:03
mda...
pik_nik
Postat pe 19 Septembrie 2009 20:04
Dragele mele, tara noastra este f. frumoasa, numai ca preturile sunt la fel sau chiar mai mari ca afara.Si poate nu ar conta pretul, dar te lovesti de conditiile proaste si de " patronii" care vor cu putin sa le iasa mult peste noapte. Mai avem mult de asteptat pana conditiile de la noi sa se ridice la nivelul preturilor. Dar in acelasi timp astept de 20 si de ani sa se schimbe lumea ( sa se civilizeze) si la noi ca afara, caci altfel nu facem nimic.Mai astept................., Oare D-na ministstru a turismului nu vede mizeria dupa litoral, valea Prahovei...chiar nu observa ? doar e destul de umblata.
garbo030386
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:28
Intr-adevar, sa-ti faci vacantele in strainatate e cel mai bun lucru. Turismul din Romania e departe ceea ce se gaseste chiar la doi pasi de noi... Eu am fost la Bolero in Golden Sands (Nisipurile de Aur) si vreau sa spun ca nu se compara... cu nicun hotel de acelasi numar de stele din tara. In conditiile in care la noi un hotel de 4 stele nu are piscina!!! Acum daca intr-adevar vreau sa ma duc undeva in Romania, apelez la o agentie de turism care are o baza de date cu hotelurile la care a trimis turistii si care s-au intors de acolo multumiti. Pentru ca dupa ce ca platesc mai mult decat face, macar sa am parte de ce-i mai bun. Eu apelez la Perfect Tour. Sunt multumita si m-am obisnuit cu ei. Si cum sunt client fidel, am diverse beneficii.
garbo059575
Postat pe 9 Octombrie 2009 10:35
....doamna ministresa nu vede ca nu merge turismul...e blonda, seraca...da ea vezu ca primiram 3 mere de aur pentru turism..crez ca le vezu ca in poanta cu Suca:

Cica pleca Suca la armata si sa intoarsa dupa 2 luni cu cel mai "mare" grad din sat: "narod la vatra"
- Mai, Suca, de ce te lasara aia la vatra asa de repede? il intreba nea'Marin.
- Pentru ca fusai al mai dastept..
- Cum asea?
- Eram intr-o za la instructie si majurul striga: aviatia inamicaaaaa..culcaaaat. Io ramasai sangur in picioare, in mijlocul campului. Soldat, zace majurul, tu nu te adapostesti? Pai sunt adapostit, zac. Unde mama drak esti adapostit? Sub un pom, zac. Da unde drak vezi tu pom? Pai mata unde drak vazusi aviatia inamica?

...da stati linistiti ca acu ii dadu base banii pe care-i ceruse Nemirschi in primavara sa modernizeze parcurile, basca fondurile pe ultimele doua trimestre (numa vreo 30 de miliarde de euroi ca tot veni o noua transa de euroi de la FMI) asa ca o sa vina turistii buluc la noi...va dati cu sama ce misto o sa fie dupe ce facu ea reclama in septembrie la turismul romanesc o sa sa buluceasca lumea ca la urs cand o sa vaza parcuri cu panselute si ciubotica cucului (da nu sa stie al cui cuc ) iarna, pe zapada????
daria_
Postat pe 9 Octombrie 2009 10:53
Anul acesta as vrea totusi sa fac revelionul la munte, sa schiez, sa ma relaxez... Si ma tenta oferta asta http://www.perfect-tour.ro/oferta/vacante/revelion-2010/revelion-la-sinaia-hotel-anda-4*-4906/.
A fost cineva la Hotel Anda?
garbo059575
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:44
Oricnd suntei binevenii la Sovata.n momentul de fa trece printr-o transformare uria, deoarece staiunea i oraul au ctigat nite bani europeni i se schimb toate conductele de gaz, ap i canal.Proiectul este deja pe terminate, dar n anul viitor o s fie una dintre cele mai frumoase staiuni din Romnia.Sperm c pe lng preurile ridicate ce se practic n staiune s oferim i calitate.Dac este cineva interesat de revelion n Sovata pot s-l ajut cu mare drag la nr de tel:0741231388.
pituka
Postat pe 3 Noiembrie 2009 09:38
Eu am renuntat la concediile in Romania! De 2 ani merg in Grecia si e minunat! Nu se compara Romania cu serviciile de acolo, curatenia, preturile, oamenii sunt amabili. La noi mizerie,servicii proaste, preturi mari, etc. Cu cativa ani in urma m-am cazat la hotel Majestic in Jupiter, hotelul era ok dar cand mergeam la plaja lacul de akolo e imputit, plaja murdara, marea era groaznica, cu comercianti care te inebunesc cu reclamele lor, mancarea de multe ori era reincalzita sau ce a ramas de la altii si pot spune ca am cheltuit mai mult ca in Grecia anul asta! Recomand Turcia, Grecia pt.plaja si Austria pt.schi! Apropo de Sovata! Am fost akolo si doar peisajul mi-a placut, am incercat sa cumparam tigari si nu voiau sa ne dea pt. nu stiam maghiara, la strand am platit de 2 ori taxa la intrare am stat de la 11 la 17 si au taxare de 2 ori dimi si la amiaza, etc...
lala_cri
Postat pe 8 Noiembrie 2009 17:30
In Romania puteti mere doar la manastiri sa apindeti o lumanare cu dorinta de a avea bani pt.concedii in strainatate
lala_cri
Postat pe 8 Noiembrie 2009 18:04
eu v-as invita la o pensiune pe malul lacului Victoria la 20 km de Craiova site www.statiuneavictoria.ro ,preturile sant modice,bafta
garbo028520
Postat pe 9 Noiembrie 2009 15:02
Ma duc in mai in Romania,si voi sta la hotel,care este 30 euro pe zi,mult mai scump ca aici,in Grecia,aici gasesti cu 20 pe zi,de aceea concediile noastre vor explora meteora si altele.
daniilia
Postat pe 16 Martie 2010 16:05
eu nu vin anul asta in Rom. de ce sa vin?
Ciresica
Postat pe 16 Martie 2010 22:45
ce imi place ca toata lumea se plinge de confort... Acum, sincer vorbind, daca mi-ar pasa cit de groase sint termopanele si de moale canapeluta, as ramine acasa. In patutul meu. Turismul nu numai asta inseamna.
La cite zone frumoase sint, se compara fara probleme si cu Elvetia, si cu Austria. Da' poate sint eu mai wild de ma intereseaza mai mult stancile decit hotelurile....
quasaria
Postat pe 16 Martie 2010 22:51
Q , fetele astea nu au dormit pe vreun varf de stanca in Mont Blac..mey fetelor, luati cortul in spate si faceti trasee montane sa vedeti frumusetile..nu asa..dormind la hotel , e prea facil
reyya
Postat pe 16 Martie 2010 23:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pensiune Delta Dunarii 2 De la: garbo_452362 12 August 2016 07:43
vot concurs 1 De la: dumiel 18 Mai 2009 10:18
Concediu 50 De la: garbo197910 14 Iulie 2011 16:58
Unde ne facem revelionul? 10 De la: Helen29 25 Noiembrie 2009 15:15
A petrecut cineva un concediu / vacanta la hotel Sport in Poiana Brasov? 4 De la: garbo_410965 10 Iulie 2017 13:42
Setari Cookie-uri