Cum sa-mi fac copilul sa iubeasca teatrul?

Probabil ca din cauza meseriei pe care o practic (actrita), nu inteleg cum de exista unii oameni nu gusta magia scenei. Am incercat sa-i insuflu copilului meu dragostea pentru teatru, insa ii repugna total. Am fost de cateva ori la teatru cu el, am ales piese amuzante si fascinante despre care stiu ca ar placea oricarui copil de varsta sa. De fiecare data, la jumatatea piesei il apuca criza de plans si imi spune ca vrea acasa, ca teatrul il sperie. Nu imi dau seama ce anume ar putea sa-l sperie? Se plictiseste? Il sperie multimea de oameni?...
crinama
Postat pe 1 August 2008 15:02
Cred ca mai degraba multimea de oameni il sperie, si nu teatrul.
Sau mai stii... poate ca vede lucrurile de pe scena si nu intelege ideea de spectacol, de teatru, dece oamenii aia se prefac ca sunt ceva ce nu sunt.
Depinde si cati ani are copilul.
andreea_baby
Postat pe 6 August 2008 14:58
De ce vrei sa-l faci sa iubeasca tearul? Daca nu ii place nu ar trebui sa il fortezi. Mai degraba observa ce ii face placere decat sa iti consumi energia facandu-l sa ii placa teatrul. Aveam la un moment dat o colega de serviciu care isi stresa fata cu lectii de sah, de engleza si de dans asta pe langa temele care le avea de facut la scoala. Bietul copil nu cred ca mai avea timp sa respire incercand sa o satisfaca pe mami. Sunt sigura ca uneori in loc de sah ar fi preferat sa se joace cu copii de varsta ei. Problema e ca parintii ar trebui sa inceteze sa mai proiecteze asupra copiilor lor visele lor, preferintele si asteptarile lor, si sa ii lase sa si dezvolte liber personalitatea si gusturile.
bubulina
Postat pe 9 August 2008 08:22
Nu stiu cati ani are copilul, dar nu il forta. Poate nu ii place aglomeratia, nu are rabdare sau pur si simplu nu ii place teatrul. Lasa-l pe el sa hotarasca ce ii place, nu trebuie sa il fortezi pentru ca are personalitatea lui (inca de cand s-a nascut) si are propriile lui "hobby-uri" S-ar putea mai tarziu sa indrageasca teatrul. Rabdare.

Postat pe 13 August 2008 07:38
Linisteste-te. O sa isi revina. Fa o pauza. Dar incearca sa ii insufli si placerea de a citi, nu doar cea de a vedea piese de teatru. Am 19 si abia de 2 ani merg la teatru si la opera. E greu sa imi conving prietenii sa vina cu mine la teatru. Cred ca e vorba si de maturizare. Noi am trait in alte conditii. Fiecare lucru la timpul lui...


Succes!:)
shrekutza
Postat pe 10 Octombrie 2008 12:36
copilul trebuie sa isi manifeste propriile afinitati, nu sa i se impuna cu obstinatie ceva ce place parintilor. in caz contrar, cu cat are un caracter mai puternic, fie si sensibil, cu atat opune mai multa rezistenta. tocmai pt ca esti un om al artei trebuie sa manifesti empatie, sensibilitate, sa il lasi sa se deschida singur catre ce agreaza, sa descoperi si sa ii incurajezi propriile preocupari, fie si de natura artistica. impunerea asta functiona pe vremea lui bunica-miu, dar macar ala a fost securist. la parintii din ziua de azi e de asteptat sa fie mai light, mai intelegatori, mai maleabili, dupa mine...... eu una nu am copii inca, dar am parinti. si mereu am facut doar ce mi-a placut iar ai mei mi-au incurajat libertatea de alegere, nu alegerea imperativa a ceva anume, si cu toate astea am facut si vioara, si balet, si sport...... destule pt un copil

Postat pe 16 Octombrie 2008 12:02
Dragoste(de teatru)cu forta nu se poate...Nu conteaza ce varsta are copilul, e si el o entitate diferita de noi, noi toti suntem diferiti unii de altii...Ce poti face TU insa este sa te exprimi-comunici cat de bine poti: ceilalti te vor vedea si au libertatea sa aleaga ce faci tu ..sau nu.
Ca toate rudele care ni-s "date", nu l-am ales pe copil...avem sa-l iubim/acceptam asa cum este el. Ofera-i variante sa cunoasca, sa se dezvolte in ce sens vrea , in timp ce tu te exprimi in ce domeniu alegi.
Una din fetele mele, cand era mica, plangea cand se vedea in poze. Acum e pasionata de fotografie.
AdinaMM
Postat pe 30 Octombrie 2008 10:19
simplu,il duci la teatru!
nicoll
Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:23
nicol, fata e actrita.
si_totusi
Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:28
pai uite atunci un sfat,daca tot esti actrita,fa-i copilului un "mini-teatru" acasa,s-ar putea sa-i placa....
nicoll
Postat pe 25 Noiembrie 2008 08:07
De la: nicoll, la data 2008-11-25 08:07:23pai uite atunci un sfat,daca tot esti actrita,fa-i copilului un "mini-teatru" acasa,s-ar putea sa-i placa....
mi-a placut din copilarie teatrul..nu m-am gandit la varianta cu mini-teatrul.Bravo nicol. Ar trebui dus copilul la piese de teatru pentru copii..depinde de varsta... daca spune ca plange sigur este un copil mai mic
ios
Postat pe 26 Noiembrie 2008 18:45
Cate ore stai tu la teatru? Daca stai multe ore la teatru si acasa vii pe seara, iar cu el nu stai suficient, e posibil sa nu-i placa tearul (sau locul unde tu petreci multe ore) pt ca tu nu ai timp suficient de el.
Clm
Postat pe 16 Decembrie 2008 08:27
fratele meu e mai mic decit mine cu 15 ani. cind eu descopeream teatrul..la 18 ani si aveam si bani sa merg, la teatru Bulandra se juca Hamlet...care dura trei ore. l-am luat cu mine si am stat pe scarile laterale la sala gradina icoanei si nu a plins, nu a adormit,si nici la toaleta nu a avut nevoie. si toata lumea se uita la el, ca era si dragalas. la sfirsit cind am iesit de la spectacol, l-a vazut marcel iures si l-a luat in brate si l-a pupat. nu stiu ce fel de spectacole vezi tu cu copilul tau dar uneori mirajul spectacolului timpitel pentru copii nu e chiar ce-i place lui.fratele meu a fost fascinat de realismul povestii.si iti dai seama ca era de doi ani jumate.acum nu merge la teatru, nu e un indragostit de mirajul scenei. dar cind era mic mergea cu mine la piesele serioase.nu stiu citi ani ai dar pe vremea cind mergeam eu la teatru erau piese bune.
karmenrosa
Postat pe 17 Decembrie 2008 23:04
nu poti obliga pe cineva sa faca ceva ce nu ii place fie el si un copil!Daca mamei ii place un lucru asta nu inseamna ca trebuie sa ii placa si copilului!Intreaba-l ce ii place sa faca si da-i posibilitatea sa o faca!nu il forta sa faca ce nu ii place!

Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:46
eu nu cred ca este grav daca nu ii place teatrul. daca ii va placea vreodata, va exista declicul undeva, candva. Nu e un motiv de disperare. Pur si simplu nu are ereditatea asta de la mamica. poate va dori sa faca inginerie si ii place realitatea. poate nu stiu ce vor aia de pe scena. nu este important de ce, ca doar nu vorbim de o boala ci de o antipatie manifestata fata de o activitate. eu urasc video-chat-ul. sunt un subiect din acest motiv? Arta prin definitia ei antreneaza subiectivismul si sensibilitatile oamenilor. Pe ale acestui copil nu.
gianiblue
Postat pe 10 Ianuarie 2009 16:26
teatrul pune mintea la contributie...e la fel de important ca mincarea si spalatul.

eu stiu solutia....faceti impreuna un scenariu..o poveste... si faceti si papusele cu cap, par, hainute si minutze....fa-i o cutie care sa semene a teatru de papusi si joaca-te cu el. ar fi bine sa chemi si alti copii la reprezentatie...si sa-i implici in crearea personajelor.
karmenrosa
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:18
mintea poate fi pusa "la contributie" si prin multe alte mijloace. Se stie foarte bine ca nimeni nu poate "contribui" cu mintea personala daca are un dezgust pentru un domeniu. eu propun rabdarea... poate va descoperi teatrul singur. daca chiar asta trebuie sa fiu un scop, se poate incerca apropierea de domeniu prin alte arte, prin domenii adiacente. dar de ce sa fie un scop, totusi?!
gianiblue
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:08
Ma numesc Dan si sunt elev la un liceu din Neamt... caut cateva scenete de teatru ... scenete de comedie romantica... sau scenete romantice... pt un spectacol de dragobete... am nevoie cat de urgent... am cautat pe net dar nu am gasit absolut nimik...am nevoie de date exacte...ce trebuie sa faca un personaj sau altul...cum sa fie decorul... v-as ruga foarte mult daca ma puteri ajuta... e-mail meu este "dan_talmaciu112@yahoo.com" ... va multumesc anticipat ;)

Postat pe 3 Februarie 2009 15:49
Conteaza foarte mult ce varsta are copilul, deoarece este in stransa legatura cu puterea lui de intelegere. Baietelul meu a fost prima data la teatru in toamna, dupa ce in vara implinise trei ani si mi-a spus ca nu i-a placut deloc. A doua oara, cand a mers cu toti de la gradinita, mi-a spus ca singurul lucru care i-a placut a fost ca au acolo multe scaunele mici . Ei percep totul intr-un mod foarte diferit fata de noi, adultii. Ai rabdare cu el, asteapta sa mai creasca si nu il forta. Apoi, dupa o perioada in care nu mai aduci subiectul in discutie, poti incepe prin a-l intreba daca vrea sa ii povestesti ce faci tu la servici, de ce iti place tie la serviciul tau si vei vedea daca este deschis sa mergeti impreuna la o piesa. Ofera-i mai multe variante (binenteles, piese adecvate pt. varsta lui) si lasa-l pe el sa decida la care dintre ele vrea sa mergeti. Mult succes si rabdare.

Postat pe 20 Februarie 2009 11:37
pentru ca e greu .......

Postat pe 22 Februarie 2009 18:11
Indraznesc sa va adresez si eu o rugaminte! Particip la un concurs pe site-ul tvr-ului si am nevoie de cat mai ulte voturi...va rog...se poate sa ma ajutati? Este poza a doua (cu mutritza trista desenatat in frigider) de la sectiunea concurs! http://www2.tvr.ro/trezirealaapel/
Va multumesc mult si sper din suflet sa nu deranjez pe nimeni cu aceasta rugaminte!
maimuticagogosica
Postat pe 23 Februarie 2009 16:53
eu cred ca dragostea de teatru..o ai sau nu ai!
nimeni nu poate sa ti-o insufle.imi amintesc cum am plans eu odata, in clasa a 4-a cred...pt ca aveam ora fixa de culcare la 10, si parintii mei nu m-au lasat sa vad finalul piesei de badaranii de carlo goldoni.jucat evident in distributia veche: birlic, jiugaru,samd.am stat si am ascultat sfarsitul cu urechea lipita de usa.si asta fara sa am actori in familie!
fleur_de_lis
Postat pe 18 Martie 2009 17:49
E frumos din partea ta ca vrei sa-i insufli copilului tau placerea pentru arta, dar esti sigura ca asta vrea? Cred ca i-ai face un bine mai mare daca l-ai ajuta sa descopere ce ii place lui cu adevarat si sa-l ajuti in acel domeniu cum poti tu mai bine, decat sa ii bagi pe gat ceva ce nu ii place. Pentru ca in al doilea caz, sa zicem ca va ajunge sa ii placa pentru tine, ceea ce va fi ok o perioada, dar cand va fi putin mai mare o sa isi dea seama ca nu e ceea ce ii place lui cu adevarat si atunci ii dai peste cap tot viitorul si toata personalitatea. Nu cred ca poti sa convingi pe cineva sa ii placa ceva. Poti maxim sa ii prezinti cat mai bine teatrul, sperand ca o sa ii placa, dar daca chiar vezi ca nu ii place, inseamna ca nu si gata. Poate ii place matematica si atunci e cam greu sa fie pasionat si de arte. Cine stie? Sper sa nu te superi pe mine ca am pus problema asa deschis, dar crede-ma, am trait pe propria-mi piele ce incerci tu sa-i faci copilului tau si am ajuns rau de tot, psihic vorbind. Eu am fost mereu o artista, dar ai mei mi-au bagat pe gat informatica inca de mica, fiindca in familia mea au fost numai informaticieni si ingineri si nu se concepea ca arta sa fie ceva bun. Deci ai grija ce ii faci copilului tau, daca il iubesti nu ii distruge viata...
aikipy
Postat pe 2 Aprilie 2009 15:47
TOTI OAMENII SUNT ATRASI DE TEATRU...DE SPECTACOL, NU MI-AU TREBUIT MULTE DOVEZI. NU DEGEABA SE SPUNEA SA LE DAI OAMENILOR "PIINE SI CIRC" SA-I POTI MANIPULA.
eu nu cred ca nu i-ar placea copilului teatrul daca ar fi lasat sa aleaga el sa vina.
karmenrosa
Postat pe 3 Aprilie 2009 20:56
ai dreptate karmenrosa!sa aleaga singur.pentru asta nu trebuie convins de nimic.tb sa i se ofere alternative.si teatru si muzica si pictura si lectura si sport.din toate cate putin fara exagerari si fara a fi presat.si da, exista posibilitatea sa nu-i placa teatrul sau sa nu-i placa mai mult decat altceva, doar nu-i poti forta instinctul si afinitatile, poate adora matematica.si sincer, ma mir, ca nu ai toleranta si libertatea de a-l lasa sa fie el si atat, tocmai pentru faptul ca esti actrita.si eu sunt actrita si sa ma crezi pe cuvant cand iti spun ca uite, mi-ar placea poate sa ma urmeze ca si profesie, dar daca va alege geografia, par example, nu as fi mai putin de acord, pentru ca in primul rand trebuie sa ne incurajam pe noi si pe altii sa fim unici si impliniti.deci, nu-i nici o tragedie, nu-i nici o dezonoare, nu-l mai du la teatru, daca va fi sa fie candva, el singur va gasi calea spre aceasta lume speciala.pana atunci, incurajeaza-l sa fie el, un copil unic,luminos,fericit si implinit, alaturi de o mama care este mandra de el, no matter what.te pup!si relax!
miamia79
Postat pe 21 Aprilie 2009 21:21
nu inteleg de ce trebuie sa i placa copilului ceva ce ti place tie...
mirelacm
Postat pe 30 Aprilie 2009 19:01
sunt o multime de oameni in romania care nu merg deloc la teatru de ce oare s-au strins aici toti???
daca voi nu aveti bani sa mergeti la asa ceva nu va comportati de parca e ceva normal sa nu mergi.eu am facut liceul la arte plastice si profesoara de engleza si cea de franceza ne puneau sa citim pe roluri cu ajutorul unui teatru de papusi. papusile le faceam noi.
tatal meu povestea o experienta minunata din liceu cind pusesera in scena.."nota 0 la purtare".
bunica mea era o mare iubitoare de teatru si film.
eu am mers la teatru foarte mult pentru ca iubesc magia teatrului,mai ales la festivaluri cind vin din toata tara teatre de elita ca cele din sibiu,craiova etc... cu piesele cele mai bune. nu cred ca e normal sa va dati cu parerea cei care nu stiti ce inseamna teatrul si ce sentimente te pot lega de el.
karmenrosa
Postat pe 1 Mai 2009 21:01
Ai dreptate,nu ne punem noi cu tine,care ai teatru-n singe ca mostenire...si mai e ceva:citeodata il avem kiar acasa,gratis si...nedorit...
valentino
Postat pe 1 Mai 2009 21:05
ce interesant...crinama nu a mai intrat de o vesnicie pe topicul asta...mai exact de 74 de zile...

valentino...am vazut ca v-ati distrat cu topicul seralistei wanna be
wife_de_zmeu
Postat pe 1 Mai 2009 21:07
"karmenrosa Data: 2009-05-01 21:01:07
sunt o multime de oameni in romania care nu merg deloc la teatru de ce oare s-au strins aici toti???
daca voi nu aveti bani sa mergeti la asa ceva nu va comportati de parca e ceva normal sa nu mergi.eu am facut liceul la arte plastice si profesoara de engleza si cea de franceza ne puneau sa citim pe roluri cu ajutorul unui teatru de papusi. papusile le faceam noi.
tatal meu povestea o experienta minunata din liceu cind pusesera in scena.."nota 0 la purtare".
bunica mea era o mare iubitoare de teatru si film.
eu am mers la teatru foarte mult pentru ca iubesc magia teatrului,mai ales la festivaluri cind vin din toata tara teatre de elita ca cele din sibiu,craiova etc... cu piesele cele mai bune. nu cred ca e normal sa va dati cu parerea cei care nu stiti ce inseamna teatrul si ce sentimente te pot lega de el."

cum ai ajuns tu la concluzia ca cei care au raspuns nu merg la teatru? opera? opereta?...
mirelacm
Postat pe 2 Mai 2009 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa-mi fac copilul sa iubeasca teatrul? 62 De la: garbo088465 20 Decembrie 2009 09:30
TAMARA BUCIUCEANU BOTEZ 2 De la: Nirvana 26 Noiembrie 2009 14:35
Poker cu Mihaita, Gaitan si Teodosiu 1 De la: ileana_damian 5 Decembrie 2011 13:11
Egoistul 2 De la: iasomia 6 Aprilie 2011 16:51
HELL", de Chris Simion - AVANPREMIERA 19 noiembrie 1 De la: Compania_de_teatru 13 Noiembrie 2014 02:45
Setari Cookie-uri