Copilul meu fumeaza marijuana

Am simtitun miros ciudat o data si am intrat peste el in camera si l-am prins fumand marijuana. Mi-a zis sa nu imi fac griji, ca e ok. A doua zi dimineata am avut o discutie cu el. Mi-a zis ca nu e dependnt, fumeaza destul de rara si mai ales atunci cand nu poate sa adoarma. Ce sa fac? Daca ii interzic total, mai rau o sa faca. Nu imi este atat de teama de marijuana, cat imi esteteama sa nu se apuce si de alte dorguri mai tari. Cum sa vorbesc cu el? Ce sa ii spun ca sa se lase? Are 20 de ani baiatul si nu am avut niciodata probleme cu el.

Postat pe 1 August 2008 13:55
torasexy
Postat pe 5 August 2008 13:04
Uf, s-a calmat dupa ce a tras o sperietura. Acum doua zile i s-a facut foarte rau de la ea, tremura tot, a vomat in continuu si a zis ca nu ii mai trebuie cat o trai. Ieri mi-a dat mie pungutza cu ce mai avea. Doamne ajuta sa reuseasca sa nu se mai atinga de nenorocirea aia!

Postat pe 7 August 2008 13:27
ma bucur din suflet crinam, sunt alaturi de tine si de baiat, sa dea Dumnezeu sa nu se mai gandeasca la ele,eee hai poate ne-ncuscrim, ce zici?Daca intra pe mana fetei mele n-o sa-i mai trebuiasca in veci... Te pup si aveti grija de voi.(fata mea are 16 ani impliniti)
emagl
Postat pe 7 August 2008 15:54
Buna
eu am avut mari probleme cu fiul meu si cam tot asa a inceput.
Fii foarte atenta daca este la inceput .baiatul meu a ajuns apoi la heroina ,a facut 3 crize de sevraj si poate nu crezi dar mi a vindut din casa tot ce se putea vinde ,mai putin mobila.
Dupa 3 ani am reusit cu un tratament ,dar care l am facut la domiciliu ,nu iti mai spun ,e greu de crezut dat 7 luni nu a iesti din casa decit cu noi,ESTE GROAZNIC FII ATENTA ACUM DACA ESTE LA INCEPUT ,AI NEVOIE DE RABDARE,INTELEGERE SI MULTA DRAGOSTE PE CARE EL TREBUIE NEAPARAT SA O INTELEAGA SI MAI ALES SA STIE CA ESTI APROAPE DE EL SI NU IL ABANDONEZI
magda_r
Postat pe 11 August 2008 10:26
Arunca-i CD-urile cu hip-hop

Postat pe 11 Septembrie 2008 09:24
marijuana nu creeaza dependenta...depinde de el cat si cum fumeaza...
dulcicutza
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:45
Marijuana in primul rand nu creeaza dependenta, iar tutunul si alcoolul sunt mult mai daunatoare decat "iarba". Ati vazut vreodata oameni dupa ce au fumat? Sunt cei mai amabili si mai bine dispusi, insa dupa 2-3 beri, ati vazut cum incep oamenii sa tina sticla invers si sa caute scandal? Cate violuri si crime se petrec pe fondul consumului de alcool si cate lucruri negative ati auzit sa fie privocate de consumul de marijuana? Nu stiu ce vedeti asa diabolic in planta asta, parerea mea e ca tutunul si alcoolul sunt mult mai daunatoare. MARIJUANA NU CREEAZA DEPENDENTA, insa tutunul si bautura da!
Nu dati vina pe iarba pt consumul de heroina. Asta depinde de fiecare om. Stiti doar cat au vrut altii sa stiti. Nu mai credeti tot ce auziti.

Postat pe 26 Septembrie 2008 11:32
Nu stabilesti tu ce e normal si ce nu e. Si macar in timpul liber sa poti face ceva ca iti place, nu doar ceva "util". Fapte "utile" faci in restul timpului, la munca, acasa, sau daca ai alta varsta, la facultate, la scoala...

Postat pe 28 Septembrie 2008 12:47
Spiri01, deci sfatul tau ar fi "lasa-l femeie pe ala micu sa fumeze marijuana, ca doar nu ramane dependent de la un asa drog slab. Consumul de marijuana e pe nedrept infierat de societate". Eu iti zic aici ca nu e vorba doar de un drog, ci o intreaga problema legata de atitudine. S-ar putea in cateva luni sa schimbe marijuana cu cocaina, heroina etc. Am mai scris si pe alte forumuri: "daca sunteti de acord cu un compartament nociv, incercati sa va pastrati ideile pentru propria persoana. Nu invatati pe cineva sa faca rau."

Postat pe 28 Septembrie 2008 18:06
De la: , la data 2008-09-26 11:32:20 Marijuana in primul rand nu creeaza dependenta, iar tutunul si alcoolul sunt mult mai daunatoare decat "iarba". Ati vazut vreodata oameni dupa ce au fumat? Sunt cei mai amabili si mai bine dispusi, insa dupa 2-3 beri, ati vazut cum incep oamenii sa tina sticla invers si sa caute scandal? Cate violuri si crime se petrec pe fondul consumului de alcool si cate lucruri negative ati auzit sa fie privocate de consumul de marijuana? Nu stiu ce vedeti asa diabolic in planta asta, parerea mea e ca tutunul si alcoolul sunt mult mai daunatoare. MARIJUANA NU CREEAZA DEPENDENTA, insa tutunul si bautura da!
Nu dati vina pe iarba pt consumul de heroina. Asta depinde de fiecare om. Stiti doar cat au vrut altii sa stiti. Nu mai credeti tot ce auziti.


sunt total de acord cu afirmatia ta.. eu am inceput sa consum hasis dupa moartea tatalui meu.. am avut saptamani, luni in sir cand nu dormeam decat 1-2 ore p noapte.. nu reuseam sa ma linistesc decat dupa ce fumam hasis.. iarba n-am fumat decat cateva luni, in schimb tigari fumez de cativa ani, si nu m-as vedea prea curand in postura de nefumatoare. isi va da seama singur cand trebuie sa se opreasca.. asta daca nu a renuntat deja definitiv. mult succes in continuare!
arina_rbk
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:13
subscriu la faptul ca e mai putin daunatoare decat tutunul sau alcoolul... si nu da dependenta...


ar trebui sa afli exact de ce o face?
de plictiseala? revolta? vrea sa fie altfel?

cunosc oameni care spun ca ii detaseaza... si sexul e mai bun...


daca afli exact cauza (poate doar anturajul)...poate reusesti sa reduci necesitatea de a o face...

succes

Postat pe 17 Octombrie 2008 15:05
Vad multa inconstienta in discutiile despre marihuana,droguri etc.Cred ca nu stiti despre ce e vorba.Toleranta si admiterea acestor obiceiuri nu fac decit sa se inradacineze viitorele rezultate in timp.Cind va fi prea tirziu sa ma faceti ceva.Nu dependenta de acest obicei destul de costisitor va fi dusmanul ci plecarea in o alta lume cu alte perceptii si reactii si cu care nu este posibl sa puteti lupta.Nici macar sevrajele nu sunt de netrecut ca mentalitatea o data instalata intr-o lume falsa cu atitudini deviate.Am trait multi ani in occident si cunosc fenomenul mult mai bine si toate dramele celor din jurul lor.Sunt de neinvins.Deci faceti totul pentru a impiedica aceste crime cu copii vstri.Un an de consum este dublu pentru dezintoxicare si chiar mai mult de uitarea si refuzul total al gestului "nevinovat".Fiti fermi dezastrului care va va ruina viata!
De la a treia tigara se instaleza cealalta lume unde dvs.nu existati!

Postat pe 27 Octombrie 2008 09:47



Nu cred ca faci parte din aceasta lume cu duritatea si frumusetea ei !Realitatea este ca un diamant neslefuit la care muncesti o viata pentru ai da valoare si stralucire!Dar lumea ta e un balon de spuma de care sunt sigura ca si tu te temi!

Postat pe 27 Octombrie 2008 09:51
Parerea mea.
Totul depinde de personalitate, mod de a gandi, anturaj...sunt multe variabile in toata ecuatia asta.
stiu din experienta ca marijuana si hasisul nu provoaca dependenta-deci nu exista riscul intrarii in sevraj sau mai stiu eu ce.daca "copilul" e destul de mare, respectiv matur, o sa`si dea seama ca nu e cazul sa se amestece in povesti cu heroina cocaina ketamina amfetamine etc
amabil, fericit, iubesti pe toata lumea...cam asta simte oricine de la marijuana, hasis...restul, depinde de la om, la om...dar nu e nimic rau, nimic de speriat.in legatura cu copilul de 20 de ani.ca sa va apropiati de el, ati putea sa`i ziceti ca vreti sa incercati sa fumati cu el o data, si o sa va dati seama ca nu e nimic grav.ba chiar s`ar strange legaturile mama-fiu.si va asigur ca n`o sa mai vedeti lucrurile atat de negre.
ing
Postat pe 29 Octombrie 2008 18:24
marijuana nu se compara cu alcoolul.nu am auzit sa se fi intamplat vreo nenoocire (viol, crima, furt)sub influenta acestui "drog de mare risc".pentru informatii suplimentare referitoare la alcool, urmariti stirile de la ora 5
ing
Postat pe 29 Octombrie 2008 18:27
Intr-adevar, nu se compara marijuana cu alcoolul sau cu tutunul!
E mult, mult mai rau! Cei care spun ca au fumat de cateva ori si nu au devenit dependenti, norocul lor! Eu stiu pe cineva foarte drag mie care consuma si care a devenit dependent. Are depresii, crize de agresiune sau apatie, a slabit, nu se poate adapta, nu se poate concentra.... E groaznic sa vezi un tanar ce pateste de la acest drog "usor". E o minciuna, NU EXISTA DROG USOR. Cei care stiti un pic de engleza dati cautare pe marijuana treatment si o sa vedeti o gramada de site-uri americane si explica acolo cum e cu acest drog usor. Nu inteleg de ce la noi in tara se promoveaza atat de mult acest drog si de ce, practic se incurajeaza tinerii sa consume asa ceva, "ca nu e nici un pericol". Mi se pare o crima chestia asta.
Apropo, cine imi spune unde se poate face tratament pentru dependenta de marijuana la noi in tara?
Si doamna cu baiatul ... aveti grija, vorbiti cu el, nu il lasati sa consume! Aliati-va cu prieteni cu cineva din familie, dar nu-l lasati!

Postat pe 1 Noiembrie 2008 22:07
De la: ing, la data 2008-10-29 18:24:56Parerea mea.
Totul depinde de personalitate, mod de a gandi, anturaj...sunt multe variabile in toata ecuatia asta.
stiu din experienta ca marijuana si hasisul nu provoaca dependenta-deci nu exista riscul intrarii in sevraj sau mai stiu eu ce.daca "copilul" e destul de mare, respectiv matur, o sa`si dea seama ca nu e cazul sa se amestece in povesti cu heroina cocaina ketamina amfetamine etc
amabil, fericit, iubesti pe toata lumea...cam asta simte oricine de la marijuana, hasis...restul, depinde de la om, la om...dar nu e nimic rau, nimic de speriat.in legatura cu copilul de 20 de ani.ca sa va apropiati de el, ati putea sa`i ziceti ca vreti sa incercati sa fumati cu el o data, si o sa va dati seama ca nu e nimic grav.ba chiar s`ar strange legaturile mama-fiu.si va asigur ca n`o sa mai vedeti lucrurile atat de negre.


Ce sfat mai e si asta??? Sa fumeze si mama marijuana ca sa se creeze legatura mama-fiu.....
needforspeed
Postat pe 1 Noiembrie 2008 22:48
buna...aceasta iarba nu da dependentza fizica,dar da o nenorocita dependentza psihica.in general in gasti de cartier nu prea se consuma asa singurica,are ca garnitura cateva beri...pe langa asta cei care vand iarba s-ar putea sa vand si altceva:o pastila,un gr de coca,hero chestiii deastea.dk intr-o zi cand el va vrea sa fumeze f tare acel distribuitor nu va avea iarba,va fi tentat sa cumpere altceva si tot asa....ii va place si le va inlocui cat mai des.pe langa riscul de a trece la altceva...distruge memoria,dap sexul este f bun ,dar pe iarba s-ar putea sa te culci si cu o..... care sa te binecuvanteze cu o sida stralucitoare pt ca ai uitat de prezervativ,asta in cazul in care nu are o relatie stabila....eu cred ca nu este buna absolut deloc.intri intr-o lume care l-a inceput e asa de rozaa...incat cand vei vrea sa iesi din ea vei fi singur si at vei mai sta un timp acolo.te rupe de realitate,nu sunt violeti acei care fumeaza,dar nici bine nu le e.ei rad pt ca orice este amuzant si de multe ori ei rad si atat,dk ii intrebi ma de ce razi habar nu are,poate si-ar dori sa se opreasca din ras si nu pot,plang dk se panikeaza ca a zis tovarasul lui ca-l asteapta la colt...sunt f multe stari ciudate...chestia frumoasa la iarba e ca-ti ia mintile de fapt ca te rupe de realitate....din punctul meu de vedere doar asta e,restul ....dk cei care fumeaza incearca sa se rupa de realitate,at de ce nu ar lua si ceva mai tare dupa ce apar depresiile de la iarba????????????bine si acum cu iarba asta e cu dus si intors ca e de mai multe feluri ...care te cam tampesc..dintr-un baiat inteligent vei ajunge un copil idiot.cand te va intreba cineva ..ma ce ai facut vineri sapt trecut...?o sa zici nu stiu frate habar n-am nu-mi amintesc:D:D:D:D...sa ia droguri cate vrea si de care vrea,dar cred ca inainte de a se apuca de grozavie TREBUIE sa cunoasca totul despre acel drog....sa stie cam ce s epoate intampla in timp scurt.trebuie sa-i fie prezentate toate efectele pozitive si negative.este inutil doamna sa-i interziceti...il indepartati si se va ascunde mai bine data viitoare...el in general se va uita pe net sa cunoasca mai multe de asta ,dar se uita numai pe you tube la cei care rad si au o pala de fan acolo,trebuie sa cautati materiale in care se vorbeste intradevar de droguri..este o retea,toate au legatura intre ele....le scoateti la imprimanta si i le puneti pe noptiera langa pat,cand intra seara in casa va fi tentat sa se uite peste ele.materialul sa inceapa pozitiv,adik dk fumezi razi esti fericit ...iarba fericirii face drege...ceva sa-l captiveze ,dupa care sa vada la ce duce aceasta falsa fericire....calm...rabdare..dragoste...intelegere...cand un copil incepe sa faca asta de undeva parintii au lipsit,au chiulit nu stiu dk motivat sau nu si at este absurd ca parintii tot ei sa fie cei care tipa:D...bafta....nu e o drama,trebuie doar sa fie informat si apropo dk sunteti curioasa puteti fuma nu e o grozavie....
crinarossy
Postat pe 2 Noiembrie 2008 10:00
hai frate ca ai vb mult si prost...asta e un fel de campanie anti-drog (vb lui Teo de la deko)"nu fumati iarba ca deveniti dependenti de heroina,nu beti bere ca o sa ajungeti sa trageti spirt prin paine" exact si tu acum....linisteste'te si fa-te ca nu'ti mai pasa de ceea ce fac cei din jur
dulcicutza
Postat pe 2 Noiembrie 2008 10:30
dulcicutza,nu am vorbit in necunostintza de cauza:D:D:D:D...dk tu consideri ca este foarte buna..e ok at haideti fratilor sa fumam,decat sa dam cateva mil pe seara sa ne imbatam mai bine dam 600 mii si vom fi happy...ms draga mea,nu stiam ca iarba este asa de benefica....in jurul meu fumeaza toti,cam stiu asa in mare ce si cum...am perceput altfel acest drog... si lumea lor,a drogatilor...scz :*:*:*
crinarossy
Postat pe 2 Noiembrie 2008 16:07
si noi fumam cand avem ocazia si probabil toti fumeaza...du'te in olanda si vezi daca sunt multi drogati si dependenti de heroina...avand in vedere ca la ei iarba e legala...si crede'ma ca am incercat si alte chestii inafara de heroina si cocaina si chiar nu simt nevoia sa repet experienta...
dulcicutza
Postat pe 2 Noiembrie 2008 20:06
hopa...ce faci mami te droghezi?le incercasi pe toate si culmea nici unul nu ti-a dat dependenta.....:D:D:D:D dulcetica fi cumintica...:*:*:*:*:*
crinarossy
Postat pe 3 Noiembrie 2008 13:41
oameni buni, pana la urma e alegerea fiecaruia.ca d`aia avem mai multe variante.ca sa ne gandim bine si sa actionam intr-un anume fel.daca vrei sa fumezi marijuana, gandeste`te putin inainte, documenteaza`te, incearca, vezi cum e, fa`o...pastile hero coca, poate sa`ti dea cineva in club dupa ce ai baut o bere, iar tu, daca nu ai creier, le iei fericit.nu zice nimeni "nu bea, ca o sa ajungi la vena", sau "nu face sex ca iei sida".daca ai creier, esti in stare sa iei niste decizii.
daca nu ar mai exista conceptiile astea comuniste, alta ar fi viata.
tot ce pot spune e ca treaba asta cu marijuana nu e mare chestie.documentati`va si o sa vedeti ca o tigara va face muuuult mai mult rau decat juma` de gram de h.
ing
Postat pe 3 Noiembrie 2008 20:18
loooooooooooooooooooooooooool,ati inebunit de tot?cum poti spune ca jum de gr de h face mai putin rau?im primul rand tot la tig il faci si in al doilea e de-a dreptul aberant sa zici ca e ok....dk tu fumezi si ai senzatia ca e bine nu mai face propaganda aiurea,oi fi fumat situ de catava ori si vai ce cool e... in gen se drogheaza oamenii slabi nu cei puternici,oamenii care fug de realitate,sunt inadaptabili.doar in aberatiile alea de droguri se regasesc si se simt si ei marfa....wow cine mai e ca ei..pt inceput ca dupa ...sunt legumeeeeeeeeeeeeeeeee toti drogatii intr-o oala....nu conteaza ce drog iei,scopul este acelasi....copiiiiiiiiiiiiiiiii e greu sa mai socializati fara iarba?e greu sa mai radeti fara?e greu sa mai faceti sex fara?de ce aveti nevoie de acest stimulent al oamenilor slabiiii...pacat.....ma intriga gandirea asta ingusta...
crinarossy
Postat pe 4 Noiembrie 2008 13:49
mdeah... marijuana si hasisul sunt printre singurele care nu provoaca dependenta... sau chiar singurele... da este adevarat ca daca incepi sa consumi frecvent si in cantitati mari iti afecteaza creierul... asta depinde de cati ani fumezi si in ce cantitati... marijuana are diverse efecte la oameni... o parte din ei daca fumeaza se simt bine si happy (dar foarte cosntienti de ceea ce fac), la altii nu are nici un efect, iar unora li se face rau si jura ca nu mai pun gura pe asa ceva... cand am fumat prima data sincera sa fiu nu a avut nici un efect... a doua oara deja incepusem sa simt ceva ciudat... si a 3 a oara era o stare destul de misto... si mancam enorm de multa ciocolata... oricum... ceea ce cred unele persoane ca asa incepi sa consumi si adevaratele droguri... depinde foarte mult de cat esti de puternic si poti spune nu daca ti se ofera asa ceva... depinde ce iti doresti... deoarece cred ca drogurile, daca le consumi iti ofera o cu totul alta stare decat cea pe care ti-o ofera iarba...
ralukam1r
Postat pe 17 Noiembrie 2008 10:19
am auzit ca daca mananci marijuana efectele dureaza pana la de 3 ori mai mult... dar si ca poti face stop cardiac... este adevarat??? ASTEPT RASPUNS

Postat pe 19 Noiembrie 2008 15:40
sa faci o salata de iarba? :))) pai tre sa fi mogul... nush eu nu am auzit de asta..... merge fiarta in lapte, dar mancata asa nush....
chibritzel
Postat pe 26 Decembrie 2008 19:57
Verdele.Incearca.Dupa aceea poti sa ne trimiti necrologul, sa aflam si noi.
Ioana007
Postat pe 27 Decembrie 2008 07:59
De la: crinam, la data 2008-08-01 13:55:17Am simtitun miros ciudat o data si am intrat peste el in camera si l-am prins fumand marijuana. Mi-a zis sa nu imi fac griji, ca e ok. A doua zi dimineata am avut o discutie cu el. Mi-a zis ca nu e dependnt, fumeaza destul de rara si mai ales atunci cand nu poate sa adoarma. Ce sa fac? Daca ii interzic total, mai rau o sa faca. Nu imi este atat de teama de marijuana, cat imi esteteama sa nu se apuce si de alte dorguri mai tari. Cum sa vorbesc cu el? Ce sa ii spun ca sa se lase? Are 20 de ani baiatul si nu am avut niciodata probleme cu el.


TANTIII marijuana nu e un drog care provoaca dependenta ... DE CE ?? Pentru ca THC`ul din mugurii de cannabis sativa si indica asa zisa marijuana iti provoaca o stare de "high" te linisteste unele soiuri chiar te fac foarte sociabil si creativ, iti inmoaie corpul chiar te ajuta sa adormi ... baiatul tau nu te`a mintit.

uite si un exemplu : Effect: Very mild body effect, strong cerebral high. Very creative and social.

uite si ce contine marijuaha THC: 11.02% CBD: 1.29% CBG: 0.48%

acestea sunt concentratiile pentru Arjan's Strawberry Haze, e un hibrid intre sativa si indica ... concentratiile difera de la un hibrid la altu de la indica la sativa de la zona din care provine la modul in care e tratat. Si inca ceva.... cand zice lumea ca marijuana contine multe substante nocive TE MINTE SUNT PROSTI AIA CARE ZIC in procesul de crestere a plantei se foloseste acid de azot ... iar in procesul de inflorare se folosesc niste oxizi de potasiu toate astea sub forma de ingrasamant ... dar ele sunt eliminate in mare parte deoarece inainte cu cel putin 2 saptamani de recolta se opreste tratarea cu fertilizatori si se da doar apa la planta sa se curete de substantele rele ;) ... ca sa aie gust bun sa nu te arda pe gat si sa fi "high" ...plus ca in procesul de uscare si tratare cu aer curat se mai elimina inca o parte din substantele care strica gustul marijuanei ... deci LEGALIZE MARIJUANA IS GOOD FOR EVERYBODY .... si inca ceva ... lasal sa fumeze un joint seara decat sa maerga la bar si sa bea 2 pahare de vodca sa faca ciroza ;)

Postat pe 9 Ianuarie 2009 06:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
slabesti daca mananci ecologic? 10 De la: 105905 13 Aprilie 2010 13:26
Conteaza daca iesi cu un barbat urat? 10 De la: garbo059117 13 Ianuarie 2010 23:45
Sunt disperata ca nu mai stiu ce metoda sa adopt in educatia copilului meu! 55 De la: garbo166343 10 Septembrie 2010 15:48
tulburare de comportament - boala psihica de temut 148 De la: arca 12 Aprilie 2020 01:59
Adolescent, vreau sa stau mereu descult 24 De la: copil_descult 27 August 2016 18:26
Setari Cookie-uri