NASTEREA PE CALE NATURALA SAU CEZARIANA?

M-am gindit sa deschid acest topic pt ca este foarte important pt mine si sint sigura ca si alte femei care nu au nascut inca ar dori sa afle cit mai multe informatii si sfaturi in acelasi timp,asa ca va rog cele care ati trecut deja prin oricare din aceaste experiente sa ne dati si noua celorlalte citeva sfaturi si detalii despre acest subiect.(aici ma refer in cazul cind nu avem complicatii la nastere si decizia(optiunea)fiind a noastra)care alternativa ar fi mai indicata si care nu?

Postat pe 1 August 2008 01:47

uite, citeste aici cum e viata de dupa o cezariana:

http://mamici.flu.ro/articole/Sunt_mamica/Viata_de_dupa_cezariana.html

sa stii ca si eu mi-am imaginat intotdeauna ca cezariana e varianta mai simpla. dar mi-am dat seama ca nu-i asa atunci cand o ruda a fost operata si am fost langa ea in dimineata de dupa. sunt dureri foarte mari de la o operatie abdominala, plus tubul de dren pe care ilc ari dupa tine peste tot, plus sonda de urina. nici nu poti sa te ridici in fund, sa intorci de pe oparte pe alta, sa tusesti,s a stranuti. iti dai seama cand e taiat muschiul de la abdomen cat de tare doare si cel mai mic gest.
acum mi se pare o prostie sa faci cezariana daca nu e necvoie. nasterea vaginala e naturala, asa a facut natura lucrurile, deci asa e cel mai usor pentru corpul nostru. natura rareori greseste in planurile ei, sa stii. multe femei se tem de cateva ore de durere si nu stiu ca dupa cezariana le asteapta saptamani de durere, poate chiar luni.


andreea_baby
Postat pe 1 August 2008 12:42
eu sper cand voi naste , chiar daca varta e putin mai mare sa nasc pe cale naturala , si mai precis doresc NASTEREA IN APA , ESTE CEA MAI RELAXANTA METODA ...


sunt 2 clinici in tara , una in bucuresti si una la Brasov
cinezee
Postat pe 2 August 2008 01:59
dragele mele va multumesc pt sfaturi cinezee am auzit si chiar am vazut la tv pe un channel la nemti live o nastere in apa iar in urmatoarele 5 secunde am lesinat iti da-i seama daca eram linga persoana aceea sau in locul ei da e interesanta aceasta metoda si am mai auzit ca e mai usor de a naste in felul asta(cu toate ca eu una n-as avea taria sa aplic metoda) enyway astept si alte pareri,sfaturi si experiente prin care a-ti trecut chiar voi

Postat pe 2 August 2008 20:29
mie incepe sa mi se faca teama de nasterea naturala. in ultima perioada am tot auzit ca doctorii au tendinta sa taie vaginul pentru a face loc copilului. chipurile, astfel nu apar complicatii mai mari. am o prietena care nu a mai putut, saraca, sa stea pe scaun doua luni de zile din cauza durerilor :(
AlexiaLaDieta
Postat pe 4 August 2008 13:22
Eu am nascut acum un an si jumatate in Irlanda, unde nu poti naste prin cezariana decat daca exista un motiv bine intemeiat.Datorita faptului ca lui Ronan, fiul meu, i s-au modificat anumiti indici in timpul travaliului, o armata de medici a decis sa-mi faca cezariana. Ceea ce iti pot spune, cu certitudine, este faptul ca dupa ce am nascut am avut niste dureri insuportabile ptr catva zile, spre deosebire de cele care nascusera natural si care aproape instantaneu s-au putut ridica din pat.In plus, cateva dintre prietenele mele au nascut natural si nu le-a fost f greu, dar e adevarat ca le-a fost administrat un gaz care iti da o stare euforica si care te ajuta sa nu mai simti durerea la adevarata ei intensitate.Pupici si bafta
ronan_07
Postat pe 7 August 2008 12:01
Eu am nascut, acum, vreo... pe cale naturala, normal,cu toate ca medicii, vroiau cezariana... asta pt... altceva..stiti voi...300-500 euro.
Dar, am avut norocul, ca baietelul meu sa fie micut in greutate..doar 2.900kg...
ceea ce am auzit eu,dealtfel este f.ff bine sa nasti NORMAL...
Medicii...adevaratii medici sustin asta...
sophia1971
Postat pe 18 August 2008 19:49
De la: MAFIA, la data 2008-08-01 01:47:57M-am gindit sa deschid acest topic pt ca este foarte important pt mine si sint sigura ca si alte femei care nu au nascut inca ar dori sa afle cit mai multe informatii si sfaturi in acelasi timp,asa ca va rog cele care ati trecut deja prin oricare din aceaste experiente sa ne dati si noua celorlalte citeva sfaturi si detalii despre acest subiect.(aici ma refer in cazul cind nu avem complicatii la nastere si decizia(optiunea)fiind a noastra)care alternativa ar fi mai indicata si care nu?


mafia draga, eu am nascut pe cale naturala de 2 ori. La prima nastere medicul imi indicase cezariana, pentru ca aveam probleme cu ochii si apoi...era situatia care era inainte de 89. Faceam 2 cezariene si eram salvata.
Am ajuns cu dilatatia mare la maternitate si am nascut normal...2,900 si 50 cm, copilul. La a doua nastere nici n-am vrut sa aud de cezariana, pentru ca am vazut in spital ce inseamna...apoi aproape toate femeile care nascusera prin cezariana pierdeau laptele.
A doua nastere a fost mai usoara, pentru ca era a doua si apoi si copilul a fost mai mare si a ajutat, ava 3,700 kg si 51 cm.
Nasterea naturala e mai buna si pentru copil.
nebuna
Postat pe 18 August 2008 23:22
De la: MAFIA, la data 2008-08-01 01:47:57M-am gindit sa deschid acest topic pt ca este foarte important pt mine si sint sigura ca si alte femei care nu au nascut inca ar dori sa afle cit mai multe informatii si sfaturi in acelasi timp,asa ca va rog cele care ati trecut deja prin oricare din aceaste experiente sa ne dati si noua celorlalte citeva sfaturi si detalii despre acest subiect.(aici ma refer in cazul cind nu avem complicatii la nastere si decizia(optiunea)fiind a noastra)care alternativa ar fi mai indicata si care nu?


mafia draga, eu am nascut pe cale naturala de 2 ori. La prima nastere medicul imi indicase cezariana, pentru ca aveam probleme cu ochii si apoi...era situatia care era inainte de 89. Faceam 2 cezariene si eram salvata.
Am ajuns cu dilatatia mare la maternitate si am nascut normal...2,900 si 50 cm, copilul. La a doua nastere nici n-am vrut sa aud de cezariana, pentru ca am vazut in spital ce inseamna...apoi aproape toate femeile care nascusera prin cezariana pierdeau laptele.
A doua nastere a fost mai usoara, pentru ca era a doua si apoi si copilul a fost mai mare si a ajutat, ava 3,700 kg si 51 cm.
Nasterea naturala e mai buna si pentru copil.

nu stiu ce se intampla de apare de 2 ori mesajul
nebuna
Postat pe 18 August 2008 23:22
De la: danisofia, la data 2008-08-18 19:49:54 Eu am nascut, acum, vreo... pe cale naturala, normal,cu toate ca medicii, vroiau cezariana... asta pt... altceva..stiti voi...300-500 euro.
Dar, am avut norocul, ca baietelul meu sa fie micut in greutate..doar 2.900kg...
ceea ce am auzit eu,dealtfel este f.ff bine sa nasti NORMAL...
Medicii...adevaratii medici sustin asta...

astazi, mai este si varianta nasterii sub apa? la noi, parca sepoate in buc ??? sau in victoria-bv???
sophia1971
Postat pe 19 August 2008 00:15
nastere naturala cu siguranta asa a dat d-zeu sa nu intervenim artificial numai daca recomanda medicul din anumite motive.Sa descriu istorioara mea in 1997 pe 27 noiembrie vine pe lume primul meu baiat prematur la 7 luni cu 2400g pe cale naturala claudiu,in 1999 pe 19 aprilie flavius se naste la termen cu 4900g tot natural,tot ce pot sa spun ca travaliul este greu dar merita, tu ajuti copilul sa-si faca aparitia pe aceasta lume el te ajuta pe tine intr-un final este ceva deosebit MERITA.Taiata am fost si eu dar la cinci zile dupa m-am vindecat ,in general dupa o nastere naturala ne revenim repede bineinteles sunt persoane care se vindeca mai greu fiind mai sensibile la orice fel de teietura de ex. ma tai la deget in 4-5 zile e vindecat 'mama daca se taie ii trebuie 8-10 zile sa ii treaca. deci fetelor daca se poate optati pt. nastere pe cale naturala A si inca ceva am o nepotica de 7 sapt.cumnata a nascut tot pe cale naturala cand a iesit din spital a zis ca a fost groaznic ca al doilea il va naste cu epidurala acum gandeste altfel a trecut a mai uitat de travaliu si zice ca la al doilea tot la nastere naturala ar opta ca e mai bine organismului sa-l lasi sa-si faca bamblaua natural decat sa intervi

Postat pe 19 August 2008 09:14
eu am nascut pe cale naturala acum 3 luni, dar am trecut prin niste chinuri ingrozitoare. am suferit si eu si puiutul meu, care a iesit afara cu ajutorul unui aparat, din cauza caruia a trebuit sa-i fac o gramada de consultatii pana acum. asa ca la urmatorul copil, CEZARIANA DIRECT.
ilian
Postat pe 19 August 2008 13:45
Si eu tot pe cezariana as merge, ar fi a 2-a la mine; am vrut sa nasc normal cu epidurala dar dupa vreo 10 ore de travaliu nu am putut sa nasc si atunci dr. a luat decizia de a ma opera.Nu-mi pare rau deloc, m-am refacut foarte bine, chiar daca aveam foarte multe kg in plus, (dadeam cu aspiratoul la 10 zile dupa nastere).Am avut marele noroc sa le am langa mine ata pe mama cat si pe soacra.
ilia2007
Postat pe 19 August 2008 13:58
EU SUNTR IMPOTRIVA CEZARIANEI ...CORPUL SE REFACE MAI GREU , NATURALA E MULT MAI BINE ....ACUM DEPINDE CAND O SA NASC CUM O SA FIE ...MAI AM CAM 1 AN SI CEVA PANA ATUNCI ...
cinezee
Postat pe 19 August 2008 22:32
si eu am nascut prin cezariana si inca de doua ori si daca ar fi sa o iau de la capat as face la fel.M-am simtit foarte bine inca din prima zi si nu am avut problemele pe care le aveau cele cu nastere normala(adica nu puteau sta decit pe colaci de baie sau chiar deloc)Singurul inconvienent a fost lipsa laptelui din cauza antibioticelor
alina_nede
Postat pe 20 August 2008 13:58
eu am stat 1 luna de zile pe colac, am avut dureri cumplite si in timpul nasterii si ianinte si dupa, cu toate ca mi-am facut si epidurala ,iar cele care au facut cezariana, dupa 2-3 zile nu mai aveau nimic, si in plus, dupa ce-ti reiei viata sexuala, iar ai dureri, 1 luna 2 ,asa ca CEZARIANA E MAI BUNA
ilian
Postat pe 20 August 2008 22:25
intradevar parerile sunt impartite,pana la urma cred ca fiecare hotareste singur in acel moment ce e mai bine de facut asa ca succes tuturor celor care veti fi MAMICI de acum incolo

Postat pe 21 August 2008 09:10
AM 63 DE ANI SI DOUA NASTERI "NATURALE", UNA IN 1972 SI CEALALTA IN 1974 ! aM DOI COPII DE CARE INTOTDEAUNA AM FOST MANDRA: AU FOST SANATOSI, VOIOSI, SILITORI LA SCOALA, RELATIV ASCULTATORI, CEL MARE, BAIATUL ESTE INGINER ELECTRONIST CU PERFORMANTE REALE, IAR FATA ARE FACULTATEA DE LIMBI SI LITERATURI STRAINE SI LUCREAZA IN PREZENT TOT IN DOMENIUL IT. NU SPUN CA AU FOST SARCINI SI NASTERI USOARE, DAR NICI O "CREATIE" DE CALITATE NU SE FACE FARA SACRIFICII ! BAIATUL L-AM NASCUT IN TREI ORE, LA MATERNITATEA "GIULESTI", IAR FATA IN DOUA ORE, LA "ELIAS" ! AS MAI FI VRUT UN COPIL, DAR NU A MAI FOST SA FIE ...DURERILE DE NASTERE SUNT SINGURELE DURERI CARE NU-TI REVIN IN MEMORIE CU NEPLACERE, CA CELE DE DINTI, SPRE EXEMPLU ...PENTRU A NASTE ATAT DE USOR SI REPEDE, TRREBUIE SA ITI DORESTI CU TOT SUFLETUL SA FI MAMICA, TE HRANESTI BINE, DAR NU MULT, SA FACI MISCARE, PLIMBARI, TREBURI PRIN CASA SI ...SEX, (CU CONDITIA SA AI UN SOT INTELEPT), SA CITESTI SAU SA INTREBI MEDICUL CUM SA RESPIRI IN TIMPUL NASTERII SI CUM SA-TI CONTROLEZI MUSCHII ABDOMENULUI ! NASTEREA IN APA NU AS INCERCA-O, NICI DACA MI S-AR UMPLE CADA / BAZINUL/ NUMAI IN SER FIZIOLOGIC...EXISTA RISCURI !VA DORESC TUTUROR VIITOARELOR MAMICI SANATATE, NASTERE USOARA SI MULTA INTELEPCIUNE !... INCA CEVA, VORBITI CU PRUNCUSORUL VOSTRU INCA DIN PRIMA LUNA DE SARCINA: CANTATI-I, POVESTITI-I DESPRE TATICUL LUI, DESPRE BUNICI, DESPRE ORICE ...EI, DAR NU VORBITI URAT IN PREZENTA LUI...E PREA DEVREME !!!
IOANA_DRAGAN
Postat pe 22 August 2008 18:02
Fiecare dintre noi raspunde din propria experienta...cine a nascut natural recomanda nasterea naturala...cine are o cezariana reusita la activ va recoamnda fireste cezariana.....cine nu a nascut, nu stie ce sa creada
Eu personal am nascut la 33 de ani prin cezariana, super usoara operatia,dupa o zi coboram etajele,a treia zi am fost acasa cu bebelusul, mi-am revenit super usor,iar dupa ceva vreme operatia nu se mai distinge deloc...Cezariana s-a impus medical, nu am putut naste normal,copilul avea 4.200 iar dilatatia era inexistenta. Eu m-am dus pe jos la spital,la aproape 42 de saptamini, si medicul a optat imediat pt cezariana...desi el e adeptul nasterii naturale....
Deci fiecare va naste in functie de organismul sau, cu putin noroc si ajutor de la Dzeu,important e sa fiti sanatoase, si voi si copii...durerea se uita,si nu mai conteaza....
Sapunul
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:34
Eu una cand voi avea copii vreau sa nasc pe cale naturala sau in apa!!Inainte ziceam ca o sa fac cezariana dar dupa ce am citit mai multe despre cezariana m-am lasat pagubasa!!Nu stiu daca este adevarat dar se zice ca atunci cand nasti prin cezariana nu esti asa atasata de copilul tau!!As fi curioasa sa stiu dc?

Postat pe 11 Septembrie 2008 09:28
fetelor...cine stie sa-mi dea si mie un raspuns urgent????
stie cineva vreo clinica in iasi..unde se face sigur un avort la 19-20 de saptamani???
va rog mult un raspuns..de la voi.citisem undeva despre o fata care a facut in acel oras un avort la 24 de saptamani....
am si eu nevoie de asa ceva.nu gasesc pe nicaieri ..cine sa ma ajute...
va rog frumos...intrbati mai departe..interesati-va la cunostinte...si spuneti-mi si mie urgent...
va multumesc mult de tot, din tot sufletul..
BRUNETIK
Postat pe 25 Septembrie 2008 15:19
PENTRU BRUNETIK: SFATUL MEU E SA NU FACI AVORT

Copilul ala din tine e format, are suflet, e o fiinta. Daca e sa pui in balanta toate grijile lumii, nu doar ale tale, pe de o parte si viata unui copil de cealalta parte, balanta se inclena in favoarea vietii. Indiferent daca ai facut sau nu avort pana acum - opreste-te. Copilul ala iti va multumi mai tarziu si nu te va blestema la Dumnezeu (cum se intampla cu cei avortati). Ce iti sacrifici daca pastrezi copilul? Linistea, cariera, viitorul, viata? Nu fa tampenii - nici un motiv nu justifica avortul - e ceva odios. Daca iti place ideea de avort, tasteaza 'abortion' pe youtube si ingrozeste-te.

Postat pe 25 Septembrie 2008 20:20
BRUNETIK in burtica ta creste o fiinta careia ii bate inimioara ,deja la 20 sapt. puiul de om e format ,nu vreau sa scriu cea ce a scris falcone dar are perfecta dreptate n,nu renunta la el(ea)o sa vezi ca timpul le rezolva pe toate

Postat pe 25 Septembrie 2008 22:21
Brunetik, eu nu vorbesc de-aiurea. iti zic treburi verificate. femeile care avorteaza au ghinion in dragoste la modul cel mai infricosator cu putinta. In general se topesc de dragoste dupa barbati care nu le baga in seama. Duc o viata de promiscuitate la capitolul afecte si sunt dispretuite de barbatii cu care se implica in relatii. Daca nu faci avort, chiar daca ramai cu un copil, vei avea de 1000 ori mai mult noroc in dragoste decat daca avortezi. Copiii sacrificati prin avort isi cer rascumpararea sangelui de la Creator - si asta non-stop, pana inchizi ochii, pentru ca te-ai lepadat de ei si le-ai refuzat dreptul la viata. Nu stiu ce sa-ti zic sa ma crezi. Nu fa avort. Risti sa iti pierzi viata si sufletul, si trimiti pe lumea cealalta un copil nebotezat.

Postat pe 26 Septembrie 2008 01:01
Pt falcone,

Nu mai traim de mult in Evul mediu, ci in secolul 21, unde femeile au dreptul de a decide ce e bine sau nu pt ele. Un copil nedorit inseamana uneori si nefericit. Si nu mai cataloga femeile . Cum ar fi sa avem cu totii cate 10 -15 copii ca acum cateva secole? Cum am reusi sa ii intretinem si sa le asiguram o viata decenta. Sa fim realisti. Daca fata a luat o decizie o priveste numai pe ea, are ea motivele ei personale care trebuie respectate. Presupun ca o intereseaza o informatie si nu morala de prost gust a cuiva, care oricum nu o va face sa se razgandeasca.
fevronia1
Postat pe 26 Septembrie 2008 05:43
FEVRONIA CRED CA NU AI INTELES CE A VRUT FALCONE SA ZICA PRIN DESCRIEREA LUI................................................nici eu nu sunt deacord cu avortul dar daca se intampla sa nu iti doresti sarcina fa avort pana in 10-12 sapt.maxim,nicidecum la 20 sapt. este un puiut de om in toata regula in miniatura ere deja aprox 500g aude,casca si cel mai motivant lucru misca e prezent deci exista,nu se poate sa-l arunci afara ca pe un obiect care nu iti foloseste.Documentati-va sa vedeti cum arata un copil la 20 sapt.si mai vb

Postat pe 26 Septembrie 2008 08:23
aaaa ....am uitat, daca ne dam cu parerea nu inseamna ca judecam s-au vrem sa convingem pe cineva, pur si simplu e ceea ce gandim fiecare in parte

Postat pe 26 Septembrie 2008 08:29
fevronia, sunt convins ca nu se va razgandi nici daca moartea ar veni in persoana si i-ar zice ca-i ia sufletul daca face avort. Despre morala mea de prost gust, nu zic decat un singur lucru: este bine intentionata.

In orice sistem religios - crestin, evreu, musulman, budist... - avortul este interzis. Ca sa fii de acord cu avortul, trebuie sa ai o conceptie atesista despre lume si viata, ori sa mergi de capul tau si dupa nici o lege (fara-de-lege).

Postat pe 26 Septembrie 2008 17:32
http://www.youtube.com/watch?v=KLijk3AAoCM

Postat pe 26 Septembrie 2008 18:52
http://www.youtube.com/watch?v=yWb_MP-xgyk

Postat pe 27 Septembrie 2008 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
castiga un Opel Corsa 2 De la: iasomia 16 Mai 2012 20:59
intrebari 5 De la: LADY_23 16 Mai 2012 21:07
test barza incredere in el ???? 6 De la: Incredere 16 Mai 2012 21:02
buna 6 De la: garbo173271 16 Mai 2012 21:05
examenul urinar in sarcina 4 De la: Lory07 16 Mai 2012 21:06
Setari Cookie-uri