NASTEREA PE CALE NATURALA SAU CEZARIANA?

parerea mea? nici una nu este simpla. Am trecut prin ambele si chiar nu pot recomanda o varianta.
Seniora_Alba
Postat pe 31 Ianuarie 2010 13:59
Dragele mele viitoare mame,
Am doua operatii cezariene facute de sotul meu cu ajutorul chirurgului mana a doua int-o maternitate mica, dintr-un orasel din sudul tarii. Nu spun ca a fost usor dar operatia cezariana era indicata din cauza unei conizatii facuta in urma cu 5 ani. Colul meu uterin nu se mai putea dilata si riscam o ruptura de col cu alte complicatii care puteu duce la deces. In al II-lea rand aveam o sterilitate primara; am ramas gravida dupa 8 ani de casatorie, timp in care am adoptat o fetita care ne aduce bucurii ca si ceilalti 2 copii. In al III era si varsta, nu mai aveam 2o de ani, aveam 30. Asa ca impreuna cu sotul meu am hotarat data primei cezariene, inainte de a aparea contractiile. Aveam incredere totala in sotul meu care era ginecolog si niciun moment nu m-am gandit ca s-ar pute intampla ceva rau. Este f. important sa ai incredere in cel care te va opera sau te va asista la nastere. Sotul meu ca orice medic considera ca nasterea normala e indicata la orice femeie. Numai daca exista riscuri la nastere dinaine stiute sau daca apar complicatii in timpul nasterii, atunci se impune operatia cezariana. Numai medicul poate hotari cum va fi nasterea. O femeie se reface mult mai usor dupa o nastere normala decat dupa o cezariana. Asta nu iseamna ca dca medicul spune ca e necesara o operatie sa refuzati. Consider ca trebuie sa avem mare incredere in medicul care ne urmareste sarcina si ne va asista la nastere. Dupa prima cezariana la 4 ani am ramas din nou insarcinata si am nascut tot prin cezariana. Nu cred ca dragostea pentru copilul tau e mai mica daca nasti prin cezariana. La 9 zile dupa prima cezariana imi sustineam examenul de gradul II si nu pot spune ca a fost usor sa rezist 4 ore la examenul scris. A fost ingrozitor, nu cred ca voi uita acele ore niciodata. Dar se poate. Cu vointa si dragoste le treci pe toate.
Acum avem 3 copii reusiti care atunci cand vin acasa ne umplu casa de rasete, voie buna, dragoste. Se ajuta intre ei, fac ski impreuna si abia asteapta sa se intalneasca desi sunt departe unul de altul. Important e ca se iubesc si se gandesc mereu unul la altul.
Multa stima tuturor mamelor si viitoarelor mame. Si nu va opriti la un copil. Nu-l lasati singur pe lume.
garbo091484
Postat pe 31 Ianuarie 2010 14:35
"foarte important cu calitatea ta de femeie",dar cu "fermoarul "de pe burta cam inestetic si durerros in anumite anotimpuri cum ramane oare ? te-ai gandit sa-ti imaginezi cum ai arata?
eu am trecut prin asa ceva si nu as recomanda decat in caz de forta majora
danutzakiri
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:15
Dupa ultimele cercetari,nesterea normala ajuta sistemul respiratos al lui bebe,care se dezvolta mai bine.
Dupa vechile crecetari,organismul femeii care a nascut,isi revine mai repede,daca naste normal.
Eu am nascut primul copil in doua ore,din momentul cand am plecat cu masina spre spital,si dupa o ora eram jos din pat.Mersul pe jos zilnic m-a ajutat.Am mers pana in ultima zi,cel putin juma de ora.
Sunt pentru ce e natural,e pentru binele nostru.
daniilia
Postat pe 18 Februarie 2010 01:06
La aproape 5 luni de sarcina....te gandesti sa faci avort...nu te gandesti ca e cam tarziu?nu crezi ca ar trebui sa te gandesti mai bn,daca tot vrei sa faci acest lucru...dc nu l-ai facut mai demult knd aveai o luna doua....nu acum...cand mai ai putin si nasti...am o prietena...care a avort numai la 5 saptamani si imi povestea ca a avut dureri ingrozitoare in momentul acela si dupa inca cv timp...parerea mea e ca ar trebui sa te mai gandesti...sau daca esti minora...sa vb cu parintii..cu iubitul tau...sincer gandeste-te bn...si vezi cum o rezolvi...bafta!:)
garbo109968
Postat pe 31 Martie 2010 17:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
? 5 De la: Alexandra_Mariana_1 18 Iulie 2014 10:17
Cea mai buna prietena a mea si-a pierdut copilul.. 23 De la: garbo270680 9 Aprilie 2012 11:57
Sarcina? 8 De la: garbo_9247 19 Februarie 2013 18:25
Pantaloni gravida C&A 1 De la: adelaeu 26 Mai 2012 19:06
avort spontan sau nu? 8 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:36
Setari Cookie-uri