NASTEREA PE CALE NATURALA SAU CEZARIANA?


wife, vorba melaniei, poate e prea curand pt ea.
poate nu e cu cine trebuie..
bluelight
Postat pe 11 Noiembrie 2009 21:34
pai...la 26 de ani?? ce sa fac eu cu un copil?
de abia ma descurc cu matzele mele
si acum o sa am si nepotzei
zambila
Postat pe 11 Noiembrie 2009 21:36
zambilici, o sa razi da' eu la 23 imi doream mai mult . dar a fost peste cativa ani .

in alta dezordine, o sa fii matusa de care?ca n-am priceput?
bluelight
Postat pe 11 Noiembrie 2009 21:41
blue, sa-ti traiasca fetitza, sa fie sanatoasa!

pe mine inca nu ma atrage, nu ma vad cu un copil in brate..daca e sa se intample, asta este, ma adaptez eu pe urma, dar momentan n-am planuri de genu...

si o sa fiu bunica, face princess puiuti
zambila
Postat pe 11 Noiembrie 2009 21:47
fetelor....eu ce sa mai spun ....atzi spus voi aproape totul...
dar nimic nu m-a facut mai fericita pe lumea asta decat cele 4 nasteri..naturale binentzeles....
ultima fetitza am nascut-o prematura(1000 gr).....
m-a chinuit aproape 12 ore....dar nu am putut risca sa fac cezariana.... si riscurile le stitzi si voi(infectzii,hematoame,hemoragii.....etc).dar pot sa fiu mandra ca sunt in regula..nu sunt nici masochista ,nu am nici fermoar pe burta ....sunt sanatoasa tun....in toate privintzele....
poate putzin cu capu ...dar in rest nimc... glumeam putzin .....dar alegerea e a fiecaruia....bafta tuturor...

wife nu dispera ....orice se poate numai daca vrei....

l_flory
Postat pe 11 Noiembrie 2009 22:30
femeile care nasc pe cale naturala sunt nule ca femei??? draga crinolina,sau cum te-o chema,doresc sa-ti spun ca ai mari probleme la"mansarda".ori ai fost informata total aiurea(spui ca ai prieteni ginecologi)in ce sens?in sensul de amanti?si ai nascut si esti'nula''?sau cum ti-ai permis sa intrebi prieteni(barbati)cum sunt nevestele lor"inauntru?sa banuim ca esti de meseria cea mai veche din lume?doar asa ai fi avut tupeul nesimtit sa intrebi asa ceva.eu pot sa-ti spun ca am 3 nasteri normale,si sunt bine-mersi,sotzul meu este fff atras d emine(mai mult decat mi-as dori eu cateodata)stii...noi vb in timpul ala...referitor la ce simtim...si e...in al 9-lea cer...daca nu ma crezi...intreaba-l.te pun in legatura cu el.
robby
Postat pe 13 Noiembrie 2009 07:45
si pt eda,iti pot spune ca mai bine masochist decat sa vorbesti doar ca sa nu te i-a somnu'.fetelor,nu inteleg ce cautati p-aici cand poate aveti treaba si noi va retinem.ganditi inainte de a va pune parerile pt ca...e normal sa ganditi...daca aveti si cu ce s-o faceti.
robby
Postat pe 13 Noiembrie 2009 07:51
cred ca daca mai posteaza 2-3 atotstiutoare d-astea,imi sterg contu si nu mai deschid never-ever calculatorul.hai imbulziti-va ca sa scapati de mine.
robby
Postat pe 13 Noiembrie 2009 07:57
robby...eu zic asa...IGNORE!!!
nu are rost sa te afecteze afirmatii de genul...
am nascut doi copii,nastere naturala si desi am avut ceva probleme le-am uitat in momentul in care mi-am tinut copiii in brate.
au fost cele mai frumoase momente din viata mea.
iar medicul cu care eu am nascut nu a vrut nici macar sa imi provoace nasterea inainte de termen,mi-a spus clar ca o sa nasc atunci cand va fi momentul,ptr ca asa este cel mai bine.
lasa lumea sa vorbeasca
si nu ma simt in nici un caz nula ca femeie,ci o mama implinita
eladaela
Postat pe 13 Noiembrie 2009 08:16
ai dreptate ela,asa sunt eu,mai irascibila...o fi din cauza ca sunt "nula"?
robby
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:00
cine zice,ala este

sti tu vorba 'ceea "iarta-i doamne ca nu stiu ce spun"
si asta e valabil ptr mai multi de pe-aici
eladaela
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:04
Am nascut pe cale naturala si recomand la toate femeile sa aleaga aceasta varianta-cu exceptia celor care au probleme cardiace, renale etc.
Daca nu aveti probleme de sanatate faceti miscare cat mai multa-inot, gimnastica ptr gravide - in Bucuresti sunt mai multe centre de acest gen, dar banuiesc ca si in alte orase exista asa ceva.
Dupa nasterea naturala refacerea organizmului este cu mult mai rapida si cu siguranta ca e mai bine si pentru sot - va suporta mai putine mofturi si fite din partea partenerei.
Pentru refacerea muschilor - recomand gimnastica pilates.
anisoaraf
Postat pe 5 Decembrie 2009 19:34
cezariana nu va scuteste de dureri,optati ptr nastere naturala,iar daca va e frica ca ti se largeste pasarica in spaga pe care o dai la doctor roaga-l sa te coase un pic mai mult.
utad
Postat pe 18 Ianuarie 2010 16:57
De la: melanie, la data 2009-11-11 20:33:03
De la: garbo063509, la data 2009-10-25 13:24:48 pentru melania,de la garbo 509..primul copil a avut la nastere 3.420 kg ...baiatul a fost cel de-al doilea si a avut cel mai mult..repet: doctorita aproape m-a obligat sa -mi faca cezariana,iar eu am refuzat,melania!sper ca ai inteles! hai ,sa traiti!


509, modalitatea in care tu alegi sa nasti nu ma preocupa. E chestie de alegere personala, dar, dupa mine, e in functie de starea si sarcina pacientei. Aici prejudecatile nu-si au rostul.

Ce m-a facut sa te intreb, era greutatea copilului. Daca si primul ar fi fost peste 4 kg, ar fi trebuit sa-ti supraveghezi sanatatea si sa faci investigatii ceva mai amanuntite.

Nu te repezi cu presupuneri, intotdeauna testeaza realitatea, denota echilibru si bun simt.



De ce crezi ca un nou nascut cu o greutate de peste 4 kg e neaparat gras? Ca asta inteleg citind ceea ce ai scris... Nu crezi ca ar trebui sa intrebi si de inaltimea copilului? Ca asta schimba situatia... De exemplu, un copil de 57 de cm cu 4200 de grame, nascut la 40-42 saptamani e perfect normal! Nu crezi?
KrisLa
Postat pe 19 Ianuarie 2010 21:46
Eu am doi copii: Rares 7 ani si Eva 4 ani, ambii i-am nascut natural...insa trebuie sa recunosc ca am facut la ambele nasteri anestezie epidurala. In plus Am mers la niste cursuri de respiratie inainte de nastere care m-au ajutat f. mult...Este adevarat ca si eu mi-am dorit cezariana, insa m-a xconvins doctorita ca e mai bine pt. copil sa aleg calea naturala....insa nu am reusit sa ma rezum doar la natural si mi s-au facut epidurale la fiecare nastere, lucru care mi-a diminuat semnificativ durerile si cu ajutorul exercitiilor de respiratie (lamaze) si a doctoriteti care m-a ghidat a fost bine...
Nu stiu cum e mai bine....bine pt. mine a fost asa...in prezent copiii mei sunt perfect sanatosi si cei mai frumosi copii din lume...
si galagiosi. Pana la urma alegerea este a fiecaruia dintre voi, dar tineti cont in primul rand pararea doctorului vostru...
rarev2005
Postat pe 26 Ianuarie 2010 09:55
buna sunt delia si am 2 nasteri normale . nasterea normala e dureroasa dar dupa ce ai nascut durerile dispar {mici dureri de burta } pe cind cezariana nu mai ai un travaliu lung si dureros dar refacerea e mai grea nu ai voie sa faci nimic si daca mai ai si norocul sa stai singura cu familia e foarte greu pentru ca micutul te solicita nu te odihnesti iar refacerea dureaza 1-2 luni . depinde de fiecare . nastere usoara pentru toate viitoarele mamici. fiica mea a avut 2,900 si baietelul meu care a venit dupa 11 anisi 6 luni 2,700 nu am fost taiata si nici rupta am fost o norocoasa.
ungardelia
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:12
Eu am 3 nasteri pe cale naturala la activ....totul a fost ok,nu stiu cezariana cum este,insa eu am avut probleme la o banala apendectomie,daramite sa-mi faca cezariana cred ca muream
luckyelle
Postat pe 27 Ianuarie 2010 12:48
lucky,

la activ zici?

eu am doua,ce se intampla acum cu operatiile astea e de balamuc,sper ca tinerele femei sa priceapa cat mai curand.. ca dupa o nastere normala ,se refac mult mai repede....

iasomia
Postat pe 27 Ianuarie 2010 13:00
Buna eu sint mamica a doi copilasi mici un baiat de trei anisori si o fetita de 11 luni. Pe amindoi le-am nascut pe cale naturala. Parerea mea dupa doua nasteri este ca mai bine nasc vaghinal trei copilasi decit una cu nastere cezariana. La spital dupa nastere am avut o colega de camera care a nascut asa dar imi era mila de ea asa de mult a suferit si nici pe bebelusul nu o putea tine in brate atit de slaba era. Nasterea vaghinala e o cale dureroasa dar e cea mai unica experienta pe care numai noi femeile le putem trai asta e un dar exceptional de la Dumnezeu pe care trebuie sa le traim ca sa ne putem implica si mai mult in rolul de mamica. A da nastere unei vieti asa de gingasie si pura e un eveniment de neuitat care traieste in amintirile noastre ori de cite ori ne uitam la copilasii nostri dragi.Eu zic ca merita si 10 de ore de durere ca sa nasti un bebelus sanatos .
yelatno
Postat pe 27 Ianuarie 2010 15:26
buna,eu am doua operatii cezariene si o nastere. naturala .nasterea a fost intai si am trecut printr-o mare nenorocire....si atunci urmatoarele nasteri au fost prin cezariana.E mult mai usoara refacerea dupa nasterea normala.Acum imi doresc din nou un copilas si tot astept...astept...
marianela
Postat pe 27 Ianuarie 2010 15:32
De la: garbo077115, la data 2010-01-27 15:32:33buna,eu am doua operatii cezariene si o nastere naturala.nasterea a fost intai si am trecut printr-o mare nenorocire....si atunci urmatoarele nasteri au fost prin cezariana.E mult mai usoara refacerea dupa nasterea normala.Acum imi doresc din nou un copilas si tot astept...astept...
marianela
Postat pe 27 Ianuarie 2010 15:33
sa te ajute bunul Dumnezeu sa-ti indeplinesti visul, dar fa-ti si niste analize - ma poti contacta pentru detalii
felicitari pentru toate mamicile si copilasii vostri-miracolul si bucuria vietii
pentru mamicile in devenire-alegeti cezariana doar daca aveti probleme de sanatate care nu va permit nasterea pe cale naturala
anisoaraf
Postat pe 27 Ianuarie 2010 17:38
alegeti cezariana!eu am doi copii minunati!daca ar fi sa aleg inca de 1000 de ori ,tot cezariana as alege....
nu mai scultati tot ce se spune,nici degetele de la o mana nu sunt la fel....fiecare cu corpul ei...eu nu am avut nici o problema,de nici un fel,dim am nascut,iar seara am urcat singura pe targa sa merg in salon....a doua zi m-am plimbat....vara la plaja port slip minuscul:)..nu se vede operatia(eu sunt din c-ta)....imi iubesc copiii mai mult decat orice pe lume,deci nu va faceti probleme ca nu veti fi atasate de copilasi...si mai e o chestie....de taietura ,nu prea scapi nici la nasterea naturala,atunci ma intreb eu de ce sa suport o taietura tocmai acolo,si sa o simt toata viata si la orice contact,cand pot sa raman "domnisoara" ?
adina_sab
Postat pe 28 Ianuarie 2010 09:01
dar nu intotdeauna poti alege cum sa nasti!chiar sa fie optional modul de a naste atunci cand e contra cost?
marianela
Postat pe 28 Ianuarie 2010 15:19
tare imi doresc un copilas.Am doua fete majore dar viata mi-a oferit surprize,sunt la al 2-lea sot,si el nu are copii.N-a mai fost casatorit.As vrea sa-l fac tata.Cum sa te contactez cs tocmai sin Sighisoara?Am facut eu investigatii si aici dar se pare ca varsta imi joaca feste.Oricum atat cat mai am ciclu nu dau inapoi...SPER la o MINUNE
marianela
Postat pe 28 Ianuarie 2010 15:23
115,

in ziua de astazi numa' cine nu vrea nu face....
probleme de sanatate nu cred ca ai,asa ca...bafta!..
iasomia
Postat pe 28 Ianuarie 2010 16:13
imi cer scuze ca dau buzna cu parerea mea ,dar sa sti ca nu este chiar atat de simplu cu cezariana,mai ales ca eu chiar am trecut prin asa ceva si nu de voie ci de nevoie ,sa simti ca-ti pleaca toate prin burta si nici fetita nu puteam s-o tin bine in brate
ca sa nu mai spun ca am dormit pe scandura cam 2 luni asa ca una e din auzite si alta cand le cam simti pe pielea ta.
danutzakiri
Postat pe 31 Ianuarie 2010 00:26
este un topic deschis despre nasterea in apa, intra acolo daca doresti , este una dintre cele mai usoare modalitati de a aduce pe lume un copil.
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 00:30
si eu am avut mari probleme cu cezariana la primul copil si am nascut la un spital frantuzesc, scump...nu vreau sa-mi aduc aminte prin ce am trecut dupa operatie...nu mi se mai inchidea...era sa mor...si eram cusuta cu fire care se resorb...in fine...la a doua cezariana facuta in Romania, m-am simtit foarte bine...desigur ca depinde de organism...la mine in oras au murit doua doctorite ginecolog la nasterea prin cezariana...e greu de dat un sfat...e un risc...
sora_ilsi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 00:36
SI EU AM NASCUT NORMAL SI A FOST ABSOLUT OK,AM NASCUT DESTUL DE USOR DAR AM AVUT SI UN MEDIC SUPER DE TREABA,IN 20 DE MINUTE S-A NASCUT FETITA MEA.LA SPITAL AM LEGAT SI PRIETENII,A FOST O FATA,I-AU FACUT CEZARIANA EXACT CAND AM NASCUT EU,EA A AVUT DURERI F.MARI DUPA,EU IN SEARA RESPECTIVA DEJA AM STAT IN PICIOARE.A SUFERIT MULT.SUNTEM PRIETENE SI ACUM.EA SPUNE CA NU MAI VREA COPII NICIODATA CA NU MAI REZISTA INCA ODATA.CRED CA NASTEREA NORMALA E CEA MAI BUNA VARIANTA.
MONA82
Postat pe 31 Ianuarie 2010 00:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna mamicilor... 2 De la: garbo_397556 26 Februarie 2014 11:13
ce influenta are radiatia din timpul unei mamografii asupra fatului de 4 sapt.? 5 De la: garbo_460849 16 Decembrie 2016 08:45
Mit sau adevar? 5 De la: iBianca 8 Noiembrie 2012 23:41
mita preotilor si crimele in numele bisericii ortodoxe 29 De la: CARMENMIRELA 14 Ianuarie 2015 15:36
la cate zile de la întârzierea cm se face test 1 De la: garbo_427805 25 Ianuarie 2016 15:37
Setari Cookie-uri