Barbatul Pesti

Pestele tot peste e! Se mai inpute saraku'
lala_cri
Postat pe 24 Noiembrie 2009 15:58
May, el sustine ca i'am distrus viata, insa argumente nu da niciodata :|, si mai rau e ca in nebunia lui din ultima vreme, toata familia mea l'a distrus... si nush cum te poate distruge cineva care te ajuta( pt ca ai mei l'au ajutat f mult:| )... eu stiu ca sunt o fire mai incapatanata, si at cand nu sunt de acord cu ceva, mi'e greu sa accept, si poate de asta sunt un pic mai dificila, dar de la asta pana la a sustine ca i'am distrus viata e o cale f luuunga :|, so, nebunia e nebunie, si nu mai zic de faptul ca era f gelos, si devenise si posesiv...
uka_13
Postat pe 25 Noiembrie 2009 12:44
pt.Razvan...poate ma ajuti...iti dau copy ce am scris la pg.3:
,,balanta este jumate f. puternica, jumate slaba-in cautarea echilibrului...Sunt casatorita de 10 ani cu un peste.Am tras mult in relatia asta si m-a imbolnavit .parti bune- e familist si ...altele dar nu-mi vin acum . vreau sa nu pierd ideea cu defectele.Toate compatibilitatile nu recomnda relatia balanta-peste.Sunt slabi, (au nevoie de un om mai puternic ca ei - care sa ia decizii si sa conduca..eu am decis sa schimb apartamentul, nici macar nu a fost inteligent si sa spuna ,,da iubito, te sustin, ocupa-te tu''-el s-a opus cat a putut ca nu vrea schimbari pestii, am deschis un magazin si m-am ocupat singura de tot , nici macar partea electrica - nu repara, la afaceri e zero, la implicari e comod ),sunt egoisti( ani de zile i-am spus cand isi lua un mar , sa-i dea si la copil fructe...)nu comunica , introvertiti (niciodata nu stii ce gandeste, ce simte...una e ca faptele conteaza si alta e ca o casnicie o tine comunicarea -mai ales pt. o balanta e VITALA , la noi numai eu voebesc totdeauna...) e violent, ( se loveste la usa de la camara si se enerveaza si injura!strica atmosfera din casa pt. atat),nu e diplomat( daca se enerveaza in public acolo spune sotiei ce vrea , nu asteapta sa vina acasa ....)nu gandeste inainte sa deschida gura( nu se gandeste ca ideea care a preluat-o de la TV vizeaza patronii si are unul chiar in fata lui....),da prietetenii este totul in viata lui, nu conteaza sotia, copilul, el isi apara prietenii in detrimentul sotiei care a avut doua servicii timp de 5 ani si s-a ingrijit de tot-educatia copilului, mancare sanatoasa, atmosfera de familie calda..., proiecte la camin de copii, la Primarie ,de cate nu se ocupa o balanta.Alta diferenta majora: balanta gandeste reflex la nivel mondial, la colectiv, la toti cei afectati-vor sa schimbe lumea iar pestii --egoistii nr.1.9daca el vrea sa fie soare-sa fie - nu se gandeste ca e canicula de mult , incalzirea globala, seceta pamantului -fertilitatea lui si urmarile obtinerii recoltelor... nu - el e imbufnat 3 zile ca a vrut la strand ACUM si nu se poate...)ESTE UN COPIL MARE De 10 ani astept sa se maturizeze , sa am un sprijin langa mine... degeaba e acelasi superficial care isi pune muzica cum ies pe usa... iar balanta tot timpul vrea sa invete, sa cunoasca, citeste lucruri noi, studiaza, evolueaza,face cariera iar pestii -daca a fost sofer la 20 de ani- sofer iese la pensie... ''
si ca sa actualizez: am vandut magazinul..nu mai puteam singura...avem timp liber, incep diverse subiecte de discutii.. si ce crezi? e de fapt monolog...ca nu voteaza am aflat la masina cand sa coboram la votare... dupa ce seri intregi am vorbit (tot singuera) ca e responsabilitate civica, ca trebuie sa ne implicam...chiar daca nu sunt oameni niu(printul Duda) tot trebuie sa participam...stau si ma gandesc nu-mi amintesc sa fi vorbit vre-odata despre sentimente, stari sufletesti...sa povesteasca despre un caz in care cineva a suferit sau a fost fericit...de luni de zile spun : nu privesc inapoi, vreau sa fiu fericita, am facut 40 de ani,il asteptam cu masa aranjata, cu surprize, eram pozitiva...da relatia merge la toate capitolele- exceptie sufleteasca pentru mine-ma simt extrem de singura...nu am cu cine comenta o carte , o piesa de teatru...un politician...o atitudine ,o reactie, un sentiment....Aveam obiceiul sa-i spun in gluma ,,maimuta cu par pe inima'' si chiar asa e...e un animal fara vorbe....

deceflor
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:20
Imi pare rau de "pestele" tau, eu nu ma regasesc in cele relatate de tine si tind sa cred ca sunt unii pesti care merg "cu valul" si altii care merg "contra curentului" si care lupta entru ceea ce doresc. Sincer sunt situatii in care daca am o problema de rezolvat si care o consider importanta prefer sa ma gandesc bine o perioada pana cand gasesc solutia buna. Iar la lucruri ce tin de casa (reparatii schimbari de prize... etc (lucruri pe care consider ca trebuie sa le faca un barbat in casa) nu astept sa fiu invitat sa "particip" la repararea/schimbarea lucrului respectiv.
Inca o data imi pare rau de situatia ta.
Razvan
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:41
MMMM, ia sa vadem... Eu balanta, oficialul-tot balanta, relatia- un dezastru pentru mine de la inceput si pana acum. Un chin,ce sa mai spun...uneori cred ca sufar de sindromul Stokolm, jur. Posesiv, gelos, agresiv , violent, instabil,crud, fara caracter, dominator -toate defectele posibile, nu am rabdare sa le insir pe toate, si eu -in imensa mea prostie, am stat si stau inca langa el , nu-mi explic nici eu de ce. Buuun... acum vine partea frumoasa- el pestele, posibil viitor amant(sau poate cine stie , mai mult) , vb deja de 2 luni non-stop la telefon , cand si unde putem, ca si cum am fi adolescenti (si el are o relatie ). El, din ce s-a scris pana acum referitor la partile frumoase. Da este un cuceritor desavarsit,asa cum spunea cineva mai sus , ajungi sa fi dependent de atentia unui peste .Asa sunt eu,ma deruteaza, ma provoaca, ma face sa-l doresc cu disperare.Vocea lui la telefon ma face sa vibrez ca si cum m-ar atinge.Ma sperie de-a dreptul tot e simt, si va spun , nu sunt o copila fara minte, insa omul asta, m-a facut sa-mi pierd capul cand inca nici nu a intrat in patul meu.Stiu ca va fi asa cum imi imaginez si mai mult,sexual vorbind.Cat despre defecte? Unele le pot ghici , insa nu mi se par atat de grave incat sa nu le pot accepta, sau trece cu vederea.Si totusi ...Oare cad din lac in put? Ma gandesc insa ca daca tot e sa ajung in iad , macar sa ma bucur de drum.Daca am rezistat atat langa actualul, cred ca pot sa-i fac fata cu brio unui pestisor dragalas :sml-happy0009 , si la urma urmei , trebuie sa invat odata si odata ca daca ceva nu merge cum trebuie , nu merita lungit. In concluzie :curaj sa incercati orice , insa cu masura si doar atat timp cat va face bine!!(promit ca va tin la curent, cu evolutia cazului )
ali_alice
Postat pe 28 Noiembrie 2009 21:11
Pt.Razvan:
Totusi ,te rog, tu vorbesti despre stari sufletesti?Tu spui:,,azi m-a jignit X...azi sunt suparat pt.ca...azi sunt fericit pt. ca....personajul feminin dinX cred ca o doare daca s-a comportat asa...filmul acesta mi-a placut pt. ca mesajul este....de aici am invata ...sau mi-a amintit....Tu iti amintesti ceva din tinerete....ai regrete...de fapt tu meditezi????Analizezi un pic ce ti se intampla? Cred ca nici nu a observat ca acum eu sunt acasa, am timp liber..sa vina cu o propunere sa iesim mai mult, sa citim , sa COMUNICAM...vede doar ca mancarea e gata facuta...TU SIMTI CEVA>>ADICA TU VORBESTI DESPRE CE SIMTI sau etsi tot o maimuta fara suflet?
deceflor
Postat pe 29 Noiembrie 2009 11:34
Ce am scris pe forum cred ca arata faptul ca imi place sa comunic, ca meditez la tot ce este trecut; imi pare rau sincer ca in tinerete nu am avut "cunostintele" pe care le am acum dar am invatat. In viata de zi cu zi comunic destul de mult cu cei din jurul meu, cu toate ca in unlele momente nu pot sa vorbesc despre ce simt, dar o arat prin gesturi si comportament....
Dca vei ajunge sa ma cunosti mai mult o sa intelegi ca nu sunt "o maimuta" fara suflet, daar asta este alta poveste....
Razvan
Postat pe 29 Noiembrie 2009 16:20
barbatii pesti mi se par cei mai complicati...sincer,...am ajuns sa cred ca de fapt si de drept ei nu prea stiu ce vor de la viata lor...ei sunt foarte nehotarati. se plictisesc repede de un anumit lucru si la domeniul comunicare sunt jalnici.... eu sunt taur si 4 dintre forstii mei prieteni sunt pesti...cu ei nu poti avea o relatie decat daca vrei senzatii tari...sunt foarte buni amanti...in rest...
crysta27
Postat pe 2 Decembrie 2009 11:37
De la: andda85, la data 2008-07-27 23:38:31buna, tuturor!
Am o intrebare pentru voi care ati cunoscut barbati pesti, prietenul meu e in aceasta zodie imi puteti spune ceva despre barbatii din zodia pesti?..eventual in relatia cu o balanta?



Eu m-am indragostit de un barbat in zodia pesti acum un an si jumatate ( eu sunt in zodia gemeni) si avem o relatie frumoasa tot de pe-atunci, cand ne-am si mutat impreuna ( dupa a doua intalnire). Nu stiu daca ce urmeaza sa scriu are vreo legatura cu zodia, dar pe mine m-a cucerit prin bunatatea si blandetea lui, prin frumusetea ( atat interioara, cat si exterioara), prin declaratiile de dragoste pe care mi le face zilnic de cand ne-am cunoscut. Este foarte profund pentru un barbat, stie sa-si exprime santimentele in cel mai frumos mod posibil, e romantic, respectuos, super destept si cult ( are 27 de ani, iar eu 24), talentat ( e arhitect, iar eu am o atractie deosebita pentru oamenii talentati, mai ales pentru arhitecti:))... E foarte linistit si calm, pe langa mine cel putin:p. Nu avem foarte multe lucruri in comun ( gen filme, muzica), dar ne completam intr-un fel in care nu m-am mai completat cu nimeni pana acum! Iar modul in care face dragoste cu mine, cu aceeasi intesintate si dupa un an, ma farmeca de fiecare data. Pot sa spun ca e cel mai bun la pat din toti barbatii cu care am avut relatii. E mereu atent cu mine, intotdeauna ma pune pe mine in prim plan, intotdeauna conteaza ce vreau eu si cum vreau eu, si asta fara sa-mi cer eu drepturile:p Din punctul meu de vedere, este un barbat adevarat. Partile mai putin bune ale lui, nu stiu daca au vreo legatura cu zodia, sunt ca poate fi lenes uneori, delasator, incapatanat, crede prea mult in oameni, e visator, iar cand e trist, poate fi deprimat zile-n sir... Una peste alta, eu sunt cea mai fericita de cand sunt cu el, este tot ce mi-am putut dori de la un barbat! Daca te intelegi cu el, eu zic sa nu renunti prea usor la relatia cu el!






Just_a_girl
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:43
De la: crysta27, la data 2009-12-02 11:37:30barbatii pesti mi se par cei mai complicati...sincer,...am ajuns sa cred ca de fapt si de drept ei nu prea stiu ce vor de la viata lor...ei sunt foarte nehotarati. se plictisesc repede de un anumit lucru si la domeniul comunicare sunt jalnici.... eu sunt taur si 4 dintre forstii mei prieteni sunt pesti...cu ei nu poti avea o relatie decat daca vrei senzatii tari...sunt foarte buni amanti...in rest...


Cred ca temperamentul tau vulcanic ii face sa fie asa, cred ca esti foarte exigenta cu tine si vrei de la ei acelasi lucru. Te deranjeaza de fiecare data, daca are o alta idee despre un lucru care difera de a ta. Cred ca de multe ori cand iti doreai un lucru voiai sa-ti fie indeplinit imediat.
Fata de temperamentul tau pestii sunt mai linistiti, iar un temperament vulcanic ii deranjeaza si actioneaza si ei in consecinta. Ti-ai analizat vreodata caracterul tau? sau numai pe al lui....
Razvan
Postat pe 18 Ianuarie 2010 16:53
Relatia dintre un barbat pesti si o femeie balanta...parca ma vd pe mine si logonicul meu...el pesti,eu balanta...o relatie cu suisuri si coborasuri...In gen barb pesti sunt generosi,tandri,pasionali dar si f imprevizibili si f posesivi...sunt genul de barb pe care nu ii poti minti si nu ii poti duce de nas,dc te prind ca esti perversa sau ca incerci sa ii inseli cu un lucru catusi de minor esti terminata si in cazul ca te iarta nu prea uita cele intamplate...Sunt barbati pe care te poti baza si te ajuta neconditionat in orice probl...dar dc stau sa ma gandesc ar tb sa scriu un roman despre o relatie de iubire dintre o femeie balanta si un barbat pesti.....
Yellowrose
Postat pe 18 Ianuarie 2010 17:30
de ce floare nu te apuci de scris proza umoristica?

"proiecte la camin de copii, la Primarie ,de cate nu se ocupa o balanta.

Alta diferenta majora: balanta gandeste reflex la nivel mondial, la colectiv, la toti cei afectati-vor sa schimbe lumea iar pestii --egoistii nr.1.

daca el vrea sa fie soare-sa fie - nu se gandeste ca e canicula de mult , incalzirea globala, seceta pamantului -fertilitatea lui si urmarile obtinerii recoltelor..."



si astea-s doar asa, cateva luate la intamplare
si_totusi
Postat pe 18 Ianuarie 2010 18:13

hai ca e prea distractiv ca sa nu comentez . partea I

"parti bune- e familist si ...altele dar nu-mi vin acum . vreau sa nu pierd ideea cu defectele"

da, da . sa nu care cumva sa o pierzi . calitatile le-ai trecut la altele de frica ca uiti vreun defect

ia sa vedem defecte

"Sunt slabi.eu am decis sa schimb apartamentul, nici macar nu a fost inteligent si sa spuna ,,da iubito, te sustin, ocupa-te tu''-el s-a opus cat a putut ca nu vrea schimbari "


pai, omul voia totusi sa nu doarma in gara . prudent.as zice sa o treci la calitati. parerea mea


" am deschis un magazin si m-am ocupat singura de tot , nici macar partea electrica - nu repara, la afaceri e zero"


lasa, ca nici tu n-ai fost mai tare, ca ai inchis magazinul repejor

"nu comunica , introvertiti (niciodata nu stii ce gandeste, ce simte...una e ca faptele conteaza si alta e ca o casnicie o tine comunicarea -mai ales pt. o balanta e VITALA , la noi numai eu voebesc totdeauna..."

aha.pai, mai taci si tu in contrapartida

" e violent "
hopa, asta-i rau

( se loveste la usa de la camara si se enerveaza si injura!strica atmosfera din casa pt. atat

ei, nu mai e asa de rau. ma spariesem degeaba . mai da omul cate o injuratura cand isi prinde destu-n usha


"nu e diplomat( daca se enerveaza in public acolo spune sotiei ce vrea , nu asteapta sa vina acasa ....)

parol. curat mojic


si_totusi
Postat pe 18 Ianuarie 2010 18:56
PARTEA A II A

"nu gandeste inainte sa deschida gura( nu se gandeste ca ideea care a preluat-o de la TV vizeaza patronii si are unul chiar in fata lui....)"

asta chiar mi-l face simpatic. hai sa-i dau un pup omuletului

"isi apara prietenii in detrimentul sotiei care a avut doua servicii timp de 5 ani si s-a ingrijit de tot-educatia copilului, mancare sanatoasa, atmosfera de familie calda..., proiecte la camin de copii, la Primarie ,de cate nu se ocupa o balanta"


bufff . trei la primarie, 2 la casa de copii


"nu - el e imbufnat 3 zile ca a vrut la strand ACUM si nu se poate...)"

aici e groaznic. in loc sa sa-l framante incalzire globala si probelemele planetare, ca pe tine, vrea la strand. de neconceput


"De 10 ani astept sa se maturizeze , sa am un sprijin langa mine... degeaba e acelasi superficial care isi pune muzica cum ies pe usa... "

vrea si omul putina liniste


iar balanta tot timpul vrea sa invete, sa cunoasca, citeste lucruri noi, studiaza, evolueaza,face cariera iar pestii -daca a fost sofer la 20 de ani- sofer iese la pensie... ''


daca tot e sofer, sa fiu in locul lui, m-as sui in masina si n-as mai veni sa-ti vad ochii, nici adusa cu politia.

iote ca n-a terminat lista :

".ca nu voteaza am aflat la masina cand sa coboram la votare... dupa ce seri intregi am vorbit (tot singuera) ca e responsabilitate civica, ca trebuie sa ne implicam...chiar daca nu sunt oameni niu(printul Duda) tot trebuie sa participam

iaca braul. ca n-a vrut sa voteze. mare bagaj. e dreptul lui.

si concluzia
,,maimuta cu par pe inima'' si chiar asa e...e un animal fara vorbe...."
si_totusi
Postat pe 18 Ianuarie 2010 18:58
pentru @si_totusi... ai uitat ca sunt pesti care merg in sensul curentului si pesti care merg contra curentului... tind sa cred ca intre voi ruptura s-a produs cu mult timp in urma iar cum nu stiu ce mai poate sa fie reparat.... sau cat de greu....
Razvan
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:34
iasomia
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:37
Iti spun sincer ca nu e o relatie foarte placuta. Eu am fost casatorita 10 ani cu un peste si nu a mers. E foarte controling si egoist. Doar el si numai el. Totul ce veti face sa fie luata decizia de el.Intr-un cuvint; nu il intereseaza decit persoana lui chiar daca nu o arata pe fata.
Good luck!
danyellas02
Postat pe 19 Ianuarie 2010 17:06
Am 23 de ani sunt zodia pesti si sunt asa :

- lenes, impulsiv, delasator, visator, mincinos ( mint incredibil de usor), sensibil, hipersensibil, intuitiv, tandru, iubitor ( cu cine merita), primul lucru dupa care ma uit la o fata este aspectul fizic ( in functie de inteligenta ei stiu in ce parte sa o iau ( pat sau relatie) ), mai sunt gelos, posesiv, fara incredere in proprile forte, vreau copii (cel putin doua fete), nu as lovii o fata pentru nimic in lume, serviciul ideal ar fii cel la care sa imi faca placere sa ma duc ( exista oare asa ceva?).
Imi place sa aud lucruri frumoase despre mine( tocmai de aia am intrat pe acest forum)..dar vad ca am ghinion :-D
In schimb daca imi place cu adevarat de cineva, fac orice ca aceea persoana sa aibe viata care o merita.
Chiar daca am spus ca sunt mincinos mai sincer de atat nu pot fii.
Fetele care intreaba de baietii pesti sa stie ca nu suntem toti asa...putem fii si mai rai si mai buni dar cam treburile astea ne carcterizeaza in general.
Acesta a fost probabil primul si ultimul meu mesaj pe acest site.

P.S. : Razvan, te rog frumos nu mai raspunde fiecarei doamne sau fete care vorbeste de rau zodia Pesti.
garbo094997
Postat pe 20 Ianuarie 2010 01:41

asta suna mai mult a matrimoniale ....mda...esti bun...
l_flory
Postat pe 20 Ianuarie 2010 01:57
fetelor vreau sa va spun ca eu traiesc o adevara poveste de dragoste cu un peste............eu sant rac si santem asa cum am citit in toate zodiacele compatibili 100% si chiar nu sant o pusoaica am 37 ani iar el 45!amandoi avem casnicii esuate lasate in urma cu multi ani si iubim cu aceeasi pasiune ca la 20 ani!de fapt el imi spune ca se simte ca la 17 ani cand s-a indragostit prima oara!el e cel care din prima clipa de cum m-a vazut a facut o mare pasiune pentru mine, eu putin mai tarziu fiind mai reticenta !si acum sant indragostita nebuneste de el ........
iarina34
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:31
fleurdelis
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:34
Eu am inceput sa am o problema cu racii.
Nu-i bag pe toti in aceeasi oala, dar sunt tare nehotarati!
AMELYY
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:36
buna de dimineata, sunt casatorita de 25 de ani cu un peste, frumos, usor alcoolic,mincinos, las, suferind de mania persecutiei, mincinos, gelos fara nici o limita, si pe preotul de la biserica, egoist, invidios, necomunicativ, a afectat personalitatile copiilor criticandu-i tot timpul ca nu sunt in stare de nimic, etc, nu am vazut la timp aceste daruri minunate, am vazut numai ceea ce am vrut sa vad, m-a despartit de multe ori de prietenele mele, vrea sa fiu la mana lui, ceea ce nu se intampla in viata asta , desi am depins de el niste ani si nu lasa un ban acasa iar eu trebuia sa ma imprumut pe la vecini sa iau ratia de zahar si ulei, sunt lucruri de care nu mai vreau sa imi amintesc dar pe care nu le pot uita...de ce nu am mers pana la capat cu divortul?
am vrut sa imi duc crucea sa nu o las copiilor mei , sunt un rac puternic si pot face fata , dar e foarte greu!numai credinta ma salveaza! atentie marita la barbatii pesti ...cu drag danuta
garbo074857
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:39
usor alcoolic?...cum vine asta
lala_cri
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:41
Adica cu usurinta ridica sticla ..
AMELYY
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:43
eeeei.....usor.....
nazirra
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:43
deci asta era
lala_cri
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:44
da' macar o calitate trebuie sa aiba si el, altfel de ce sa-l fi suportat 25 de ani?

.
garbo_C
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:45
da, sunt bolnav de gelosi!
fleurdelis
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:45
si mincinosi,si parsivi,si...n are rost.....is plini de calitati.....2
nazirra
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeia TAUR 764 De la: garbo047578 11 Ianuarie 2010 23:05
eu rac el leu... 59 De la: garbo089305 10 Aprilie 2012 00:57
ea capricorn-el fecioara 2 De la: melimeli 10 Noiembrie 2008 19:56
Barbatul Varsator 6 De la: garbo_472671 23 August 2017 16:23
SAL 6 De la: aly_fab 7 Noiembrie 2010 21:59
Setari Cookie-uri