DE CE?

Vreu sa va spun,pe scurt, povestea mea.Sper sa ma puteti sfatui si in acelasi timp sa ma ajutati.Sunt casatorit(inca)de 18 ani.Am trecut cu sotia si prin bune si prin rele dar totdeauna am fost impreuna.Nu avem o casa a noastra din lipsa banilor.Locuim in chirie dar asta nu ne-a afectat bunul trai in casa.Nu ne lipseste nimic poate doar un copil pe care n-am avut curajul sa-i dam viata din cauza situatiei noastre locative.Vati spune ca am fost lasi dar asa am gandit amandoi.Anul trecut am suferit o interventie chirurgicala pe cord deschis.Recuperarea a fost relativ usoara iar dupa 6 luni am reinceput munca.Bineinteles ca pe alt post cu raspundere mai mica dar cu castiguri salariale mai mici.Familia mea ne-a ajutat in permanenta ptr.a nu resimti lipsa banilor.Cu doua luni in urma sotia mi-a comunicat ca vrea sa ramana singura ptr.ca este bulversata de toata situatia si vrea sa se linisteasca.Am refuzat sa plec din locuinta ptr. ca nu gaseam nici un motiv al comportamentului ei.Dupa cateva zile profitand de vizita fratelui ei m-au scos afara cu forta.La discutiile ulterioare cu ea am intrebat-o de ce a procedat asa.Raspuns:nu mai vreau sa fim impreuna".Am intrebat-o daca are pe altcineva iar raspunsul afost ca" ar putea exista cineva dar nu stie daca va fi ceva sau nu".Voi ce credeti ca s-a intamplat cu ea?
sorin_68
Postat pe 4 Iulie 2008 15:21
raspunsul il poti gasi numai tu in comportamentul ei de cand sa schimbat poate ceva o influenteaza sau poate ca atrait clipe grele care au marcat o parerea mea este ca o persoana straina nu te poate ajuta e o situatie complicata .tot ceea ce poti face e sa ai grija de sanatatea ta e ceea mai importanta.

yavrum
Postat pe 9 August 2008 00:50
Daca intr-adevar esti casatorit...de atata timp, atunci numai tu trebuie sa stii CE ESTE CU SOTIA TA ... NIMENI, dar nimeni altcineva...
Unsfat: TImpul le va rezolva pe toate...
sophia1971
Postat pe 16 August 2008 22:53
A asteptat mai mult de la tine si ai dezamagit-o.Totusi, vreau sa te intreb ceva.Pe buletinul tau, ce adresa este scrisa?Si a doua intrebare:Esti casatorit legitim, sau traiti asa, doar impreuna fara forme legale.

Postat pe 17 August 2008 08:22
In general cand o femeie e nemultumita de o relatie...indiferent ca e casatorie, prietenie..samd...barbati se rezuma la o singura propozitie....A GASIT ALTUL CU... MAI MARE....femeile, ziceti voi ca sunt toate niste....

Barbati sunt saracutzii , cei mai buni, fideli si gandesc intotdeauna cel mai bine, au cele mai bune intentii...
Nu avem de unde sti care e situatia ta....adevarul este intotdeauna la mijloc....

Postat pe 17 August 2008 09:27
CRYLE, acu nu spun dar vreau sa zic ca esti partinitoare. nu-s fumeile astea niste ingeri chiar nevinovati. povestea cu adevarurile "de pe la mijloc" ma fac sa intreb : care parte de la mijloc? de la mijloc in sus sau in jos?

nu dai un om afara din casa ca pe o valiza cu ajutor fratesc si , nu parasesti un om dupa o operatie.

"vrea sa ramana singura ca e bulversata de situatie....."adica, la placinte inainte la greu, cu bulversari. ce fel de om e acea femeie ?

hai sa judecam faptele folosind aceleasi unitati de masura. nu toti barbatii gresesc cum nici toate femeile nu-s niste sfinte.
si_totusi
Postat pe 17 August 2008 10:36
Draga mea.....eram si eu putin ironica, nu-mi plac barbatii plangaciosi si care se vaieta.....nu ma intereseaza care e adevarul.....sincer am si eu probleme dar porefer sa le rezolv singura.....nu are nimeni de unde sa stie dak eu gandesc cu...capul sau cu sufletul.....
Dak ma vaiet..din exterior se vede cu totul altfel situatia....

Postat pe 17 August 2008 15:43
draga cryle,daca acest om a ajuns sa scrie pe acest forum,inseamna ca a ajuns la disperare.nici pe departe ca este un plangacios.crede-ma pe cuvant,ca n-ai vrea sa fii in situatia lui.spui ca problemele ti-le rezolvi singura.....,bravos.dar nu stiu dc am impresia ca tu nu ai iubit niciodata.sau ai iubit prea mult,ai fost inselata,si acum toti barbatii sunt o apa si un pamant ptr tine.cat despre tine prietene......imi pare nespus de rau.de curand, eu am trait aceasi experienta cu sotia mea care mi-a plans in brate,si mi-a spus ca iubeste pe altul,intre noi fiind si un copil de 8 ani.e groaznic prin ce treci.din pacate nu ai nici o putere.eu stiu asta.ce sfat as putea sa-ti dau...?incearca sa fii tare(pe cat mai poti sa fii de tare)si priveste inainte.stiu ca ti-e imposibil sa gandesti asa deocamdata,dar trebuie.cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 17 August 2008 19:50
Draga Cata, tu de cand esti divortat ?
sau, ai zis,asa, printre altele>...
omul nostru nu este divortat, doar ca ia fugit nevasta... si se mai gandeste el cu div....
Sincer, imi pare rau pt.EA, nu pt.EL...
sophia1971
Postat pe 17 August 2008 20:52
Uite ce cred eu : Tu nu esti un tip div. cu un baietel de 8 ani...
Poza spune altceva... este fratele tau, mai mic si ai scris div. ca sa impresionezi...
Pe cine ???
sophia1971
Postat pe 17 August 2008 21:30
eo crek ca danisofia are dreptate
sophia
Postat pe 17 August 2008 22:49
toti cioflingarii se baga in seama
sophia
Postat pe 17 August 2008 22:50
Sorin 68, situatia nefericita in care esti acum trebuie sa aiba o explicatie. Poate este vorba de relatia dintre voi, situatia financiara, lipsa unui copil... Dupa 18 ani cred ca o cunosti destul de bine pe sotia ta. Pune cap la cap toate problemele pe care le-ati avut si gaseste un "raspuns" pentru aceasta despartire.
Incearca sa vorbesti cu ea, poate va impacati totusi. Capul sus! Viata merge inainte!

Postat pe 18 August 2008 12:28
draga danisofia,nu am spus ca sunt div.am spus ca am trecut prin ce trece sorin de curand.te-as ruga sa cauti pe forum DRAGOSTE SAU FRICA DE DESPARTIRE ,unde ai sa gasesti povestea mea,ce seamana destul de mult cu cea a lui sorin.cat despre poza impreuna cu fiul meu, este facuta acum 8 zile.iar tu mai "UMBRA"......atentie putin la limbaj.nu cred ca ai dreptul sa jignesti pe cineva daca nu-l cunosti.cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 18 August 2008 22:19
:) nu e real,e la misto postu,voi chiar ati crezut ???? pai cine dreacu mai sta pe forumuri sa "pateasca asa ceva "..... cam multe telenovele pe aci...
lief
Postat pe 29 Septembrie 2008 09:20
Am si eu o prietena care s-a comportat la fel ca si sotia ta.Prietenei mele ii sucise un tip mintile si ea s-a gandit sa faca scandal si sa-l dea afara pe omul cu care avea o relatie de multi ani.Dupa ce fat-frumos a parasit-o ea si-a revenit si s-a hotarat sa "ii mai dea o sansa" celui pe care l-a dat afara.
Tu iti cunosti mai bine sotia asa ca masoara si vezi daca te merita.......
babe_girl75
Postat pe 4 Februarie 2009 18:00
18 ani??? O viata de om...De regula in astfel de situatii gresesc amandoi.
Cauta in cei 18 ani de viata unde si ce ati gresit. Ce a pus punct relatiei voastre.
Lipsa copilului in nici un caz.... este o decizie care se ia in doi...
anca_53
Postat pe 16 Iulie 2009 17:05
S-a plictisit si teama ,ipotetic,ca avand probleme cu inima sa nu ramana singura,sau Doamne fereste,sa paralizezi si sa fie nevoita sa aibe grije de tine,sau pur si simplu a intalnit pe cineva care poate sa-i asigure o viata mai buna decat avea cu tine,financiar.Unde-i bine fiecare doreste sa fie,nu?Trebuie sa discutati si daca ea crede ca pana aici a fost totul,cred ca-ti va fi mai bine sa-ti vezi de tine,fiecare cu treaba lui si in cazul ca sunt copii,sa incercati pentru ei ,ca despartirea sa fie amiabila.O viata are omul si ii este data sa o traiasca.Si asa ponderea femeilor e mai mare si ce e al tau poate te asteapta.Nu sunt pentru divort,departe de mine,dar am intalnit atatea cazuri ca sincer nu merita o viata chinuita.Discutia dintre voi ,fara cearta e cea mai importanta.Mult noroc!
Dalimi
Postat pe 17 Iulie 2009 09:20
De la: dalimi, la data 2009-07-17 09:20:27S-a plictisit si teama ,ipotetic,ca avand probleme cu inima sa nu ramana singura,sau Doamne fereste,sa paralizezi si sa fie nevoita sa aibe grije de tine,sau pur si simplu a intalnit pe cineva care poate sa-i asigure o viata mai buna decat avea cu tine,financiar.Unde-i bine fiecare doreste sa fie,nu?Trebuie sa discutati si daca ea crede ca pana aici a fost totul,cred ca-ti va fi mai bine sa-ti vezi de tine,fiecare cu treaba lui si in cazul ca sunt copii,sa incercati pentru ei ,ca despartirea sa fie amiabila.O viata are omul si ii este data sa o traiasca.Si asa ponderea femeilor e mai mare si ce e al tau poate te asteapta.Nu sunt pentru divort,departe de mine,dar am intalnit atatea cazuri ca sincer nu merita o viata chinuita.Discutia dintre voi ,fara cearta e cea mai importanta.Mult noroc!



Daca s-a plictisit...inseamna ca nu s-a plecat pe sentimente,..ci doar pe interese....
Au scazut veniturile...nu mai prezinta interes...
Sau... motivul...motivele au fost ascunse....
anca_53
Postat pe 17 Iulie 2009 17:29
De ce?intrebarea asta mi-am pus-o si eu acum patru ani cand am aflat ca sotul meu umbla cu alta.Am avut o incredere nebuna in el..ne-am casatorit din dragoste...si totusi s-a intamplat intr-o zi.Am aflat binenteles de la altcineva...vreau sa spun ca toata lumea stia..numai eu nu...cand l-am intrebat a raspuns calm fff calm..da este adevarat!!!Am fost o persoana terminata atunci..nu-mi venea sa cred... Vreau sa-ti spun ca si acum suntem tot impreuna.....nu ne mai iubim...nu a plecat ..nu a vrut sa divorteze..nu a avut curajul sa inceapa totul de la inceput cred eu...s-a linistit...zice permanent ca a gresit..ca totul s-a terminat...am avut mare rabdare...nu-ti recomand sa mai ramai cu ea...nimic nu o sa mai fie ca inainte ....si este fffff adevarat ce se spune "Cand iubire nu e nimic nu e!!!" Si un alt aspect nu trebuie uitat...cand iti pierzi increderea in cel de langa tine...viata ta devine un cosmar...te panichezi atunci cand intarzie acasa..cand nu raspunde la telefon...etc etc...si nu merita..mai ales ca voi nu aveti copii.Noapte buna!!!!pa
garbo017339
Postat pe 25 Iulie 2009 22:59
Cand carul tras de boi scartie...e bine sa verifici sa nu se rupa....
Dar cand carul s-a rupt???? Schimba-l...
Viata merge inainte.... Nu privi in urma ...
Bafta...
anca_53
Postat pe 27 Iulie 2009 12:42
Dupa 18 ani de casnicie nu parasesti pe cineva doar pe motiv ca este bolnav sau nu are bani.Eu cred ca acolo e altceva la mijloc.Ceva lipseste.Cind ai cumparat ultima oara flori sau ia-i spus ca arata bine?e adevarat ca nu aveti un copil care sa-l tina impreuna dar totusi eu cred ca sotia ta a cam saturat de viata monotona dar daca te iubeste cu adevarat asta nu poate sa fie problema si daca te lasa numai ca esti bolnav sau nu ai bani lasa sa-l vada de viata ei dar nu-l lasa sa te dea afara daca vrea sa pleaca sa plece ea.
garbo022685
Postat pe 23 Octombrie 2009 09:54
Trist ce spun dar ADEVARAT...se poate intimpla si dupa 30 de ani.
Ani lungi in care amandoi isi mint familia se mint pe ei ca se iubesc ca sunt fericiti...si intro zi filmul se rupe. Mai bine dupa 18 ani.
Sunteti tineri .Chiar daca esti bolnav, chiar daca veniturile ti-au scazut ..treci cu incredere peste acest esec.
Vindeca-ti ranile si mergi mai departe cu fruntea sus.
Destinul nu poate fi schimbat, doar ameliorat...
Pleaca din casa cu fruntea sus dar cere-ti drepturile tale prin partaj.
anca_53
Postat pe 23 Octombrie 2009 11:49
P.S. Sorin 68 dar tu mai existi???
Sau ai aruncat piatra si te-ai retras ca un 'invingator'
anca_53
Postat pe 23 Octombrie 2009 11:53
De la: anca_53, la data 2009-10-23 11:53:28P.S. Sorin 68 dar tu mai existi???
Sau ai aruncat piatra si te-ai retras ca un 'invingator'

a disparut si asta!
liaiedera
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:35
De cuvint cin.nu/ntelege,nici de bita nu se drege.
53_nono
Postat pe 7 Aprilie 2010 02:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
clarvazatoare si ghicitoare buna 1 De la: elizateo 8 Decembrie 2011 06:29
buna 55 De la: garbo133646 6 Iunie 2010 17:26
Avem nevoie de dragoste? 177 De la: anca_53 22 Ianuarie 2010 16:00
merita oare iubirea mea? 90 De la: reyya 18 Noiembrie 2009 16:33
DE CE? 26 De la: 53 7 Aprilie 2010 02:33
Setari Cookie-uri