Oare unde se va ajunge?

Esti fericita? Traiesti la maxim si simti iubirea lui? Atunci nimic si nimeni nu te poate schimba. Dragostea interzisa este cea mai frumoasa si cea mai trainica! Stiu despre ce vorbesc! Atata timp cat nu iti neglijezi familia, atata timp cat nu iti neglijezi sotul, ai tot dreptul sa fii fericita! peste ani o sa iti ramana in suflet doar momentele de iubire adevarata. Nu pierde acest dar din cauza normelor sociale! Iubeste! Si lasa-te iubita!
Bogdan38
Postat pe 12 Iunie 2008 14:49
Un prieten de-al meu avea prietena o urzica.Vroia sa o insele pe nevasta-sa, dar ii era teama sa nu se urzice si sa ramana semne.Se mai gandea el, ca s-ar putea ca semnele sa se multiplice daca il va prinde ea, intr-o ipostaza fierbinte cu urzica lui, mai ales ca sotia folosea in loc de urzici, facaletul, si sucitorul, care este drept, nu aveau tepi, dar aveau darul sa fie foarte convingatoare intr-o discutie aprinsa.Argumentele femeii erau de lunga durata, si el mi-a aratat ca a ramas fara scalp, cand ea s-a transformat intr-o indianca Picioare Negre, si l-a alergat cu thomawac-ul acela cu care fragezesti carnea, desi era blonda, si semana cu Xena, printesa razboinica, numai din profil.

Postat pe 18 Iunie 2008 20:44
Morala: pelicanul sau babitza!
Bogdan38
Postat pe 19 Iunie 2008 11:29
Bogdane, daca Emma a ajuns sa-si expuna public dilema, e f. clar, ca si in cazul povestii tale, prez. la alta pagina, ca nu e fericita in forul ei interior. E f. clar ca e macinata de ganduri, de nelinisti, de nedumeriri vizavi de propriile ei reactii, simtiri si fapte. Si stii de ce_?
PT CA nu poti fi ferricit fiind duplicitar! Da, de acord, poti trai clipa, cum spunea si ea, dar asta nu inseamna ca mom. acela te face pe deplin fericita/fericit, daca luam in calc. si cazul tau si al multor altora... Ajungi sa traiesti 2 vieti, destine paralele, nefind sigur si multumit de niciunul dintre ele. Fiindca atunci cand privesti in ochii celor pana mai ieri dragi, iti vezi propria minciuna, vezi acolo constiinta care te roade... te roade adanc, facandu-te sa te intregi: "Oare eu chiar sunt fericit/a traind asa...?!?
Alta ar fi povestea, daca ar recunoaste deschis, fata de cei care conteaza sau au contat pt. ea, ce vrea ce spera de la viata de acum incolo, daca ar pune capat unuia dintre "destinele" pe care le traieste...

Adica, daca ar alege sa nu mai traiasca sufocata de sentimentul teribil de vinovatie pe care il poarta pe umeri, recunoscand in fata tuturor, oricat ar fi de greu, ce vrea cu adevarat... DE LA EA INSASI SI DE LA CEILALTI!

Problema e ca, ca si multi multi altii de pe lumea asta, nici ea insasi nu prea stie. Chiar daca ar vrea sa afle, evident.

Poate ca nu mai vrea nimic... Mai stii?

Din propria "MOCIRLA" se iese de unul singur, daca mai esti capabil sa vrei asta, daca mai esti in stare sa fii demn fata de altii, fata de viata si de tine insuti, alegand fie, o directie, fie pe cealalta...

De ce e cu semnul intrebarii? Fiindca dupa asemenea experiente de dualitate, in urma unor asa zise clipe de fericire, ramane doar o durere sfasietoare... la finalul finalului.
patty_35
Postat pe 19 Iunie 2008 12:48
Asta e sfatul meu... exact acelasi lucru am mai scris unei persoane care era itr-o situatie asemanatoare cu a ta...
Nu iti cladi fericirea pe nefericirea altora... asta e singurul sfat pe care ti-l pot da...si , eventual, iti pot povesti o intamplare adevarata. El, chipes, amabil, respectuos, dar insurat. Pretextand ca viata alaturi de sotie a devenit un calvar, si-a gasit o amanta. Dupa cateva luni de relatie cu amanta s-au hotarat sa se mute impreuna. Unde? Acasa la el! Si asa femeia cu care petrecuse atatia ani devenise atat de enervanta si de isterica incat chiar simtea nevoia de o schimbare. Si intr-o zi se hotaraste el ca tare bine i-ar mai sta amantei acasa langa el. Pe cand sotia era plecata de acasa, el si amanta avura grija sa ii faca repede bagajelul si numai bine, cand ajunse in dreptul casei, sotia isi gasi lucrurile in strada si amanta in tocul usii, ranjind. Femeia, cu toata durerea in suflet si-a luat copilul si a plecat. Amanta, bucuroasa,si-a vazut de viata ei alaturi de omul proaspat divortat cu care se gandea sa intemeieze o familie...si chiar asta au facut. Numai ca intr-o zi, pe cand se intoarcea de la piata, isi vede in fata portii lucrurile si o femeie in tocul casei ranjind.

Postat pe 19 Iunie 2008 13:11
IULYA ai ff mare dreptate,DAR.....
niciodata nu poti stii ce iti rezerva viata
degeaba unele dintre noi suntem corecte si directe pentru ca mai sunt ff multi perversi si duplicytari.Mie una mi s ar parea corect sa mi se spuna in fata adevarul ,dar vezi tu nu toti sunt la fel .Am intilnit femei care se considera destepte pentru ca tac si accepta aventurile sotilor ,adica se fac ca nu stiu.
ASTA_I VIATA
magda_r
Postat pe 19 Iunie 2008 16:02
Parerea mea este ca ceva din relatia de acasa te nemultumeste.Te nemultumeste atit de tare incit cauti sa compensezi golul cu ceea ce iei din cealalta relatie.Priveste catre tine insati cu mult curaj,apleaca-te cu bunatate asupra ta si identifica fara frica nemultumirea.Eu zic ca o femeie casatorita,cu responsabilitatea unui copil,cu capul pe umeri nu se arunca degeaba in asa ceva.
Ai grija de tine.
E posibil ca pentru celalalt sa fii numai o evadare,punct.O alta experienta.Nimic mai mult si la o adica sa se dea la fund repede ori sa te bage pe tine in fata si sa raspunzi singura pentru tot.Arareori barbatii iubesc cu adevarat clandestin si isi asuma responsabilitatea din capul locului punind in balanta si situatia in care totul ar rasufla.
Intreaba-te si cum ar reactiona sotul tau daca ar afla.Cind se ajunge la asta uneori chiar e mai bine ca celalalt sa afle.S-ar putea sa ai asa o surpriza neplacuta...Ce-i drept nici un sot nu te felicita pentru ce faci dar la fel de bine nici unul nu se intreaba ce anume din el insusi i-a determinat partenerei o astfel de decizie,unde anume a gresit el.Si sub ochii tai poti avea surpriza sa vezi cum prinde viata o bestie.Incit daca pina la momentul scandalului mai aveai o umbra de vinovatie pentru ce faci,aceasta iti piere cu totul.Si daca vei avea si nefericirea ca celalalt sa se dea la fund ori ca sa isi apere pielea personala prin atitudine iti impune -Stai si suporta ceea ce patesti de acum acasa,nu mai vreau sa stiu nimic si nu vreau sa fiu amestecat in asta...-ti se va face lehamite de toti barbatii din lumea asta.
Pina la urma din toata povestea cei mai importanti sinteti TU si COPILUL tau.
Ia in calcul tot ceea ce se poate intimpla daca se va afla.Daca consideri ca iti poti asuma complet consecintele,mergi mai departe asa.Daca ai indoieli,renunta la relatia extraconjugala pina nu e prea tirziu-ai sfirsi prin a fi terfelita pe nedrept.
Poate mai dai vesti.
incognito
Postat pe 19 Iunie 2008 21:23
Pana la urma care a fost decizia?
Bogdan38
Postat pe 20 Iunie 2008 10:18
Explicati-mi si mie urmatorul paradox:Fiecare dintre Dvs., ii da dreptate celeilalte, ceea ce este foarte frumos.Dar atunci,de ce ies lucrurile pe dos?Si ca sa vedeti ce bine ati pus lucrurile la punct, mi-a placut intrebarea pusa de Bogdan 38:
"Pana la urma care a fost decizia"?
Va spun eu.Deschiderea unei case de pariuri.Vom da cu banul, cu zarurile, sau vom ghici in oase de porumbel.Si cine castiga, il facem bulibasa.

Postat pe 20 Iunie 2008 15:27
vanghelis, ai asa un stil..
dede
Postat pe 20 Iunie 2008 17:06
Emma va reusi sa ia o decizie abia atunci cand va fi din nou stapana pe sine si curajoasa...

Bogdane, sa stii ca nu e vb de invidie...

Fiindca, iubirea care din ceva frumos si despre care credeai ca ti ofera fericire si implinire, indiferent ca ele erau reale sau doar iluzorii/trecatoare etc. nu prea are de ce sa starneasca invidie...
patty_35
Postat pe 20 Iunie 2008 20:32
Asa este draga Patty.Nu va reusi pana nu va fi stapana pe situatie.Pana atunci, eu sunt de acord sa o botezam pe Emma, "sclava Isaura."Ma ofer sa o duc eu in America.E drept, nu am o corabie prea mare, dar incap in ea, eu, czma mea dreapta si catelul.Cizma pot sa o arunc in apa, catelul sa-l las pe tarm, asa ca se face loc destul.Si pentru a nu avea vorbe, eu am sa dorm pe punte, in hamac.

Postat pe 21 Iunie 2008 12:27
completare la mesajul anterior, fiindca altfel fraza n are sens...

...iubirea care, din ceva frumos si despre care credeai ca ti ofera fericire si implinire, indif. ca ele erau reale sau doar iluzorii/trecatoare, devine un chin, o neliniste sufleteasca, o spaima pentru ce se va intampla daca afla restul lumii si mai ales familia fiecaruia, nu prea (mai) are de ce sa fie invidiata...

Emma, eu una chiar as vrea sa dai vesti curand. Sper din toata inima ca vei gasi puterea de a lua acea decizie pe care, oricand ai privi in urma, sa nu o regreti niciodata! Succes!
patty_35
Postat pe 23 Iunie 2008 13:11
Patty, te contrazic, dar nu o fac din spirit de contradictie.Iubirea nu este suferinta, nici durere,nici neliniste.Ceea ce ne tulbura, este incertitudinea legata de iubire.

Postat pe 24 Iunie 2008 18:27
Emma
parerea mea, o viata dubla nu te poate face fericita, decat pe moment, dar in sinea ta tu stii ca nu e bine. Da, e frumos, e incitanta relatia cu acel coleg...tocmai pt ca e interzisa, dar nu cred ca asta te face super fericita si vei dori sa iesi din asta cand va fi prea tarziu, vei fi foarte implicata si iti va fi teribil de greu sa te rupi.Tu alegi ce vei face, oricum sunt convinsa ca o faci pt binele tau.Numai bine!

Postat pe 15 Iulie 2008 10:15
Parerea mea este urmattoarea.Fara viata dubla, pentru ca exista riscul sa te dedublezi.Suzuki umbla si el nauc dupa Elena din Troia si s-a dedublat.Asa a facut cunostinta cu fratele sau geaman Gica, pe care din cauza stresului a inceput sa-l strige, cand sase-sase, cand doi-doi.Viata dubla te poate face fericita, daca in loc sa imparti, inmultestoi cu doi.Filozoful Seneca, vroia sa-si inmulteasca salariul, dar nu stiu cum se facea ca orice inmultire se termina cu minimum pe economia nationala.De aceea, s-a lasat de serviciu, s-a apucat de filozofie, pentru ca nu platea impozite pe venit, si a inceput sa cante din flaut.Iubirea te face fericita in toate momentele, numai ca atunci cand este ilicita, trebuie sa o imparti, nu sa o inmultesti asa cum vorbeam.Daca nu este bolnav de guturai, poti sa te pupi si cu motanul.Cu conditia sa se spele pe dinti cu pasta Colgait.Daca se spala cu alte paste, s-ar putea sa aiba efecte secundare.Cine zice ca nu e frumos?Mama imi zicea cand eram mic si nu avea bani, ca nu e bun.Mamaaaaa, vreau inghetata.Nu este buna fiul meu.Ce te faci daca se desteapta microbii amortiti care stau in inghetata aia ca pe banchiza, se imbata si incep sa cante in gatul tau cantece de pahar?Indiferent ce vei face cu viata ta, este bine sa nu te rupi.Exista si alte modalitati de a te inmulti.Spre exemplu, sa faci facultatea de matematica.

Postat pe 15 Iulie 2008 15:36
De la: dede, la data 2008-06-20 17:06:18vanghelis, ai asa un stil..

menit sa-l puna pe el in prim-plan, nicidecum problema emmei, pe care o mai atinge doar accidental ... "7.000" de vb imbarligate - ca sa vedem noi ce bine si deosebit scrie el, mult prea mult misto in ele - cum de nu va dati seama ca face un misto crunt de noi ...
pe scurt, o abordare complet nepotrivita, dupa parerea mea!

apoi, dragii mei, emma a hotarat deja, asa ca in acest topic poate mai are sens sa continuam discutia DOAR pe tema in sine si atat, restul e istorie !


Postat pe 19 Iulie 2008 17:51
Carina, degeaba ma pupi la sfarsitul disertatiei tale.(A se citi simbolul emoticonului, care ma pupa in timpul programului de lucru, desi lucrul acesta este total interzis:Pupatul persoanelor straine sau apropiate nu se poate face, decat cu ajutorul bezelelor.Pupicii aceia ascund din punct de vedere psihologic, o vina nemarturisita, dar tradata prin limbajul trupului.) Acum m-am suparat.Nu mai beau ness, nu mai fumez kent, ma duc intr-o insula pustie.Daca vrei, iti las barca la debarcader.

Postat pe 20 Iulie 2008 16:25
vanghelis ia-ma si pe mine,imi doresc demult sa traiesc pe o insula pustie,doar eu si...atat.
emagl
Postat pe 30 Iulie 2008 12:53
carina,

pai la asta m-am referit si eu...doar ca usor dezgustata de felul in care scrie nu am putut sa ma exprim in mai multe cuvinte..
dede
Postat pe 14 August 2008 23:13
Dede, sincer imi pare rau ca tu si prietena ta aveti o impresie atat de proasta in ce ma priveste.Daca te-am jignit cu ceva, te rog cu sinceritate sa ma ierti.

Postat pe 15 August 2008 22:16
Stiai ca atunci cand ierti pe cineva, sufletul tau se preface in primavara?

Postat pe 16 August 2008 08:24
vanghelis,

nu m-ai jignit cu nimic personal, deci nu ai de ce sa ceri scuze. Ciudat la tine e modul in care abordezi subiectele si stilul in care scrii dorind sa transmiti mesaje cu substanta(desi de cele mai multe ori nu reusesti), sau faptul ca ii iei pe unii din "interlocutorii" tai peste picior doar ca sa dovedesti..poate o anume superioritate..
dede
Postat pe 21 August 2008 19:51
E asa simplu sa dai sfaturi la rece,sa arunci cu pietre,sa critici...Poate intelege situatia cu adevarat numai cineva care a fost oarecum in acelasi loc.
diadora1
Postat pe 23 August 2008 17:23
Sfaturile le dau intotdeauna de la masa de lucru.Frigiderul il folosesc in alte scopuri.De pilda, acolo pun greieri ca sa-i mentin proaspeti pentru la iarna.In timp ce altora le urla statia la maxim, ai mei cante ceva foarte odihnitor de Vivaldi.Situatiile din viata sunt irepetabile.Pietrele care le arunca viata in capul nostru, nu seamana intre ele, cum nu seamana nici capetele pe care acestea le lovesc.Daca situatiile ar fi identice, atunci ar trebui sa tip eu cand urmatoarea piatra te loveste pe tine.Ori cea care tipa esti tu, ceea ce inseamna ca viata mai face si diferentieri.Si pe urma, eu nu tin cu dinadinsul sa o fac pe desteptul.Dar daca tu sustii asta, eu iti zic sarut-mana.

Postat pe 24 August 2008 05:08
Nu sustin ca vrei sa faci pe desteptul,comentariile tale le gasesc deosebit de interesante.Si chiar,ar fi ciudat sa tipi tu,sau altul,atunci cand o piatra ma loveste pe mine.N-ar fi cinstit...Dar oare ce mai inseamna cinstea?Am sa pun si eu cativa greieri la frigider,dar daca gerul le va altera vocea?
diadora1
Postat pe 24 August 2008 11:15
esti o timpita uitate la viata ta
jkhkjhjhljljlkn
Postat pe 24 August 2008 16:41

Bravo! La spovedanie va fi mai greu, dar trece si asta.

Postat pe 24 August 2008 16:43
maicata cu taicatu nu erau plictisiti cand te au conceput??
jkhkjhjhljljlkn
Postat pe 24 August 2008 17:07
esti psiholog de servici si tu fara bani chiar nu aveti alta treaba cine va credeti de va dati cu parerea?
jkhkjhjhljljlkn
Postat pe 24 August 2008 17:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Triunghiul iubirii perfecte 51 De la: maria_zada 1 Martie 2009 22:32
M-am indragostit pe internet de un baiat mai mic cu 12 ani 34 De la: Ioana007 25 Ianuarie 2009 20:38
nu pot sa inteleg daca este normal 63 De la: garbo027119 29 Noiembrie 2009 21:51
salut 11 De la: prometeus_wife 18 Februarie 2009 16:05
Astenie? 10 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 18:25
Setari Cookie-uri