Sora lui

Bună ziua, sunt într-o relație cu un bărbat de doi ani. Anul acesta m-a cerut în căsătorie. Ne înțelegem foarte bine aproape tot timpul, singura problemă e sora lui. El are 32 de ani iar ea 34, nu e căsătorită . Au o relație foarte apropiată, el o iubește foarte mult, mai mult decât pe mine. Problema e că ea profită foarte mult. De fiecare dată când are o mică problemă apelează la el, pentru aproape orice. El are grijă de masina ei, toate economiile i le-a dat, si-a cumpărat locuința din banii lui, și-a cumpărat tot ce avea nevoie în locuința respectivă tot din banii lui, îl trimite la diverse magazine să-i cumpere lucruri ( pantofi, flori, tort etc), ea ar putea să le facă singură pe toate ( are suficient timp). Ea lucrează, are un venit bun și s-ar putea descurca singură. Când am avut o discuție despre asta ( doar simple întrebari, fără acuzații) mi-a spus că " E sora mea si o ajut, i-am dat banii împrumut. Dacă o să mi poată da înapoi e bine, dacă nu....până la urmă e sora mea. Daca nu-ți convine de ea poți să-ți cauți pe altcineva" . Să nu mă înțelegeți greșit, nu comentez eu ce face cu banii lui dar parcă nu e normal așa ceva...eu îmi plătesc tot, jumătate din toate cheltuielile comune ( întreținere, facturi, mâncare, excursii etc) nu mi-a dat niciodată 1 leu din banii lui. De la începutul relație mi-a spus că el nu investește într-o femeie. Am acceptat pentru că nici eu nu-mi doresc să fiu întreținută, mă descurc singură cum pot. După aproape un an de relație el a plecat cu sora lui și prietenele ei într-o excursie, eu nu mi-am permis și am rămas acasă. Ne-am cumpărat apartament împreună, fiecare a plătit jumătate. Se tot plânge că nu mai are bani, de câteva săptămâni i-a "împrumutat " iar bani. Mă deranjează că atunci când cumpără el ceva de 5 lei vine acasă si-mi spune cât a costat, eu îi dau 2,50 lei. Eu când cumpăr ceva de 15 lei nu-i spun sa-mi dea jumătate, nici nu-i primesc din proprie inițiativă. E foarte zgârcit cu mine dar cu ea nu.Tot spune de egalitate, să fim egali....dar eu gătesc, fac curățenie si tot ce trebuie într-o casă, nu mă ajută cu nimic, MĂ ÎNTREȚIN SINGURĂ FINANCIAR. Nu e normal să mă ajute și el, să gătim împreună, să facem curățenie împreună ? Să fim egali....Singura lui grijă e să-mi găsească un loc de muncă mai bine plătit, să am mai mulți bani și să-mi permit vacanțele pe care el le visează. Pe lângă toate astea ea e foarte curioasă și se amestecă în relația noastră, îl tot întreabă de mine, vrea să știe tot ce fac, îl pune sa-i trimită poze cu mine...dacă mergem la cumpărături îl întreabă ce mi-am cumpărat, tot îi spune cum să ne facem apartamentul etc. Ea afla prima ce i se întâmplă, când m-a cerut în căsătorie doar ea a știut ce planuri avea, ea a ales inelul. Vine la noi acasă doar când sunt eu plecată, să vadă dacă e curat etc. De când a auzit că el mă alintă a început și ea să-l alinte ( puiul meu, prințul meu etc). Și eu am o soră și o iubesc enorm, noi nu profităm, ne ajutam în limita bunului simț. Îl iubesc mult, dar nu stiu ce să fac...vreau un bărbat care să-și pună pe primul loc copiii și sotia, în viitor. Mi-e greu să mă gândesc că el îi rezolva ei toate treburile în timp ce mine îmi spune să mă descurc singură. Ați trecut printr-o situație asemănătoare? Ce ați făcut? Mulțumesc 🙂
garbo_500801
Postat pe 24 Septembrie 2019 11:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubesc un strain, dar urasc strainatatea 25 De la: mugure_alb 24 Mai 2013 22:39
"Arta impacarii" 0 De la: 16 Februarie 2010 03:46
AS DORI CATEVA PARERI 42 De la: paloma 24 August 2009 15:55
sa il iert sau nu..am gresit la subiect:D 4 De la: si_totusi 9 Iunie 2009 16:27
iubirea fara nici o speranta 29 De la: garbo100975 29 Ianuarie 2011 19:12
Setari Cookie-uri