O iubesc, incerc activ de ani de zile sa avem "un nou inceput" iar mai nou este suparata ca am inselat-o. Si

Salutare,

Acum 8 ani am cunoscut-o pe forta mea m-a "agatat" pe un website de matrimoniale.
O perioada ne-am intalnit ca amici, dupa care dupa spusele ei am devenit "prieteni cu beneficii" moment in care eu i-am spus ca vreau o relatie serioasa iar daca vrea sa fim doar prieteni cu beneficii eu o sa imi vad de viata. S-a gandit vre-o saptamana dupa care a venit si a zis ca statutul nostru a evoluat de la "prieteni cu beneficii" la cel de "relatie inchisa".
Primul an de relatie am locuit la mine, unde eu eram cel care facea curat sau mancare, dupa primul an ne-am mutat la ea unde initial am impartit amandoi treburile casnice. Pe toata perioada a fost foarte rece nu a oferit afectiune si a fost foarte fitoasa. Cand i-am vorbit despre reciprocitate mi-a raspuns ca asa este ea "rece" si "dificila" si ca daca sunt un barbat adevarat care chiar o iubeste ar trebui sa ii ofer tot ce doreste. Dupa 3 ani de la inceperea relatiei a inceput sa isi dea intalniri cu alti tipi pe site-uri de matrimoniale, am aflat si i-am spus ca relatia dintre noi s-a incheiat.

A venit timp de o luna sa imi spuna ca a gresit, ca ainteles ca si ea trebuie sa participe in relatie si ca daca ne vom impaca se va purta altfel. Am acceptat sa redevenim un cuplu. La nici o saptamana dupa asta a redevenit cea care a fost in ultimii 3 ani. M-am apucat de fumat si m-am apucat de un joc on-line de strategie, unde am inceput sa imi investesc din ce in ce mai mult timp pe masura ce ea devenea din ce in ce mai insuportabila.

Cand relatia avea 5 ani a ramas insarcinata, am implorat-o sa pastreze copilul si am cerut-o de nevasta, a refuzat si a facut avort. Dupa episodul asta lucrurile au mers din ce in ce mai rau am inceput sa imi petrec din ce in ce mai mult timp ramanand la celalalt apartament, jucandu-ma strategie, incercand "sa imi ling ranile" si evitand de multe ori sa merg "acasa" pentru ca de fiecare data cand ajungeam acasa ajungeam sa ne certam teribil. Fie pentru faptul ca ma incrunt fie pentru faptul ca mestec guma pentru orice la un moment dat m-am gandit ca o sa se certe cu mine si pentru ca respir. Initial incercam sa aplanez conflictele iar asta nu ducea nicaieri, cand ii argumentam era rau, cand ii spuneam ca nu este ok si sanatos fie "ii faceam reprosuri" fie "ma certam cu ea", in momentul in care i-am spus ca eu nu incep certurile mi-a replicat ca "da asa este dar ea nu se poate certa singura".

La un an dupa avort si eforturi din partea mea sa fie bine si sa incepem sa fim seriosi si sa punem relatia asta pe un drum sanatos, a inceput sa se intalneasca "la cafea" cu un tip cu care fusese timp o luna inainte sa fie cu mine. Dupa 2 intalniri la cafea cu omul s-a despartit de mine. La a 3-a i-am gasit in casa si ala a sarit la bataie, abia m-am abtinut sa nu sterg cu el pe jos in casa in care totul era facut de mine si am reusit sa ma temperez si sa il dau afara fara scandal, altfel eram eu ala care "este impulsiv si violent". Dupa episodul acela i-am spus sa inceteze cu respectivul si sa incepem sa ne ocupam de construirea unei relatii sanatoase in care amandoi sa ne indeplinim partea noastra din relatie. In ciuda faptului ca m-am purtat foarte fumos cu ea si am inceput sa pun incet incet cate o caramida in zidirea unei relatii sanatoase a devenit foarte acida, ma acuza ca nu o iau in brate desi atunci cand o luam in brate se tragea de parca as fi incercat sa o violez, m-a acuzat ca noi nu iesim desi refuza in mod constant orice propunere care o faceam pentru timp liber, cand venea vorba de sex trebuia "sa trag de ea" cate 2 ore in care avea o atitudine de pana la urma imi pierea orice chef. Stiind ca urma sa revina omul de pe barca a orchestrat o despartire "din vina mea".
In iunie anul trecut am cerut-o de sotie pentru a doua oara, iar ea pe motiv ca are nevoie de timp de gandire m-a trimis de acasa si la 2 zile l-a sunat pe omul sa se intalneasca sa continue ce am intrerupt eu. M-am suparat i-am spus cum stau lucrurile si i-am spus ca o sa existe consecinte, pana la momentul respectiv o protejasem cu tot felul de lucruri pe care i-am spus ca nu mai sunt dispus sa le acopar daca ea nu se potoleste, de asemeni i-am pus in vedere ca daca ne despartim o sa facem si imparteala la proprietatile pe care eu muncisem sa le ridic (banii au fost majoritatea ai ei, dar munca a fost integral a mea). A fortat nota si am mers la notar. Di momentul acela a trecut aproape un an in care cu mici pauze de o saptamana i-am zis sa lase imaturitatea si superficialitatea la o parte si sa ne apucam sa ne construim frumos viata. (ea in timpul asta facea acelasi lucru care l-a tot facut si in timpul in care am fost impreuna fiind pe toate site-urile de matrimoniale si dandu-si intalniri pe care marea majoritate le-am oprit eu sa se intample).
In aprilie mi-a spus ca drumurile noastre ni s-au despartit si ca nu vrea sa mai vorbim cateva luni bune. In Mai am reintalnit o fata care o cunosteam de dinainte sa fiu cu fosta mea si am fost impreuna 2 saptamani, in tot acest timp cumva m-am ca si cum o insel, dupa 2 saptamani am decis sa ii spun tipei ca nu simt nimic pentru ea si inca sunt indragostit de fosta.
Am cerut-o a 3-a oara de nevasta, si in spiritul unui nou inceput i-am dezvaluit tot ce ar fi putut fi o piedica pentru un nou inceput pe curat, inclusiv de episodul cu tipa cu care am fost.

Acum este suparata pe mine pentru ca eu am inselat-o si zice ca se astepta la orice de la mine dar stia ca sunt loial. In continuare isi da intalniri cu tipi acum pe motiv ca trebuie sa faca si ea sa vad si eu cum este. Toata ratiunea striga la mine de ani de zile ca femeia asta nu ma iubeste si nu da doi bani pe mine dar o iubesc si ea imi spune ca ea m-a iubit si eu sunt cel care am gresit. Este prima mea relatie de genul asta si chiar sunt in ceata. Eu stiu ce simt ea zice ca "ma minte pe mine ca o iubesc si incerc sa o mint si pe ea". Voi ce pareri aveti?
garbo_499995
Postat pe 11 Iunie 2019 15:17
Ar trebui sa terminati aceasta relatie toxica,si sa si vada fiecare de propriul drum.
garbo_502285
Postat pe 10 Aprilie 2020 19:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 3 De la: garbo_414110 8 Martie 2019 02:39
Probleme, probleme 10 De la: Sassette 1 Octombrie 2016 09:30
vreau sa ma ingras??? 3 De la: sheika29 1 Martie 2010 02:03
decizia lui: s-a terminat! 213 De la: burghy 24 Aprilie 2010 11:24
ma puteti ajuta? 21 De la: romanov_ella 18 Ianuarie 2013 22:20
Setari Cookie-uri