Tata a ajuns pe drumuri, va rog o parere

Buna tuturor. Povestea mea e complicata pe toate planurile in ceea ce priveste familia mea (in afara de sotul si copilul, care sunt perfecti pentru mine). Voi relata cat pot de scurt.

Mama cu tata s-au despartit de cand aveam 11 ani. Mama si bunica materna ne-au crescut in continuare. Tata s-a implicat financiar in cresterea noastra pana inaintea divortului. A vrut sa avem un trai mai bun, ne-am mutat de la sat la oras, a fost 3 ani in strainatate pentru a ne oferi o viata buna. Problemele adevarate au inceput de cand s-a intors din strainatate, nu a mai putut sa isi tina un serviciu stabil, a luat-o pe calea bauturii, nu mai dadea bani in casa, banii pe are ii mai avea ii juca la jocuri de noroc, si-a vandut masina, etc. Mama, din salariul ei, avea grija de noi. Tata era agresiv si, desi nu s-a intamplat niciodata sa o loveasca pe mama de fata cu noi, mama spune ca a trecut prin batai groaznice, care au inceput chiar inainte de a fi casatoriti.

Dupa divort, tata nu ne-a dat pensie alimentara niciodata, ba chiar ne scotea banii si ii folosea de pe carnetele de cecuri care au ramas la el. Ne mai vedeam rar, cand avea el chef, si ne oferea, mie si fratelui meu, cate o pizza si fructe. In mare, vreau sa spun ca tata a avut, cam toata viata, grija lui si toti ceilalti erau pe planurile secundare. El si-a refacut viata, a mai facut un copil cu cea de-a doua nevasta, insa dupa doi ani au divortat din cauza bauturii si a batailor. Nici copilului din al doilea mariaj nu i-a dat pensie alimentara, sotia multumindu-se sa scape de el, sa nu-l mai intretina ea.

In prezent, tata a ramas fara locuinta (a avut o garsoniera pe care a vandut-o contrar dorintei celei de a doua sotii, cu banii si-a facut firma dar a dat faliment), fara serviciu, doarme prin parcuri, primeste mancare de la o manastire. Aceasta situatie este de cativa ani. Tot de atat timp fosta lui sotie si cu mine incercam sa-l ajutam. Eu i-am trimis bani de foarte multe ori, ca sa-si plateasca chiria (atunci cand statea in chirie), ca sa-si cumpere mancare, haine, etc. L-am internat la un spital ca sa se refaca psihic si fizic (e foarte slabit), i-am facut cv-ul si l-am depus la mai multe firme, bunica mea ii trimitea pachete cu mancare. Vreau sa spun ca toti l-am sustinut si moral si financiar ca sa se indrepte, in afara de mama si fratele meu, carora nu le mai pasa demult de el.

Tata e inginer constructor si isi gaseste relativ usor un serviciu. Insa intotdeauna intervine o nemultumire din partea lui si pleaca de la job, desi primeste mancare, cazare si salariu. Motivul cel mai probabil este ca se imbata si e dat afara, asa credem fosta lui sotie si cu mine (noi am ramas in relatii f bune, e o femeie de nota 10).

L-am prins de cateva ori cu minciuna si am continuat sa-i trimit bani, desi sunt constienta ca probabil ii cheltuieste pe tigari si bautura, iar din ce mai ramane isi cumpara si de mancare. Lui parca ii place sa fie liber, sa nu fie restrictionat din nici o parte, mai bine sa doarma in gara decat sa faca ce ii spune un patron la serviciu. E un om inteligent, vorbeste coerent, are memorie buna, insa nu ii inteleg gandirea, parca e masochist, ii place sa isi creeze singur suferinta.

Eu nu il judec, l-am iertat pentru ceea ce a facut in trecut, de aceea incerc sa il ajut. Dar nu mai pot nici eu, nu imi mai permit. As vrea sa-l duc la un spital, ii platesc asigurarea, sa stea sa se odihneasca, sa-si revina fizic si psihic, apoi sa-i depunem dosarul de pensie. Dar el nu vrea, doar pe timpul iernii a fost de acord sa stea.

Merg prin casa si am o suta de intrebari la care nu gasesc raspunsul. E bolnav psihic? I-am propus sa mearga la Alcoolicii anonimi, a fost de acord initial. Apoi si-a gasit de lucru si a zis ca nu mai e interesat. Bineinteles ca serviciul nu a durat mult si a ramas iar fara job. Mama spune ca are ceva probleme psihice, ca nu doar la bautura e agresiv. Fosta nevasta a spus ca doar la bautura e agresiv, inrest e un om foarte bun.

Ce ati face in locul meu? Acum e pe strazi, doarme in gara cel mai probabil, are un rucsac in care-si tine diploma de inginer si aparatul de barbierit. Mi se rupe inima. Nu ar vrea sa-l duc la spital acum, spune ca e vara si se descurca el. Mi-am pierdut speranta ca si-ar putea cumva tine un serviciu. Eu ii mai trimiteam cate 30-50-100 lei saptamanal, sa continui sa-i mai trimit? Nu are nici un venit, insa mi-e teama ca de banii astia isi cumpara alcool si nu ce imi spune mie. Acasa la noi nu pot sa-l aduc pentru ca mi-e frica de el, de mai multe ori a amenintat-o pe fosta sotie ca-i da foc la casa, apoi am si eu unele amintiri din trecut si nu vreau sa-mi pun copilul mic in pericol.

I-am spus ca luna asta nu mai pot sa-i trimit bani, avem multe cheltuieli si noi. Nu a insistat, vad ca nu a mai sunat. I-am trimis totusi 25 lei si am vrut sa-l sun, are telefonul inchis.

Va rog, ajutati-ma cu o parere.

Postat pe 15 Iunie 2018 13:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rugaciune puternica 37 De la: garbo_477838 11 Ianuarie 2018 17:37
produse de sanatate ... 1 De la: LIFE_CARE 15 Martie 2011 08:38
Am nevoie de ajutorul dv si de un sfat. 7 De la: garbo_401366 21 Noiembrie 2016 09:18
Decor camere copii 1 De la: decorcamerecopii 27 Iulie 2010 20:00
Iubire de mama? 33 De la: Andreeaa244 13 Martie 2016 02:02
Setari Cookie-uri