coleg da semnale mixte

Buna tuturor !

As vrea sa cer sfatul vostru in legatura cu o situatie cu care nu m-am mai intalnit pana acum si care imi face mari probleme sufletesti.

Am inceput de cateva luni un job la o firma in strainatate si in ceea ce priveste planul profesional m-am descurcat bine, am primit reviewuri bune de la colegi si sefi .

Problema este insa este cu un coleg:

inca de la inceput m-a ajutat foarte mult cu informatii si sfaturi si era atent la orice intrebare/problema as fi avut . Foarte saritor si gata sa ma ajute cu orice informatie.
Insa in acelasi timp , de cate ori vorbeam cu el , mentinea contactul vizual neobisnuit de mult , de fapt se uita in ochii mei continuu. De asemenea, cand intram in camera sau cand luam pranzul se uita intens la mine si imi arata fatis ca ma admira . De asemenea nu s-a ferit sa se uite admirativ la mine chiar si de fata cu colegii , practic ma urmarea cu privirea si zambea uneori , iar de cateva ori i-am zambit si eu si ceilalti colegi au vazut ca ne placem reciproc. Avand birourile fata in fata , o data l-am surprins cum statea relaxat pe scaun si ma admira in voie.
Odata , a stat peste program sa ma ajute cu ceva si am stat si putin de vorba , iar a doua zi la sedinta a facut o gluma de genul "aseara eu si colega mea am petrecut-o impreuna, inca visez la asta".
El este in aceeasi echipa cu mine si obisnuim sa luam pranzul cu totii . La pranz s-a intamplat sa stam unul langa altul uneori si sa ma intrebe de tara mea , sa discutam istorie etc.
Iar profesional , intotdeauna a fost de partea mea, a avut grija sa mentioneze daca sefilor si colegilor daca aveam nevoie de ceva. Niciodata nu a zis ceva negativ despre mine .
Din cauza comportamentului lui m-am atasat foarte mult de el si. in decurs de 2 luni am dezvoltat niste sentimente puternice.

Problema este ca inca de inceput am incercat sa vorbesc cu el pe facebook spunandu-i ca ii multumesc pt ajutorul la job si sunt dispusa sa iesim in oras avand in vedere can sunt nou venita si incerc sa-mi fac cat mai multi noi prieteni.
Iar el a raspuns ca are aproape 46 ani si nu prea mai hoinareste prin oras ca tinerii dar e foarte increzator ca o sa ma descurc f bine la job. Eu i-am raspuns ca pare de 35 ani (face mult sport si mananca f sanatos) si o viata activa e buna la orice varsta. Dar a continuat sa ma admire la job si sa se uite intens in ochii mei.
Apoi, in alta zi , l-am intrebat ceva de servici pe facebook si a zis ca vb maine la job.
Apoi , am mers la un curs in alt oras cu totii, si in prima zi si-a aratat deschis admiratia pt mine astfel incat si ceilalti colegi au vazut ca ne placem , iar seara chiar am reusit sa ne relaxam la un suc si sa vorbim despre cultura, istorie si sa impartasim diverse informatiii depsre tarile noastre.
Insa , a doua zi , am observat ca unul dintre colegi il tachina cand vorbea cu mine. Iar , mai tarziu , eu am deschis o discutie legata de varsta organizatoarei de curs, iar ceilalti colegi au redirectionat discutia catre colegul de care va vorbesc si m-au intrebat daca stiu ce varsta are si au inceput sa-l tachineze in legatura cu varsta lui.
In seara aceea, la cina, a parut suparat si nu prea a mai vorbit cu noi (noi avand varsta in jur de 32 ani ). Iar dupa cina , cand ne-am strans cu totii la un suc , el parea foarte timid si ezitant , iar un alt coleg de varsta lui cu care eu vorbeam la tachinat din nou . Eu l-am invitat sa stea langa noi dar nu a vrut si s-a dus sa discute cu alti colegi. In seara respectiva , i-am dat mesaj pe facebook spunandu-i ca imi pare rau daca discutiile si glumele care s-au facut in ziua respectiva l-au suparat , eu nu am avut intentia sa le generez. Dar el n-a raspuns nimic si m-a blocat. A doua zi, nu i-am zis nimic despre asta si l-am ignorat . El a continuat sa ma priveasca dar fara sa-l observ eu si in ziua respectiva plecam de la curs iar el nu s-a oferit sa ne duca cu masina pe mine si pe colegi.
Iar de atunci , a schimbat comportamentul : nu se mai uita la mine insistent si ma evita la pranz , nu-mi mai adreseaza aproape nici o intrebare.
De curand , i-am spus ca mi-ar fi de ajutor daca ar continua sa-mi dea sfaturi profesionale asta fiind si motivul pentru care incercam sa vb si pe facebook si a spus ca ma va ajuta cum poate dar numai la servici . Eu i-am raspuns ca e ok , dar comportamentul lui initial ma facuse sa cred ca vrea sa fim si prieteni. Iar el nu a mai zis nimic .

Problema este ca eu m-am atasat foarte mult de el, am niste sentimente pe care nu le pot distruge doar pt ca el si-a schimbat comportamentul brusc. Pentru mine e fosrte greu sa nu´mi pot manifesta si exprima ceea ce simt iar el acum pare foarte hotarat sa nu cedeze.

In acelasi timp , inteleg ca sunt mai multe motive pt care poate nu vrea o relatie cu mine acum :
- el are 46 ani, eu 31
- suntem colegi in aceeasi echipa , lucram zilnic impreuna
- in ultimul timp , e foarte preocupat de cariera pt ca multi colegi de varsta lui au fost concediati in urma unei restructurari a firmei care incerca sa aduca oameni tineri ca mine . Chiar a mentionat ca ar vrea sa treaca in alta echipa unde ar fi mai util dar mamagerul l-a incurajat sa continue aici. E posibil sa incerce sa promoveze avand in vedere varsta si sa caute ceva mai sigur ca sa nu fie dat afara ca ceilalati, cand nu va mai fi nevoie de el. Ma gandesc ca poate ma vede ca un competitor. In acelasi timp, mi-a dat un review foarte bun la activitatea mea de pana acum.
- poate ii este frica/ e nesigur sa incerce o relatie noua , in special cu o persoana cu 15 ani mai tanara . Pentru ca il cunosc numai de 2 , 3 luni nu stiu nimic despre relatiile lui anterioare dar am zis ceva o data de o piesa de teatru care se numea "scene din casnicie" si a zis ca suna a film de groaza . Ma gandesc ca a avut experiente anterioare in relatii foarte proaste si nu mai vrea sa incerce .
- am vazut ca la masa se tine dupa niste colege mai in varsta ca el care sunt maritate si cu care este amic , probabil se simte in siguranta cu ele
- alterneaza intre momente de siguranta si momente cand este foarte timid si nesigur (este zodia peste)

Avand in vedere ca eu am simtit afectiunea lui prin comportament , as vrea sa ma sfatuiti cum sa fac sa-l conving ca sentimentele mele sunt serioase si sa isi schimbe parerea , sa fie deschis catre o relatie cum mine?

Multumesc mult .

Postat pe 18 Martie 2018 13:17
mentionez ca pe pagina lui de facebook scrie ca e singur si in cautare de femei)
joliee
Postat pe 18 Martie 2018 13:28
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar zodia pesti, este foarte instabila si vorbesc din experiente proprii. Am avut de la iubit pesti, pana la prietena in zodia asta, plus cunostinte si toti se indragosteau foarte repede, de ziceai ca tu esti centrul pamantului pt ei, dupa care brusc nu mai reprezentai nici un interes, devenind de domeniul trecutului si totul intr-un timp foarte scurt. Nu stiu ce zodie esti tu, dar oricum incearca sa te "dezatasezi" de el, pt ca nu o sa-ti aduca decat suferinta! Si asa ca un tips, fa tu pe inabordabila, ascunde-ti sentimentele o perioada, fii indiferenta si sa vezi ca o sa-ti dea atentie din nou. Barbatilor le plac femeile care ii ignora, pe care le pot vana si pe care lr cuceresc greu, nu cele care le cad la picioare, ca mustele moarte, pentru ele isi pierd interesul, cat ai zice "peste"😉!
garbo082745
Postat pe 24 Martie 2018 09:17
cred ca s a jucat si el un pic...cand a vazut ca o iei in serios s a retras. Lasa l in pace si vezi ti de viata ta.
Sabrry
Postat pe 24 Martie 2018 12:06
Draga mea, esti sigură ca este singur? Vorbeste cu tine la serviciu dar nu in afara orelor de program. De placut de place dar, dupa parerea mea este intr-o relație. Spui ca arată bine si ca nu i se vad anii pe care-i are.Greu de crezut ca nu există in viața lui nicio femeie. Pastreaza-l ca prieten la serviciu. Te-a ajutat, te place dar asta nu înseamnă că s-ar putea îndrăgosti de tine. Lasa-i timpului timp si fii mai indiferentă, nu-i mai arata ca il placi. Bărbaților le place sa vâneze 😊
garbo_485919
Postat pe 24 Martie 2018 12:30
Si eu cred ca este implicat intr-o relatie. Poate nu vrea sa se stie. Daca ar fi interesat cred ca nu ar conta diferenta de varsta! Cred ca ar trebui sa il uiti! Daca era interesat iti raspundea si la mesajele private nu numai la serviciu. Poate este genul de barbat care vrea sa aibe admiratoare, caruia ii face placere sa stie ca este placut de mai multe femei. Succes
Pitu
Postat pe 25 Martie 2018 11:02
Deci i-ai spus ca vrei sa-ti faci multi prieteni, ca ai nevoie de sfaturile lui pt job...
Dar nimic despre sentimentele puternice pe care le ai pentru el. Oare el a simtit asta? Barbatii nu au acel "al saptelea simt" si mai ales pestii (si eu sunt peste) . Si mai ales daca jobul/pregatirea lui presupune dezvoltarea intelectului. Cu cit gindeste mai mult cu mintea cu atit gindeste mai putin cu "inima" (vezi Osho - Intelectul).
Deci - parerea mea - e ca a ajuns la concluzia ca tu nu ai sentimente pt el - ai doar nevoie de ajutorul lui dpdv profesional, si - fiind si diferenta mare de varsta, si mai ales colegii care-l tachineaza - cel mai bine pt el e sa-si inhibe sentimentele pentru tine. Asta ar explica comportamentul lui.

Ti-as sugera sa-i spui - cumva - despre sentimentele tale ... Tinind cont de apropierea dintre voi - ar trebui/putea sa-ti dea un raspuns clar.

Sper sa afli cu adevarat ce-i in sufletul si-n mintea lui.
Succes

garbo057513
Postat pe 29 Martie 2018 01:48
Multumesc pt raspunsuri.

Problema e ca in continuare se uita la mine si dupa mine , ba chiar a devenit si mai prietenos: glumeste cu mine, cand il intreb ceva se straduieste sa-mi dea cat mai multe sfaturi astfel incat sa nu fac nici o greseala, si asta inseamna ca avem discutii lungi si de obicei de uita non stop in ochii mei de parca at vrea sa descopere Ceva, imi face complimente uneori (mi-a zis ca noua tunsoare e f draguta)
Dar in acelasi timp nu-mi da nici o Sansa sa avem o discutie personals in care mi-as putea marturisi sentimentele: m-a blocat pe Facebook cand am incercat sa vb cu el , nu ma asteapta niciodata sa mergem la masa impreuna dar vorbeste si cu mine daca se intampla sa stam aproape unul de celalalt iar cand I-am zis ca as vrea sa ma ajute si sa communice mai mult a zis ca da , dar numai la servici, iar eu I-am zis ca din cauza comportamentului prietenos am crezut ca vrea sa fim si prieteni dar e alegerea lui, iar el nu a mai zis nimic.

Deci nu cred ca vrea sa-I marturisesc nimic . Dar ii place sa flirteze cu mine si toata lumea a observat asta. Un manager l-a tachinat o data.

Mie mi se pare ciudat si neserios, de joaca cu sentimentele mele si am inceput sa ma retrag.
joliee
Postat pe 11 Aprilie 2018 10:41
garbo_485919 Nu mereu suntem "la vanatoare" ...
...
blue2009
Postat pe 17 Aprilie 2018 02:16
Buna din nou!

Saptamana asta , luni, colegii de varsta mea erau in concediu , iar in echipa mea eram doar eu si el si , la ora pranzului , eram hotarata sa-mi vad de treaba mea sa merg singura la masa . Dar el m-a invitat sa merg cu el si inca un coleg din echipa vecina , iar la masa am stat fata in fata si am discutat multe subiecte : am descoperit ca avem o pasiune comuna pt astronomie (el mi-a aratat niste poze cu un profesor de astronomie faimos si era foarte entuziasmat) si depsre alte subiecte si evenimente din oras. Ne-am impartasit noutatile pe care le citise fiecare si am discutata despre ele. E prima data cand avem o discutie la masa numai noi doi , libera , fara timiditate si retineri, si ne aratam entuziasmul pt ce spune celalalt.

In ultimul timp a devenit mult mai degajat, mult mai prietenos .
Si continua sa ma admire deschis cand ma vede si sa sara in ajutor oricat de ocupat ar fi .
Din cauza asta , e foarte greu sa fiu indiferenta.
joliee
Postat pe 22 Aprilie 2018 20:28
Dar ca idee, sunt intr-o tara nordica iar oamenii de aici sunt renumiti pt faptul ca se imprietenesc f greu . De obicei , le trebuie cam 1 an sa capete incredere in tine

Dar , oricum , si eu cred ca el e hotarat de ceva timp (inainte sa apar eu ) sa nu mai inceapa alta relatie / casatorie din motive personale (e prieten cu multe femei pe facebook de ceva timp si totusi nu e in relatie cu niciuna, iar odata a zis ca o piesa de teatru care se numea Scene de casatorie suna a film horror laughing))
Iar in ziua cand am luat masa impreuna (v-am povestit mai sus) a spus la sfarsit ca ar dori sa inteleaga femeile laughing , pt ca i se par o enigma . Si i-am spus ca barbatii pot fi la fel de dificili si a zambit .
Din cate banuiesc si am observat , probabil a avut una sau mai multe relatii care au esuat si care i-au adus multa suparare (mai ales ca femeile nordice sunt renumite ca sunt dure ) cand era mai tanar (e posibil sa plateasca si vreo pensie alimentara pt ca e foarte preocupat de situatia financiara ) si probabil se intreaba mirat de ce tocmai acum am aparut eu, o fata mult mai tanara ca el , si ii arata atata interes, tocmai cand se hotarase sa nu mai incerce nimic .
Si cred ca n-o sa incerce nimic . Odat a fost o discutie la masa si era si el in care colegii vorbeau de bucuria de avea copii dar si de cheltuielile cu ei , iar el a tacut si a plecat mai devreme de la masa. Chiar a zis odata ca spera sa se dezvolte robotii cat mai curand ca sa -si cumpere unul sa aiba grija de el la batranete. laughing) Pt ca femeile sunt greu de inteles.

Deci nu -mi fac sperante si nici nu vreau , pt ca odata cu primavara am inceput sa merg la diverse evenimente si am descoperit ca sunt o multime de persoane simpatice , poate mult mai potrivite pt mine decat el ...
Dar cred ca o sa am o slabiciune mereu pt el , imi place felul lui de a fi .
joliee
Postat pe 22 Aprilie 2018 21:42
corectare/adaugire:
* Deci nu -mi fac mari sperante si nu-mi bat capul prea mult , pt ca odata cu primavara am inceput sa merg la diverse evenimente si am descoperit ca sunt o multime de persoane simpatice , poate mult mai potrivite pt mine decat el ...
Dar cred ca o sa am o slabiciune mereu pt el , imi place felul lui de a fi .
Si totusi vad in ochii lui o multime de momente minunate pe care le-am putea trai impreuna ... happy
Are un zambet minunat!!! :)))))
joliee
Postat pe 22 Aprilie 2018 23:58
"m-a blocat pe Facebook cand am incercat sa vb cu el , nu ma asteapta niciodata sa mergem la masa impreuna".
He's a psycho and you are a fool. Si poate nu-i interesat de tine pt ca romancele sunt cele mai nasoale femei, vad viata cu ochelari de cal, nu mai caracteriza nordicele, ca alea cel putin au o educatie care romanilor le lipseste.
Ionela21_Teodora
Postat pe 24 Aprilie 2018 09:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Biserica americana vrea sa arda Coranul..Ce parere aveti? 141 De la: sora_ilsi 10 Octombrie 2010 14:38
un ajutor mic..... 2 De la: Dubluritza 6 Noiembrie 2009 10:23
Povestea unui " A FOST ODATA"... 4 De la: elodia 2 Iunie 2010 08:59
Portretul unui prieten 82 De la: garbo265966 30 Mai 2012 20:36
iluzia unei relatii 84 De la: garbo_480916 4 Martie 2018 16:57
Setari Cookie-uri