relatia cu un barbat divortat

Salut! Este prima oara cand fac asta pentru ca nu stiu cum sa mai fac.Sunt intr-o relatie de 1 an de zile aproape cu un barbat care a fost insurat si are 5 copii DA 5 copii,partea buna pentru mine este ca acesti copii stau la mama lor iar eu cu el avem locuinta noastra.O data la 2 saptamani vin copii la noi doar pentru 2 zile,nu vin toti cei 5 vin doar baietii 2 la numar.Cand acesti copii vin simt ca mi se destrama pamantu de sub picioare ma incearca zeci de mii de sentimente,sunt foarte cuminti copii nu ma deranjeaza cu absolut nimic doar ca nu pot sa ii accept in viata mea pt nimic in lume.mi se pare ca ii atrage toata atentia lui fata de mine cand sunt copii la noi iar eu nu mai exist asta e doar in capu meu cred pt ca el face tot posibilu ca sa interactionam dar eu nimic sunt pe filmu meu .nu stiu cum sa scap de teama si gelozia asta fata de copii lui si fosta lui casnicie.
garbo_476879
Postat pe 15 Octombrie 2017 00:01

Chiar vrei pe bune sa rezolvi cit mai repede 'chestia' asta teribila din capul tau?


Atunci sfatul meu e sa iei cit mai degraba...

...stricnina sau furadan!


Nu dureaza mai mult de 60" si esti...

...absolut 'eliberata' de angoasa asta existentzialista, zau asa!
garbo101426
Postat pe 15 Octombrie 2017 05:42
De la: garbo_476879, la data 2017-10-15 00:01:41Salut! Este prima oara cand fac asta pentru ca nu stiu cum sa mai fac.Sunt intr-o relatie de 1 an de zile aproape cu un barbat care a fost insurat si are 5 copii DA 5 copii,partea buna pentru mine este ca acesti copii stau la mama lor iar eu cu el avem locuinta noastra.O data la 2 saptamani vin copii la noi doar pentru 2 zile,nu vin toti cei 5 vin doar baietii 2 la numar.Cand acesti copii vin simt ca mi se destrama pamantu de sub picioare ma incearca zeci de mii de sentimente,sunt foarte cuminti copii nu ma deranjeaza cu absolut nimic doar ca nu pot sa ii accept in viata mea pt nimic in lume.mi se pare ca ii atrage toata atentia lui fata de mine cand sunt copii la noi iar eu nu mai exist asta e doar in capu meu cred pt ca el face tot posibilu ca sa interactionam dar eu nimic sunt pe filmu meu .nu stiu cum sa scap de teama si gelozia asta fata de copii lui si fosta lui casnicie.

Cand te-ai incurcat cu el stiai ca are cinci copii deci ti-ai asumat lucrul asta. Daca tie iti e greu cand vin doi cum crezi ca va fi cand vor veni toti cinci? Iti e teama ca se poate impaca cu mama lor? Nu ai decat sa te obisnuiesti cu gandul ca veti fi vizitati si el toata viata isi va imparti timpul intre tine si copii
Maria802
Postat pe 15 Octombrie 2017 12:04
salut multumesc de mesaj.da eu in sinea mea sunt constienta de lucru asta copii sunt copii, dar sunt momente in care cred ca am facut o alegere gresita. da si mai am si dubiu asta precum ca se va impaca cu fosta,nu imi da motive doar pentru simplu fapt ca poate imi ia mintea razna cateodata si ma ia paranoia ca se poate impaca cu ea. eu nu am copii imi doresc foarte mult, poate cand o sa am am sa inteleg mai bine situatia asta pe care nu pot sa o controlez,mi as dori sa o pot controla dar nu prea stiu cum ???
garbo_476879
Postat pe 15 Octombrie 2017 12:29
Iti faci ganduri si griji degeaba. El e cu tine, copiii te stiu si te accepta. Mai ramane ca tu sa ii accepti pe ei. Daca il iubesti trebuie sa te obisnuiesti cu gandul ca are un trecut. Fosta lui sotie nu e intr-o relatie?
Maria802
Postat pe 15 Octombrie 2017 13:17
iti multumesc maria de raspuns! nu mai au nici un fel de relatie doar atunci o data pe luna cand trebuie sa vina cu copii sa ii aduca si atunci nu prea au multe de spus unu altuia. dar am sentimentu asta ciudat ca inca mai este ceva intre ei chiar daca nu sunt dovezi dovedite de mine
garbo_476879
Postat pe 15 Octombrie 2017 13:49
Il iubesti si de aceea iti faci griji dar gandeste-te ca el nu ascunde relatia cu tine nici in fata copiilor si nici in fata fostei neveste
Maria802
Postat pe 15 Octombrie 2017 16:24
iti multumesc frumos
garbo_476879
Postat pe 15 Octombrie 2017 16:27
Cu placere, draga mea! Iti doresc multa fericire
Maria802
Postat pe 15 Octombrie 2017 19:03
Sunt satul sa citesc topice de genul asta, gasiti-va o ocupatie, crosetati, faceti rosii in bulion, etc, orice altceva... Cand exista sentimente reale e stupid de simplu, nu exista orgolii, nu exista gelozii, de nici o parte, nu exista certuri, plictiseala, raceala, neintelegeri; nu ma astept ca vreuna din proastele care pun topice pe aici sa inteleaga......
garbo_023578308
Postat pe 15 Octombrie 2017 21:22
De la: garbo_476879, la data 2017-10-15 12:29:23salut multumesc de mesaj.da eu in sinea mea sunt constienta de lucru asta copii sunt copii, dar sunt momente in care cred ca am facut o alegere gresita. da si mai am si dubiu asta precum ca se va impaca cu fosta,nu imi da motive doar pentru simplu fapt ca poate imi ia mintea razna cateodata si ma ia paranoia ca se poate impaca cu ea. eu nu am copii imi doresc foarte mult, poate cand o sa am am sa inteleg mai bine situatia asta pe care nu pot sa o controlez,

mi as dori sa o pot controla dar nu prea stiu cum ???


Ai putea să începi prin a nu mai scrie fără litera "l" : lucru (l) ăsta, dubiu (l) ăsta, simplu (l) fapt, etc.
VasileDinNuc
Postat pe 15 Octombrie 2017 22:04
De la: garbo_023578308, la data 2017-10-15 21:22:30Sunt satul sa citesc topice de genul asta, gasiti-va o ocupatie, crosetati, faceti rosii in bulion, etc, orice altceva... Cand exista sentimente reale e stupid de simplu, nu exista orgolii, nu exista gelozii, de nici o parte, nu exista certuri, plictiseala, raceala, neintelegeri; nu ma astept ca vreuna din proastele care pun topice pe aici sa inteleaga......




Mi-ai luat vorba din gura. `Neata :)
Rotty
Postat pe 19 Octombrie 2017 07:55
'Neata, Rotty!
garbo_023578308
Postat pe 19 Octombrie 2017 10:05
Oare ce sentimente or fi avand cei cinci copilasi parasiti de tatal lor. Ce o fi in sufletele lor???
Se spune ca dragostea e oarba.In cazul tau trebuia sa mizesti ochii inainte de a intra in relatie.Totusi sunt 5 copii.Sa iei tata de la ei nu e de ici colo.Viata se razbuna.
Cococo
Postat pe 19 Octombrie 2017 13:46
Copiii nu sunt parasiti de tata. El ramane in continuare tatal lor, ca nu de ei a divortat. Si nu viata se razbuna... de ceea ce ti-e frica, nu scapi. Daca esti un prost care face pe el de frica vietii razbunatoare sau a unei divinitati care sta dupa tine cu batul, desi poate ceea ce traiesti e urat si nedrept, nu faci decat sa culegi ceea ce meriti...... Nu intamplator cei care se tem de "revansa" vietii sunt cei cu o pregatire precara, cu caractere slabe, influentabili si cu gandire mistica, deloc rationali!
garbo_023578308
Postat pe 20 Octombrie 2017 15:03
Una e sa ai tata in casa cu mama, sa va jucati, sa te ajute la teme, sa mancati la aceasi masa, si alta sa mergi o data pe luna in vizita la el care traieste cu alta femeie ce nu te doreste.
Poate ne spune cea care a deschis topicul de ce merg doar baietii? Ar fi un raspuns interesant.
Interesant mi se pare si faptul ca o femeie intra intr-o relatie in care barbatul are 5 copii. Ceva nu se leaga.
Viata se.razbuna indiferent ca esti prost sau destept. Tu te duci pe drum fara a avea teama ca trebuie sa culegi din greselile facute, si te atinge exact cand nu te astepti de te paralizeaza, nu mai rationezi, nu stii ce se intampla cu tine.Pur si simplu se intampla.
Cococo
Postat pe 20 Octombrie 2017 20:32
De la: Cococo, la data 2017-10-20 20:32:10Una e sa ai tata in casa cu mama, sa va jucati, sa te ajute la teme, sa mancati la aceasi masa, si alta sa mergi o data pe luna in vizita la el care traieste cu alta femeie ce nu te doreste.
Poate ne spune cea care a deschis topicul de ce merg doar baietii? Ar fi un raspuns interesant.
Interesant mi se pare si faptul ca o femeie intra intr-o relatie in care barbatul are 5 copii. Ceva nu se leaga.
Viata se.razbuna indiferent ca esti prost sau destept. Tu te duci pe drum fara a avea teama ca trebuie sa culegi din greselile facute, si te atinge exact cand nu te astepti de te paralizeaza, nu mai rationezi, nu stii ce se intampla cu tine.Pur si simplu se intampla.


Da, da....
Quod.
.....Implinirea in cuplu e foarte importanta. Personal n-as face vreodata greseala de a-mi imparti viata cu o femeie care e mama copiilor mei si atat. Sau mai bine spus, mama copiilor trebuie sa fie si cartea mea de vizta.
Si din topicele astea, imi dau seama ca, pentru multi, chiar asa este.
garbo_023578308
Postat pe 20 Octombrie 2017 22:09
Da, fiecare simte nevoia de pozitivism in jurul lui care sa-i ofere liniste si pace.Iti dai seama ce inseamna casa cu cinci copii.
Exista riscul de a pica din lac in put.
Cococo
Postat pe 20 Octombrie 2017 23:15

Cu surprinzatoarea carte de ... vizta/'vitza' chiar sint de acord!


Daca insa e vorba doar sa ne legitimam in viatza personala cu celalalt ca si ... carte de vizita, atunci e cit se poate de nashpa!


N-am de gind sa detaliez aici mai mult de atit tocmai ca sa nu fiu chiar cea care ... le trage presul de sub picioare celor, de ambele sexe, care sint inca la inceputul timpuriu al vietzii de cuplu.


Adica fix atunci cind viatza de peste ... 20-30 de ani inca n-a ajuns la 'maturitatea' aia care o sa le si dea...

...capete in gura, shuturi in koor si capetele de peretzi!


Si, vrem nu vrem, 100% sigur asta chiar o sa se intimple!


Fie si doar datorita faptului ca - hélas! - feromonii se dus dracu' odata cu venirea andro/menopauzei.

Sau ... viceversa.
garbo101426
Postat pe 20 Octombrie 2017 23:24
Taman ce s-a legiferat in legatura cu cartea de vizita. Sa fii tampit sa faci 5 copii daca nu-ti place formatul ei.Te poti duce sub brazda inainte de a trece 20 ani.
'.......'........'...'.'
Femeia e femeie toata viata barbatul...... i
Cococo
Postat pe 21 Octombrie 2017 12:25
Unii rastalmacesc dupa cum le vine lor bine, probabil.....
Altfel, se intelege ce e de inteles.
garbo_023578308
Postat pe 24 Octombrie 2017 10:54


Iar majoritatea djuvariana - helas! - n-are pic de umor...

garbo101426
Postat pe 24 Octombrie 2017 13:04

mare si groasa trebuie sa fie iubirea asta cateodata...

Sa produci 5 copii cu ea..ziceam..
Nu cred ca exista motive reale de ingrijorare.
garbo_466880
Postat pe 26 Octombrie 2017 22:02
Sunt o mama singura cu doi copiii. Relatia pe care tatal o are cu copiii spune foarte mult despre caracterul lui.
Nu aveti nevoie de raspunsurile noastre, pentru ca aveti raspunsurile. Ar trebui sa fiti sincera cu dvs, sa le analizati si sa acționati in funcție de ceea ce vreti de la viață. Problema ca si solutia va aparțin.

Cu siguranță sunt carti sau articole pe internet, care ar putea sa va ajute.
zapelena
Postat pe 5 Noiembrie 2017 03:42
De la: garbo_476879, la data 2017-10-15 12:29:23salut multumesc de mesaj.da eu in sinea mea sunt constienta de lucru asta copii sunt copii, dar sunt momente in care cred ca am facut o alegere gresita. da si mai am si dubiu asta precum ca se va impaca cu fosta,nu imi da motive doar pentru simplu fapt ca poate imi ia mintea razna cateodata si ma ia paranoia ca se poate impaca cu ea. eu nu am copii imi doresc foarte mult, poate cand o sa am am sa inteleg mai bine situatia asta pe care nu pot sa o controlez,mi as dori sa o pot controla dar nu prea stiu cum ???

Pai ar fi bine sa se impace cu fosta, scapa de o ciuma, asta fiind tu. Rusine sa iti fie, sa vorbesti asa, cand e vorba despre copilasi!
MARILENA_25
Postat pe 5 Noiembrie 2017 07:05
Ai dreptate! Teama unor femei de a nu fi parasite pentru "fosta", pentru copiii lui care au nevoie de tata, le face sa gresasca si sa piarda incet si sigur, omul pe care il iubesc si, le iubeste! Unde este increderea? Asa cum o mama divortata vrea sa fie aproape de copiii ei, si tatal isi doreste la fel. Cea mai buna solutie este ca aceasta, sa accepte senina relatia sotului ei, cu copiii din prima casatorie, sa faciliteze intalnirile, sa invite copiii la masa, ca tatal sa se bucure de prezenta lor in "familie". O femeie desteapta si sigura pe ea si pe dragostea sotului, nu se teme de trecutul lui.
garbo340690
Postat pe 5 Noiembrie 2017 07:52
De la: MARILENA_25, la data 2017-11-05 07:05:31
De la: garbo_476879, la data 2017-10-15 12:29:23salut multumesc de mesaj.da eu in sinea mea sunt constienta de lucru asta copii sunt copii, dar sunt momente in care cred ca am facut o alegere gresita. da si mai am si dubiu asta precum ca se va impaca cu fosta,nu imi da motive doar pentru simplu fapt ca poate imi ia mintea razna cateodata si ma ia paranoia ca se poate impaca cu ea. eu nu am copii imi doresc foarte mult, poate cand o sa am am sa inteleg mai bine situatia asta pe care nu pot sa o controlez,mi as dori sa o pot controla dar nu prea stiu cum ???

Pai ar fi bine sa se impace cu fosta, scapa de o ciuma, asta fiind tu. Rusine sa iti fie, sa vorbesti asa, cand e vorba despre copilasi!


Consider ca tie ar trebui sa iti fie rusine!
Maria802
Postat pe 5 Noiembrie 2017 08:07
Te înțeleg.si eu am patit la fel.Am avut un prieten cu un băiat si ne am văzut împreună cu băiatul lui și am fost geloasa pe băiatul lui. Pt ca nu ma lua de mâna.nu ma săruta.

Motiv nu sunt copii aceștia făcuți de tine cu el.Nu sunt ai tai Ii vezi ca pe un obstacol in calea fericirii tale cu el.
Nu poți accepa sa fii mama acestora copii.
CI1977
Postat pe 5 Noiembrie 2017 09:09
Cred ca este o situatie cam complicata.Probaabil ca, daca si tu ai avea cinci copii, ar fi mai simplu de acceptat si ceilaalti 5. Un lucru de care trebuie tinut cont, ia in consideratie ce nu iti convine sau te deranjeaza, inainte de a face pasul intr-o casatorie. Sau pur si simplu gaseste pe altcineva, ca sa nu mai ai aceste probleme, care mai tarziu pot deveni complicate.Fiecare om are o pereche potrivita in aceasta lume, dar trebuie cautata.
garbo_428351
Postat pe 5 Noiembrie 2017 10:02
Draga mea, relaxeaza-te, viata este frumoasă! Trăiește fiecare zi ca si când ar fi ultima. Relațiile nu mai sunt ca pe vremuri să țină până la moarte. Încearcă să folosești fiecare secundă să îți exteriorizezi sentimentele față de iubitul tău, încearcă să observi ce îi face lui placere și acorda-i sprijinul. Copiii sunt unul din slăbiciunile lui. Cu timpul vei iubi și copiii. Nu te incarca negativ pentru că el te simte și se va îndepărta de tine. 4 zile din 20 lasa-l să fie aproape de copiii lui. Restul este doar al tău. Ca să poți să-l înțelegi încearcă să te pui in locul lui. Sigur nu ți-ar plăcea ca el să nu-ți accepte copiii. Fericirea înseamnă mulțumire sufletească nu frustrări. Iubeste-l si sprijină-l, vei vedea că vei primi mai multă iubire si respect decât te-ai fi asteptat. Nu gândi relația doar cu capul ci cu inima! Să îți dea Dumnezeu înțelepciune și să trăiți o iubire adevărată! Sper să te ajute cu ceva sfaturile mele! Capul sus, stiu că poți, știu că vei reuși să treci și peste asta!
Te pup!
garbo_468615
Postat pe 5 Noiembrie 2017 10:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
exercitii pt acasa 2 De la: Ariad 31 Octombrie 2012 06:35
Buna seara ! 3 De la: alinai03 14 Octombrie 2017 08:45
INVITATIE la o Suuuper Petercere KANGOO JUMPS !!! 1 De la: aerobicclass 2 Octombrie 2009 18:26
ms am gasit 3 De la: garbo162151 8 Iulie 2010 11:39
sali de sport 2 De la: garbo238205 24 Octombrie 2011 17:41
Setari Cookie-uri