Relație de cuplu fără intimitate

Buna tuturor! Am o problemă puțin ciudată... Am o relație de 9 luni cu un barbat care are o altă orientare religioasa. Totul a fost bine pana acum 2 luni cand el a decis ca nu mai vrea sa "pacatuim", desi timp de jumatate de an am intretinut relatii intime. Mie nu imi convine decizia lui, care nu a fost de comun acord, si desi i-am explicat de mai multe ori ca pentru mine e ciudat sa ne oprim din ceva ce faceam inainte si era normal, el tot sustine ca asa vrea sa ramana lucrurile, pana cand ne casatorim.( asta fiind peste vreo 2 ani, limita impusa de mine). Refuza orice atingere sau apropiere, inclusiv dormitul impreuna. Nu ma simt confortabil cu ideea, e dificil sa imi ignor nevoile primare.
Ce ar trebui sa fac? Sa il inteleg pe el cu aspectele ce tin de religie si ne impiedica sa fim ca inainte, implicit sa am o relatie cu el de acum in 2 ani fara sex, sau sa regandesc relatia?
Il iubesc, dar toate acestea fiind date, simt ca relatia este incompleta.
Ps: nu cred ca are pe alta.
garbo_472262
Postat pe 7 August 2017 15:50
Dragutzo, ceea ce descrii tu aici este - fara ironie si deci fara suparare - parfum de tei, nu alta!


Ai rabdare si asteapta sa vezi cum e cu lipsa de intimitate dupa virsta 40 de ani sau chiar toata viatza alaturi de o femeie/barbat frigizi sau incapabili de dragoste.
Incapacitate urmare cel mai ades a ... meno sau andropauzei care ne modifica comportamentul si personalitatea in moduri incredibil de dramatice si despre ale caror avataruri nu te invatza nimeni cum sa le faci fatza cu adevarat...
Si stai sa vezi cum e cu impotentza nu de sorginte religioasa, fizica sau doar functionala, ci cu cea pur si simplu ...

...EMOTIONALA.



P.S. Aminteste-i dobitocului asta de iubit ipocrit al tau (sorry, da' n-am alta apreciere mai soft!) ca, de ex., insusi Profetul Mahommed a avut ... 12 neveste cu care (Coranul o spune!) a facut sex ... in draci chiar si inainte de a se casatori cu ele!
Cu unele avind chiar relatii ... adultere!
Iar ce 'nebunie' sexuala a fost pe vremea Vechiului Testament, nici nu mai e nevoie sa amintim...

Sa inteleg ca barbatul asta a tau vrea sa devina ... mai sfint ca insusi Mahomed, huh?!?
Sau mai degraba esti doar tu o mare naiva care ai luat o enorma 'plasa'?


Ai mare grija, genul asta de 'sfinti' e unul dintre cele mai periculoase specimene posibile.
Sfatul meu sa iesi din relatia asta care-mi pare a avea un viitor sumbru pt. tine, sa-l lasi pe idiot in plata ... dumnezeului ala care-i guverneaza pina si viatza sexuala, si sa-ti cauti alt biped.
De preferintza unu' care sa te iubeasca si sa te respecte mai presus de orice dogma religioasa!


garbo101426
Postat pe 7 August 2017 16:26
Ori ii respecti credința, ori renunti la data limita (ce prostie e asta?!) a nuntii , ori ura si la gara! Simple as that!
Schmetterling
Postat pe 7 August 2017 21:08
De la: garbo_472262, la data 2017-08-07 15:50:15Buna tuturor! Am o problemă puțin ciudată... Am o relație de 9 luni cu un barbat care are o altă orientare religioasa. Totul a fost bine pana acum 2 luni cand el a decis ca nu mai vrea sa "pacatuim", desi timp de jumatate de an am intretinut relatii intime. Mie nu imi convine decizia lui, care nu a fost de comun acord, si desi i-am explicat de mai multe ori ca pentru mine e ciudat sa ne oprim din ceva ce faceam inainte si era normal, el tot sustine ca asa vrea sa ramana lucrurile, pana cand ne casatorim.( asta fiind peste vreo 2 ani, limita impusa de mine). Refuza orice atingere sau apropiere, inclusiv dormitul impreuna. Nu ma simt confortabil cu ideea, e dificil sa imi ignor nevoile primare.
Ce ar trebui sa fac? Sa il inteleg pe el cu aspectele ce tin de religie si ne impiedica sa fim ca inainte, implicit sa am o relatie cu el de acum in 2 ani fara sex, sau sa regandesc relatia?
Il iubesc, dar toate acestea fiind date, simt ca relatia este incompleta.
Ps: nu cred ca are pe alta.


S-ar putea sa fie mult mai simplu.....el sa doreasca doar, ca tu sa schimbi data casatoriei....iti forteaza mana (cum se spune), Daca nu este asta , ar trebui sa iti dea de gandit , tu il cunosti , sti ce-i poate pielea ,noi nu stim, doar presupunem
cristina5
Postat pe 8 August 2017 08:30
Si cind te gindesti ca Penelopa l-a asteptat 20 de ani pe Ulise care golanea pe la Circe si alte vrajitoare.

Tommy_Boy
Postat pe 8 August 2017 08:33
VIOLEAZAL
garbo046948
Postat pe 12 August 2017 02:45
Depinde ce fel de religie are. Daca este musulman te sfatuiesc sa termini relatia cat mai repede, ieri daca se poate. Va impune pumnul si singura parere care va conta va fi a lui.
olteanumariana
Postat pe 12 August 2017 05:28
Toata viata ve-ti avea divergente din cauza religiei lui..daca acuma impune ceva absurd..cine stie ce v-a mai aparea..dar ce face se masturbeaza??
Nelica_Varodi_1
Postat pe 12 August 2017 07:18
Dar tu ce motiv ai sa amani casatoria 2 ani? Nu cumva e o ambitie feminina si el te-a dibuit?!
garbo195545
Postat pe 12 August 2017 13:39
Ar fi bine să înţelegi că Omul nu te mai vrea în Haremul lui.
garbo233027
Postat pe 13 August 2017 05:15
Poate el vrea sa pacatuiasca cu altele, nu cu tine.
In orice caz, dormitul separat si lipsa relatiilor intime nu e normala intr-un cuplu mai ales aflat la inceputul relatiei.
Gandeste-te, poate dupa ce te vei marita cu el iti va impune alte ”reguli”
Sfatul meu: nu continua aceasta relatie.
garbo_14245
Postat pe 13 August 2017 05:45
De la: garbo_472262, la data 2017-08-07 15:50:15Buna tuturor! Am o problemă puțin ciudată... Am o relație de 9 luni cu un barbat care are o altă orientare religioasa. Totul a fost bine pana acum 2 luni cand el a decis ca nu mai vrea sa "pacatuim", desi timp de jumatate de an am intretinut relatii intime. Mie nu imi convine decizia lui, care nu a fost de comun acord, si desi i-am explicat de mai multe ori ca pentru mine e ciudat sa ne oprim din ceva ce faceam inainte si era normal, el tot sustine ca asa vrea sa ramana lucrurile, pana cand ne casatorim.( asta fiind peste vreo 2 ani, limita impusa de mine). Refuza orice atingere sau apropiere, inclusiv dormitul impreuna. Nu ma simt confortabil cu ideea, e dificil sa imi ignor nevoile primare.
Ce ar trebui sa fac? Sa il inteleg pe el cu aspectele ce tin de religie si ne impiedica sa fim ca inainte, implicit sa am o relatie cu el de acum in 2 ani fara sex, sau sa regandesc relatia?
Il iubesc, dar toate acestea fiind date, simt ca relatia este incompleta.
Ps: nu cred ca are pe alta.


Ce religie are ? Şi de ce ai impus 2 ani până la căsătorie ? :)
VasileDinNuc
Postat pe 29 August 2017 23:23
lasa ca nu e chiar asa rau, noi am stat 6 ani fara sex. asa ca ....
garbo_473806
Postat pe 3 Septembrie 2017 19:19

6 ani fara sex inainte de casatorie???

Pe bune?!?


Sa inteleg ca asa de lunga era ... lista de asteptare la primarie?

Sau atunci cind v-ati casatorit aveati deja amindoi ... peste 80 de ani?!?


Oricum, felicitari, i-ati facut de rusine pe to(n)ti aia care se casatoresc doar dupa o relatie de citeva luni in care singurul, unicul si invariabilul element in comun este doar...

...SEXUL !


P.S. Era bine totusi sa-i fi anuntzat si pe aia de la ... Guinness World Records, ca sigur 6 ani e record mondial!


garbo101426
Postat pe 3 Septembrie 2017 21:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mesajele in cuplu 28 De la: narcysa 19 Ianuarie 2011 06:30
Cereri in casatorie... ! 16 De la: barboneli 23 Iulie 2012 21:23
CELE MAI HAIOASE URARI DE NUL NOU... 18 De la: tutankhamon 30 Decembrie 2009 23:54
Sunt mai bun, nu sunt mai bun... sunt mai bun? 55 De la: catharsis 23 Februarie 2015 07:58
Ideea ca el are un copil... 117 De la: mara_alexandru 19 Ianuarie 2011 11:33
Setari Cookie-uri