A vorbit și apoi nu a mai zis nimic

Sunt o mama disperată am o fetiță de 3 ani și 4 luni care până în 2 ani știa sa numere crescător și descrescător pana la 10 fără sa fie ajutată zilele săptămânii lunile anului literele culorile spunea chiar si poezii scurte începând cu 3 ani a început să arate cu degetul ce vrea și ușor ușor azi nici măcar apa nu vrea sa zică înțelege tot aduce ce îi cer îmi arăta ce o întreb dar de zis nimic nici chip am fost la psihiatru, logoped psiholog nu are nimic nu a suferit nici o traumă de nici o natură nu avem probleme familiale răbdare și iar răbdare răspuns dar e dureros mă simt atât de neputincioasă de vinovată tot odată cred că am intrat în depresie ca plâng mereu deși știu ca nu are nimic dar e dureros când văd copii mult mai mici ca ea ca turuie din gură iar ea nici măcar apa nu mai vrea să spună spuneți va rog dacă ați pățit la fel Cum ați depășit etapa asta
garbo_471664
Postat pe 27 Iulie 2017 09:10
Buna,sunt o mama care a crescut trei copii meseria de a fi mama e ffff frumoasa dar trebuie sa ti cont de cei mici caci uneori te pot manipula usor.....poate atunci cand numara si vorbea o rasplateai cumva anume sau acum crescnd sa maturizat putin si nu mai repeta aceleasi lucruri ....incearca sa n-o fortezi la 3 -4 ani devine rusinea ..si sfiala

garbo167122
Postat pe 29 Iulie 2017 21:05
Mulțumesc mult de răspuns și sper din toată inima sa fie doar rușine de răsplătit era doar super lăudată pupat etc nimic din ceea ce nu fac acum mai ales ca pana și lu taicasu iam interzis sa nu îi spună nu sau nu ai voie numai sa nu se supere fata acum conștientizez ca am greșit dar ea a fost de mică mai plângăciosă și am făcut tot ce mia stat în putere numai ca sa o văd fericită iar la cât am alintat o e foarte ascultătoare face tot ce îi cer oriunde mă duc cu ea pana și în magazine cu jucării peste tot dacă a luat ceva și iam zis sa o duca la loc mereu a ascultat fără sa fiu nevoită să mă chinui sa o conving sau sa plângă din acest punct de vedere nu am avut probleme
garbo_471664
Postat pe 29 Iulie 2017 22:01
Buna seara, am crescut doi copii si 4 nepoti. Fiecare copil e diferit. Ea e inca micuta si, daca ati eliminat cauzele fizice ( traume sau probleme de auz), nu aveti de ce va faceti griji. Va vorbi cand va avea nevoie sau va fi pregatita. Cu cat vede ca asteptati mai multe de la ea, cu atat se va incapatana mai tare. Copii sunt smecheri si stiu exact cum sa manipuleze adultii. Dupa ce va merge la gradinita si se va obisnui in colectivitate, sunt sigura ca va avea multe de povestit. Duce-ti-o in parc si in locuri unde poate socializa cu cei de varsta ei. Puterea exemplului e esentiala si va face ceea ce vede la alti copii. Va comunica mai degraba cu cei de varsta ei decat cu adultii. In rest...rabdare si iar rabdare. Succes!
gabriela28
Postat pe 30 Iulie 2017 01:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scoala de Vara Boem Club 2015 1 De la: garbo_382040 13 Iunie 2015 19:26
Scoala Step by Step 39 De la: Angela_kidz 22 Mai 2015 18:38
Scaun auto sigur 3 De la: beatrice 9 August 2009 19:32
gradinite bune si ne-bune 4 De la: ailemac777 1 Martie 2012 12:36
modeling!!!!! 4 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:32
Setari Cookie-uri