Invidia se trateaza...??? :)

M-am saturat de oameni care nu stiu altceva decat sa invidieze.
Sa se poarte urat.

Voi cum treceti de acest pas ?
garbo271292
Postat pe 2 Iulie 2017 11:23
Ignoră. Nu ai de ce sa te incarci negativ. Sunt tot mai des întâlnite si utilizate aceste practici.Trist e ca, cei care invidiază, nu isi dau seama in ce hal isi otravesc sufletul cu acest groaznic sentiment.
Schmetterling
Postat pe 2 Iulie 2017 16:41
"Invidiosii vor muri, dar invidia niciodata" a spus un om care a ridiculizat in scrierile sale rautatea, invidia, prostia e.t.c..
Vorba lui Fluturas, ignora. N-ai sa-l convingi niciodata pe un prost ca e prost, pe un grobian ca e grobian s.a.m.d. asa ca de ce sa-ti faci singe rau degeaba.
Tommy_Boy
Postat pe 3 Iulie 2017 13:52

Nu, invidia nu se trateaza.


La fel ca si prostia din capetele alora de se lasa 'saturatzi' de asa ceva...



In rest, ca sa eviti orice alte inconveniente, te sfatuiesc sa pasesti doar...

...din 2 in 2!
garbo101426
Postat pe 3 Iulie 2017 20:55
Se trateaza cu ignore, pentru ca din pacate nu se vindeca.
Pe de alta parte, nu trebuie sa te superi pe invidiosi, ci sa fii multumita ca esti invidiata. Inseamna ca ai calitati certe, care lor le lipsesc!
Sassette
Postat pe 4 Iulie 2017 10:23

''In rest, ca sa eviti orice alte inconveniente, te sfatuiesc sa pasesti doar...

...din 2 in 2!''




Eu mereu-s pe fugă, deci trec ușor de acel pas.
Axl_R
Postat pe 4 Iulie 2017 12:38
Deci pasesti din 2 in 2 si pe fuga. Asa chiar nu te mai ajunge nici un inconvenient. O tactica de abordat.
Ziua buna Axl.
Tommy_Boy
Postat pe 4 Iulie 2017 13:46
Salut, Tommy!
O zi, fără s-avem nevoie de tratament, on topic.
Axl_R
Postat pe 4 Iulie 2017 16:02
Pot sa pasesc si din 2 in...12, ca tot ma incearca uneori invidia. Mai ales duminica dimineata cand tre` sa merg la munca, iar restul familionului doarme .......Da-mi trece ca ma iau cu treaba. Deci, iote ca si invidia face parte din viata noastra si sa nu-mi zica careva ca n-o fost niciodata invidios.
Rotty
Postat pe 5 Iulie 2017 07:59
Invidia este. Cred în fiecare în noi, important este sa nu o dezvolți și sa o reprimi, ca un gând rău dacă nu il reprimi și îl dezvolți începe sa se dezvolte, în minte, în comportament, noi suntem ceea ce gândim și aceea ce lasam sa se dezvolte în creierul nostru,
ingerasulluptor1
Postat pe 5 Iulie 2017 22:05
Oamenii lasă că în mintea lor sa se dezvolte gândurile rele, din comoditate,
Lenea este mama obiceiurilor rele,
În plus cum în mintea omului gândurile rele vin de la sine, și el este prea leneș sa le ignore, mai te influențează Si alți oameni tot prin gânduri rele, ,
Plus ca oameni nu învățată la școală sa se autoeduce, ce avantaje au dacă lucrează cu ei însăși, sa gândească creativ, etc
Psihologie in grădiniță și clase mici, unde sa învețe cum sa se autoeduce
ingerasulluptor1
Postat pe 5 Iulie 2017 22:12


Nu mai tin bine minte, cine zicea cum ca s-ar fi sinucis?!?...




garbo101426
Postat pe 6 Iulie 2017 09:16
Și ce am mai observat la oameni,
Ca le place sa fie șefi sa comande pe alții,
Da cum oamenii se vând pe bani, adică se lasă manipulați influențați de acei oameni care le dau bani,
Le place sa comande pe alți oameni, sa fie șefi, în loc sa învețe sa fie stăpâni pe ei, sa fie echilibrați și creativi,
ingerasulluptor1
Postat pe 7 Iulie 2017 23:02
Invidia este boala a sufletului.
Damiana_Sararu
Postat pe 8 Iulie 2017 14:23

Invidia e o 'boala' care tine eminamente de cit de ... prost, timpit si nemernic e bipedul in cauza!

Niciodata n-o sa auziti de oameni inteligenti ... invidiosi!


Nu v-ati pus chiar niciodata intrebarea de ce?

Nu cumva pt. ca oamenii inteligenti, educati, civilizati si cu caracter, tocmai datorita nivelului intelectual si al educatiei, mai mult ... apreciaza decit invidiaza tot ceea ce au mai bun ceilalti semeni ai lor?!?...


garbo101426
Postat pe 8 Iulie 2017 15:06
Ionela21_Teodora
Postat pe 8 Iulie 2017 15:18
426, n-o definesc eu ca boala, asta spun preotii si o spun si psihologii.
Ca om de bun simt, eu consider ca invidia inseamna micime sufleteasca si caracter urat.
Damiana_Sararu
Postat pe 8 Iulie 2017 15:24
De la: garbo_464798, la data 2017-07-08 15:24:28426, n-o definesc eu ca boala, asta spun preotii si o spun si psihologii.
Ca om de bun simt, eu consider ca invidia inseamna micime sufleteasca si caracter urat.



Ce spun ... pisalogii mai e cum mai e, da' ce spun preotii, chiar nu are nici o noima!


Nu de alta, da' sa 'tratezi' o problema de caracter cu ... rugaciuni, mers la biserica si ... aprins de luminarele plus pus de 'particele' si descintece de ... suflet 'rau', ei bine, asta intrece orice putere de intelegere umana ... RATIONALA!


P.S.
Atentie, am pus intre ghilimele, adica 'boala'!
garbo101426
Postat pe 8 Iulie 2017 20:15
Nu suntem doar ratiune, adica omul nu a fost lasat sa fiinteze doar prin ratiune, ci si prin suflet. Sau mai degraba fara, in cazul invidiosilor. Cand respecti si ai bunatate in suflet, nu invidiezi.

Iar ca nu se intelege ce ar trebui, nu-i problema lui Dumnezeu si nici macar a slujitorilor bisericii, in ultima instanta. De tratat cu particele si descantece nu cred ca se preteaza vreun preot serios sa faca ritualuri de genul... poate doar cei din speta lui Pomohaci&co...
Damiana_Sararu
Postat pe 8 Iulie 2017 23:29

Mai ia de mergi pe la tzara, da' nu la satele alea de pe linga orase, si-o sa te crucesti de-o sa-ti treaca cheful cu ce se 'preteaza' unii pina si prin altar!


Sfatul meu e sa nu te mai amagesti atit de serios cu ... sufletul si ratiunea omului; la pachet, vreau sa spun.

Nu de alta, da' omu' chiar fiintzeaza doar prin ratziune!

Ca altfel casele de nebuni ar fi doar niste ... academii de suflete pierdute, nu crezi?!?


Si ar fi in exclusiva administrare a ... BOR-ului!
garbo101426
Postat pe 9 Iulie 2017 00:03
Si chiar ti se pare ca oamenii isi folosesc ratiunea?
Foarte modest. Altfel nici invidia n-ar da batai de cap, nici alte tare caracteriale. Ar intelege ce-i de inteles si basta. Numai ca fiintele "rationale", in general, au un suflet foarte doritor si lacom. Ti se pare ca un suflet viciat si o proasta intelegere asupra lucrurilor, nu sunt de ajuns pt. a produce invidie in om?
Damiana_Sararu
Postat pe 9 Iulie 2017 00:17
Cum am spus deja, numai prostul, timpitul, idiotul, dobitocul sau imbecilul e invidios!
Nu chiar 100% dintre prosti sint invidiosi de la natura, prin 'educatie' sau datorita mediului din care provin, sa fim bine intelesi.

Si nu invidia e cea mai nefasta trasatura de caracter asa cum bine spunea un amic (prostia fiind un dat, in principal biologic), ci amestecul constient asumat de prostie + rautate.
Melanj care da cel mai periculoas si exploziv cocteil personal si social numit...

...NEMERNICIE !!!

Doar nemernici fiind in general si cei care distrug nu numai oameni si destine ci chiar si natii intregi!
garbo101426
Postat pe 9 Iulie 2017 00:36
Nu, nu se trateaza!!! Cred ca unii se nasc sa fie invidiosi si preocupati de ceea ce fac altii mai bine decat ei...in loc sa faca ceva sa-si depaseasca conditia. Poti sa te tratezi tu de asemenea "prieteni", adica sa-i arunci afara din viata ta.
garbo_406798
Postat pe 9 Iulie 2017 03:46
Renuntand la ei . Daca fac parte din familie, adica copii tai, iubeste-I in tacere , aratale iubirea cand vorbesti cu ei, iar daca sunt persoane straine renunta la prietenia TOXICA a lor. Il ai pe Dumnezeu partener.
garbo_408153
Postat pe 9 Iulie 2017 06:33
In principiu, cand nu te straduiesti sa intelelegi omul a carui rautate nu e o trasatura de netagaduit si il clasifici deja cu superficialitate si autosuficienta drept rau, parerile despre nemernicia acestuia nu au vreo valoare. Poate ca ceea ce numesti rautate este, in unele cazuri, doar alegerea lui in viata de a face ce trebuie, pt. ca asta nu insala, ca o pereche de buze mincinoase.
Damiana_Sararu
Postat pe 9 Iulie 2017 10:01
Cand la oamenii din jur nu vezi o folosire corespunzatoare a ratiunii din... dotare, cum ai putea avea incredere in omenia chiar, a acestora? In probitatea lor, in mila, empatia, "iubirea" pt. aproape, emotii oarbe si trecatoare fara sprijinul ratiunii...
Damiana_Sararu
Postat pe 9 Iulie 2017 10:35
Iubirea matura fara de ratiune e aidoma unei fabuloase flori al carei miros si culoare ne incinta toate simturile da' care, taiata fiind si oferita fara suportul vital supravietzuirii ei, isi rupe pe veci legatura dumnezeiasca cu pamintul care i-a dat viatza...

Iubirea fara ratiune e doar o superba si adrenalinica ... forma fara fond.

Iubirea fara ratiune e cel mai ades si ... un exceptional drog:
Te imbata, te urca pe culmi nebanuite si minunate, te face sa visezi si sa-ti pierzi busola, da' cind toate astea se termina te va baga intr-un...

...'sevraj' dur si neiertator.

Absolut cumplit si de cele mai multe ori devastator...

P.S.
Omenirea sufera de boli, de saracie, de foame, de sete, de frig sau caldura, de lipsa unui adapost permanent, de prostie si nemernicie, de intolerantza, de ura si razboaie, da' cele mai mari trei tragedii ale omului sint:

...lipsa empatiei,
...lipsa dragostei de tot ceea ce este viu si ne-a fost dat in pastrare si nu in folosintza si, mai ales,
...lipsa unui 'management' al sentimentelor personale, a afinitatilor, a trairilor personale si chiar a iubirii de aproapele sau de foarte aproapele fiecaruia dintre noi...
garbo101426
Postat pe 9 Iulie 2017 11:55
Nimic durabil, de calitate si nimic frumos, cu adevarat frumos, nu se poate fara ratiune.
In iubire, frumos e cand visezi in cunostinta de cauza si-ti pierzi chiar busola, cea pe care o aveai inainte, pt. ca ceea ce traiesti te imbogateste emotional si spiritual, inzecit...
Damiana_Sararu
Postat pe 9 Iulie 2017 12:09
Apropos de ceea ce spui tu 426, ca oamenii nu-si iubesc aproapele si foarte aproapele, motivul e ca nimeni nu se lasa pe el pt. altul... Toata lumea dar absolut toata lumea, in egoismul ei, isi foloseste ratiunea si nu afectivitatea( atata cata este acea ratiune), si aici e problema, subtirimea ei, si nu faptul ca-i folosita...mai nimeni nu se avanta in a relationa cu altii fara a-si evalua pozitia...
Damiana_Sararu
Postat pe 9 Iulie 2017 13:53
Ce dracu' - Doamne iarta-ma! - sa 'evaluezi' atunci cind in iubire se presupune ca nu trebuie sa faci altceva decit sa lasi deoparte orice 'calcule' si sa ... te contopesti total dtpdv cu celalalt?!?
De asta si sintem niste fiintze ignobile, permanent scelerate, fara de Dumnezeu cum se spune, supuse permanent frustrarilor, depresiei si agresivitatzii violente chiar impotriva 'obiectului' iubirii atunci cind ego-ul nostru o ia razna!

Asa cum spun eu deseori, sintem 99,9% neamuri proaste, fiintze - sorry! - de tot kkakkatul, mortaciuni bolnavicioase ciclotimico-schizoide si lamentabile specimene oo_ligofrene ale unui minunat concept al Umanitatzii al lui Big D.
Concept fabulos da' care, in opinia mea, a fost inca din blue print...

...UN PROIECT ESHUAT !!!

Nu de alta da' am aproape certitudinea ca inca de la bun inceput ... materia prima folosita a fost de proasta calitate!
Si, cum bine stim, din ... rahat n-ai cum sa faci bici si sa-l mai faci sa si pocneasca!

garbo101426
Postat pe 9 Iulie 2017 14:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intrebare 13 De la: garbo_394413 3 Februarie 2014 20:34
o zi speciala 115 De la: walkiria 7 Septembrie 2010 13:09
raspuns 4 De la: Sal_a_toi 31 Octombrie 2011 10:59
Rudenie 1 De la: strumfy 28 Februarie 2019 11:27
Curiozitate 55 De la: Dor_marunt 23 Decembrie 2009 16:30
Setari Cookie-uri