Clinica de reproducere umană BioTexCom, experiență?

Sunt un membru nou pe garbo.ro. Suntem în situția când infertilitatea a ocupat primul loc din viața noastră. Căutăm o soluție și dorim să știm ce păreri aveți despre această clinică, sunt cupluri care au experiență deja? Rog stimă și înțelegere
garbo_464920
Postat pe 12 Aprilie 2017 16:57
Buna. Ma impartasesc cu experienta a doua clinici Zlin si Biotexcom.
Deci cand am aflat ca sunt infertila am venit acasa si am cautat pe net ovocite donate. Au aparut cateva clinici, am ales doua Zlin si Biotexcom. Afland ca Biotxcom se afla in Ucraina sotul a fost impotriva, deci am oprit alegerea la Cehia. Sigur ca pentru noi o tara din UE inspira mai multa credinta si pace in suflet.
Da, am mers acolo si am facut tratament, dar a esuat. Ce pot spune despre clinica: este curata, sunt pacienti, adică nu eram una singura. Insusi tratamentul nu a costat mult, dar toate medicamentele le-am cumparat singuri (foarte scumpe). Cazarea am cautat singuri, cum sa ajungem - singuri, alimentare - singuri. Sa recomand cuiva nustiu. Fiecare alege doreste sa faca copiii sau sa mearga la o clinica despre care nu e rusine sa povestesti fiind ca se afla in UE.
Apoi am mers la Biotexcom dupa ce am mai acumulat ceva bani. Am ramas insarcinata din prima. Despre clinica: curat, insa foarte aglomerat, adica erau asa de multi pacienti ca nu reuseai sa te saluti))
Tratamentul a inclus totul. Adica am achitat 6900 pentru 2 incercari fiv cu ovocite donate, insa a inclus tratament, medicamente, analize, cazare, alimentare, transport de laclinica la hotel si daca mai aveam nevoie sa mergem in oras tot au oferit transport. Nu am spus la nimeni de Ucraina ca am mers ca e rusine. Toti fug de Ucraina, dar medicii au o experienta buna si nu sunt mai rai ca cei din Cehia.
Sunt insarcinata 7 luni si nu datorita medicilor din Cehia, ci medicilor din Ucraina.
garbo_465605
Postat pe 26 Aprilie 2017 12:30
Am ramas insarcinata din a doua incercare. Desi aveam trei noduli in uter, fumam ca trenul si nu mai aveam credinta ca voi reusi. Cand am vazut ca testul este pozitiv...mare bucurie..mare..
Imi pare rau ca nu am ascultat indicatiile medicului de la inceput.
Desi ei m-au prevenit, m-au rugat sa fie tot bine. Deci daca va adresati la biotexcom si doriti copii apoi ascultati si indepliniti strict indicatiile medicilor
garbo_466532
Postat pe 10 Mai 2017 16:40
Din experienta proprie vreau sa ma impartasesc. In anul 2015 dupa 10 ani de casatorie am ampelat la clinica biotexcom - mama purtatoare. Eu aveam 51 ani, sotul 39. Eu aveam doi copii mari de 24 si 21 ani, iar sotul nu a fost casatorit.
Ambii suntem juristi de aceea cu inima in piept am mers la Kiev, am semnat contractul. Am fost 9 luni de zile in asteptarea ei - bebelusului nostru. Si sa intamplat o mare bucurie in viata. Am avut sprijin din partea copiilor.
Pentru astel de servicii acest centru de reproducere este bravo, fac un lucru destul de bun..
garbo_466624
Postat pe 12 Mai 2017 13:43
Ma bucur pentru tine garbo_466624. E
Noi am facut tratamentul de FIV cu ovocite donate la acest centru de reproducre umana asistat medical. Foarte greu ne-am hotarat pana am mers la Ucraina la prima vizita, dar am zis: "acum sau niciodata".
Am simtim ca trebuie sa mergem anume la Biotexcom.
Multumesc din suflet pentru sprijinul acordat.
garbo_468149
Postat pe 29 Mai 2017 15:53
puteti sa lasati un nr.de tel,cei care ati reusit la aceasta clinica biotexcom? cum ajungi in ucraina,e stare de razboi si apoi cum treci cu copilul in romania? as vrea niste raspunsuri adevarate
garbo_468323
Postat pe 1 Iunie 2017 11:54
Exista zbor direct Bucuresti - Kiev. Nu in toata tara este stare de razboi. Este destul de linistit. Prietena mea au fost de 3 ori la Kiev si sunt foarte incantati. Nu inteleg cine au facut pareri gresite.
Num de telefon nu cred ca vor fi doritori sa afiseze, toti isi doresc liniste si pace.
La consulat se ridica titlul de calatorie pentru copil.
garbo_469686
Postat pe 19 Iunie 2017 17:06
Buna. Vreau mai multa informatii despre aceasta clinica!! De ce nu se promoveaza in Romania?
Daca facem mama surogat cu ovocite donate nu vor fi probleme la consulat???
garbo_470930
Postat pe 11 Iulie 2017 16:50

Dumnezeule Mare!

Mai ramine ca 'eminentzele' astea sa caute ovule de prasila pina si aici, pe Garbo!


Chiar n-are nimeni pe-acasa vreun stoc de ceva ... 7.62 nefolosite?!?

garbo101426
Postat pe 11 Iulie 2017 17:34
Vad ca aceasta clinica din ce in ce mai des este amintita in presa..cred ca face furor sau chiar merita daca atat tot vorbesc despre ea
garbo_471112
Postat pe 17 Iulie 2017 16:07

Chiar ca ... 'furor' face clinica aia!


Din pacate comentariul tau e doar ... horror!

garbo101426
Postat pe 17 Iulie 2017 17:15
Cococo
Postat pe 17 Iulie 2017 21:32
Cam scump costa aceasta clinica
garbo_471289
Postat pe 20 Iulie 2017 15:08
chiar stiu mai multe cupluri care au mers la clinica si au reusit, nu au intrat in multe detalii, dar rezultatul a fost evident.
Daca dispuneam de mai multa informatie va anuntam(
garbo_472013
Postat pe 3 August 2017 10:33


Bai, fetelor cochetelor, voua nu va provoaca absolut deloc migrene aceasta funciara a voastra...

...PROSTIE ?!?


garbo101426
Postat pe 3 August 2017 16:11
prostie????hai sa te vad cind vei dori sa faci uncopil si nu vei putea ..insa daca stau si ma gindesc pe cine amagesc?/nu cred ca vei dori sai faci..nu critica pentru ca habar nu ai cum e.daca nu te intereseaza ignora acest topic. oamneii sunt disperati si fiecare recomandare e binevenita.sunt mulete clinici care presteaza asa servicii,de asta nu mai stii incotro sa mergi...nu am experienta la aceasta clinica,insa datorita
medicilor ucraineni traiesc.au facut o operatie complicata la inima,atunci cind medicii romani mi-au zis sa plec si sa mi iay ramas bun de la cei dragi...medicina este foarte progresista la ei,de asta sa nu aveti frica cind auzii de Ucraina
garbo_471654
Postat pe 8 August 2017 22:39
este foarte bravo prietena ta.vorba aia ..tot ce se face e spre bine.am auzit si eu ca fiv cu ovocite donate este indicat chiar si atunci cind parintii au o boala care poate fi transmisa la copii.multi zic ca e copilul tau doar pe jumatate,insa atita timp cit il duci in burta uiti de acest aspect.Imi pare bine ca se descopera noi tratamente impotriva fertilitati.Personal numi imaginez cum ar fi viata fara copilasii mei.Iar cei care vin cu comentarii de gen ca ies copii bolnavi,fiti seriosi.Dar o alcoolica care bea toata sarcina si il lasa la orfelinat ,ce copil ofera societatii?Mai lasati-o domnilor
garbo_471654
Postat pe 14 August 2017 18:27
nu am apelat la ei,insa am facut o cercetare pentru un articol la tema infertilitatea,cauze si tratament.am inteles ca fac o treaba buna,daca as fi in situatia dvs as merge.la ei fiv se fac doar cu ovulele proaspat recolatate.plus ca este principalul exportator de ovule in europa.totul este foarte bine monitorizat si au o rata mare de succes.partea negativa e ca programarile se fac cu vreo6-7 luni inainte/Am citit comentarii ca este foarte aglomerat din cauza numarului mare de pacienti zilnic si uneori e haos total.In schimb au coordonatori in mai multe limbi:engleza,germana,italiana ,romana si ebraica chiar.Ceea ce alte clinici nu ofera.Daca nu cunosti engleza esti pierdut
garbo_473087
Postat pe 23 August 2017 13:29
De la: garbo_470930, la data 2017-07-11 16:50:47Buna. Vreau mai multa informatii despre aceasta clinica!! De ce nu se promoveaza in Romania?
Daca facem mama surogat cu ovocite donate nu vor fi probleme la consulat???


nu,ei se ocupa de tot pachetul de documente.vi se elibereaza un act care dovedeste ca ati apelat la mama surogat,iar in certificatul de nastere voi sunteti indicati ca parinti.Totodata clinica isi asuma toata valahida cu actele la consulat.de ex in Rusia,in certificatul de nastere este inclusa si mama surogat,si tatal care este donator,dupa cite stiu.Nu stiu la alte clinici din Ucraina cum e,insa la Biotexcom,ei isi asuma aceste chestii si este inclus in pachetul de mama surogat.la ucraineni legislatia e mai simpla din acest pinct de vedere si nu sunt mari batai de cap
garbo_473087
Postat pe 29 August 2017 12:12
De la: garbo_466624, la data 2017-05-12 13:43:53Din experienta proprie vreau sa ma impartasesc. In anul 2015 dupa 10 ani de casatorie am ampelat la clinica biotexcom - mama purtatoare. Eu aveam 51 ani, sotul 39. Eu aveam doi copii mari de 24 si 21 ani, iar sotul nu a fost casatorit.
Ambii suntem juristi de aceea cu inima in piept am mers la Kiev, am semnat contractul. Am fost 9 luni de zile in asteptarea ei - bebelusului nostru. Si sa intamplat o mare bucurie in viata. Am avut sprijin din partea copiilor.
Pentru astel de servicii acest centru de reproducere este bravo, fac un lucru destul de bun..


oauuuu,sunteti bravo.la asa o diferenta de virsta si inca sa mai concepeti un copil..probabil deja sunteti si bunica.eu sunt tot copil conceput la 45 de ani.a fost o surpriza pentru parintii mei,insa cu 30 ani in urma cam nu era ok.fratii erau flacai deja,peste doi ani de la nasterea mea sa insurat)).insa parintii nu sau gindit la avort si le multumesc pentru asta.le sunt sprijin la batrinete iar fratii mei ma sprijina in viata.suntem o famile unita si asta datorita parintilor.din acest considerat am o admiratie aparte pentru femeile care nasc dupa 40.eu de exemplu la fel am doi baieti si sper sa reusim si o fata pina la 40
garbo_473087
Postat pe 29 August 2017 12:22
A;tia fac FIV cu donare de ovocite?? Daca am 43 ani am dreptul sa particip la program??
garbo_474001
Postat pe 6 Septembrie 2017 17:05
sigur ca puteti ..au apelat si femei de 55 de ani la ei su au reusit.avantajul lor este ca daca nu reusiti cu fivul puteti trece la mama surogat.am cititi un articol despre ei ca au resuti sa lase insarcinata o norvegianca de 66 ani .a nascut gemeni si era record in medicina.pul la asta ca sunt deja de peste 10 ani pe piata ucraineana si nu am gasit nici un incident legat de ei pe careva siteuri.puteti sa le scrieti un email sau faceti un telefon pentru detalii.initial le trimiteti investigatiile si analizele cerute de ei,ca sa va spuna daca aveti sanse sau nu.ca sa nu faceti drum degeaba
garbo_473087
Postat pe 11 Septembrie 2017 12:17
va recomnad si eu cu incredere.este exact cum a scis si mebru de mai sus.nu aveti nici o problema la iesirea din tara.primiti certificatul de nastere a copilul transcris si in romana si vi se elibereaza si un alt act prin care se demonstreaza ca ati apelat la mama surogat.de toate acestea se ocupa ei.asa a fost la noi.sunt foarte atenti la detalii si incerca sa rezolve totul la nivel.multa bafta
garbo_473087
Postat pe 11 Septembrie 2017 12:21
am apelat la ei in 2012 cind abia se lansau pe piata din Romania.Aveam mare dubii la inceput,probabil ca Ucraina niciodat nu mia inspirat incredere.Am fost diagnosticata un fibrom uterin gigant si mi-a fost facuta histerectomie. Am facut si tratament de echilibrare hormonala, embolizarea dar nici una nu au avut efect. Asa am ramas la 33 de ani fara uter si fara nici un copil.Cind am aflat de programul de mama surogat de la ei am zis sa incercam.Financiar nu era o problema,ne gindeam si la adoptie dar tare vroiam un copil sa ne semene noua.Am ramas foarte multumiti de mama surogat care la rindul ei avea 2 copilasi acasa iar sotul ii decedase in accident.Nu am avut nici o problema din partea ei,deoarece stia la ce merge.Fetita are 5 ani acus si suntem super multumiti.Stringem bani si pentru un fratior..Tot la ei,desigur

garbo_471654
Postat pe 11 Septembrie 2017 12:43
Buna. Imi poti spune te rog ce tratament ai urmat pentru fiv cu ovule donate? Care au fost pasii?
garbo_474366
Postat pe 11 Septembrie 2017 21:47

Nebunie totala in capete unora cu FIV-ul asta, zau asa...


Acu', pe bune, daca o sa tot stati la taclale pe 'Garbo' ca sa cautati metodele cel mai bune si ieftine de reproductie, atunci cu sigurantza ca o sa neglijati chiar...

...metoda traditionala, stramoseasca!


Pe care nu trebuie absolut deloc s-o abandonati, ca nu se stie niciodata de unde sare iar 'iepurashul'...

garbo101426
Postat pe 11 Septembrie 2017 22:55
De la: garbo_471654, la data 2017-09-11 12:43:55am apelat la ei in 2012 cind abia se lansau pe piata din Romania.Aveam mare dubii la inceput,probabil ca Ucraina niciodat nu mia inspirat incredere.Am fost diagnosticata un fibrom uterin gigant si mi-a fost facuta histerectomie. Am facut si tratament de echilibrare hormonala, embolizarea dar nici una nu au avut efect. Asa am ramas la 33 de ani fara uter si fara nici un copil.Cind am aflat de programul de mama surogat de la ei am zis sa incercam.Financiar nu era o problema,ne gindeam si la adoptie dar tare vroiam un copil sa ne semene noua.Am ramas foarte multumiti de mama surogat care la rindul ei avea 2 copilasi acasa iar sotul ii decedase in accident.Nu am avut nici o problema din partea ei,deoarece stia la ce merge.Fetita are 5 ani acus si suntem super multumiti.Stringem bani si pentru un fratior..Tot la ei,desigur




mama.da va costa o avere copii astia a vostri...interesant faceti banii cu ciocanul??/mam uitat eu la pachetele lor...nu sunt ieftine deloc...iti iai vreo doua apartamente prin Bucuresti si nu numai
tare disperati mai erati probabil sau principiali,ca ati fi putut sa adoptati
garbo_473087
Postat pe 24 Septembrie 2017 23:26
Din experienta proprie am inteles ca unul din cel mai importanti factori care mareste succesul acestei clinici este baza vasta de donatoare si ceea ca tot materialul biologic se foloseste proaspat. Acum a avut loc recoltarea ovocitelor de la donatoare si timp de cateva minute deja embriologul face minuni in laborator. Peste cinci zile are loc transferul embrionar. Cinci zile nu mai devreme!!! Am ramas insarcinata din prima.
garbo_475398
Postat pe 25 Septembrie 2017 13:08
De la: garbo_475398, la data 2017-09-25 13:08:23Din experienta proprie am inteles ca unul din cel mai importanti factori care mareste succesul acestei clinici este baza vasta de donatoare si ceea ca tot materialul biologic se foloseste proaspat. Acum a avut loc recoltarea ovocitelor de la donatoare si timp de cateva minute deja embriologul face minuni in laborator. Peste cinci zile are loc transferul embrionar. Cinci zile nu mai devreme!!! Am ramas insarcinata din prima.

te sustin si afirma ca ai mare dreptate.de aia ei sunt siguri de succesul garantat.si pot sa zic ca nu sunt preturi mai mari ca la alte clinici.Cei drept cind am fost la o prima consultatie,era foarte aglomerat,parca eram la medicul de familie la primire.nu prea mia placut .si cam dezorganizat cu toate ca am fost programati cu 2 luni inainte.insa mia placut atitudinea medicului,calma si linistita .am convenit cu coordonatoarea sa am acelasi medic de la inceput pina la nastere
garbo_471653
Postat pe 25 Septembrie 2017 23:41
ca sa stiti au si programe de mama surogat.absolut legal.legislatia le permite ,iar cuplul care apeleaza la mama surogat sunt recunoscuti ca parintii copilului.tot clinica isis asuma valahida cu actele .nu trebui sa mergeti sa bateti drumurile pe la consulat sau ambasada.cred ca daca totusi mergeti la acest pas sa o faceti corect.am vazut reportaje ,chiar la protv la noi,cum femei se ofera sa devina mama suroagt pentru 20-30000 euro.doar onorariul ei.Pe cind la ei cu asa bani,ai si o mama surogat aleasa pe sprinceana,monitorizata din toate punctele de vedere,un contract semnat care iti ofera siguranta ca nu ramii fara bani si fara copil
garbo_471653
Postat pe 5 Octombrie 2017 23:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tratament 2 De la: garbo190716 8 Aprilie 2012 11:29
MAMA PURTATOAE 9 De la: evanjelina 16 Martie 2011 08:44
FIV cu ovocite donate, da sau nu? 95 De la: garbo_463199 13 Iunie 2018 17:38
Mama purtatoare 33 De la: evanjelina 16 Martie 2011 08:42
fara sau baiat? 22 De la: garbo_1568 28 Aprilie 2012 09:02
Setari Cookie-uri