FIV cu ovocite donate, da sau nu?

Fertilizarea in vitro cu ovocite donate este un subiect foarte sensibil atat pentru femeile singuratice care nu pot deja avea copii cat si pentru femeile de familie.
garbo_463199
Postat pe 21 Februarie 2017 14:48

Dumnezeule Mare!
Carevasazica chiar ... incurajarea ABERATIEI numita 'familie' monoparentala !


Dintr-un primitiv egoism atavic, cu orice pretz si cu orice consecintze pt. viitorul copil caruia o mama nebuna ii refuza DREPTUL NATURAL de avea si un tata!




'Minunata' tzara asta, Romania...

garbo101426
Postat pe 21 Februarie 2017 15:35
Un mica nuanță...dacă are loc tratamentul de fiv cu ovocite donate..se primeste ca partial femeia adopta copilul sotului daca privim din acest punct de vedere..
garbo_463199
Postat pe 28 Februarie 2017 13:10
De la: garbo_463199, la data 2017-02-28 13:10:48O mica nuanță...dacă are loc tratamentul de fiv cu ovocite donate..se primeste ca partial femeia adopta copilul sotului daca privim din acest punct de vedere..
garbo_463199
Postat pe 28 Februarie 2017 13:11
Repet, ca vad ca 'insisti' in mod absolut ciudat si de neacceptat pe chiar doua topice simultan, de parca ai fi implicata profesional si 'comercial' in procedurile FIV:

'Magia' de a deveni mama, parinte, de a vedea primii pasi, de a auzi primele cuvinte este in egala masura si pt. orice parinte adoptiv!
Ce legatura au femeile care 'nu au noroc' de casnicie sau care au divortat cu ... sarcina sau maternitatea?
Cine spune ca sint obligatorii impreuna???
Mai ales prin FIV si la costuri absolut de nepermis pt. f. multe femei!

Chiar te faci ca nu intelegi ca in situatia ne-casatoriei sau divortzului a avea copilul tau, facut de tine, este tot atit de stupid, egoist si deloc sanatos cu a avea un copil ... mono-parental?
Familia 'mono-parentala' auto-impusa e o aberatie monstruoasa din toate punctele de vedere!
Un copil fara tata va fi un copil 'neterminat' si va deveni un adult incomplet, traumatizat psihologic!
Nu trebuie sa stau sa-ti explic eu ce si cum...

..."Sa simta cum creste in pantecele ei copilul, sa simta toate acele emotii ca orice mama care ramane insarcinata pe cale naturala"... ?!?
Tu chiar vb. serios?
Se pare ca n-ai habar deloc despre consecintzele FIV.
In primul rind ai o imagine idilica a ceea ce inseamna in realitate maternitatea, ce probleme implica aceasta pt. majoritatea femeilor, chiar si sanatoase; nu mai vb. de cele de peste 40 de ani.
Ca sa nu mai spun ca in mod evident eludezi cel mai mare neajuns al FIV, dupa aspectul cel extrem de costisitor al esecurilor si al incercarilor repetate:

...SARCINA GEMELARA sau chiar ... MULTIPLA !

Ce 'fericire' mai mare ca asta poate fi pt. o femeie care nu a mai nascut si se trezeste cu ... tripleti la virsta de 45 de ani?!?

Dumnezeule - no offence! -, da' batzi cimpii habarnaut si fara nici un fel de gratie, mai, @199!
Mai ales ca n-are absolut nici o legatura adoptia cu ... credintza parintilor!
Asta e ca si cum ai spune ca mamele prin FIV ar fi necredincioase.
La fel cum si alea care nasc natural proprii copii pe care mai apoi ii parasesc prin maternitatzi sau 'leagane' ale statului, huh?!?...

P.S. Asa cum am spus adoptia este si trebuie sa fie dificila; si nu doar pt. ca nu adopti ... un catzel sau o pisica!
Lungimea adoptiei depinde intotdeauna de responsabilitatea, hotarirea de a deveni parinte adoptiv si posibilitatzile minime de a creste un copil. Toate astea DOVEDITE oficialitatzilor implicate in adoptii.

Cunosc citeva familii care au copii adoptivi; unii imi sint si prieteni.
Nici una n-a adopatat din motive religioase iar vreo doua au chiar proprii lor copii naturali da' au simtit si nevoia sufleteasca de a da o sansa si altori pui carora mamele lor naturale le-au intors spatele!
Asa ca iti recomand sa meditezi intotdeauna mai inainte de a face ... 'lobby' pt. FIV!
Asa e normal, ase e moral, asa e caracterial...
garbo101426
Postat pe 28 Februarie 2017 14:17
Eu, de exemplu, spun da la FIV cu ovocite donate. Nimeni nu stie cum se asterne viata si ce te asteapta.
Pentru ca sa adopt un copil am nevoie de casa proprie, de un loc de munca oficial, adica duc la aceea cat de mare nu ar fi dorinta sa adopt nu avem posibilitate ca sa fim acceptati si nu pot garanta ca totdeauna vom fi indestulati cu de toate.
De aceea fiv cu ovocite donate este Una din variante si noi femeile infertile avem dreptul sa alegem, iar daca dvs garbo101426 sunteti impotriva nu trebuie sa va exprimati atat de negativ. Se vede ca nu ati trecut prin astfel de dificultati.
Iar daca adoptia pentru dvs inseamna atat de mult, mi-si dori sa stiu avti adoptat vreun copil?
garbo_463982
Postat pe 14 Martie 2017 13:20
Dragutzo, te-am invitat eu cumva in conversatie?
Te-am provocat cu ceva?!?
Sau bunul simtz nu e atit de bine 'cotat' raportat la FIV?!?

Cine dracu' te crezi sa faci tu aprecieri daca sint eu in masura sa-mi spun sau nu parerea?
Esti cumva de la cenzura ... prostilor?!?
Sau esti vreo nepoata de-a ... Suzanei Gidea?!?

Stai potolita in banca ta, habarnauto, si limiteaza-te doar la ceea ce te pricepi in mod real, nu la povesti idioate colportate de bipezi mono-neuronali!

Pastreaza-te STRICT la opiniile vis-s-vis de ONTOPIC, 'eminentza'!
Si nu-mi raspunde mie mitocaneste ca n-am pascut porcii impreuna!
Nu de alta, da' unii dintre noi avem si mai multa expertiza in domeniu si mai mult de doi neuroni cu care sa putem face comentarii!
Pricepi, faptura prost crescuta?!?

P.S. Cred ca trebuie sa fii cu caputzu' extrem de mic, patrat si-n A4 formatat ca sa pui intrebari imbecile referitoare la citi copii am adoptat eu!?!
Eu am copii mei naturali, nesimtzito!
Si am expertiza in domeniul adoptiilor pt. ca ma ocup de sociologie, neurostiintze si psihosociologie de mai multi ani decit se pare ca ti-au trebuit tie sa intelegi ca statiunea bipeda presupune f. multa responsabilitate atunci cind iti dai drumul la gura!

Pricepi, 'inteligento'?!?...
garbo101426
Postat pe 14 Martie 2017 13:37
Nu stiti absolut regulie de vorbire si etichet..in fine..intrebarea mea a fost daca ati adoptat si atat?
De oarece foarte mult judecati. cati copii aveti si ce serviciu aveti nu v-am intrebat.
Sper ca administratorul paginii oficiale garbo.ro va lua masuri la ceea cat de urat exprimati parerea. Nu v-am permis sa ma numiti cuvinte murdare.
Ma bucur ca viata va daruit fericirea de a ramane insarcinata pe cale naturala si aveti copii, eu insa nu am putut sa ma bucur de acest lucru, de aceea fiv cu ovocite donate mi-a scapat familia.
Multumesc.
garbo_463982
Postat pe 14 Martie 2017 13:58
Nici eu nu ti-am permis sa te bagi in comentariul meu sau sa faci aprecieri nesimtzite, precum needucatii mitocani, dragutzo!
Mai ales ca al meu comentariu nu ti-era adresat, 'civilizato'!

Garbo stie f. bine ce are de facut, 'inteligento'!
Sau te crezi inca la ciclul primar cind te plingeai invatzatoarei ca te necajeste nu stiu care dintre colegi?!?
Maturizeza-te !
Iar asta presupune sa-ti upgradezi in primul rind bunul simtz si caracterul!
Daca le ai...

P.S. Ca orice stupid care se arunca la comentarii, fara sa rumege postarile celorlalti, nici macar n-ai avut bunul simtz sa intelegi exact vorbele mele.
Si mai ales motivatiile acestor opinii!
Cite femei iti imaginezi tu ca au bani sa faca si citeva FIV la rind daca nu le reuseste din prima?
Faptul ca te-a ajutat pe tine procedura asta nu inseamna ca ea e potrivita si accesibila tuturor.
Intelegi ce spun?

Daca erai una care traiai din citeva sute de lei pe luna - si majoritate sint asa - atunci iti trecea cheful s-o mai faci pe desteapta!

Intreaba orice medic cu scaun la cap, orice preot cu adevarat inteligent sau orice psiholog sau psihiatru profesionist si o sa vezi ce raspund la intrebarea:

..."FIV sau adoptie?"

Se pare ca numai tu si inca citeva egocentrice sinteti mai destepte decit restul lumii si nu intelegeti ca FIV e in primul rind si o mare afacere globala!
Afacere doar de vreo citeva ... zeci de miliarde de usd in fiecare an!!!
Numai in India, de ex., costul anual al FIV ajunge la ... 4 miliarde usd!
Ai idee, inestimabilo, cine-s prostii aia de platesc parte din banii astia atunci cind nu suporta integral costul chiar cuplul in cauza?
Tata mare?!?...
Da' nu te intereseaza pe tine ce se petrece in India, tot la fel cum nu te doare capu' nici de unde vin banii pt. FIV-urile 'gratuite' de la noi, huh?
Important e doar faptul ca TU ti-ai rezolvat o 'problema'!...

Te freaca cam tare 'grija'de grija mea, da' nu te freaca si de majoritatea celor care ajung la FIV urmare a ... folosirii fara discernamint a anticonceptionalelor sau a prea deselor avorturi!
Si nici de 'mamiicile' carora le-a dat Bunul Dumnezeu sansa sa nasca natural iar ele, nemernicele, isi lasa pruncii prin maternitatzi sau camine de copii!

Realizezi cit de naroada poti sa fii?!?
Nu-mi raspunde, ca stiu exact...
garbo101426
Postat pe 14 Martie 2017 14:41
Bună ziua. Imi puteti spune unde ati facut tratamentul fiv? Cat va costat? Ati rămas însarcinata din prima? Va permis medicul mixt?
garbo_464059
Postat pe 15 Martie 2017 11:51
Eu am 27 ani. Si sunt de partea la fiv cu ovocite donate atunci cand nu sunt alte variante. Dar tot ma intereseaza la care din clinici sa ne adresam. Cine are experienta si a trecut prin asa situatie. Va rog sa lasati ceva informatie
garbo_464121
Postat pe 16 Martie 2017 16:04
Draga 121, sincer imi pare foarte rau daca la 27 de ani trebuie sa treci printr- o asemenea situatie.
Despre clinicile din Romania nu-ti pot sa sfaturi, in schimb despre procesul in sine si probele medicale necesare iti pot explica vreo "doua, trei" lucruri cu cea mai mare placere.
tzontzonica
Postat pe 18 Martie 2017 16:59
Buna ziua, vad pe aceste site-uri persoane care cer o opinie sau ajutor si in loc sa i se ofere asa ceva aceste persoane sunt "atacate", lumea in ziua de astăzi se uita sa vada daca textul este scris corect sau alte prostii de genul.
Daca iti doresti un copil si ai posibilitate de fertilizare in vitro, da! Mult succes! Si nu te ingrijora, singura sau nu, vei creste un copil sănătos si fericit.
Am răspuns persoanei care creat acest topic, restul lumii sa se abtina daca au ceva de comentat la adresa mea, la modul cum am scris sau la sfatul dat !
O zi buna tuturor.
Lara777
Postat pe 19 Martie 2017 09:44
Mulțumesc din suflet. Intr-adevar am pus aceasta întrebare fiind ca am nevoie de ajutor si sprijin moral din partea femeilor ce au trecut deja prin aceasta sau urmeaza sa treaca. Nu am avut dorinta sa jignesc parerea cuiva. Știu ca sunt clinici unde pot face tratamentul de fiv cu ovocite donate, dar nu am încredere ca totul va fi bine, de aceea vreau sa stiu daca cineva a mers la Cehia, Ucraina, Grecia? Spania ma gandesc ca e prea costisitor.
Nu vreau sa plâng cat de greu este sau sa judec pe cineva, însa daca ati ști toata istoria cum am ajuns pana aici cred ca veți avea alta parere.
Sa ne ajute Dumnezeu pe toate sa devenim mame si toti membrii familiei sa fie sanatosi.
garbo_463199
Postat pe 20 Martie 2017 13:02
Tot mai multe informatii întalnesc despre o clinica din Kiev. Clinica Biotexcom care ofera tratamentul de fiv cu ovocite donate și, dupa cum am înțeles, are o rata buna de succes.
Mai întalnesc si informatii despre clinici din Cehia, însa parerile difera
garbo_464262
Postat pe 20 Martie 2017 14:16

'Dragutzo', era vorba de informatii REALE cu experientze PERSONALE de la clinici VIZITATE, si nu despreee...


...comentarii DESPRE !!!

garbo101426
Postat pe 20 Martie 2017 15:12
Buna Garbo! Sunt de varianta ca femeile (cuplurile) înainte de a apela la fiv cu ovocite donate trebuie nu numai sa faca cunostință cu clinica din comentariile lasate de catre oameni/pacienți sau informații de pe pagina oficială. Dacă este posibil apoi ar fi bine sa aflati mai multa informație de la cuplurile care deja au trecut aceasta etapă și sunt fericiți.
Oricum e un lucru serios....
garbo_464290
Postat pe 21 Martie 2017 12:13

Nu crezi ca poate ... ADOPTIA ar putea fi cea mai buna solutie pt. voi?



Nu te costa bani, nu induri atitea chinuri si nu mai lasi nici disperarea INUTILA sa te cuprinda!...



P.S.
Ar trebui sa consultati un avocat specializat si sa-i dati in judecata pe nemernci caci te asigur ca v-au tzepuit de cel putzin 3500euro!

Ca sa nu mai vorbesc de daunele ... morale!

garbo101426
Postat pe 30 Martie 2017 15:56
Pentru familia noastră unica șansă de a deveni părinți este tratamentul de fiv cu ovocite donate. În urma intervențiilor cgirugicale am rămas fără avare deși am doar 26. Îmi pare rău, dar nu am cei face așa mi-i soarta și dacă e unica soluție o voi folosi. Da, adopția tot este o variantă. Însă vreu să încerc să duc sarcina singură ca să simt toate aspectele.
garbo_464774
Postat pe 5 Aprilie 2017 14:08
Am parerea ca toate tratamentele care ajuta in lupta cu infertilitatea sunt bune!!!
garbo_465096
Postat pe 20 Aprilie 2017 16:31
Daca FIV cu ovocite donate este o sansa de a avea copii de la sotul iubit si daca acest tratament ofera posibilitate ca sotul si tu insusi să te bucuri de perioada sarcinii apoi de ce nu??
Sunt diferite cauze care duc la aceea ca femeile sau cuplurile apeleaza la acest tratament. In situatia mea vreau sa spun ca cauza din care nu am reusit sa am copii: varsta (42 ani) si soacra (cotoroanta). Sunt mai mare cu 8 ani ca sotul si soacra mea era imporiva cuplului nostru. Cand ramaneam insarcinata pe cale naturala ma impuneau sa fac avort, iar cand au inceput sa zica ca isi doresc nepoti organismul meu nu mai putea face copii. Si deci ..deja ea si sotul singuri au insistat sa facem fiv cu ovocite donate ca o sansa de a deveni tata si bunica.
Vreau sa spun ca infertilitatea nu depinde direct de boli sau un mod nu sanatos de viata. Uneori a treia persoana joaca rolul!
garbo_465605
Postat pe 26 Aprilie 2017 12:01
Daca exista metode de tratare a infertilitatii apoi e necesar sa le incercam!!!
garbo_466624
Postat pe 12 Mai 2017 14:04
garbo_465096 si garbo_466624 sunt de partea voastra trebuie, suntem obligati sa incercam, sa facem totul pentru viitorul nostru copil si nu are importanta unde mergem pentru aceasta
garbo_466958
Postat pe 15 Mai 2017 13:11

Chiar asa?

Chiar sa n-aiba nici o importantza?!?...


Cu sigurantza ca unele dintre voi in afara unei desantate nesimtiri 'propagandistice' (contra-cost, evident), habar n-aveti cu ce...

...'se maninca' copiii!


garbo101426
Postat pe 15 Mai 2017 14:14
Cine manâcă copii?
Motivul pentru care ma bag in seama si eu, ca, na, trebuie sa imi umplu pauza de cappuccino este spre a sustine ideea adoptiei, nicidecum a FIV asta sau cum îi zice.Astăzi am ascultat părerea unei bunci de copil adoptat, un copil minunat si care, seamănă, culmea foarte bine cu tatăl adoptiv.Doamna în cauză spune că îl iubeste de două ori, o dată pentru trauma de copil abandonat, a doua oară pentru că îl consideră necondiţionat nepotul ei. Repet, celor care au capacitatea de a pricepe din anumite puncte de vedere ceea ce vreau sa spun - dacă nu poti avea copii natural, înseamnă ceva-ori că nu trebuie să ai dintr-un motiv sau altul, stiut doar de Doamne, ori, sutele, miile de sufleţele părăsite trebuie să îşi găsească iubirea şi grija unor părinţi.
Va multumesc pentru atentie.
Schmetterling
Postat pe 16 Mai 2017 13:29
Cu astfel de mesaj mergeți vă rog la Parlament. Dacă la noi în țară va fi atat de ușor adopția unui copil lumea o facea și nu se mai pierdea atat timp.
La moment procedura, regulile, obligațiile pentru a adopta un copil sunt foarte complicate!
De ce? Adresati-va la Parlament!
Eu am facut FIV cu ovocite la Ucraina, sunt azi mamica, dar Doamne ce drum am mers pana la indeplinirea dorintei. De doua ori am incercat sa adoptam un copil, dar nu am primit rezultat pozitiv fiind ca nu am trecut toate criteriile.
garbo_467075
Postat pe 16 Mai 2017 15:28
Mai usor pe scari cu pianul logicii si al bunului simtz, cumatra!
Aici nu esti la tine-n sufragerie sa te crezi mai desteapta decit altii sau mai indreptatita sa dai sfaturi moralizatoare celorlalti useri!
Cu sigurantza n-ai nici virsta, nici educatia da' nici credentialele morale ca s-o faci!
Pricepi?...

Cei care nu indeplinesc TOATE criteriile unei adoptii e absolut normal sa se simta frustrati sau 'nedreptatiti'.
Adoptia nu e pt. oricine biped care nu trebuie neaparat sa si fie destept si/sau moral incit sa stie sa faca sex cu ... consecintze demografice!
Iar criteriile alea sint gindite si facute in interesul viitor al copilului adoptat, nu pt. ... 'mizericordia' celor au impresia ca se prabuseste lumea daca n-au chiar ei un copil!
Pe cai naturale sau prin FIV...

In tzari mult mai dezvoltate si mai democratice decit a noastra, adoptia e chiar mult mai dificila decit in Romania. Si acolo nu s-au auzit stupide dintr-astea care sa simta 'nevoia' sa se duca in Parlament ca sa le rezolve altii problema lor personala!

A avea copii este, prin natura lucrurilor, eminamente O OPTIUNE PERSONALA si NU O OBLIGATIE A SOCIETATII!...

Adoptia insa este o astfel de obligatie, pe care si-o asuma societatea prin reprezentantii ei legali, in numele nostru al tuturor.
Si asta tocmai pt. ca adoptia nu e o simpla ... procedura medicala care se rezolva DOAR cu bani!

Din nefericire pt. soarta Umanitatii, orice dobitoc din lumea asta are dreptul la procreere ... fara 'frontiere', iar rezultatele acestui tip de 'democratie' sau inconstientza au dus omenirea exact acolo unde vedem cu to(n)tii ca este acum.
La fel cum orice muiere, pe care natura sau propriile greseli au privat-o de minunata maternitate, e libera sa 'faca' citi copii doreste atunci cind are bani destui!
In fond, o ajuta stiintza si medicina, contra-cost, fireste...
Problema fundamentala insa este ca procedura in sine cit si 'motivatiile' ei sint ... la maxima departare morala comparativ cu adoptia!
Intelegi ceva din ce-ti spun eu aici?...

A fi mama/tata de copil adoptat implica o infinit mai mare grija si responsabilitate chiar decit cea a unor parinti 'clasici' fatza de copii lor naturali.
Tocmai pt. ca oamenii sint ipocriti, cinici, indolenti, iresponsabili si chiar penali atunci cind cu 'ajutorul' chiar al legii si-au statuat si legiferat 'sacrosancta' ii_mbecilitate cum ca nu e voie sa ne frece grija de ce se intimpla in budoarul unei femei sau ... intre picioarele acesteia!
Cu argumentul 'suprem' ca nu care cumva sa fie incalcat dreptul femeii de a face ce vrea cu corpul ei, ca parte fundamentala din ceea ce se cheama ... drepturile si libertatile omului!
Fara insa a avea nici pe departe o aceeasi atitudine la fel de responsabila si fatza de drepturile copiilor.
Nenascuti sau nascuti.
Naturali sau nu.
Si stiu f. bine ce spun, dragutzo!..

Cel mai tragic e ca oamenii nu sint pe deplin in stare sa intelega ca adoptarea unui copil nu e precum ... achizitionarea unei case sau a unei masini!
Si ca dreptul lor de a 'alege' nu are sau n-ar trebui sa aiba vreo preemptziune in fatza destinuluji viitorului copil adoptat.
Nu e suficient sa ai bani sau sa-ti doresti sa adopti un copil.
Si asa e si normal, caci copilul ala e cu atit o mai mare responsabilitate pt. parintii adoptivi decit pt. cei naturali.
Iar pe de alta parte, din pacate, orice dobitoc are dreptul sa se inmultzeasca fara oprelisti!
Natural sau prin FIV...

Militind atit de stupid si lipsit de argumente pt. FIV habar n-ai cite dintr-astea, fertilizate in vitro sau insamintzate artificial, sint exact la fel deee...

...inconstiente, iresponsabile, imorale/amorale si lipsite de orice simtz elementar de umanitate ne-egoista chiar si dupa ce-au devenit mame sau ... 'mame'!

Asa ca ar fi cazul sa va cam mutati ... satra publicitara pe alte meleaguri/site-uri de profil, acolo unde e locul lor adica, ca deja ati inceput sa bateti cimpii la modul jenant, penibil si nesimtit...

P.S. Cu parere de rau si fara suparare da', ca mama si bunica, te asigur ca daca n-ai fost in stare sa fii apta de a fi mama adoptiva cf. criteriilor alea (care nu sint deloc imposibile sau aberante), atunci cu sigurantza ca nu vei fi nici o mai buna sau responsabila ... mama 'naturala'.
Si asta pt. ca acele conditii au fost formulate si aplicate in urma multor cercetari stiintifice medicale si sociologice de cate experti in domeniul parenting-ului, de catre medici, psihologi, sociologi, psihiatri, profesori, educatori si chiar parinti.

Asa ca, cum ti-am spus deja, mai usurel cu stupizeniile, minciunile si manipularile pe net.
Nu toti am picat din Luna pe Pamint ... alaltaieri!
garbo101426
Postat pe 16 Mai 2017 17:12
Nu am cerut parerea Dvs! Cine va permis sa ma jigniti sau sa vorbiti cuvinte urate?! Am dreptul sa-mi ma impartesesc cu experienta reala!
Nu aveti dreptul sa vorbiti despre educatia mea fiind ca nu ma cunoasteti!
Imi este rusine de dvs!

garbo_467075
Postat pe 17 Mai 2017 10:39
...parerile personale ale altora...
..Tzine-te de ONTOPIC...
garbo101426
Postat pe 17 Mai 2017 11:59
Bună dragi femei
Din propria experienta vreau sa spun ca tratamentul de FIV cu ovocite donate este o procedura mult mai ușoara. Luând în considerare faptul ca nu este nevoie de stimularea hormonală care duce la un număr mai mare de ovocite maturate care sunt recoltate direct din ovare, doar sustinere hormonala pana la 3 luni de sarcina.
Daca acest tratament este unica solutie pentru familii apoi eu spun "Da".
garbo_468149
Postat pe 29 Mai 2017 15:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vitro 7 De la: garbo_397504 30 Mai 2019 17:19
Va rog sa ma ajutati 1 De la: garbo197585 21 Martie 2011 18:58
eliminarea sarcinii oprite in evolitie 12 De la: nyko_naty 5 Februarie 2018 22:56
O sansa pentru cele care isi doresc un copil-Infertilitate 4 De la: garbo_stefy 18 Decembrie 2017 16:00
FSH marit 6 De la: garbo214354 18 Iulie 2011 10:59
Setari Cookie-uri