Iubire de mama?

Buna tocmai ce i-am inchis telefonul mamei si simt ca explodez.marturisesc ca sunt singura la părinți o am doar pe ea in familie si am 24 de ani.de vreo 5 ani o întrețin luna de luna ma simt folosită si neiubita..mereu imi reproșează ca alti copii fac ca de ce nu ii dau mai mult si ma face sa ma simt vinovata iar pentru ca luna asta i-am trimis doar 200€ mi-a facut un scandal uriaș la telefon.totul e bine atunci cand ii trimit bani multi dar schimba foaia cand ii trimit mai putin.de mica m-a folosit intr-un fel sau altul si acum imi dau seama k niciodata nu va face nimic altceva decat sa aștepte sa ii dau..simt ca mi se rupe sufletul si nu stiu daca e pentru ca ma rănește ea sau daca e pentru ca ma gandesc ce va ajunge fara ajutorul meu si cum voi trai cu gandul ca nu mai tin legatura cu ea..nu stiu ce e bine si ce nu nu stiu daca sunt o persoana rea pentru ca nu mai am putere sa o ajut stiu doar ca o am doar pe ea in viata mea si ea trăiește cu gandul ca eu trebuie sa ii ofer totul nu o intereseaza prin ce mijloace si cand nu am posibilitatea ma judeca si imi spune ce fac copiii altora pentru părinții lor.i-am renovat casa,am operat-o de doua ori pentru ca e putin bolnava si am facut tot posibilul sa ii fie bine dar simt ca nu mai pot si simt ca nu apreciază.ce sa fac?
Andreeaa244
Postat pe 21 Februarie 2016 18:54
Eu zic sa încerci sa îi cauți ceva de munca, tia prins slăbiciunea sunt și mame rele, și părinți rai care iîși exploatează copii emozional. Precum și copii rai sunt care își exploatează părinții dacă simt ca sunt prea buni cu ei
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 19:46
Cautai in ceva de munca și zii ca alți părinți îșiajuta copii, sși nu așteaptă ca copii sa se sacrifice pt ei, eu zic ca mama ta este individioasa pe tine,
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 19:48
Chiar dacă o iubești nu iînseamnă ca trebuie sa o llași sa te exploateze, și ea trebuie sa muncească, pt ca poate, alte mame muncesc și ajuta copii, eu zic ca tu ești prea buna, tiaoprins slăbiciunea și cine știe ce barbat rău a avut și îșiddescărca răutatea cu tine, eu zic sa nu îivb cu ura ci sa te impui sși sa înveți sa te aperi.
un părinte îl ajuți dacă este la pat nneputincios și nu poate munci, pt ca tu nu poți sa te iîntreții și petine sși pe ea
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 19:51
Nici cu mine mama nu a fost buna și descărcat ura pemine, pt ca soțul sia bătut joc de ea, și pe mine nu mă suportat pt ca nu sunt la fel de rea ca si în ea.
Și ea mă umilit când am fost mica pt ca și pe ea a umilito soțul, și vrea in continuare sa facă aăsta, dar nu o las, și nu mai pun la suflet pur și simplu dacă mă jignește nu o mai sun o jumate de an, șut și părinți rai dar și copii rai, eu zic sa nu pui la suflet, și sa încerci sa nu o lașisa ffacă ce vreacu tine,atatâta o duce capul pe ea.
căutai ceva la munca opt ca doar nu este paralizata.
Cred ca gândește ca și mama mea, din caută mea și bătut soțul de ea, de parcă am pus eu sa sio ttragă sa mă facă, așa fac sa își pună osul la munca, și nu o lasă să te exploateze sper ca am fost explicita
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 19:56
Am crescut fara tata doar eu si ea si cateva relații pe care le-a avut in timp dar nu au durat..eu am plecat de acasa in străinătate la 18 ani si de atunci simt ca sunt mama ei nu invers.nici nu stiu ce simt in mare parte durere si îngrijorare pentru ea.incerc sa ma conving ca nu e normal ce se intampla si ca ea trebuie sa faca ceva cu viata ei dar ma omoara gandul ca fara mine va ajunge sa moara de foame.luna asta s-a angajat dar cu 8 mil nu poate trai..cred eu.ma doare ca a ajuns sa imi impună sa ii dau
Andreeaa244
Postat pe 21 Februarie 2016 19:59
Pai tea crescut singura, eu zic sa o ajuți sa o iei la tine sa îi cauți de munca,
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:03
Este greu și pt ea sși pt tine, dacă vrei căutai ceva de munca acolo la tine, și nu mai așteaptăsa iî dai tu
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:06
Eu așa as face,
omul când nu are cere, mai ales ca știe ca ai, dar tu trebuie sa găsești o soluție care sa fie bine și pt tine si pt ea,
sunt situații ccând și copii trebuie sa ajute părinții, ea este în vârstă nu este aașa deschisa la minte ca tine,
ai putea sa o ajuți sa îi găsești ceva de lucru, mai ușor
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:10
Nu vrea sa audă..am incercat ca o iau la mine dar spune ca locul ei e acasa la ea cu cei doi căței.eu daca as putea i-as da orice sa o vad fericita dar nu sunt bogata.am inchis ochii in toti anii astia si am preferat sa vad cum se bucura de bani dar nu pot mereu sa o ajut mai ales cu toate reproșurile.se pare ca niciodata nu ii ajunge cat ii dau si numai eu stiu de cate ori m-am lasat pe mine sa ii pun ei un ban si i-am spus toate astea si se face ca nu aude sau imi spune ca sunt rea si o sa ma bata Dumnezeu
Andreeaa244
Postat pe 21 Februarie 2016 20:11
Vrea sa o întreții tu, ca cinestie ce gândire are, ca șiea teacrescut nu este corecta,
Spune ca nu ai loc de munca nu ai nici tu bani, nu mai lucrezi, poate aispus ca ccâștigi mult,
spune i ca esti șomeră
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:18
Plangete și tu că nu ai de munca, esti somera distanteazate de ea și nu îi mai povești totul, este trist ca nu poți fii prietena cu mama ta, dar ăsta este, șiin n familie ffiecare este pt el
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:22
Ăsta este viața, unii părinți au copii rai și nerecunoscători, alți copii harnici au părinți rai care sunt nerecunoscători, mulți sunt în situația ăsta,
dar nu mai pune la suflet, ăsta sunt oamenii, dacă pui totul la suflet te îmbolnăvești,
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:25
Fii mai șmechera ca ea, spune i ca ești somera ac câștigi puțin, sa își măicuțe un loc de munca dacă nu îi ajung banii
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:27
Fii mai șmechera ca ea, spune i ca ești somera ac câștigi puțin, sa își mai caute un loc de munca dacă nu îi ajung banii
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:28
Incerc sa nu pun la suflet dar e imposibil..si am ajuns la concluzia ca nu ma iubeste si cred ca sunt constienta de asta de mult dar nu ma pot abține sa nu ma gandesc daca o luna nu o ajut ce va fi de ea?si de ce asteapta asa mult de la mine?de ce ma judeca ca nu fac mai mult si ma compara cu alti copii care isi ajuta părinții?absolut de fiecare data cand o sun imi spune ca ii trebuie bani..nu se gandeste daca sunt bine daca imi lipseste ceva imi spune "aia cum pot?"aia au case masini tu nu faci nimic"
Andreeaa244
Postat pe 21 Februarie 2016 20:32
Pai alții fura, altele se prostituează, este rea,poate vrea sa fii șitu aașa, banii sa iasă, părințiii își vând copii,,

eu zic sa nu o mai suni dacă iti vb așa, se descurca ea, spuneei ca eești somera dacă nu te înțelege nu o mai suna
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:44
Dacă nu știe sa se descurce va învăța,
Nu mai aștepta iubire de la ea,
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:47
A fost o mama buna când aifost mica, cum sa comportat cu tine
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:48
Rogatela dumnezeu sa te întărească, sa nu mai fii așa slaba emozional
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 20:50
Pot spune ca da..nu m-a batut si a incercat sa imi ofere o copilărie normala dar pe la 15 ani cand vroiam sa stau afara mai mult am realizat ca imi da voie atata timp cat ii aduc o ciocolata sau ceva de care se poate folosi..am inteles de mica ca e materialista
Andreeaa244
Postat pe 21 Februarie 2016 20:54
Da, pai atâta timp cât așteaptă sa o întreții tu sigur nu fie reuși sa faci nimica, sa iti strângi și tu ceva, pt ca dacă te întrețiisîntreții și întreții și pe tine și pe ea, nu poțirealiza nimica.
Eu zic ca sa nu te urască zii ca eești somera nu , mai ai bani, spune ca nu ai bani de cartela sa o suni o suni tot timpul, etc
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 21:11
Și alții rămân fără munca vreo 6 luni,1 an, nu găsesc.
Dacă vede ca nu mai ai sa ii trimiti nevoia o va învața să isi în mai caute un loc de munca în in tara dacă la tine nu vrea
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Februarie 2016 21:14
Ai luat in calcul venitul ei, cat ii dai tu si cheltuielile ce se fac si pe ce se fac.S-ar putea chiar sa nu-i ajunga , sau sa-i cheltuie cu o alta persoana.
garbo_408153
Postat pe 12 Martie 2016 03:53
Ai luat in calcul venitul ei, cat ii dai tu si cheltuielile ce se fac si pe ce se fac.S-ar putea chiar sa nu-i ajunga , sau sa-i cheltuie cu o alta persoana.
garbo_408153
Postat pe 12 Martie 2016 03:53
Din nefericire,mama ta te exploatează emoțional...Chiar te șantajează...Sunt mamă,știu despre ce vorbesc,dar nu aș apela niciodată la ajutorul copiilor..Invers,trebuie să fie,mama să-și ajute puiul.Cred că ar trebui să ai o discuție f.f. serioasă cu mama ta,să-i spui că și tu ești strămtorată cu banii,că ai obosit de atătea reproșuri,chiar nejustificate!!! Tu ești și bătutp și cu banii luați de mama ta....Este ”stearpă”emoțional,mama ta,vezi-ți de drumul tău,spui că o să ajuți căt poți dar nu condiționat!
garbo189564
Postat pe 12 Martie 2016 09:59
Imi pare rau ca trebuie sa fiu rea, dar asta se cheama exploatare sentimentala. Facem copii ca ne place , nu sa ne "creasca ".Cred ca nu este asa de batrana , gaseste-i ceva de lucru sau las-o sa sedescurce ca si cand nu te-ar avea pe tine.Asta se cheama rautate si si egoism.Se poarta in Romania ""d-aia te-am facut sa am un ajutoar la batranete sau eu te-am facut eu te omor " Imi pare rau, dar ar trebuii sa se multumeasca cu cat ii trimiti sau sa fac si ea ceva sa castige.
garbo032261
Postat pe 12 Martie 2016 10:58
nu aispus ce varsta are mama ta. parerea mea este ca , forte multi oameni sunt ,,putin bolnavi" si ,,operati" si muncesc. Eu vad menirea de mama intr-un alt mod. acela de a -ti ajuta mereu copilul nu de a deveni o povara pentru acesta. Desigur, nu exclud nici sprijinul acordat de copil parintelui atunci cand acesta are nevoie dar de aici pana la a astepta totul de la copil e cale lunga. deci, incearca sa ii propui sa lucreze ceva, spunandu-i ca suma lunara pe care i-o vei da nu va depasi o anumita cifra si de restul trebuie sa se ocupe. daca nu vrea, tu tine-te de promisiune si las-o sa vada si sa simta lipsurile. Ai o varsta cand trebuie sa te gandesti si tu la viata ta, la viitorul tau si ma indoiesc sincer ca vei gasi un barbat care sa iti stea alaturi si sa accepte sa o intretineti pe ea tot restul vietii.In ceea ce priveste ,,scandalul la telefon", s-a inventat butonul rosu (acela care inchide telefonul).
pirania_1960
Postat pe 12 Martie 2016 11:01
Nici copilul nu trebuie sa devina povara. A-ti ajuta mereu copilul, fara sa-i ceri nimic, sa mai fii si batran, bolnav si sa nu se intereseze de tine, ca are viata lui, iar menirea ta a fost sa-l cresti si sa-l ajuti dandu-ti si pielea de pe tine, este prostie.
pinkrainbow
Postat pe 12 Martie 2016 11:15
De la: Andreeaa244, la data 2016-02-21 20:32:43Incerc sa nu pun la suflet dar e imposibil..si am ajuns la concluzia ca nu ma iubeste si cred ca sunt constienta de asta de mult dar nu ma pot abține sa nu ma gandesc daca o luna nu o ajut ce va fi de ea?si de ce asteapta asa mult de la mine?de ce ma judeca ca nu fac mai mult si ma compara cu alti copii care isi ajuta părinții?absolut de fiecare data cand o sun imi spune ca ii trebuie bani..nu se gandeste daca sunt bine daca imi lipseste ceva imi spune "aia cum pot?"aia au case masini tu nu faci nimic"



Draga mea, parca povestesti de mine si de "mama" mea....Mi se rupe sufletul pt. ca stiu prin ce treci....Mama ta nu se va schimba niciodata pt. ca adevarul e ca nu te iubeste. O sa te distrugi incercand sa o tii in carca si o sa te trezesti, dupa ce te-ai sacrificat zeci de ani si te-ai distrus emotional, ca ramai singura si fara nimeni care sa iti dea o cana cu apa la nevoie, pt. ca tu nu te gandesti la viitorul tau si pe ea o doare exact in cot, ca sa nu ma exprim vulgar. Si eu auzeam acelasi refren: fata lu' vecina lu' colega maica-mii de serviciu s-a dus in strainatate in excursie, a ramas acolo clandestina si dupa un an facea deja facultatea de design. Am ramas proasta!!!!!!!! Cum m-am dezmeticit din soc am intrebat-o pe care centura facea "DESIGN" la Milano??? Ca aici sunt o gramada de "centuri" pline ochi de prostituate romance si toate fac DESIGN, dar nu de ala de care am invatat eu. No comment.

Cred ca am insistat mai mult de 2 ani sa imi dea numarul ei de telefon ca sa ma "lumineze " si pe mine, mai ales ca eu am un talent natural si as fi vrut sa urmez cursurile ca ea, dar a fost imposibil sa mai obtin vre-o informatie. Cum aduceam vorba de "Geniul in discutie" maica-mea incepea sa ma insulte ca sa imi inchida gura, de genul....."Pazea, tu oi fii vre-o sfanta!!!" Te rog sa ma crezi ca nu am mai scos nici o alta informatie din gura ei, dar cum incepea sa imi zica cat sunt altele de realizate, ii inchideam gura cu aceeasi fraza: Si asta face"DESIGN" draga, sau e fata serioasa si face trotuarul cinstit???????

Crede-ma, sunt de 15 ani aici si abia acum incepe sa realizeze cate tampenii ii povesteau amicele ei de cafea....cum se zice aici, tampenii stratosferice, la fel ca puttanele stratosferice din vina carora eram dispretuita eu.

Durerea pe care o simt nu o sa treaca niciodata, dar dupa atata timp a devenit suportabila, ca o bucata de carne desensibilizata de prea multe lovituri....iti amortizeaza inima, iar iubirea pt. cea care m-a adus pe lume aproape a disparut. Nu cred ca am sa plang la moartea ei, nu mai am lacrimi...Nu astepta sa ajungi ca mine, taie partea cu gangrena si vindeca-te singura.
garbo_14483
Postat pe 12 Martie 2016 23:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Secretul casniciei perfecte 532 De la: sophia 2 Iunie 2010 14:12
dati-mi si mie un sfat fetelor 7 De la: fleurdelis 3 Mai 2010 21:03
nu isi accepta familia 17 De la: garbo_1399 29 Mai 2012 18:16
Viitorul sot cum se poarta cu mama voastra ? 6 De la: Argentina_Malcea_1 26 Martie 2013 08:26
Relatiile dintre femei si barbati 88 De la: luptatoareacurajoasa 27 Mai 2010 17:25
Setari Cookie-uri