Facultate la 30 de ani?!?

Buna. Am nevoie de cateva sfaturi. As vrea sa fac a doua facultate, dar mi-e teama ca e cam tarziu..anul acesta voi implini 30 de ani. Sunt casatorita si am un copil. Ma gandeam sa ma inscriu la vara, dar sunt indecisa.
Leilaa
Postat pe 15 Februarie 2016 00:50
Intrebarea pe care mi-as pune-o eu, este daca absolvirea acestei facultati iti este de folos. Poti obtine un job mai bun, avansezi in cariera? Care este utilitatea ei. In privinta varstei, nu este in nici un caz tarziu. Stiu persoane (chiar mai multe) care au facut o facultate in jurul varstei de 50 de ani. Dar toti au avut un scop bine definit de ex. la o societate de productie, constructii, servicii, poti trece de pe un post de executie pe unul TESA sau chiar de conducere, cu un salariu mai mare si binenteles cu o viata mai usoara pentru tine. Persoanele care iti spun au obtinut acest lucru. Frecventarea unei facultati este desigur un efort destul de mare (timp, bani, efort, etc) si cred ca decizia de a face/ mai face o facultate, trebuie bine fundamentata practic. Am inteles totusi ca dilema ta era legata doar de varsta. Nu este cazul la 30 de ani sa spui ca este tarziu. Si apropo de copil. El oricum are nevoie de tine la orice varsta, iar daca va creste te vei concentra cu atat mai mult pe nevoile lui (nu numai materiale ci si scolare, emotionale) si vei incepe sa pui pe planul doi evolutia ta profesionala. Si din acest punct de vedere este mai bine acum decat mai tarziu. Din punctul meu de vedere si experienta mea.
Miafarow
Postat pe 15 Februarie 2016 13:27
Ma intereseaza o reorientare profesionala in Drept/ Stiinte juridice. Eu continui sa lucrez in domeniul meu, dar stau si ma intreb daca as mai avea sanse de reusita in domeniul acesta nou, daca incep cursurile la 30 de ani.
Leilaa
Postat pe 16 Februarie 2016 06:03
Niciodata nu e prea tarziu sa incerci.
Decat sa regreti mai tarziu ca nu ai facut acest lucru acum, mai bine incearca si vezi unde te duce aceasta noua experienta.
Important e sa iti doresti.
l0r3
Postat pe 10 Aprilie 2016 14:50
De la: l0r3, la data 2016-04-10 14:50:25Niciodata nu e prea tarziu sa incerci.
Decat sa regreti mai tarziu ca nu ai facut acest lucru acum, mai bine incearca si vezi unde te duce aceasta noua experienta.
Important e sa iti doresti.



Rotty
Postat pe 10 Aprilie 2016 15:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
WAZZUB Faci Bani cu INVESTITIE ZERO! 2 De la: cri_cat 14 Aprilie 2018 13:30
Vizioneaza Horoscop Saptamanal Urania - b1tv 2 De la: fleurdelis 8 Mai 2010 14:30
Habar nu am la ce facultate sa merg .HELPP 1 De la: garbo_861 27 Februarie 2012 22:48
Cariera sau familie? 22 De la: iosifiuliana 23 Aprilie 2010 07:24
cum va descurcati cu stresul la servici 51 De la: garbo072160 31 Martie 2010 11:23
Setari Cookie-uri