Unghiile Incarnate la copii

Recomandari in ajutorul parintilor pentru prevenirea unghiilor incarnate la copii .
Parintii pot preveni o problema comuna si dureroasa precum unghiile incarnate la copii urmand cateva sfaturi simple.
Cauzele frecvente incarnarii unghiilor sunt : pantofii stransi , sosete stranse , mostenirea genetica ( tendinta de curbura ) , precum si taierea unghiilor intr-un mod necorespunzator… in cele mai multe cazuri .
In timp , unghiile crescute in carne pot duce la infectii .
“ Mai bine sa prevenim decat sa tratam “ !
^Invatati copiii cum sa isi taie unghiile de la picioare in mod corespunzator.
Unghiile de la picioare trebuie taiate in linie cat mai dreapta folosind o forfecuta ( exclus unghiera) si sa nu fie taiate prea scurt . Colturile nu se taie , doar se rotunjesc putin cu pila dand forma degetului .
^Asigurati-va ca pantofii se potrivesc si nu strang piciorul .
Latimea pantofilor este mai importanta decat lungimea .
^In cazul in care apare o unghie dureroasa , puteti reduce inflamatia prin inmuierea piciorului in apa la temperatura camerei .
^Apelati la serviciile unei pedichiuriste cu experienta sau cereti ajutor medical.
^Nu incercati dvs sa sapati sub unghie.
^Interventia chirurgicala este o obtiune dar este dureroasa si din pacate de cele mai multe ori are efect de recidiva.
^Alternativa interventiei chirurgicale este tehnica 3TO Spange, nedureroasa, prin aplicarea unor sarmulite pe unghie, similare aparatului dentar, care invata unghia sa creasca normal si natural . Aplicarea este fara durere si este recomandata copiilor deoarece unghiile lor se incarneaza frecvent in urma taierii incorecte sau presiunii incaltamintelor.

garbo_426356
Postat pe 12 Ianuarie 2016 15:04
Buna..si fetita mea are o astfel de problema...bineinteles din cauza taierii necorespunzatoare a unghiilor. ..
marylukiana
Postat pe 4 Martie 2016 08:42

Vorbe mari de la oameni şi mai mari:

"Cred în reîncarnare." (unghia)

"Eu am început rozându-mi unghiile." (Venus din Milo)
barboneli
Postat pe 4 Martie 2016 13:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand carut Hauck, nou, 280 ron 2 De la: ahsoka 2 Iunie 2010 16:23
Incaltaminte copii, haine copii, haine femei 2 De la: florymatei 29 Aprilie 2013 14:18
vand carut bertoni star roz nou 1 De la: margeo99 6 Septembrie 2009 10:13
Vand Marsupiu Chicco Soft & Dream 3 pozitii - 140 ron 1 De la: im2008 7 Noiembrie 2009 23:17
Vand Carucior pentru copii Graco +patut ABC Design +premergator Miniblu 2 De la: madyrizi 26 August 2009 16:17
Setari Cookie-uri