Impas

Buna ziua tuturor,

Sunt o tanara de 30 de ani, inca indragostita de primul barbat din viata mea, cu care am incercat de 3 ori sa am o relatie. Destinul ne-a despartit o data, iar a doua oara m-am temut eu sa mai incerc, din teama de a nu ajunge iar la despartire si suferinta. Astazi, dupa cativa ani, nu mai vrea el o relatie cu mine, spune ca s-a schimbat si ne vedem rar, o data pe luna. Suntem foarte buni prieteni si parteneri in intimitate. Il iubesc si as vrea sa se deschida mai mult si nu stiu cum sa fac sa fim din nou realmente impreuna. Ma intreb daca acest tip de relatii are sanse de reusita. Inca ne iubim. Ce ar fi de facut ? Va multumesc.
garbo_ready
Postat pe 7 Ianuarie 2016 10:42
Iubirea nu ar trebui sa fie complicată, insa e.
Nu cred că încă va iubiti,din momentul in care puteti fi prieteni buni si sa va vedeti lunar,e foarte rar si cum motiv care exclude iubirea in totalitatatea sa .Iar el a fost destul de clar in ceea ce priveste pozitia sa fata de relatia voastră.
Nu te sfătuiesc nimic, decât să vezi bine motivele relatiei voastre.Succes!
Schmetterling
Postat pe 7 Ianuarie 2016 15:23


"De fapt dragostea este o iluzie ca oricare alta; ea îl va împinge pe om în a-şi sacrifica tot ceea ce el posedă în lume doar pentru a obţine pe această femeie sau barbat, care în realitate nu-l/nu o va satisface cu nimic mai mult decât o poate face oricare alta/altul."
Citat din: Arthur Schopenhauer în Metafizica iubirii.
Eu te-as sfatui sa mai citesti putin din cea ce a scris acest Schopenhauer, poate iti gasesti ceva raspunsuri. Aici, numai din ce ai scris, e cam greu sa primesti vre-o solutie. Cred eu.
barboneli
Postat pe 7 Ianuarie 2016 15:48
LA MULTI ANI!

"Inca ne iubim"...tare placute s cuvintele astea ale tale...dar nu cumva e doar o iluzie a ta?...Nimeni nu ti poate da un sfat, fiecare iubire are particularitatile ei...cred c ar trebui sa analizezi tu singura si apoi impreuna situatia de fapt si, mai ales, sa ti intrebi inima ce vrea(nu uita si de inima lui!)...dar nu uita o chestie (e o chestie din batrani, mie mi o spunea bunica mea cand am inceput si eu sa cochetez cu baietii) - URCA-TE IN CARUTZA IN CARE TE ROAGA, NU IN CARE ROGI TU!
garbo_424829
Postat pe 7 Ianuarie 2016 16:06
De la: garbo_424829, la data 2016-01-07 16:06:32LA MULTI ANI!

"Inca ne iubim"...tare placute s cuvintele astea ale tale...dar nu cumva e doar o iluzie a ta?...Nimeni nu ti poate da un sfat, fiecare iubire are particularitatile ei...cred c ar trebui sa analizezi tu singura si apoi impreuna situatia de fapt si, mai ales, sa ti intrebi inima ce vrea(nu uita si de inima lui!)...dar nu uita o chestie (e o chestie din batrani, mie mi o spunea bunica mea cand am inceput si eu sa cochetez cu baietii) - URCA-TE IN CARUTZA IN CARE TE ROAGA, NU IN CARE ROGI TU!


Foarte bine punctat.
Cum ne amăgim singuri,nu ne poate amăgi nimeni.
Schmetterling
Postat pe 7 Ianuarie 2016 16:54
Acelasi Schopenhauer sustinea ca totul e o iluzie si depinde doar de vointa noastra sa vedem lucrurile intr-un fel sau altul. In conformitate cu ideile sale, nu merita sa "investim" in nici un aspect al vietii.

Sa fi fost doar o intamplare ca Schopenhauer era f. urat, respins constant de femei si un ciudat in epoca? Multi isi fac din neputinta, virtuti.
pinkrainbow
Postat pe 7 Ianuarie 2016 18:22
Draga Ready, cu riscul sa te superi pe mine, din ce scrii pari a fi doar "roata de rezerva". Nu te-ai intrebat daca nu cumva are o relatie stabila cu altcineva si tine cu tot dinadinsul sa aiba in bratele cui se "refugia" daca relatia lui nu va mai merge? Poate ar fi bine sa iei in calcul si aspectul asta. Nu stiu despre ce "destin" e vorba in postarea ta, dar e limpede ca s-a lasat cu neplaceri, cel putin pentru tine. Nu ar trebui sa pui mai multi pret pe tine insati? "Inca ne iubim" nu este oare "inca il iubesc"? Sunt multe aspecte care ar trebui sa le clarifici, asa cum iti spunea Schmett mai inainte. O seara frumoasa tie si tuturor.
angel_forever
Postat pe 7 Ianuarie 2016 20:14
De la: garbo_842, la data 2016-01-07 18:22:08Acelasi Schopenhauer sustinea ca totul e o iluzie si depinde doar de vointa noastra sa vedem lucrurile intr-un fel sau altul. In conformitate cu ideile sale, nu merita sa "investim" in nici un aspect al vietii.

Sa fi fost doar o intamplare ca Schopenhauer era f. urat, respins constant de femei si un ciudat in epoca? Multi isi fac din neputinta, virtuti.


Se poate sa fi fost o intamplare sau nu, eu nu stiu, eu am luat citatul asta dintre o multime de citate, sfaturi, zi-le cum vrei ca sa-mi imbogatesc cu inca cateva grame gandirea. Ai de invatat si de la ciudati si de la nebuni si de la patetici si de la misogini si de la angel... lista e lunga ! Mie mi s-a parut potrivit citatul si l-am scris pentru a opri elanul fetei de a a se arunca in prapastie. Asa cum pare din cele povestite. Sau cum mi s-a parut mie.
barboneli
Postat pe 7 Ianuarie 2016 22:58
Poate ca suntem doi oameni dificili sau care nu se sincronizeaza, nu stiu.

Cam asa stau lucrurile:

Prima despartire a intervenit din cauza faptului ca am dat la facultati diferite - el m-a parasit atunci - (dar am venit dupa el in Bucuresti, fara ca el sa stie), ne-am intalnit in oras intamplator, nu a facut nimic atunci, apoi m-a cautat dupa o vreme la tel., doar ca eu eram inca suparata pe el, orgolioasa, si nu am putut sa ii raspund. Cand l-am cautat eu, el era deja intr-o alta relatie, care a durat destul de mult, 7 ani, timp in care am avut si eu una.

A doua despartire a intervenit dupa ce eu nu m-am putut culca cu el, pt. ca nu credeam ca va ramane langa mine, nu imi acoperea nevoile emotionale si punea prea mare pret pe relatiile intime. Eu ii ceream casatorie fara aceste relatii, si nu a acceptat, a plecat ranit. - sunt o persoana mai religioasa -

In prezent, dupa inca 5 ani, suntem intimi, eu m-am mai ingrasat putin, nu mai arat ca la 20 de ani, il vreau pt. casatorie, dar el zice ca s-a schimbat, ca nu ne dorim aceleasi lucruri de la viata si ca ii place cum traieste acum, singur (se culca si cu alte persoane) si, daca vreau o relatie adevarata, cu iesiri in oras, sa imi caut pe altcineva. Spune ca se va casatori la un moment dat, dar ca acum ii place cum traieste.

Insista sa raman in acelasi oras cu el, sa nu plec de langa el si sa il vad la o luna, la mine in apartament. L-am intrebat daca ma mai iubeste si a spus ca da, doar ca nu vrea relatie.

Ma intreb adesea ca e cu noi si de ce stau asa lucrurile.
garbo_ready
Postat pe 9 Ianuarie 2016 14:20


Mmda... te iubeste dar nu vrea sa se implice !

Stiu eu ce sa-ti spun, mie personal nu mi-ar fi placut asa fel de relatie, mai ales ca timpul ticaie si te schimba. Poate tu, pe langa el, mai vrei si copii sau copil... asta nu se face la 58 de ani... acuma ar fi timpul si bine, pentru copil si pentru tine. Eu as zice sa-l mai "uiti" inca 7 ani, sa-ti cauti sau sa fi disponibila sufleteste si pentru alt barbat care are ganduri serioase. O sa-l iubesti si pe acesta cum probabil ai facut si cu cel cu care ai stat 7 ani si respectiv 5. Si daca acest tip al tau, prima ta dragoste, o sa vrea sa se insoare in viata asta... bine, daca nu, iarasi bine. Nu vrea cu tine, de ce sa pierzi timpul cu el. Numai ca vine o zi pe luna la tine ? Ce esti tu, un automat in care bagi o fisa o data la luna si scoti impozitele de platit ? Iesi din "impas-ul" asta ! Ajunge cat ai asteptat. Parerea mea. Si pun'te pe slabit !!! "Osanza" nu e buna la nimic.....
barboneli
Postat pe 9 Ianuarie 2016 15:59
De la: garbo_842, la data 2016-01-07 18:22:08Acelasi Schopenhauer sustinea ca totul e o iluzie si depinde doar de vointa noastra sa vedem lucrurile intr-un fel sau altul. In conformitate cu ideile sale, nu merita sa "investim" in nici un aspect al vietii.

Sa fi fost doar o intamplare ca Schopenhauer era f. urat, respins constant de femei si un ciudat in epoca? Multi isi fac din neputinta, virtuti.


garbo101426
Postat pe 6 Februarie 2016 02:41
De la: angel_forever, la data 2016-01-07 20:14:26Draga Ready, cu riscul sa te superi pe mine, din ce scrii pari a fi doar "roata de rezerva". Nu te-ai intrebat daca nu cumva are o relatie stabila cu altcineva si tine cu tot dinadinsul sa aiba in bratele cui se "refugia" daca relatia lui nu va mai merge? Poate ar fi bine sa iei in calcul si aspectul asta. Nu stiu despre ce "destin" e vorba in postarea ta, dar e limpede ca s-a lasat cu neplaceri, cel putin pentru tine. Nu ar trebui sa pui mai multi pret pe tine insati? "Inca ne iubim" nu este oare "inca il iubesc"? Sunt multe aspecte care ar trebui sa le clarifici, asa cum iti spunea Schmett mai inainte. O seara frumoasa tie si tuturor.
garbo115329_camy
Postat pe 6 Februarie 2016 05:46
Draga mea!
Va durea ceea ce am sa iti scriu. Insa trebuie sa pui punct acestei relatii. Gandeste-te ca nici acuma nu face nici un efort pentru relatia voastra. De fapt in realitatea descrisa de tine, NU exista VOI sau relatie. Exista el si tu. El e bine merci. Tu??? Te complaci din lipsa de stima de sine intr-o asa relatie? Ca te-ai ingrasat? Eu mi-am gasit un partener potrivit ( sa nu intelegi ca l-am gasit pe Fat Frumos sau Johnny Bravo) la 41 de ani cand aveam 78 de kg. Tu ti-ai petrecut viata de pana acum traind pentru el. Nu te condamn si eu am trecut prin asta. Am stat 19 ani intr-o casnicie, sperand ca omul iubit la 20 de ani se va maturiza, ma va iubi cum as vrea eu si isi va asuma niste responsabilitati. Dar nu a fost asa: mi-am crescut practic singura 2 copii si cand cel mare a inceput facultatea, am divortat. Respecta-te si ai incredere in tine. Pana la urma nu e nimic mai trist decat sa traiesti linga un strain!!! NU poti turna apa intr-un pahar plin!. FI tare si fa pasul care trebuie, nu te multumi sa fi roata de rezerva ca timpul trece. Numai bine!
garbo007433
Postat pe 6 Februarie 2016 14:16
E greu de dat un răspuns limpede. Teoretic e posibil continuarea relației, DAR, dacă el nu e hotărât și nu insistă pentru relația cu tine, chiar dacă vă vedeți rar asta nu înseamnă o relație, ci mai degrabă un sfârșit care se amână, caz în care tu vei fi deosebit de afectată. Nu toate merg bine uneori, dar dacă se insistă pe o anumită continuare doar pentru a bănui că va fi altfel, cred că nu este soluția benefică. Trebuie să înțelegi că trebuie să decizi definitiv pentru a nu mai fi dependentă de el, așa cum pari a fi acum. Nu toate acțiunile pe care le luăm trebuie să fie neapărat frumoase, mai trebuie să fie și eficiente. Multe din cele ce ni se întâmplă nu sunt întâmplătoare. Sunt semne care permit o continuare sau care indică o schimbare. De noi depinde dacă ne hotărâm după deziluzii, sau dacă nu mai permitem deziluziilor să ne conducă în viață. Decide și crede în decizia ta. Dacă nici tu nu vrei să decizi, de ce trebuie să obligi pe altul să decidă pentru tine ?
garbo_407689
Postat pe 6 Februarie 2016 15:01
Cum adica vine o data pe luna la tine? Pt ce? pt sex? Cum adica se culca si cu altele si tu accepti?
Chiar asa impresie proasta ai despre tine?
Meriti sa fii iubita si fericita!!!!! El nu te iubeste... dragostea nu e asa.
Ea43
Postat pe 6 Februarie 2016 18:51
Buna daca vrei un sfat cauta pe internet femei care iubesc prea mult slideshare si downloadeaza de acolo cartea, citeste-o si ai sa vezi daca te ajuta. Pe scurt este vorba despre iubirile bolnavicioase si nesanatoase.
AlexaEli
Postat pe 6 Februarie 2016 20:59
Cartea este scrisa de Robin Norwood si este foarte buna, plina de explicatii si pe deasupra are si solutii pentru aceste probleme. Eu nu te condamn, am fost in situatia ta(mai mult sau mai putin), iti doresc putere, sa-ti gasesti raspunsurile si mai ales sa intelegi ca a te iubi pe tine insati nu inseamna egoism, ci inseamna a iubi creatia lui Dumnezeu.
AlexaEli
Postat pe 6 Februarie 2016 21:10
Draga Ready, cred ca-ti este foarte greu sa iesi din aceasta relatie si speri ca totul sa se termine cu bine (relatie, casnicie, etc) . Poate sa se intample si asta, cu putin noroc. Poate ca atunci nu cred ca te va mai satisface pe tine ceea ce-ti ofera el. In fond el te vrea o data pe luna. Pari o fiinta sensibila, pana la urma amaraciunea si umilinta ta vor ajunge la limita si vei sti ce sa faci. Dar, ai incercat ca atunci cand trebuie sa va intalniti sa-i spui " Te rog, hai sa o lasam pe maine sau poimaine, trebuie sa ma intalnesc cu cineva azi? Doar pentu sex, nu-ti face griji, eu pe tine te iubesc, dar ma plictiseam asteptand. Imi umplu timpul si atat"
Doar de curiozitate, sa vezi cum reactioneaza. Fa asta cand vei fi pregatita. Adica pregatita de orice.
Miafarow
Postat pe 7 Februarie 2016 10:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare ma mai iubeste ? 89 De la: garbo187219 12 August 2011 14:17
fiti blanzi, am 2 copii si vreau sa fie bine 14 De la: garbo_9309 11 Decembrie 2012 21:25
Buna 17 De la: dor72 10 Aprilie 2011 21:00
NEMULTUMIRE ! 44 De la: bya-bya 21 Septembrie 2013 15:05
Ce parere aveti despre analingus? 6 De la: garbo_485388 19 Martie 2018 16:07
Setari Cookie-uri