Rugaciune la Sf. Marta (novena)

Această rugăciune se spune în 9 zile de marți la rând, având o lumânare sfințită aprinsă. Rugăciunea este atât de puternică, încât înainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricât de greu ar părea.

Sf. Marta, mă îndrept către tine plină de încredere, cerându-ți ajutor. Cred cu tărie că mă vei ajuta și mă vei sprijini când mi-e greu. Spre a-ți arăta recunoștința mea, iți făgăduiesc că o voi face cunoscută și altora aceasta rugăciune. Te rog cu umilință să îmi aduci alinare în suferințele și necazurile mele. În numele negrăitei bucurii care ți-a cuprins inima când ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te implor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimi, astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (aici se spune dorintța).
Te implor, ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutate, precum ai înfrânt balaurul care zace la picioarele tale. Apoi se spune o dată rugăciunea Tatăl nostru și de 3 ori Născătoarea: Bucură-te Marie cea plină de har, Domnul este cu tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul trupului tău, Iisus! Sfântă Marie, roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin.
Sf. Marta, roagă-te pentru mine și familia mea.

(Dupa cele 9 marti, se transmite si altor oameni.)
garbo159660
Postat pe 7 Decembrie 2015 23:25
Topicul asta se repeta ca o placa zgariata. Pffff....
Rotty
Postat pe 8 Decembrie 2015 07:44
Ai dreptate Rotty.
Totusi pina acum niciuna din cucernicele rugatoare la sf. Marta nu m-a lamurit de ce sa ma rog numai martea, de ce de 9 ori si nu de 7 sau 12, cum se sfinteste o luminare si mai am o gramada de alte intrebari.
Toate aceste cucernice persoane posteaza rugaciunea, dupa care dispar.
Cred ca aceste postari fac parte din ciclul "trimite de 7 ori si sfinta iti va indeplini o dorinata".
Halal credinta.
Tommy_Boy
Postat pe 8 Decembrie 2015 08:42
Dragă 660, nu te-ai saturat sa faci din credință o marfă de tarabă? Pentru Dumnezeu, ai pe cineva marinar în familie de te ții cu dinții de superstiții din astea? Ca de obicei marinarii cred toate cele.
angel_forever
Postat pe 8 Decembrie 2015 08:54
Aoleu ! Stai sa numar cam de cate ori a fost trimis pana acum si sa ma innarmez cu rabdare.
Ai dreptate, halal credinta. Buna dimineata Tommy.
Rotty
Postat pe 8 Decembrie 2015 08:54
Buna Rotty ,
eu am primit si pe mail rugaciuni din astea cu mesajul da-o mai departe de 9 ori si ti se va indeplini o dorinta.
Mai ca as fi tentata sa incerc daca as fi sigura ca sfinta imi va indeplini dorinta de a le baga mintile in cap acestori pseudocredinciosi si credincioase.
Eu zic sa numeri de cite ori a aparut acest topic si vei vedea ca pina nu apare de 7, 9 sau Doamne fereste 12 ori, persoana respectiva nu se va potoli.



Tommy_Boy
Postat pe 8 Decembrie 2015 09:08
Daca imi amintesc bine, pana acum a aparut de vreo 3 ori. Deci, mai avem de indurat.
Sa ai o zi buna, eu fug la trebi.
Rotty
Postat pe 8 Decembrie 2015 09:24
pentru a te ruga nu ai nevoie de calculator, de net, crede-ma ai nevoie doar de intimitate doar tu si EL si sigur vei fi ascultata.
lllorena
Postat pe 13 Decembrie 2015 07:56
nu ma pricep da sf marta nu este la catolici ?
Maricel_Calin_1
Postat pe 13 Decembrie 2015 15:47
Rugaciunea catre Isus, te poate ajuta...doar catre El..atat !
Liana-Vlase
Postat pe 13 Decembrie 2015 19:23
Lasa chestia cu trimisul mai departe la prieteni... Tu roaga-te cu credinta novena sfintei Marta. Nu o da mai departe doar ca ti se spune asta, dar nu ezita sa o dai cand stii ca cineva are nevoie!
garbo340690
Postat pe 18 Ianuarie 2016 00:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
informatii despre pudra de argila 2 De la: micabis 24 August 2009 20:06
filmele coreene 17 De la: daniilia 16 Februarie 2013 20:33
mare 5 De la: estela 13 Iulie 2010 05:25
Ce faci cand nu iti mai place viata ta ??? Si nu ai nici cum sa o schimbi ! 19 De la: garbo134266 22 August 2010 20:49
Ce inseamna fapta buna? 81 De la: Jojolin 23 August 2010 01:04
Setari Cookie-uri