Sunt insarcinata si sotul meu vrea sa divorteze

Dragii mei ,

Ma confrunt cu o situatie nu prea placuta .
Sunt casatorita cu sotul meu de 3 ani si impreuna suntem de 4 ani . La inceput a fost dragoste la prima vedere , cu fluturi in stomac , flori , cadouri gesturi frumoase . imediat dupa casatorie s-a vazut vizibil ca trecusem la o noua etapa . Am avut si momente frumoase , dar si certuri. Ne doream un copil dar din pacate am pierdut 2 ani la rand 2 sarcini , una in 2014 si una la inceputul anului 2015. De jumatate de an ( martie 2015) sotul meu s-a distantat de mine , tot timpul imi aducea critici , parea nemultumit de tot ceea ce faceam eu , si avea o prietena comuna casatorita cu un copil ) de care s-a atasat emotional si mental ..... in timp ce pe mine ma critica pe ea o ridica in slavi spunandu-mi mie si altor cunostinte ca este un model pentru el , ca asa trebuie sa fie o femeie , ca tot ceea ce face face perfect .Mie imi tot repeta ca l-am indepartat.Si mereu voia sa mergem la familia respectiva , mereu ii sarea ei in ajutor cand avea nevoie de ceva . Sotul ei a vazut cu ochi buni aceasta prietenie dintre ei . Problema este ca eu le-am spus adevarul in fata ce ma deranjeaza ( vorbeau noaptea la 12 sau 2 pe fcb , dimineata intrau pe facebook sa isi dea binete ) si s-au suparat amandoi pe mine pt ca am spus-o intr un mod raspicat si au luat-o ca pe un afront personal . Atunci cand am acuzt -o si oe ea in fata de faptul ca nu isi vede de treaba si are nevoie de atentia si admiratia sotului meu , sotul meu a sarit in apararea ei iar mie mi-a spus sa imi fac bagajul si sa plec din casa ( casa in care stateam amandoi era casa parintilor lui )......sunt multe lucruri pe care mi-as dori sa vi le povestesc , ideea e ca asta e esentialul .Ei , a doua zi mi-am luat o parte din lucruri si am plecat . El mi-a cerut cheia de la apartament si verigheta si inelul ( pe motiv ca era cumparata de tatal lui ). Dupa o saptamana am aflat ca sunt insarcinata , i-am comunicat iar el a zis ca ar fi singurul motiv ca sa stea langa mine .....dar dupa inca o saptamana a zis ca vrea sa divorteze si eu sa cresc copilul singura in locul undee stau acum ( casa parintilor meu - stau doar cu fratele meu ). Eu am incercat sa il fac sa se razgandeasca dar mi-a zis clar si raspicat ca nu mai are sentimente fata de mine .......Ce pot face ?Cum e mai bine ?
garbo_415173
Postat pe 10 Septembrie 2015 15:12
Cum e mai bine nu avem de unde sa stim noi, eventual sa dam cu presupusul.
Eu l-as lasa in plata Domnului cu prietena lui cu tot (ca aia suna a fi mult mai mult decat o simpla prietenie) si mi-as vedea de viata mea si de copil. Parerea mea.
Zi buna si curaj.
Rotty
Postat pe 10 Septembrie 2015 17:19
Multumesc.
garbo_415173
Postat pe 10 Septembrie 2015 19:15
Dragoste cu sila nu se poate sigur are o alta partenera.Tu trebuie sa decizi ce vei face cu sarcina , vei pastra sau nu copilul?Este foarte greu sa cresti un copil singura.Relatia dintre prietena ta si sotul ei care este?
garbo337236
Postat pe 11 Septembrie 2015 08:08


Pe mine m-a scarbit tipul pe care tu l-ai ales din dragoste sa-ti fie partener pe viata, asa ca s-ar putea sa fiu un pic subiectiv... ! Gesturile si comportamentul lui arata cat de "ieftin" e acest barbat, sa-i zic asa! E clar ce l-a deranjat pe el in primul rand dar asta nu e un motiv de distantare intr-o dragoste adevarata. Dragostea cere sacrificii, a spus cineva tocmai in filmul pe care l-am urmarit aseara "The Longest Ride"... ! Un film extraordinar de frumos. Fluturii au o viata foarte scurta si in stomac si in realitate... traiesc doar o zi si asta numai pentru ca sa se imperecheze ! In filmul respectiv ai sa vezi exact aceasi situatie, diferenta este ca acolo dragostea a dainuit. Desigur ca filmul nu poate sa te ajute in decizia ta si mai ales in a lui, dar eu nu te vad in viitor o femeie fericita alaturi de el. E un tip josnic dupa parerea mea facuta numai din ce am citit de la tine. Poate gresesc... dar principalul e sa nu mai gresesti tu !!!

http://www.adrianasandru.ro/the-longest-ride-cel-mai-lung-drum-romance-aerisit/

Si josnica e si reclama asta oribila cu Poiana, cu toata "aroma ei de dragoste" (???) care se tot mareste de cate ori o ating din greseala si ma incurca la scris... !!!
barboneli
Postat pe 11 Septembrie 2015 08:45
De la: garbo337236, la data 2015-09-11 08:08:41Dragoste cu sila nu se poate sigur are o alta partenera.Tu trebuie sa decizi ce vei face cu sarcina , vei pastra sau nu copilul?Este foarte greu sa cresti un copil singura.Relatia dintre prietena ta si sotul ei care este?



Mai fato! Pe tine te intereseaza relatia lui aialalta, sau situatia fetei noastre ? Si de ce sa nu pastreze copilul ? Ca-i greu ? Iaca scartz....
Rotty
Postat pe 11 Septembrie 2015 08:53
Sunt multe de spus dar din ce am observat eu este o relatie mai mult de parteneriat decat de iubire . Si el i-a fost ei infidel si ea stie lucrul acesta . Imedioat dupa ce a aflat de mica lui "idila " a inceput sa se apropiede sotul meu . Si a reusit . Eu il vad pe sotul meu foarte indragostit de ea ...... pentru ea el practic si-a abandonat familia. Pe mine si viitorul nostru copil .
garbo_415173
Postat pe 11 Septembrie 2015 11:23
Si tu langa un astfel de om vrei sa-ti petreci viata ? Sa nu ai incredere de la o zi la alta, pentru ca nu stii de ce fufa se indragosteste si-ti pune bagajele la usa ?
Toti facem greseli, dar majoritatea lor sunt reparabile. Ai facut alegerea gresita, dar asta nu inseamna ca tre` sa o duci asa la nesfarsit (sau mai bine zis, pana la sfarsitul zilelor). Tu esti cea mai importanta, sa stii. Tu si pruncul tau, la care nu-ti recomand sa renunti. Asta ar fi o greseala ireparabila, oricati copii ai avea pe urma.
Se zice ca atunci cand viata iti inchide o usa, iti deschide o alta...Cauta usa ce tocmai ti s-a deschis si urmeaza-ti calea.
Cretinul te-a dat afara ? Saru`mana, ca fain o fost. Sa fie sanatos, tu vezi-ti de drumul tau si asta fara regrete. Stiu ca va fi o perioada grea, dar vei trece cu bine. Crede-ma ca stiu ce zic.
Acuma....sa nu crezi ca io-s sfanta Filofteia ce-ti zice ce sa faci...Nuuu...Tu faci ce crezi tu ca e mai bine, asta a fost doar parerea mea, daca tot ai intrebat.
Zi inteleapta iti doresc si saluta-l pe ala micu` din partea mea.
Rotty
Postat pe 11 Septembrie 2015 11:51
Multumesc mult !
garbo_415173
Postat pe 11 Septembrie 2015 13:25
Rotty aici fiecare isi spune parerea
garbo337236
Postat pe 11 Septembrie 2015 14:36
De la: garbo337236, la data 2015-09-11 14:36:52Rotty aici fiecare isi spune parerea



Am zis eu altceva ?
Rotty
Postat pe 11 Septembrie 2015 16:32
Tu ce iti doresti?
papusab
Postat pe 12 Septembrie 2015 03:21
Divorteaza, nastere usoara , sanatate si putere sa-ti cresti copilul. de restul, se va ocupa EL.
duchess1
Postat pe 12 Septembrie 2015 03:27
Nu va sti nimeni niciodata ce este mai bine pentru altul. cateodata nu stim nici ce este mai bine pentru noi insine....
Imi pare rau sa aud ca ai asemenea probleme, mai ales ca ai primit un dar atat de pretios, un sufletel mic care se dezvolta acum protejat in interiorul tau. Ce ne este greu noua, femeilor sa intelegem, este ca suntem atat de puternice incat nici noua nu vine sa credem cand suntem puse in situatii dificile. Ce trebuie sa primeze pentru tine acum este copilul, iar restul, ei bine, este praf in ochi. Daca reusesti sa-ti stabilesti prioritatile, iti va fi apoi foarte usor sa decizi ce vei face si in legatura cu relatia ta matrimoniala.
Nu ar strica si sa bagi putin teama in el amintindu-i ca avand un copil, va trebui sa plateasca pensie alimentara pana acesta va creste, si ca nu-ti va fi teama sa-ti ceri drepturile in tribunal.
Este adevarat ca nu trebuie sa te multumesti cu a sta cu cineva doar din teama, dar eu sunt ferm convinsa ca pana la urma inima ta si in primul rand ratiunea, iti vor spune ce este mai bine sa faci pentru copil si pentru tine.
garbo_4385
Postat pe 12 Septembrie 2015 04:50
Oamenii cu suflet parsiv si las, lipsiti de responsabilitate, pierduti in micime, cei ce se aprind usor cand vad undeva, o alta ce se descurca mai bine in rolul de sotie si care, fara urma de bun simt isi cer cadourile oferite cand te voia de sotie, acei meschini josnici si faranici, nu au ce cauta in viata ta !!! Uita de individul ce l-ai avut sot, o perioada, stiu cat doare, dar nu te-a meritat, acum, mergi inainte, cu capul sus, strange din dinti, fii puternica si bucura-te ca s-a-ntamplat acum si nu mai tarziu, si multumeste Cerului, ca te-a binecuvantat cu un sufletel pe care simtindu-l, iti va umple viata de fericire ! Nu trebuie sa mai privesti inapoi, gaseste -ti bucurii marunte, fii preocupata de tine si cel mic, ingaduie-ti multe marunte bucurii si uita ca ai trecut prin viata lui o clipa. Iti doresc succes si multa sanatate.
garbo238983
Postat pe 12 Septembrie 2015 05:11
Este de neacceptat comportamentul lui de a te da afara si a-ti cere verigeta si inelul indiferent de ce motiv invoca. Este comportament josnic! Nu ai nevoie de asa ceva. Concentraza-te sa-ti fie bine tie si copilului iar pe el ignora-l total, asteapta cu divortul dupa nastere sa nu iti afecteze sarcina. Fii puternica si ai grija de tine!
Ea43
Postat pe 12 Septembrie 2015 08:08
Imi pare rau pt ce ti se intampla,nu se merite sa stai cu un asemenea barbat care nu te mai vrea nici pe tine si nici copilul care urmeaza sa-l nasti, eu imi doresc sa-mi intemeiez o familie si altul are si nu stie sa aprecieze...pacat!
Valeriu39
Postat pe 12 Septembrie 2015 09:50
Cat de tampit/a sa fii sa ii spui daca pastreaza sau nu sarcina,in conditiile in care a pierdut 2 pana acum? Normal ca o va pastra indif de situatie! Daca el este las si ia calea cea mai usorara,asta nu inseamna ca si ea trebuie sa faca la fel. Un copil este o binecuvantare,mai ales pt ea. Si ce daca il va creste cu fam ei,va fi al ei,viata ei si lumina sufletului ei. Dumnezeu nu lasa pe nimeni la greu,chiar daca unii spun contrariul. El stie cel mai bn de ce ai nevoie,nu de ce crezi tu ca ai sau ti-ai dorii. Daca El i-a dat acum acel copil,a stiut de ce! Fa sa merite aceasta sansa doamna draga,nu o risipi pt ca nu stii daca vei mai avea aceasta "ocazie". Mai bine sa nu regreti toata viata,doar pt a-ti fi pt o perioada bine. Fii puternica!
Dido_Dido_1
Postat pe 12 Septembrie 2015 10:00
Situatia in sine e dureroasa, dar intotdeauna lucrurile care ni se intampla au un scop, nimic nu e intamplator. Ai avut sansa sa iti vezi sotul asa cum e el de fapt in realitate, un meschin, un las si epitetele pot continua. Faptul ca a renuntat la tine poate avea en scuze si motivatii ptr el, dar ignorand copilul nenascut e barbarie. Animalele nu isi abandoneaza puii, oamenii din pacate o fac. Divortul in sine in acest moment ar trebui sa fie ptr tine o usa spre un viitor mai bun. Nu merita sa plingi sau sa suferi dupa un individ care nu apreciaza ceea ce are. Eu personal as finaliza divortul la notar ca presupun ca nu aveti multe de impartit si nu as trece copilul pe numele lui si l-as tine la distanta de el ca sa nu fie toxic si ptr copil. Considera-l donator de material biologic si viata merge inainte cu bune si rele. Nu te consuma inutil ptr persoana care te-a umilit cu comportamentul si vorbele lui. Noua femeilor ne mai place sa credem ca le acceptam toate mitocaniile ptr ca ii iubim, speram sa nu o mai faca si alte chestii de genul. Gresit, nu trebuie sa schimbam sau sa ne schimbe nimeni, atunci cand alegem persoana nu o facem in ideea de a-l schimba ci de a fi alaturi de o persoana care sa ne iubeasca, sa ne respecte si alaturi de care sa cladim ceva ( e valabil reciproca ), in momentul in care nu mai exista baza relatiei drumurile se despart vor fi paralele oricat am incerca sa revenim pe acelas drum. Intotdeauna va fi "atunci asa ai zis" sau " atunci ai facut rau....." daca reinozi ceva rupt acel ceva va persista, nu va mai fi incredere si teama te va consuma pe interior. Viata este grea cu suisuri si coborasuri, se spune ca toti avem pe pamant o soarta e adevarat, dar norocul in viata si-l mai face si omul cu mana lui prin alegerile lui. Esti singura in masura sa iti raspunzi la toate intrebarile si sa decizi drumul vietii tale.
ioana1305
Postat pe 12 Septembrie 2015 10:00
In primul rand eu zic sa pastrezi copilul...nu va fi usor sa fii o mamica singurica, dar cu siguranta vei trece cu bine peste.
In ceea ce-l priveste pe el...eu zic sa il dai uitarii. Daca el nu te mai vrea, de ce sa nu ii dovedesti ca poti sa fii fericita si fara el???? Ma indoiesc ca va fi fericit cu acea "prietena".
Mult succes si...pastreaza copilul!
mona_monalisa
Postat pe 12 Septembrie 2015 10:01
Daca nu divorteaza va fi afectata mai mult, deoarece el poate avea pretentii atata timp cat sunt casatoriti. El oricum isi traieste viata cum doreste asa ca si ea are dreptul sa faca ce vrea fara sa o mai afecteze ca sunt casatoriti. O va pune in postura ridicola ca el sa se afiseze cu alte femei, iar ea sa fie inca tot sotia , iar atunci mai mult va suferi decat acum prin semnarea unui act la notar si se va putea ocupa doar de ea si copil
ioana1305
Postat pe 12 Septembrie 2015 10:16
De la: garbo238983, la data 2015-09-12 05:11:41Oamenii cu suflet parsiv si las, lipsiti de responsabilitate, pierduti in micime, cei ce se aprind usor cand vad undeva, o alta ce se descurca mai bine in rolul de sotie si care, fara urma de bun simt isi cer cadourile oferite cand te voia de sotie, acei meschini josnici si faranici, nu au ce cauta in viata ta !!! Uita de individul ce l-ai avut sot, o perioada, stiu cat doare, dar nu te-a meritat, acum, mergi inainte, cu capul sus, strange din dinti, fii puternica si bucura-te ca s-a-ntamplat acum si nu mai tarziu, si multumeste Cerului, ca te-a binecuvantat cu un sufletel pe care simtindu-l, iti va umple viata de fericire ! Nu trebuie sa mai privesti inapoi, gaseste -ti bucurii marunte, fii preocupata de tine si cel mic, ingaduie-ti multe marunte bucurii si uita ca ai trecut prin viata lui o clipa. Iti doresc succes si multa sanatate.
garbo099982
Postat pe 12 Septembrie 2015 11:02
Dacă dragostea pentru tine s-a stins cel mai bine este să îți continui drumul în viață împreună cu copilul tău! Și eu cu soțul meu am pierdut 2copii(unul la 8 sapt.iar fetiță la naștere) dar asta nu ne-a distantat, ci dimpotriva! Am luptat împreună și acum avem o fetiță și un băiețel care reprezintă bucuria noastră! Sunt sigură ca și ptr ține cea mai mare bucurie va fi copilul tău! Nu renunța la el ptr nimic în lume căci cunosc cazuri care după un avort nu au mai putut face copii!În viață mai întâlnești dragostea, dar copii în ziua de azi se fac din ce în ce mai greu!Soțul tău va regreta amarnic mai târziu când i se va intoarce roata și nu va avea nici consolare! Tu însă vei fi implinita prin copilul tău!dacă te gândești ca este greu să fii mamă singură și să crești un copil ,să știi ca oricum mama sta acasă toată ziua cu copilul și nu tatăl!în plus dacă cr zi ca nu te va iubi nimeni ptr ca ai un copil, te înșeli(niciodată să nu alegi ptr alții!gandeste-te la binele tău, ține capul sus și ai să vezi ce va urma! Multă baftă!
garbo099982
Postat pe 12 Septembrie 2015 11:15
Comportamentul soţului tău lasă de dorit, se lasă orbit de plăceri de moment, dar aceste plăceri de moment îi vor aduce amărăciune şi va regreta mai târziu dacă divorţează. Iubirea adevărată presupune sacrificii şi învingerea egoismului, nimic bun nu se construieşte fără sacrificii. Este bine să-i spui aceste lucruri.

Oricum ar fi situaţia, să nu faci avort, ca să nu regreţi şi tu. Multe femei în situaţii asemănătoare au păstrat copiii şi nu le-a părut rău niciodată, dimpotrivă, cele care au făcut avort au regretat mult. Copilul este darul lui Dumnezeu, iar El te va ajuta să-l creşti. Avortul este crimă şi nu se justifică pentru niciun motiv. Recentele progrese ale ştiinţelor biologice (genetica, embriologia) au dovedit cu certitudine că omul este om din momentul concepţiei, deci avortul este crimă în orice stadiu s-ar face. Avortul este uciderea unui copil fără apărare. Din momentul concepţiei omul este om trupeşte şi sufleteşte.
Trupeşte, din momentul concepţiei, adică de la fecundaţie, ovulul fecundat (zigotul) are un cod genetic uman şi propriu, diferit de codul genetic al mamei şi de codul genetic al tatălui, deci chiar din momentul concepţiei este persoană umană unică şi distinctă. Codul genetic este tiparul genetic complex al dezvoltării umane şi conţine toate trăsăturile trupului omenesc: sexul copilului, culoarea părului şi a ochilor, înălţimea, nuanţa tenului, forma feţei, forma nasului, chiar şi numărul firelor de păr. Dezvoltarea ulterioară a corpului său nu este decât o derulare a acestui program care există deja de la început, din momentul concepţiei.
Iar sufleteşte, Dumnezeu creează şi dă sufletul omului tot în acel moment al concepţiei. Viaţa umană este sacră şi inviolabilă. Dumnezeu spune clar într-o poruncă: SĂ NU UCIZI !

Dumnezeu este creatorul şi stăpânul vieţii. Viaţa vine de la Dumnezeu şi trebuie primită, pentru că este darul său. Părinţii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieţii, nu sunt proprietari ai vieţii.

„Omul este om din momentul concepţiei. Fiinţa omenească este de atunci desăvârşită şi unică.” (Dr. Jérôme Lejeune, genetician)
„Cea din urmă dovadă că un popor a ajuns la cel mai de jos nivel de decădere morală, va fi că avortul se va considera ceva tolerat social şi obişnuit.” (Juristul Rafael Ballestrini)

Iată şi un articol care conţine o mărturie foarte interesantă despre o femeie care a trecut prin situaţii foarte grele şi nu a avortat:
MĂRTURIE DESPRE VIAŢĂ DATĂ CHIAR DE COPILUL SALVAT DE LA AVORT, CARE ACUM E PREOT - Chiar dacă au fost trei sarcini cu complicaţii, ea a refuzat să avorteze. Viol, părăsire, cancer. Descoperiţi curajul unei femei care, împotriva multor încercări şi greutăţi, de fiecare dată a ales viaţa. Articolul poate fi citit accesând linkul următor:
www.ercis.ro/actualitate/viata.asp?id=20150234

Recomand şi blogul Dreptul la viaţă care poate fi accesat pe linkul următor:

www.augustincezar.blogspot.ro/
Blogul conţine: Argumente şi dovezi că omul este om din momentul concepţiei. Adrese, numere de telefon şi site-uri ale unor asociaţii care oferă sprijin material, consiliere şi soluţii alternative pentru a NU face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Consecinţe fizice şi emoţionale ale avortului. Mărturii ale unor medici care au renunţat să facă avorturi. Filme documentare. Legături cu site-uri asemănătoare. Legea prin care se acordă indemnizaţie atât pentru mamele salariate (sau, după caz, pentru taţii salariaţi), cât şi pentru mamele eleve şi studente, inclusiv la master şi doctorat. Vă recomand să studiaţi blogul şi să-l trimiteţi mai departe, ca să folosească şi altora.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 12 Septembrie 2015 11:50
Draga mea toti cei care ti-au scris pana acum au aceeași opinie: păstrează copilul si pe el uita-l, pentru ca nu merita! Si acum sa-ti spun pe scurt din propria-mi experiență:ne-am căsătorit din dragoste, o perioadă nu am reușit sa raman insarcinata, am facut tratament si la cateva luni dupa ce am abandonat si tratamentul care nu dadea nici-un rezultat, am ramas insarcinata! Dar in timpul asta, sotul meu, care tot timpul îmi spunea că mă iubește, a tot avut aventuri! Si a culminat cu o tipa care a ramas gravida si care mi-a spus sa accept divortul ca el i-a promis ca ii recunoste copilul si ca o va lua de nevasta! Asta a fost picatura care a umplut paharul. Am divortat si mi-am crescut baiatul, care in acel moment avea 6 ani si care a fost si este cea mai mare bucurie a vietii mele. Anii au trecut si dupa 5 ani au divorțat, pentru ca el, spunea ea, nu reusea sa ma uite. In tot timpul asta recunosc ca m-a rugat de foarte multe ori sa ne impacam, dar fusese alegerea lui sa plece cu alta. La un an dupa ce au divortat (eu nu am mai acceptat sa ne impacam), el a facut atac cerebral si a murit! Acum baiatul meu are 22 de ani, este un copil frumos, cuminte si care imi umple sufletul de bucurie! Ti-am spus povestea mea ca sa înțelegi ca daca ai ramas insarcinata, cu toate problemele dintre voi , inseamna ca acest copil trebuie sa vina pe lume si ca Dumnezeu are grija de voi! Fii demna si ai grija de tine si de copil!
garboh2412
Postat pe 12 Septembrie 2015 12:48
inseamna ca are pe altcineva sau ca a facut un copil cu altcineva,o alta familie pe care nu i ai putut oferii,ideea e sa l lasi in pace sa si recunoasca copilul sa si faca datoria de tata,fata de copil chiar daca nu este linga tine,si poate cu timpul va veti impaca
garbo077395
Postat pe 12 Septembrie 2015 12:54
Sigur, dragoste cu sila nu se poate. Si daca sotul n-o mai vrea.... Paguba in ciuperci! Duca-se. Cu putin noroc si rabdare, se va gasi un om adevarat. Sigur. Fiecare sac are peticul sau. Si fiecare petic, se potriveste unui sac...
Cat priveste remarca cu fluturii care dispar rapid... Nu cred. Eu.... mi-am pierdut sotia de aproape 7 ani. Inca mai sunt acolo. Fluturii... Ori de cate ori ma gandesc la ea. :) Problema e sa distingi intre dragoste si atractie sexuala. De cele mai multe ori, mai ales barbatii fac greseala de a le confunda. Din pacate, intotdeauna femeile trag ponoasele...
Injineru
Postat pe 12 Septembrie 2015 13:02
draga mea, e usor de dat sfaturi! eu una m-as duce si as face o intrerupere de sarcina. daca esti milionara....poti sa-l lasi! daca ai un serviciu obisnuit, nu trebuie sa uiti ca un copil creste greu, este o investitie pe viata. spui ca stai cu fratele tau; deci e comlicat! nu ai nimic al tau! adica o casa! cum vrei sa cresti copilul??? gandeste-te ca poate fratelui tau nu-i convine un copil in casa! situatia este commplicata! deci, eu as renunta la copil, as divorta, si as face tot posibilul sa-mi cumpar o casa in rate. cati ani ai? ai timp sa faci alt copil cu un barbat care chiar te vrea, te respecta si-si doreste un viitor alaturi de tine. tu te-ai cramponat de actualul sot, care e o jigodie de om, un barbat ieftin ( cum a spus cineva mai sus). daca nu te desparti de el, toata viata ta o vei duce in certuri, va veni copilul, vor fi insulte, poate si batai! asata este ce-ti doresti?? te sacrifici pt ce/cine???
asta vrei sa-i oferi copilului tau??? decizia finala iti apartine! bafta si minte limpede!
garbo_385558
Postat pe 12 Septembrie 2015 13:07
Draga mamica!
Ai sa vezi pe parcurs cata putere o sa primesti de la copilul tau,putere pe care acum nici nu ti o imaginezi ca o ai! Daca reusesti sa te gandesti in primul rand la acest suflet,o sa faci tot posibilul pentru binele vostru, iar asta, dupa parerea mea, nu il include in viata voastra si pe el.nu cred ca acesta este modelul pe care vrei sa l aibe de urmat. Daca reusesti sa iesi din dependenta aceasta toxica pentru tine, ai sa vezi cat de mult bine estepentru tine, pentru voi:) curaj,se poate!
patcas_anna
Postat pe 12 Septembrie 2015 13:11
toata lumea spune ca e pacat sa faca avort! asa este! dar trebuie gandit din punct de vedere financiar! ce va face cu copilul in aceeasi casa cu fratele? poate se va insura si el. nu faci un copil fara sa ai nimic de oferit! ea nu are ce sa-i ofere! dragostea trece prin stomac! cata intelegere va gasi la prieteni? se va ingropa in datorii ca sa-l poata creste cat de cat decent. nu asta se doreste! cat despre javra de sot.....sa nu-si faca sperante desarte! ala va fi ca luna! apare seara (daca apare!) si dispare dimineata! nu va avea ajutor, va fi singura in 2! va avea o viata chinuita. intai sa-si rezolve problema locuintei. abia pe urma se poate gandi la copii. trebuie sa privim realitatea in fata. dac o concediaza? ce va face? ajunge pe la tv sa-si planga durerea??!! hai sa fim rationali!
garbo_385558
Postat pe 12 Septembrie 2015 13:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce haioasa e viata uneori... 139 De la: sora_ilsi 29 Ianuarie 2010 13:42
Diazepamul 39 De la: tutankhamon 12 Mai 2009 23:11
Cat de usor renunta o femeie la barbatul care o iubeste? 35 De la: giulyiuli 13 Decembrie 2011 09:25
vreau sa inchiriez garsoniera in zona Doamna Ghica..... 1 De la: garbo164273 18 Septembrie 2010 10:41
Am si eu o problema ! 1 De la: ombtron 11 Mai 2009 18:06
Setari Cookie-uri