Fetita iubitului meu

MiaFarrow- In sfarsit un raspuns de bun simt! Ar fi interesant de vazut fetita! Ar fi interesant de aflat ce spune si mama fetitei. Ar fi interesant de vazut si "autoarea" topicului!!! Comentariile sunt clar ale unei mame vitrege! Ale unei femei care nu are copii. Oricat cauta sa pozeze in o minunata doamna. Nu intelegi copilul ala deloc! Nu stii sa te comporti cu el! NU il iubesti! Ai grija ce faci! S-ar putea sa pierzi tu! Cand iti iei un partener cu copii din alte relatii........accepta si consecintele! Oricum....adevarul este undeva la mijloc. Vezi de ce parca nu iti vine sa iti imparti copilul intre doua familii? De ce multe mame nu vor sa lase copilul si la tata? Fiecare isi educa copilul cum stie si cum poate! E foarte usor sa critici! Mai ales cand nu ai crescut in viata ta un copil!
garbo_5596
Postat pe 18 Iulie 2015 08:53
eu sunt sigura ca exagerezi. in mod sigur copilul nu are atatea kg la varsta ei, si nici tu cat zici ca ai. ma indoiesc ca nu stie sa se spele sau ca mama copilului nu isi face datoria de parinte, ba mai mult, ma indoiesc ca isi hraneste copilul doar nesanatos si orice alte aberatii mai zici. Tu esti doar iubita tatalui, si avand in vedere atitudinea ta fata de copil mai mult de atat nu vei fi. Nu exista parinti atat de inconstienti care sa isi distruga singuri copii, asa cum o descrii tu pe mama fetitei, faca ar fi intr-adevar asa, si tatal ar fi perfect, atunci el ar face o schimbare in bine pentru copil pentru ca tu ai zis mai sus, isi permite. Copilul este alintat, asta e clar, dar sa il denigrezi in mediul online, chiar si sub anonimat, denota doar frustrare din partea ta. Nu suporti faptul ca iubitul tau nu va fi mai mult de atat, ca a avut o sotie, si nici ca are un copil. Cum ii descrii pe altii spune mai multe despre caracterul tau decat despre al lor.
garbo_413133
Postat pe 18 Iulie 2015 09:18
Tu te indoiesti cam mult 133 , vezi sa nu ramai cu dureri de spate.
596 , tu esti Toma necredinciosul ? Crezi numai ce vezi ?
Rotty
Postat pe 18 Iulie 2015 09:54
Rotty, adevarul e undeva la mijloc! Dar..un lucru e sigur! Iubitul, a luat-o de sotie pe rautacioasa, murdara, proasta si tampita de mama a copilului lui. Deci atunci i-a placut!!! Nu a vazut-o ce infecta e? Se prea poate ca nici acum sa nu vada ce fel de om e actuala iubita! La asta te-ai gandit??? Ca perfecti si nemaipomeniti ne credem majoritatea. Dar nu suntem. Apoi gandeste-te! Dintr-o 100 (suta) de "maștere", 99 in mod sigur vor vorbi asa despre fosta si despre copii avuti cu fosta! Asta pe demonstrate! Si atunci cum e? Chiar asa e? Fostele .....vrajitoare rele si proaste si actualele zâne ??? Chiar crezi asta? Si iubitul sarmanul.....el victima . Sa fim seriosi! Mai citeste-i odata duduii acesteia topicul . Da veninul pe dinafara!
garbo_5596
Postat pe 18 Iulie 2015 10:31
Draga mea,
Situatia nu este nici cea mai simpla dar nici cea mai complicata. Trebuie "luat taurul de coarne" cat încă mai este timp. Educatia primita este una care lasa de dorit. Nu va lasati coplesiti si santajati de o copila; inca este o copila !!! Toți copiii au tendinta NATURALA de a santaja emoțional. Asa sunt ei. Incearca in permanenta lucrul asta si daca le iese, vor continua. Nu au limite, nu stiu si nu vor sa se opreasca. Insa, voi trebuie sa impuneti limitele. Copiii pot fi draguti cand santajeaza ptr lucruri marunte dar la voi s-a trecut la un nivel inacceptabil. Explicati-i frumos si aratati-i (sunt exemple mii) care ii va fi parcursul in viata daca ramane pe direcția asta si care va fi parcursul daca daca se linisteste si devine mai inteleapta. Spuneti-i ce eforturi faceti voi ptr traiul pe care il aveti si incercati s-o faceti sa respecte niste valori. Ii puteti conditiona obtinerea de lucruri materiale de indeplinirea unor sarcini. Responsabilizati-o !!! E un proces de durata. Trebuie sa-i spuneti ca toata lumea respecta reguli, absolut toata lunea. In ultima instanta, discutati cu mama ei despe intentia voastra de a merge cu ea la un psiholog si daca nu accepta, spuneți-i ca exista si cale legala de a indrepta lucrurile. Cu instrumentare de probe, cu declaratii ale voastre si ale unor martori, pureti schimba situatia dar va va costa si timp si bani. Poate accepta de buna voie si evitati ca decizia s-o ia instanta in locul vostru. Ar fi pacat ! Fiti foarte fermi cu copila dar si cu mama si nu va ganditi la esec. Daca mama este indolenta si nepasatoare, copilul are, totusi, un tata căruia vad ca ii pasa si tie la fel. Pedepsele sunt o forma de educatie. Nu ma refer la pedepse aspre ci la a-i intoarce santajul. Aveti avantajul de a fi cei care trebuie s-o educe si nu invers. Faceti o lista cu activitati ptr varsta ei si de cate ori vrea sa va impună ea ceva, ii impuneti voi ce considerati. Nimic nu se obtine fara eforturi si ea trebuie sa înțeleagă. Va refuza la inceput, se va revolta dar nu trebuie sa cedati. Trebuie sa fiti fermi oricat ar urla ea. Va funcționa, veti vedea. Anuntati-o de fiecare data cand vine la voi ce va avea de facut. Cumparati-i carti, filme educative si ....puneti-o la treaba. Începe varsta critica si trebuie s-o depasiti cu brio. Nu lăsați copilul sa va controleze viata ci cobtrolati-o si corectati-o voi pe a lui ! Asa esre firesc. Am o curiozitate: cum merge cu scoala ? Ce rezultate are ? Ati discutat cu vreun profesor ? Este important. Putin control si in directia asta este necesar. Sunt multe de spus si de facut. Eu vreau doar sa va încurajez si va sa spun ca trebuie sa va faceti un plan clar, scris, cu reguli clare si trebuie urmarit ca el sa fie îndeplinit. Puteti sa "manageriati" problema, calm, cu rabdare dar foarte ferm. Mult succes !
emilia_yon
Postat pe 18 Iulie 2015 10:42
Ca adevarul e undeva la mijloc , ai dreptate , cam asa e in majoritatea cazurilor.
Cat priveste "duduia" (cum ai numit-o tu), nu-mi pare a fi vrajitoare imbracata-n zana. Poate ca ai avut tu vreo experianta traumatizanta in sensul asta ?
Rotty
Postat pe 18 Iulie 2015 10:44
Buna,nu poti sa faci nimik EU traiesc aceiasi situati e ca time numai ca el are 2copii(unul 14si celalalt 18)si stau amandoi cu noi ,dar daca le sui ceva il ameninta ca pleaca de la el.Mama a renuntat la copii nu ai vrea barbatul cu care traieste acum.Dar orice am face noi nu am putut educarli (VB Murat cu tatal lor,raspund le place sa traiasca precum porci),EU am suportat chestia asta pt 3ani dar in momentul de fata ,copilul de 18ani sta cu bunica lui ca ai place doar sa doarma,sa danseze si sa iasa cu baieti,nici de invatat un e in stare ca nu are chef si ma gandesc ca nu le lipseste nimik.Si baietelul de 14ani sta cu noi dupa 3ani a ajuns sa spkele PE jos,farfurile,ASI schimba patul ecc.EU am asezat PE toata lumea la masa si le-am explicat ca nu mai vreau sa FAC femeie de servì ci pt ei,cui ai convine bine cui nu porta e deschisa sa plece.Si uite asa incet incet au inteles ca trebuie sa ajute la treburile in casa.Mult noroc.
garbo069814
Postat pe 18 Iulie 2015 11:03
Sant mame care ASI distrug copii,credema ca EU sant mama unui baietel de 16ani si care cantareste 60kg si e inalt 175,dar baietelul iubitului meu are 14ani si cantareste 87kg si e inal168.Am incercat sa al FAC sa manance sanatos dar e obisnuit doar cu sandwich. Si maicasa e tipul de femeie care le permite orice au ajuns sa o jigneasca,chiar dava sant iubita tatalui lor ,PE mine trebuie sa ma respecte ca de nu fiecare PE strada lui.EU respect am pt toti si pretend acelasi lucru.
garbo069814
Postat pe 18 Iulie 2015 11:17
De la: garbo069814, la data 2015-07-18 11:17:41Sant mame care ASI distrug copii,credema ca EU sant mama unui baietel de 16ani si care cantareste 60kg si e inalt 175,dar baietelul iubitului meu are 14ani si cantareste 87kg si e inal168.Am incercat sa al FAC sa manance sanatos dar e obisnuit doar cu sandwich. Si maicasa e tipul de femeie care le permite orice au ajuns sa o jigneasca,chiar dava sant iubita tatalui lor ,PE mine trebuie sa ma respecte ca de nu fiecare PE strada lui.EU respect am pt toti si pretend acelasi lucru.


Dacă îi educi precum scrii, nu mă miră de ce nu te ascultă....
VasileDinNuc
Postat pe 18 Iulie 2015 12:42
mdaaaa......viata se complica atunci cand apar doua perechi de parinti....Copii exploateaza deseori acest lucru pentru a obtine ceea ce isi doresc profitand de dragostea celor ce i-au adus pe lume. Maturizarea timpurie (prima menstruatie la 11 ani) nu tine de educatie sau de regimul de viata pe care il are fetita ci de cu totul alte caracteristici (ale organismului sau). Faptul ca ia bani din portofel fara sa ceara este un lucru nu tocmai placut si care cu timpul va genera un anumit tip de comportament. Incercati sa fiti mai fermi, explicati-i O SINGURA DATA ca acest lucru nu se face .Daca vedeti ca va continua, puneti portofelul intr-un loc unde nu il poate gasi (il va cauta cu siguranta) facandu-va ca nu observati cautarile sale. Va sfarsi prin a obosi si se va opri din cautat. Daca va santajeaza spunand ca nu va mai veni in vizita, raspundeti ca nu se va opri in loc pamantul daca nu o va mai face, ca viata voastra va merge inainte si fara prezenta ei, etc. Daca acest lucru chiar se intampla, NU CEDATI (chiar daca va este greu). Va fii ea cea care isi va revizui comportamentul , chiar daca nu imediat. Referitor la faptul ca mama ei nu a invatat-o (pana la 11 ani) ca dusul zilnic e o chestie de civilizatie si de comportament nu doar in raport cu tine dar si cu cei din jurul tau ma face sa ma gandesc o clipa si la aceasta...(oare si ea face la fel....) Probabil aceasta nu va mai constitui o carenta in momentul in care va mai creste si se va simti marginalizata si evitata de colegi si prieteni (cineva care pute nu este dorit de nimeni in preajma sa).Si ca ultima parere, nu mai incerca sa o educi tu.(de acest lucru se ocupa cu precadere parintele care locuieste de obicei cu copilul, nefiind exclus bineinteles nici celalalt parinte). Tu nu esti nici una nici alta , in consecinta nu trebuie sa ai mustrari de constiinta. Inarmeaza-te cu rabdare (ea vine doar IN VIZITA la voi) si asteapta ca orele sa treaca si viata sa isi reia cursul firesc si linistit. Va veni un moment cand mama sa va vedea ca a gresit si va suporta si consecintele ,,educatiei" pe care i-a oferito fiicei sale. Crede-ma , acel moment nu e departe. Numai bine iti doresc.
pirania_1960
Postat pe 18 Iulie 2015 13:19
De la: VasileDinNuc, la data 2015-07-18 12:42:24
De la: garbo069814, la data 2015-07-18 11:17:41Sant mame care ASI distrug copii,credema ca EU sant mama unui baietel de 16ani si care cantareste 60kg si e inalt 175,dar baietelul iubitului meu are 14ani si cantareste 87kg si e inal168.Am incercat sa al FAC sa manance sanatos dar e obisnuit doar cu sandwich. Si maicasa e tipul de femeie care le permite orice au ajuns sa o jigneasca,chiar dava sant iubita tatalui lor ,PE mine trebuie sa ma respecte ca de nu fiecare PE strada lui.EU respect am pt toti si pretend acelasi lucru.


Dacă îi educi precum scrii, nu mă miră de ce nu te ascultă....



Stai ca vine cu scuza ca a postat de pe telefon sau de pe tableta.
Rotty
Postat pe 18 Iulie 2015 13:31
Daca te-ai bagat in "hora" ..joaca pana la capat! Cine te-a pus sa te implici intr-o relatie destramata cu un copil??? Nu mai bine iti gaseai linistita un iubit fara "obligatii"? Nu mai bine iti vedeai linistita de viata ta decat sa cresti copilul altuia? Nu era mult mai simplu? Asa, vezi ca "obligatiile" defapt sunt si ale tale. Numai o sa te chinui pe viitor cu fetita asta, pentru ca pe langa ca e needucata,sincer nu cred ca te inghite. N-o sa te vada niciodata ca a doua mama si ea cred ca te vede mai mult un "intrus" in familia ei, care sta in calea fericirii celor doi parinti.
dididee
Postat pe 18 Iulie 2015 14:56
Rotty, nu am nici o experienta traumatizanta! Multumesc lui Dumnezeu pentru asta. Dar asta nu ma face sa nu vad ce se intampla in familiile care au trecut si trec prin asa ceva. E ceva legat de firea omului poate...nu stiu. Dar niciodata o mama vitrega nu va fi altceva decat o mama vitrega. Desigur, exceptiile intaresc regula. Uita-te si la postarile de aici...la ultimele. Ce citesti? Toate sunt nemultumite de cum isi educa celelalte copiii. La toate e o drama, e o jale. Si poate asa e. Dar ....dar...asta e drama copiilor proveniti din familii destramate. Apoi cine e de vina???!!! Asta e alta poveste.De obicei ambii parinti sunt vinovati. Iar duduia de 47 de kile, care a inceput acest topic.....apropo! !iti dai seama cum arata o femeie de 47 de kile?Si ea isi bate joc de copilul ala ca e mai plinut :( ...aceasta duduie (si nu te zbarli cand o numesc asa pentru ca femeie maritata nu e, domnisoara nu e....e amanta unuia care are un copil din prima casatorie. E ceva onorabil si onorant aici???) Revenind, aceasta duduie critica tot la copilul asta. Tot! Cum bea apa, cum se spala, cum vorbeste, cum se poarta.....mi-e si lehamite sa mai recitesc ce a scris despre copil. Ori am mai spus, fiecare isi creste copilul cum stie si cum poate. Si....inca ceva? In general chiar daca suntem si noi parinti, avem uneori impresia ca alti parinti nu stiu sa isi creasca si educe bine copilul. Stii ca e asa. Imagineaza-ti ce bine stiu cum trebuie educat un copil cei care nu au inca niciunul. E si asta o realitate. Mereu mi-au "placut" persoanele care nu au copii dar dau sfaturi....sau au si ei de un an doi un copilas si deja sunt AȘI in cresterea copiilor. In concluzie...atunci cand te avanti intr-o relatie de acest gen , este pana la urma de asteptat sa apara aceste probleme. Duduia in cauza, ar putea sa ceara un sfat bun mamei ei. Poate are noroc de o mama inteleapta. In rest......fiecare cu crucea lui! Pacat de copii. Ei sunt singurii nevinovati in situatiile astea.
garbo_5596
Postat pe 18 Iulie 2015 15:04
De la: dididee, la data 2015-07-18 14:56:08sincer nu cred ca te inghite.


Eu n-aş fi aşa de sigur ca tine în aspectul ăsta.....

Conform autoarei topicului şi primului post, fetiţa "are 44 de kg" ....aşadar...un stomac destul de încăpător....Este foarte posibil ca s-o înghită în cele din urmă, dacă se străduieşte puţin....

Dar, dacă tot eşti aşa sigură că n-o înghite, mai bine facem proba întâi cu tine : vedem dacă te înghite sau nu.... şi atunci vom şti exact !
VasileDinNuc
Postat pe 18 Iulie 2015 15:42
Eu zic sa nu te mai agiti si sa nu-ti mai faci sange rau. E pacat. Nu sti daca vei ramane cu actualul iubit si cu atat mai mult nu sti daca vei putea vreodata sa fi vazuta de fetita lui ca a doua mama.
1- Asa ca lucram la varianta ramaneri cu actualul;-
- Nu vei putea sa schimbi fetita si nici nu te sfatuiesc. Ce rost are sa-ti faci nervi cu ea daca se comporta ca un castel de nisip sau cum zicea cineva mai sus, ca manastirea lui Manole?! Batalia e pierduta ptr ca tu esti singura si ele sunt 2. Iubitul, oricum inclina spre partea adversa(deocamdata) indiferent ca o recunoaste sau nu.
- Ramanand cu el, o sa ai si tu ai tai copii si atunci situatia va fi altfel. Iti vei educa copilul (unul sau doi) , asa cum trebuie iar fetita, desi va fi mai mare, poate va sesiza diferenta. Zic poate, ptr. ca e putin probabil sa o mai faca. Si da, iubitul viitor sot poate va pune unul sau doua, picioare in prag, in ceea ce priveste educatia fetei mai mari.
- Ai siguranta ca ramai cu el?
Atunci fa un bebe!!!

2-E probabila relatia voastra in viitor (fa-ti o analiza sincera, sincera a relatiei cu argumente pro si contra!);
- Detaseaza-te cat poti de copil si considera "golgota ta" cele 4 zile cu ea.:)
- In rest, be happy!!!!!




Iulia_Mazilu_1
Postat pe 18 Iulie 2015 18:07
" Duduia in cauza, ar putea sa ceara un sfat bun mamei ei. Poate are noroc de o mama inteleapta."


Asta ar fi o idee.
Seara buna :)
Rotty
Postat pe 18 Iulie 2015 19:12
Eu,spun un lucru foarte adevarat,desiiproabil multi parinti nu vor fi de acord.Un copil,la varsta de 1 an,trebuie sa stie ce inseamna - nu e voie -.Sigur ca atunci cand copilul mic vrea ceva si nu obtzine,incepe sa planga.Atunci,parintele(ocupat si cu alte treburi),ii da acel obiect.Batalie castigata de micutz.Atunci la 3 ani se tranteste cu fudul de pamant,indiferent unde suntetzi,fiindca si-a insusit bine lectzia: -plang si obtzin ce vreau.In cele mai multe cazuri de felul asta,parintele ii aplica o corectie fizica,care inrautatzeste situatzia.Daca un copil,la 3,5,6 ani etc,face ce vrea el,atunci sa nu va asteptatzi la lucruri bune din partea lui cand ajunge adolescent.Si acum in special pentru tine,draga mea intr-adevar metoda cu Regulile Casei,afisata este foarte buna si functionala.Dar,atentzie trebuie redactata in asa fel,incat sa va includetzi si pe voi doi.Deci,toata lumea respecta regulile casei,iepand cu data de............In rest,ca are menstuatzie la 11 ani,nu-i nici o anormalitate.La capitolul comportament,acum este foarte greu sa reuseasca cineva sa faca schimbari.Am intzeles din ce-ai povestit ca,are mari carentze si deja,are caracterul deformat.Sunt convinsa ca va este greu amandurora.Tatal ei trebuie sa fie neaparat ferm,sa instituie reguli pentru perioada cat sta la voi si,sa nu accepte incalcarea acestora.Daca amenintza ca nu mai vine in vizita la voi,nici o problema.Sa-i spuna simplu ca,pe ce usa a intrat ,pe aia sa si iasa si,sa vedem cine are de piredut.Nu putetzi s-o lasatzi sa va impuna regulile ei si,in felul acesta incet dar sigur,sa va strice relatzia.
garbo343451
Postat pe 19 Iulie 2015 00:25
Consider ca Este foarte Greu pshic si emotional sa Treci peste o despartire cu persoana cu care ai si un copil nu e vorba de lege e vorba de zdrobirea unui suflet de copil caruia i se cere sa inteleaga ce nici macar adultii nu pot explica
Cred intr-o legatura foarte puternica intre Mama si copil
Asa ca Ar fi de ajutat si Mama care in subconstient inca Probabil nu a depasit aceasta situatie si implicit se reflecta prin copil
garbo_400382
Postat pe 19 Iulie 2015 03:35
Da, e o situatie clara, tipica. Trebuie impuse clar niste reguli, fara a fi negociate. Poate faci un tabel cu ele si le discutati impreuna, sa nu para ca le impui cu forta. Daca vrea apa, sa isi ia singura. De ce sa ii dai tu apa, chiar daca zice te rog? Chiar nu inteleg! Stabiliti clar care sunt responsabilitatile ei. Si nu lasati loc de santaj. Stabiliti clar regula ca nu va ameninta ca nu mai vine, daca nu ii faceti nu stiu ce moft. Puteti sa nu o luati de acasa intr-un weekend, sa vada ca se poate si asa. Nu poti sa o lasi sa faca ce vrea, pentru ca esti responsabila de educatia ei, chiar daca vine doar 4 zile pe luna. Vorbeste clar despre aceste lucruri cu iubitul tau si respectati-le. Ea trebuie sa vada clar ca sunt niste reguli si trebuie si respectate. E greu sa fii intr-o relatie de acest gen. Eu personal cred ca ar trebui sa va faceti propriul copil si atunci ar fi alta situatia si cu fata asta. Poate ar intelege si ea ca nu e unica si toata lumea trebuie sa i se inchine cand apare. Ar trebui implicata intr-un program de sport, nu trebuie cerut acordul mamei ei, pur si simplu cand vine o duceti o ora la sala si faceti toti trei asta. Ar fi benefic pentru ea si pentru voi! Fura ceva, face ceva aiurea? II stabiliti pedepse pentru fiecare si va si tineti de respectarea lor. Tzipa? Cat timp poate tzipa? Se opreste la un moment dat, daca vede ca nu functioneaza! Si cu timpul nu va ma tzipa, pentru ca va vedea ca nu tzine! Si vizita la un psiholog nu e o idee rea! Poate chiar ar fi benefica si aici trebuie consimtamantul mamei, din cate stiu! Iti va fi greu, dar tu stii daca chiar merita! Eu nu imi permit sa te critic, pur si simplu nu cred ca e normal sa facem asta! Nu stim cine esti, ai cerut o parere, eu ma rezum strict la asta! Foarte urat e sa fii criticata, pentru ca unii se vad perfecti si atunci ii critica pe altii, fara macar sa ii cunoasca! Dar asa e la noi! Fara a ne vedea perfecti si pe ceilalti plini de bube, nu se poate! Si nu o zic cu rautate, o zic cu tristete! Si o vizita la psiholog nu ar strica unora care au criticat tot ce au apucat, nu de alta dar se spune ca ceea ce te deranjeaza la altul e de fapt o problema la tine! Ce ziceti? Sariti si pe mine?
calla
Postat pe 19 Iulie 2015 08:44
Părerea mea, nicio pr nu se va rezolva pe un forum.

Și ce dacă sare lumea la tine?
Pr altora e mereu mai ''interesantă''.
Axl_R
Postat pe 19 Iulie 2015 10:02
Stimata Calla, sa critici copilul acela asa e ok? Sa il faci asa , murdar, lenes, hot, gras......tie ce iti spune??? Ca femeie, ca mama? Sa fie copilul tau, sa divortezi....sa il lasi din doua in doua saptamani la tata.....si actuala "iubita" a tatalui sa vorbeasca asa despre copilul tau. Ce ai spune? Ce ai crede? Si ce sfaturi teribile se dau aici.....Grozave! Reguli stricte! Pus piciorul in prag! Mers la psiholog! Grozave sfaturi! Ai vrea sa procedeze asa amanta fostului sot cu copilul tau? Copil care ATENTIE, are 10-11 ani si e in vizita de doua ori pe luna la tata !!! Cum poti sa crezi ca mama copilului are numai "calitati" negative??? Serios? Daca ai auzi ca cineva te caracterizeaza asa pe tine si pe copilul tau, cum ar fi!? Ma tot gandesc de cand cu acest topic, de ce nu se duce frumusel aceasta duduie in vizita la proprii parinti cat e copilul in vizita la tata. Ar scapa de tot stresul! Oricum nu stiu cum a putut ei sa i se nazare ca ea trebuie sa educe copilul "iubitului" ! Mai citeste-i odata si inca odata topicul! Si daca tot asa vei gandi .....da-mi voie sa nu mai spun nimic. Fiecare cu parerea lui. O zi buna!
garbo_5596
Postat pe 19 Iulie 2015 16:05
Suntem pusi in fatza unor situatii de viata pe care nu le putem gestiona si atunci e indicat sa apelam la un psihoterapeut. Ce e asa grav sa ceri ajutorul unui specialist? Majoritatea copiilor sunt crescuti fara a avea responsabilitati specifice si necesare varstei si atunci ei raman niste copii neevoluati, dar fizic ei se dezvolta si astfel apar discrepante intre cele 2 stari. O situatie de viata des intalnita si care genereaza probleme este aceea ca parintii se despart si fiecare are alt partener. Mama vrea sa compenseze aceasta situatie si il face pe copil dependent de ea fizic si emotional sau il neglijeaza, tatal vrea si el sa "repare" cum stie si ii face toate mofturile si asa copilul devine confuz si regreseaza, nu isi dezvolta autonomia personala, nu isi formeaza un caracter puternic, este debusolat, nu se poate adapta mediului social, emotional este inca un copil de 3-4 ani. De aici pornesc toate "relele". Copilul nu stie reactiona cu mediul si cu situatiile in care e pus. Si atunci un psihoterapeut aduce informatii pretioase si ajuta persoanele implicate sa inteleaga care e mersul firesc al lucrurilor si unde s-a blocat evolutia psihica. Sigur ca o situatie nu se rezolva pe net, dar uneori esti atat de disperat sa rezolvi o situatie, incat ajungi si pe aici. Nu pun in discutie daca persoana care a postat este cu intentii rele sau bune, nu pun in discutie daca a criticat fata sau nu, cert este ca acest copil este neadaptat situatiilor de viata si eu aici insist. Are nevoie de ajutor fata, sa inteleaga ca in viata sunt reguli si responsabilitati, care nu se negociaza. Mama si tata sa nu faca din copil o minge de ping-pong intre orgoliile lor si iubita tatalui sa inteleaga ca are un rol important de a intelege nevoile acestei fetite si de a o ajuta, a o intelege si sa ii ofere iubire. Si toate astea le pot face printr-un ajutor specializat pentru ca singuri se pare ca nu pot! Fiecare om vine in relatie cu propriile frici, nevoi, lipsuri, stari emotionale, etc. Si acestea se rasfrang asupra celor cu care intra in contact! Daca propriile probleme emotionale nu sunt rezolvate, nu le poti rezolva ale celorlalti si faci greseli! Cum sa plece cand vine fata in vizita? Fuga nu rezolva situatia! Daca il iubeste pe X, trebuie sa stabileasca niste reguli, strategii de viata cu acest copil. E important ce o invata ei in putinele zile cand sta la ei! Copilul va face la un moment dat diferenta intre a fi om si a nu fi! E greu de pe margine sa intelegi situatia, dar critica si aruncatul cu pietre nu e solutia!
calla
Postat pe 20 Iulie 2015 07:40
Da.Teoria ta e minunata! Probabil esti psiholog. Vreau sa iti spun ca fiecare are propriile experiente si la acest capitol. Apelarea la psiholog e de cele mai multe ori risipa de timp si de bani. Dar in fine, si aici e fiecare cu parerea lui. Te rog sa imi spui altceva. TU , ca mama, ai accepta ca actuala amanta, a fostului sot, sa iti "educe" copilul, sa considere ca tu nu stii sa il educi, sau il educi prost???? Ai accepta ca ea sa iti duca copilul la psiholog????????????????????? Ea nici macar nu are motiv sa se amestece acolo. Mama fetitei , poate "ataca" in instanta aceasta situatie. Cred ca nu intelegi........ea este o iubita! Azi e ea. Maine e alta poate. Care e problema ei ??? Cred ca ea nu isi intelege statutul. Si daca se mai ia si de copilul lui, nu o vad bine deloc. Ea ii poate fi iubita, amanta, sotie chiar.....o vreme. Dar copilul lui va fi pentru toata viata copilul lui. Asa cum e, e copilul lui. Ea ce cauta intre ei? Dar te rog sa raspunzi ca un parinte, ca o mama. Sa lasam teoriile abstracte . Asa ceva e de neacceptat. Si de ce nu si-ar vedea ea de weekendul ei cand vine fetita acolo ??? De ce? Ce ar fi daca tata ar sta doar cu copilul lui in aceste weekenduri? Nu are decat sa o educe tata....sa ii faca observatii tata....sa se descurce. E copilul lui. S-a luptat pentru custodie comuna. Atunci sa faca fata situatiei fara "iubita". Tare ma tem eu ca toata aceasta poveste nu este decat o alta varianta....la inceput ce-i drept.....la povestea "Fata babei si fata mosului". E foarte simplu! Fara psiholog! Cand nu e copilul tau si nu-l iubesti, nu-l poti iubi......e greu sa vezi ceva bun in el!!! Simplu!
garbo_5596
Postat pe 20 Iulie 2015 09:09
Buna,
Eu am trecut prin asa ceva, nu vreau sa te speriu dar acest copil va v-a desparti. Nu acum ci mai tarziu cand te vei lipi de tatal ei. La inceput incerci sa faci ce poti ca sa o indrepti, sa o educi, iti provoaca mila ca e doar un copil dar face tot ce face in mod deliberat. Am trait aceasta experienta pe propria piele si dupa 5 ani de munca, de finantare, de educare a facut ca totul sa se naruie in jurul nostru ca si cand nimic nu ar fi fost pana atunci (a stat cu noi in casa). Daca nu pui piciorul in prag de la inceput, tu si prietenul tau veti suferi cel mai mult iar ea v-a pleca la mama ei cu satisfactia ca a facut ceva bun (pentru ea). Nu lasa un copil sa iti conduca viata, chiar si pentru o perioada (vacante, weekend-uri). Eu am 2 copii,ai mei, dar am primit in viata mea un baiat bun cu o fetita de 12 ani care acum e o domnisoara de 18 ani. Ne-a despartit, usor si cu tact, a recurs pana si la atac la baiatul meu care e de varsta cu ea, s-au culcat cu el numai sa faca ce isi doreste ea. Nu isi iubeste tatal dar nici nu vrea sa il vada fericit, e invatata sa faca doar ce vrea ea (ca a suferit in urma divortului). Nu o vei indrepta tu niciodata pentru ca nu sta cu tine, e un rau pe care daca il accepti sa te astepti numai la lucruri urate. Decizia iti apartine!
simona_benone
Postat pe 20 Iulie 2015 11:53
Buna ,
Aceasta problema am avut-o si eu dar cu doua fetite de varsat de 14 ani respectiv 16 ani ,cu mama plecata si casatorita in Italia.L-am rugat sa ma lase pe mine sa vb cu ele separat si credema ca a dat rezultate.
Le-am spus la fiecare ca asa cum mama lor s-a casatorit si doriti sa ii fie bine asa si tatal vostru are dreptul la fericire ,daca nu le convine situatia si nu stiu sa se poarte (cand veneau la noi cereau tot timpul bani ,haine scumpe ,plimbarii ,nu mai spun ca nu se faceau nimic in casa macar sa stranga masa sau lucrurile murdare ,iar in aceea perioada de vizita ele nu dormeau decat cu tatal lor ,eu ca si cum nu existam in casa doar o servitoare care le statea la dispozitie )sa ne lase in pace si ba chiar le-am spus ca in momentul cand realizeaza ca nu se poarta normal, cu apucaturile lor ,atunci sunt dispusa sa le accept scuzele si sa trecem cu vederea.Mai tarziu mi-au spus ca comportamentul lor a fost asa pentru a ne desparti ,si a se razbuna .Acum in al noulea ceas a realizat sotul meu ca nu se mai poate face ceva si nu am mai avut situati de acest gen si ne-am continuat viata.Crede-ma si asa viata este destul de scurta ,nu merita sa ne imbolnavim de nervi numai pentru ca ei doi se razboiesc pentru doi copii care habar nu au ce inseamna se traiasca omeneste .
garbo017286
Postat pe 20 Iulie 2015 13:05
Draga 5596, nu mi se pare nimic nepotrivit ca un copil sa fie politicos indiferent in ce casa ar fi, indiferent de situatia parintilor si indiferent de varsta lui. Oare gresesc?
angel_forever
Postat pe 20 Iulie 2015 17:36
Si cine zice ca nu e politicos???
garbo_5596
Postat pe 20 Iulie 2015 22:27
A bate din picioare, a ridica tonul, a cotrobai prin portmoneu si altele asemanatoare nu imi suna a politete. Am 2 nepoti (11 si 8 ani) intr-o situatie similara si se poarta frumos, fie ca sunt cu mama lor si cu actualul iubit, fie ca sunt cu tatal lor. Nu le este totuna ca parintii nu sunt impreuna, dar se poarta cum sa nu fie aratati cu degetul.
angel_forever
Postat pe 20 Iulie 2015 22:45
Nepotii d-voastra poate au avut parte de parinti si bunici destepti si intelepti. DAR......stiti d-voastra oare ce spune despre ei, atunci cand nu sunteti de fata , actualul sot/sotie al fostei nore sau ginere??? Sunteti sigura ca folosesc cuvinte de lauda la adresa lor? Ce parere ati avea daca ati afla ca se vorbeste tocmai asa si despre nepotii d-voastra? Tocmai asta incerc sa tot explic aici. Probabil nu am reusit sa ma fac bineinteles. Fetita in cauza are parinti. Are bunici. Oameni care o iubesc. E sange din sangele lor. Oameni pe care ii iubeste si ea. Acestia sa se ocupe de ea. Acestia sa ia atitudine. Nu amanta tatalui. Din partea ei , slabe sanse sa fie bine primita vreodata o initiativa de aces gen. Si apropo....va dati seama ca daca am vorbi cu mama fetitei, ne-ar spune cu totul altceva. Credeti ca mama fetitei e chiar asa de rea si rau intetionata? Credeti ca vrea sa isi distruga copilul? Hai sa fim seriosi! Situatia evident e mai complexa si nu asa cum o prezinta iubita tatalui.
garbo_5596
Postat pe 21 Iulie 2015 11:15
De la: garbo_5596, la data 2015-07-20 09:09:21Da.Teoria ta e minunata! Probabil esti psiholog. Vreau sa iti spun ca fiecare are propriile experiente si la acest capitol. Apelarea la psiholog e de cele mai multe ori risipa de timp si de bani. Dar in fine, si aici e fiecare cu parerea lui. Te rog sa imi spui altceva. TU , ca mama, ai accepta ca actuala amanta, a fostului sot, sa iti "educe" copilul, sa considere ca tu nu stii sa il educi, sau il educi prost???? Ai accepta ca ea sa iti duca copilul la psiholog????????????????????? Ea nici macar nu are motiv sa se amestece acolo. Mama fetitei , poate "ataca" in instanta aceasta situatie. Cred ca nu intelegi........ea este o iubita! Azi e ea. Maine e alta poate. Care e problema ei ??? Cred ca ea nu isi intelege statutul. Si daca se mai ia si de copilul lui, nu o vad bine deloc. Ea ii poate fi iubita, amanta, sotie chiar.....o vreme. Dar copilul lui va fi pentru toata viata copilul lui. Asa cum e, e copilul lui. Ea ce cauta intre ei? Dar te rog sa raspunzi ca un parinte, ca o mama. Sa lasam teoriile abstracte . Asa ceva e de neacceptat. Si de ce nu si-ar vedea ea de weekendul ei cand vine fetita acolo ??? De ce? Ce ar fi daca tata ar sta doar cu copilul lui in aceste weekenduri? Nu are decat sa o educe tata....sa ii faca observatii tata....sa se descurce. E copilul lui. S-a luptat pentru custodie comuna. Atunci sa faca fata situatiei fara "iubita". Tare ma tem eu ca toata aceasta poveste nu este decat o alta varianta....la inceput ce-i drept.....la povestea "Fata babei si fata mosului". E foarte simplu! Fara psiholog! Cand nu e copilul tau si nu-l iubesti, nu-l poti iubi......e greu sa vezi ceva bun in el!!! Simplu!



Ce simplu si misogin vad unii situatiile astea... nici Dumnezeu nu cere
pinkrainbow
Postat pe 21 Iulie 2015 11:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Masaj erotic 13 De la: any_chiriac74 7 Octombrie 2009 20:09
"burlacul"2 266 De la: preci 28 Iulie 2010 00:16
ORE TOTI BARBATI SUNT LA FEL??CE ISI DORESC EI IN PRIMUL RIND DE LA O FATA?? 148 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:50
Cat de mult conteaza diferenta de varsta intre 2 parteneri? 59 De la: Anouk 27 Noiembrie 2009 18:38
cateva cuvinte despre barbatul ideal 584 De la: fleurdelis 10 Mai 2010 21:24
Setari Cookie-uri