A venit vara, rau imi pare ca am alergie la soare :(!

De câţiva ani am o alergie la soare care începe să se manifeste încă de la primele raze ale soarelui şi până la ultimele. Cel mai greu îmi este când merg la mare, deoarece trebuie să îmi înghesui în geamantan o mulţime de creme. Iar eu d-abia aştept să vină vara, iar speranţa că alergia la soare îmi va dispărea ca prin minune este mereu prezentă :). Am fost la centrul Provita, la dr. Dr. Adriana Tudose, specializată în alergologie pentru că ştiu că acolo sunt specialişti buni pe mai multe domenii, doar că vreau să aflu mai multe informaţii şi de la cei-cele care îmi împărtăşesc durerea, să zic aşa. Ce faceţi voi pentru a face toată căldura suportabilă? Mulţumesc mult!
ana_pop
Postat pe 28 Iunie 2015 12:25
incearca si la alt doctor :
dr. Diana Dantzer la Regina Maria
dr. Iamandescu la Colentina

si poate esti alergica la una sau mai multe substante din cremele folosite.
Oricum daca esti alergica la soare ce mai cauti la mare?
Tommy_Boy
Postat pe 28 Iunie 2015 13:43
Multumesc frumos pentru sugestii. Stiu ca e un fel de autotortura, dar imi place mareeeea :(. Nu vreau sa ma simt prinsa ca intr-o bula.
ana_pop
Postat pe 30 Iunie 2015 13:39
" Ce faceţi voi pentru a face toată căldura suportabilă? "

Pai ne tragem la umbra , sau in casa la racoare cand e prea cald.
Apropo de problema ta , citisem undeva anul trecut despre un domn care avea alergie la soare , dar totusi mergea la mare (isi ducea omul familia in concediu). Cica (scria el), a fost la "n" doctori si a incercat "n" creme , dar nimic nu l-a ajutat. Pana cineva i-a zis sa incerce crema "Vichy 50+". Zice ca cu crema aia a scapat de alergie si putea sa stea cat de cat la soare. Incearc-o si tu daca vrei , poate ca ai noroc. Daca nu functioneaza , sa nu ma injuri pe mine ca eu ti-am zis doar ce am citit , nu a fost problema mea. Deci , "Nu ucideti solul"
Zi buna :)
Rotty
Postat pe 30 Iunie 2015 14:25


"Vine, vine prima-vara..." Mmda, cam nasoala treaba asta cu alergia la soare. Mai ales ca soare este si iarna, primavara si toamna ! O sa-mi spui ca iarna nu e acelasi soare, dar sa stii ca e acelasi soare, numai ca noi pamantenii suntem mai indepartati de el ! Ce sa-i faci, a a facut Creatorul ca pamantul sa se invarta eliptic. In jurul soarelui ma refer...
Deci suferi de alergie. Ok, poate te mai inspiri si din articolele astea. Sau te imbraci ca musulmanele de nu-ti mai vede soarele nici degetul mic de la picioare... !

http://www.divahair.ro/sanatate/alergia_la_soare:_tipuri,_simptome,_tratament

http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/alergiile-solare_7220
barboneli
Postat pe 20 Iulie 2015 18:25
Eu am alergie la soare. Doctoruö alergolog a recomandat Garnier
Roua_Lindqvist_1
Postat pe 25 Iulie 2015 06:00
Incearca sa ajungi la mare cand nu este sezonul''fierbinte'',adica extrahot,bineinteles cu orele adecvate bailor de soare(pana 11 am si dupa 16 p.m).,cu expunere progresiva.Eu o patesc in primele zile de plaja si datorita apei.Incearca si tratament intern:pastile,tincturi,regim adecvat.Avem sensibilitate crescuta.
lumivalom
Postat pe 25 Iulie 2015 11:10
Si eu am alegie la soare
Cand merg la mare, iau Claritin

Gina
gaspargina
Postat pe 25 Iulie 2015 13:08
La Roche Posay Anthelios XL ulei SPF 50+
Piele sensibila sau cu tendinte alergice la soare.
http://www.guturai.ro/la-roche-posay-anthelios-xl-ulei-spf-50200-ml-p-27697
Guturai
Postat pe 27 Iulie 2015 09:43
Incearca crema Daylong extreme 50+ de la Galderma. Este foarte buna.
Denisa_Mihaela
Postat pe 24 August 2015 18:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mariana39 7 De la: pik_nik 21 Iunie 2009 20:49
Dieta in afectiunile cardiovasculare 2 De la: eu_geminy 2 Noiembrie 2010 11:05
Mituri dietetice 11 De la: eu_geminy 10 Noiembrie 2010 22:41
buna 8 De la: vero9009 7 August 2010 20:12
Dansul ritmic ajuta la silueta 1 De la: IOANIDE 13 Februarie 2012 02:06
Setari Cookie-uri