Dieta cu pepene rosu



http://demotivare.com/uploads/2011-03/115_dieta-cu-pepene-rosu.thumb.jpg

Acuma, cand cititi cuvantul "dieta" asta nu inseamna ca neaparat dieta respectiva este pentru slabit ! Sa fie clar. Oameni tin diferite diete care nu au legatura cu slabitul. Sunt diete pentru cei suferinzi de ficat, de diabet, de lipsa de calciu, puncte negre pe nas... etc. ! Asta cu pepene mi s-a parut interesanta, adica am vrut sa stiu daca cineva chiar a tinut o asa dieta... ? Daca exista dieta "Balerina", de ce sa nu fie si dieta cu pepene rosu... ?
barboneli
Postat pe 14 Iunie 2015 17:40

Comentez maine , acum ma duc la furat pepeni.
Rotty
Postat pe 14 Iunie 2015 21:31
Da, dieta asta merge. De cate ori te taie foamea, mai mananci o felie de pepene. Nu ametesti, nu ti-e rau, nu te simti slabit. Eu am slabit asa vreo 3 veri la rand. Important este ca sa nu mananci nimic altceva. Doar pepene si daca ti-e sete, apa.
elisbogdan
Postat pe 12 Iulie 2015 14:16


Ma bucur pentru tine... ! Acuma... tu ai slabit vara ce te ingrasai iarna sau ai slabit in trei veri la rand... pana ai ajuns la 29,750Kg.... ???
barboneli
Postat pe 12 Iulie 2015 16:03
De la: barboneli, la data 2015-07-12 16:03:54

Ma bucur pentru tine... ! Acuma... tu ai slabit vara ce te ingrasai iarna sau ai slabit in trei veri la rand... pana ai ajuns la 29,750Kg.... ???



Mai conteaza ? Important e ca functioneaza.
Rotty
Postat pe 13 Iulie 2015 08:13
Stai, draga Rotty ca vin si eu .N-am avut nici o intentie sa tin vreo dieta, dar consum pepene rosu din belsug. O cura de pepene rosu curata aparatul digestiv si urinar. Singurul dezavantaj este faptul ca ma simt parca am inghitit un balon gata umflat. In rest, un deliciu. Copiii mei fac haz pe seama mea cand ma vad tinandu-ma de burta de senzatia de prea plin. Dar nu ma pot abtine, imi face foarte tare cu ochiul. Dar de punctele negre de pe nas tot nu am scapat oricat pepene am mancat.
angel_forever
Postat pe 20 Iulie 2015 22:56
Deci semanam ca doua surate dupa ce ne indopam cu pepene ! Si eu arat ca o mama de paianjen ....numai burta , maini si picioare.
Neata Angel
Rotty
Postat pe 21 Iulie 2015 08:04
De la: angel_forever, la data 2015-07-20 22:56:15Stai, draga Rotty ca vin si eu .N-am avut nici o intentie sa tin vreo dieta, dar consum pepene rosu din belsug. O cura de pepene rosu curata aparatul digestiv si urinar. Singurul dezavantaj este faptul ca ma simt parca am inghitit un balon gata umflat. In rest, un deliciu. Copiii mei fac haz pe seama mea cand ma vad tinandu-ma de burta de senzatia de prea plin. Dar nu ma pot abtine, imi face foarte tare cu ochiul. Dar de punctele negre de pe nas tot nu am scapat oricat pepene am mancat.


Ai incercat sa mananci cu coaja cu tot.. ? Ei... atunci sa nu-mi spui ca pepenele nu te scapa de punctele negre ! Mananca cum iti spui io... si ai sa vezi cu ochiul liber cum cad singure de pe nas !!! La punctele negre ma refer... ! Apropo... eu murez in ficare an pepene verde-rosu ! Ca de gogonele, varza si castraveti, m-am cam saturat. Mie personal imi place nespus, il consum si ca desert. Asa de gustos iease ! Va recomand si voua. E si tare simplu de facut. E un deliciu !

http://www.culinar.ro/retete-upload/pepene-murat-800x600-21127.jpg

Am si poze in albumele mele de pe garbo cu borcae in care am pus papene la murat... ! Uneori cand gasesc pepenasi mici de tot, pun si intregi, dar si bucati tot iese grozav. Si mai grozav....
barboneli
Postat pe 21 Iulie 2015 08:40
Mai Barbo , sa inteleg ca de atatea coji de pepene cate ai mancat nu mai ai nici un punct negru pe nas? Ca eu inca n-am incercat. Iar la capitolul muraturi nu refuz niciodata varza si conopida murata. "Sanatate la butoi". Si nici nu sunt din "Faltisheni" sa ma delectez cu pepene murat. Ti-l las tie.
angel_forever
Postat pe 23 Iulie 2015 18:45


Pai vezi cum esti... !!! Tu esti contra la tot ce spun eu sau recomand eu... !!! Dar sa sti ca eu n-am puncte negre pe nas si nici nu stiu din ce cauza... dar, pentru ca mananc mult pepene murat (impreuna cu coaja, adica partea aia verde deschis) banuiesc ca de la coaja de pepene mi se trage ! Cum e destul de greu sa mananci coaja de la pepene, e de preferat sa-l murezi. Fie vorba intre noi, orice muratura este si buna si necesara corpului, prin murare (in saramura) multe din legumele sau fructele murate, elibereaza o multime de substante bune pentru corp. Bune si pentru un nas fara puncte negre... !

"Pepenele rosu contine citrulina, o substante care imbunatateste circulatia sangvina si scade tensiunea arteriala.
Citrulina este concentrata in coaja, de aceea este de preferat ca pepenele rosu sa fie consumat mai degraba murat."

Despre pepenele rosu murat sau nu poti sa citesti pe net o multime de articole. Dar ce mai stiu eu de la Economia Politica pe care am invatat-o la scoala este ca, de obicei punctele negre de pe nas sunt la oamenii cu pielea grasa. De obicei, pielea de pe frunte, nas şi bărbie este mai grasă şi produce mult sebum. Ori semintele de floarea soarelui... cam ajuta la asta. Jocul de Remmy nu face puncte negre pe nas, asta s-a descoperit in ultmii 32 de ani, asa ca stai linistita... !
barboneli
Postat pe 23 Iulie 2015 19:12
Draga Barbo, nu te supara pe mine, dar m-a umflat rasul cand ai pomenit de a manca pepenele cu coaja (am crezut ca te referi a-l manca proaspat cu coaja cea verde cu tot). Cu scuzele de rigoare mananca te rog un pepene murat si pentru mine (ca sa nu imi mai apara puncte negre pe nas).
angel_forever
Postat pe 23 Iulie 2015 19:34


Ok... dorinta iti va fi indeplinita cu placere... cu multa placere !
barboneli
Postat pe 23 Iulie 2015 19:43
Eu raman la pepenele proaspat. Si ma delectez si cu pepenele galben (dar cel de Galia nu cel alungit). Singurul dezavantaj este ca provoaca o pofta de mancare teribila. E bun pentru cine are nevoie de ceva kg in plus. Iar eu trebuie sa ma abtin, daca nu vreau sa ma rotunjesc. In rest, e delicios. Parol!
angel_forever
Postat pe 23 Iulie 2015 21:19
De aia m-a rupt pe mine asa o foame aseara dupa ce am mancat o felioaie de pepene galben ?
Neata :)
Rotty
Postat pe 24 Iulie 2015 07:41
Categoric. Da o pofta de mancare grozava. Dar tu nu prea ai probleme de greutate asa ca tu poti manca linistita.
angel_forever
Postat pe 24 Iulie 2015 08:14
Daca continui in felul asta , o sa am. Stii ce rau e sa mergi la somn cu matele chioraind ?
Merci , chiar ca chestia asta nu o stiam.
Rotty
Postat pe 24 Iulie 2015 08:16
Multumesc de pont! Chiar nu stiam ca pepenele galben da pofta de mancare.Cand mai am nevoie de doua, trei kile in plus, stiu ce am de facut!
Schmetterling
Postat pe 24 Iulie 2015 08:50
Imi ceri mie , ca eu cam atatea am de dat. La kile ma refeream .
Rotty
Postat pe 24 Iulie 2015 08:54
Poti sa le ambalezi frumos, cu fundita!
Schmetterling
Postat pe 24 Iulie 2015 09:07
Stai sa le prind mai intai , ca tot aluneca de pe-o buca pe cealalta. Lasa ca le inhat cand se aduna la betelia blugilor. Am cutitul pregatit...si fundita.
Rotty
Postat pe 24 Iulie 2015 09:20
Ok! Intre timp, ii dau cu melone!
Schmetterling
Postat pe 24 Iulie 2015 09:41
Draga Schmett, cred ca te pot ajuta daca vrei ceva kg in plus: dupa o felie uriasa de pepene galben ia o portie de cartofi pai cu vreo 2 oua,un snitel vienez urias si o salata de asortata si garantat obtii rezultatul dorit. Am incercat si functioneaza.
angel_forever
Postat pe 31 Iulie 2015 12:18
Multumesc, Angel! Tocmai am administrat pepenele galben, astept foamea!
Schmetterling
Postat pe 31 Iulie 2015 12:43


Hai ca-ti trimit eu ceva foame... sau cel putin pofta !

http://gardenbio.ro/wp-content/uploads/2014/09/QV0A8040.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-UIALt0PrlPQ/VCmWc9uyAwI/AAAAAAAAQAI/I78hPiIZ2iY/s1600/retete-de-mancare.jpg

http://www.aflacum.ro/images/photo_galleries/large/837/Snitel-vienez-1.jpg

Si dupaia masuram... adaosul !

http://www.aflacum.ro/images/photo_galleries/large/352/Cum-sa-scapati-de-grasimea-de-pe-abdomen-si-sa-va-tonifiat.jpg
barboneli
Postat pe 31 Iulie 2015 13:51
Daca nici din farfuriile astea nu ies pe plus, nu stiu zau de unde mai faci rost de mancare!
Schmetterling
Postat pe 31 Iulie 2015 15:53
Barbo e o sursa inepuizabila .
Bucura-te ca esti subtirica si papa tot ce-ti cade bine Fluturas. Uite , unele vor sa-si taie stomacul ca sa dea jos cateva kile.
Rotty
Postat pe 1 August 2015 08:55
Cu siguranta! Ma mai alint eu, insa chiar ma bucur ca pot sa manac orice, oricand, fara sa imi fac probleme. Ma mai supar eu, cand trebuie sa plec cu toti pantalonii la stramtat, insa e bine asa!
Schmetterling
Postat pe 1 August 2015 09:07
Draga Schmett, te invidiez. Eu tot timpul trebuie sa am grija sa nu trebuiasca sa imi duc blugii la largit. N-am avut nevoie pana acum si sper sa nici nu am, dar nu se stie niciodata. Asa ca o dau inainte cu pepenele rosu. Chiar daca risc sa par ca mi-am calcat tricoul pe un lighean intors cu gura in jos. Tu da inainte cu pepenele galben. Pofta buna.
angel_forever
Postat pe 4 August 2015 12:06
Eu acum mananc papaya. Ce fac la faza asta ? Stramtez , sau largesc ?
Rotty
Postat pe 4 August 2015 15:13


Nici una nici alta... dar intaresti sistemul imunitar, reduci riscul de cancer, mai ales de colon, iti tine plamanii sanatosi, la fel ca si inima, marind si virilitatea....
barboneli
Postat pe 4 August 2015 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Apa Minerala !!! 3 De la: Fata_Morgana 17 Aprilie 2012 01:09
Dieta balerina sau cea disociata? 39 De la: garbo_411301 23 Aprilie 2017 17:59
Dieta cura de slabire sanatoasa 10 De la: Medic_Fares 30 Noiembrie 2014 12:52
dieta in timpul alaptarii 3 De la: deleriumank 16 Decembrie 2014 14:58
Sa slabim impreuna! 276 De la: garbo_388410 5 Noiembrie 2013 13:03
Setari Cookie-uri