Care este importanța religiei?

Considerați că vă este necesară? Vă folosește cu ceva să mergeți la biserică, să vă închinați sau să spuneți rugăciuni? Este Dumnezeu un fel de factură de utilități pentru care, câtă vreme o plătești cu ”fapte bune”, ”furnizorul” te lasă în pace? Se folosesc de ceva morții în numele cui dai de pomană? Dar cei vii? Și, în general, are practicarea religiei vreo utilitate practică sau utilitatea ei este pur ”spirituală”?
tudorel216
Postat pe 2 Iunie 2015 21:39
1. Nu
2. Absolut deloc.
3. Nu.
4. Nu si ...nu...daca e viu si ii dau o paine ii potolesc foamea daca ii aprind o lumanare la biserica e egal cu 0, moare de foame. Deci Nu.
5. Oarecum...postul mai triaza din grasimile consumate si e oarecum benefic celor sanatosi care il tin. In afara de asta, nu.
Allexys
Postat pe 18 Iulie 2015 16:14


Uite o intrebare frumos construita... ! Insa eu personal nu pot sa raspund. Sau mai bine zic parerea mea e ca NU are nici o utilitate practica... ca sa zic asa, asa cum respectarea unui regim de viata sanatos, a nu consuma droguri sau nu devenii alcoholic... are. De ex. De fapt, religia, cred eu, a aparut in urma faptului ca omul, la vremea aia si in masura de un procent aproape de 89% mu intelegea nimic din ce se intampla in jurul lor. Ok, ploua... dar nu stiau de ce ploua, tuna, dar nu stiau ce e cu fulgerul ala ucigator... etc., etc. si atunci, in urma cu mii de ani, nu vorbesc de religia noua crestina sau de cea musulmana care au aparut mai recent... puneau totul pe seama unor zei, idoli, vraji, etc. si mai tarziu l-au descoperit si pe acest Dumnezeu ! Pamantul cu cerurile lui si tot universul in jur, caprele si copacii, florile si insectele, leii si dolarii, pardon... zebrele.... erau bine mersi la locul lor deja, de tare mult... ! Adica cu mult inainte de a apare Dumnezeu printre oameni. Religia exista deja la alte popoare, Maia de ex. sau poate si alte popoare foloseau sau se foloseau de religie, dar religia nu-i ajuta cu nimic. Era si este ca sa zic cum zici tu, nu zic "pur", dar spirituala da ! E practica pentru anumiti oameni care practica prostirea omului prin religie ! Persoanele de fata se exclud, evident, binenteles ! Adica ma refer mai mult la popi si tot personalul bisericesc de la Papa pana la Popi....si cum s-or mai fi numind ceilalti de la celelalte religi foste si existente ! Da, au existat chiar si oameni care erau in slujba unei religii, indiferent care, care au descoperit si lucruri foarte interesante, ajutatoare la oameni sau de intelegerii a "mamai naturi" ! Ca Buda de ex., ca multi preoti care au gasit si descoperit anumite plante medicinale aducatoare de vindecare sau sanatate (eu zic din "farmacia lu' mama Natura" si nu "farmacia lu' Dumnezeu"...).... etc., etc., dar care nu aveau legatura cu religia, (religia sau credinta in ceva sfant, sau rugaciunile, construirea de biserici sau cate o cruce uriasa, nu a vindecat pe nimeni si nu a facut sa aiba mai multi copii tot pe nimeni) sfintii, ingerii, icoanele si asa mai departe ! Cred ca m-am repetat un pic pe aici... scuze ! Atata timp cat exista doua pareri despre diferite subiecte din viata omului, a religiei si a stintii, eu o s-o aleg pe cea a stintii (cred ca "stintii" e corect cum am scris, sfintii sunt sigur ca am scris bine...) !
barboneli
Postat pe 18 Iulie 2015 16:28
De la: Allexys, la data 2015-07-18 16:14:181. Nu
2. Absolut deloc.
3. Nu.
4. Nu si ...nu...daca e viu si ii dau o paine ii potolesc foamea daca ii aprind o lumanare la biserica e egal cu 0, moare de foame. Deci Nu.
5. Oarecum...postul mai triaza din grasimile consumate si e oarecum benefic celor sanatosi care il tin. In afara de asta, nu.


Scurt si concis... bravo ! Nu ca mine, labartat si de neinteles aproape... ! Iar chestia cu "postul" mi-a placut, desigur folosirea lui nu vine de la Dumnezeu ci de la nutritionisti mai degraba... !!! Astia find tot "sfinti" si lucrand in serviciul lui Dumnezeu... poate ! Am doar o mica corectie la doamna... nu "triaza din grasimile consumate" pentru ca el se tine de fapt inainte de a consuma grasimi... si nu dupa ! Postul de Paste se tine inainte de Paste... postul de vineri se tine inaintea zilei de sambata (seara), etc. Da. e benefic, pentru ca se tine cum am spus, inaintea sarbatorilor sau a altor ocazii si "face loc" pentru eventualele praznice viitoare ! Asta ca sa previna intoxicarea alimentara... Ca unii tin posturi si la sfaturile unor nutritionisti, asta e altceva. Dar la posturile astea trebuie avut grija si nu oricine poate sa recomande asa ceva si mai ales nu la oricine !
barboneli
Postat pe 18 Iulie 2015 16:43
1. Religia e necesara. Ea ne invata ca avem un corp si un suflet. Asa cum ai grija de corpul tau, trebuie sa ai grija de suflet. Religia iti spune care sunt regulile pe care daca le respecti sufletul tau nu se va imbolnavi de o boala grava. Sau iti da instrumemtele necesare pentru a incerca sa te vindeci.
Dusul la biserica este ca un fel de ofranda adusa lui Dumnezeu in ziua de odihna, te gandesti la el.
Darul de pomana ajuta sigur pe cei vii, ii pune in legatura directa cu cei morti..
Practicarea religiei te ajuta sa privesti mai detasat toate cate ti se intampla, sa fii impacat cu tine insuti, sa te bucuri de viata asa cum e ea.
Postul e de mai multe feluri. Postul mintii, fara ganduri rele e inaintea postului stomacului.
Practicarea religiei nu te face nici mai prost nici mai destept, ci mai echilibrat.
Deliaaa
Postat pe 18 Iulie 2015 20:30
Multumesc Barboneli pentru completare!

Vreau si eu sa pun o intrebare si sa completez umpic ce e pe acolo.

Cum iti dai seama ca ai "sufletul bolnav"? Tuseste? Febra? Din pacate in limitarile mele nu am putut sa inteleg niciodata acest concept si as aprecia un raspuns.

Practicarea religiei nu te face nici mai prost nici mai destept, ci mai echilibrat.
- nimic mai fals. Te umple de prejudecati si te indobitoceste prin simpla afirmatie crede si nu cerceta. Eu zic ca asta zice multe. Plus mai avem fanaticii care sunt o totala alta specie. Parerea mea e ca practicarea unei religii, atentie, nu filozofii, e un fel de a te minti pe tine si de a te linisti gandindu-te ca lucrurile nu iti sunt sub control, un fel de a evita realitatea si responsabilitatea. Nu zic ca anumite ..pauze...nu sunt necesare pentru psihic, dar religia te pune in stand-by permanent. In loc sa ne cautam pe noi insine, sa ne cunoastem pe noi mai bine, noi il cautam pe acest dumnezeu aka. pierdere de timp si energie.
Allexys
Postat pe 18 Iulie 2015 21:07
Unde se spune crede si nu cerceta?
Cine pierde energie in cautarea lui Dumnezeu?
Credinciosii nu il cauta pe Dumnezeu, ei se roaga lui. Si cine crede in Dumnezeu castiga energie, nu pierde. Care sunt prejudecatile de care te umple?
Iti dai seama ca ai sufletul bolnav cand nu ai liniste, cand nu te poti bucura de nimic.
La biserica, se vorbeste despre oameni, despre problemele oamenilor care sunt aceleasi de mii de ani. Ti se spune sa fii mai bun, ti se spune ca orice problema are solutie, sa nu disperi niciodata. E usor sa dai vina pe religie aratand niste oameni care nu sunt cum trebuie. Adica de aia nu sunt cum trebuie, nu din cauza oamenilor. Oamenii isi fac viata buna sau rea, oamenii sunt rai sau buni, nu Dumnezeu. Daca la biserica ajung multi oameni care au suferit, inseamna ca toti oamenii credinciosi sunt raniti? Nu, inseamna ca ei gasesc ceva acolo, nu stiu daca neaparat un drog.
Deliaaa
Postat pe 19 Iulie 2015 02:29
Care oameni sunt prostiti prin religie?
Este mai bine ca un tanar sa mearga la bar sa fumeze si sa bea, sa joace jocuri violente pe PC, sau sa vada tot felul de tampenii pe net decat sa mearga la biserica? Criticati niste lucruri fara sa le cunoasteti. Pentru mine astea sunt niste clisee, ca religia te prosteste, crede si nu cerceta, etc.. Profesorii nu sunt buni la fel si scoala, doctorii nu sunt buni si nici spitalele sigure, acum preotii sint niste imbuibati si sarlatani iar religia este o amagire. Eu merg la biserica de cate ori pot, si biserica e plina, de femei, barbati si copii. Oameni normali, ce cauta ei acolo? Sunt prostiti sa fie corecti, sa aiba intelegere fata de cel in suferinta, sa nu se mandreasca cu faptelele lor, sa isi cinsteasca parintii, etc. Nu cred ca biserica e plina de hoti, criminali, violatori, si alte subspecii.
Deliaaa
Postat pe 19 Iulie 2015 07:27


"Nu cred ca biserica e plina de hoti, criminali, violatori, si alte subspecii."

Nici eu, sincer iti spun ! De fapt, nici n-ai cum sa stii cu cine e plina biserica. Ca doar nu le ceri la nimeni C.V.-urile ! Conteaza ce fac oamenii cand sunt in afara bisericii... ! Si nu sunt subspecii... ci membrii de onoare a speciei care se numeste omul ! Ce, Basescu e subspecie... Udrea e subspecie... si lista e lunga ! Sau ai sa-mi spui ca ei nu sunt hoti sau ca nu se duc la biserica si de aia fura cu milioanele ?!?

Crede si nu cerceta se aude peste tot mai ales la cei care nu au raspuns la unele "incalceli" legate de religie, Biblie, etc..
-Indemnul asta e legat in popor de patania lui Toma necredinciosul, care a refuzat sa-l creada pe Isus pe cuvant ca a inviat si a cerut sa-i vada ranile crucificarii. Si ideea de acolo era ca i s-a facut pe plac, dar ca cei care l-au crezut fara sa ceara dovezi au fost mai bine vazuti. De aia oamenii se tem ca daca dau dovada de spirit critic sau curiozitate, nu vor mai fi placuti de Dumnezeu-la asta atitudinea preotilor “ajuta”mult."
Apropo, pe mine ma cheama Liviu necredinciosul si nu am de gand sa cred tot ce mi se spune legat de "invierea lui Isus" ! Sunt sigur ca o finta care a murit mai ales pe timpul ala (cand nu exista camera de reanimare ...) nu are cum sa invie fizic. Ca "invie" in mintile oamenilor, asta e altceva ! Acolo poate sa invie de cate ori vrea pe zi si nu neaparat numai de Paste... ! Si povestea asta o consider eu un fel de a prostii pe oameni. inteleg ca tudorel a pus intrebarea de mai sus, referitor NUMAI la religia crestina, pentru ca in alte religii nu exista morti care vie si nici reincarnare sau alte minuni... !
barboneli
Postat pe 19 Iulie 2015 08:29
De la: Allexys, la data 2015-07-18 21:07:49Multumesc Barboneli pentru completare!

Vreau si eu sa pun o intrebare si sa completez umpic ce e pe acolo.

Cum iti dai seama ca ai "sufletul bolnav"? Tuseste? Febra? Din pacate in limitarile mele nu am putut sa inteleg niciodata acest concept si as aprecia un raspuns.

Practicarea religiei nu te face nici mai prost nici mai destept, ci mai echilibrat.
- nimic mai fals. Te umple de prejudecati si te indobitoceste prin simpla afirmatie crede si nu cerceta. Eu zic ca asta zice multe. Plus mai avem fanaticii care sunt o totala alta specie. Parerea mea e ca practicarea unei religii, atentie, nu filozofii, e un fel de a te minti pe tine si de a te linisti gandindu-te ca lucrurile nu iti sunt sub control, un fel de a evita realitatea si responsabilitatea. Nu zic ca anumite ..pauze...nu sunt necesare pentru psihic, dar religia te pune in stand-by permanent. In loc sa ne cautam pe noi insine, sa ne cunoastem pe noi mai bine, noi il cautam pe acest dumnezeu aka. pierdere de timp si energie.


“Suflet bolnav” ti-a raspuns delada. Chiar si psihicul se poate imbolnavii ca de aia au aparut psihologii.
De prejudecati ii umple pe cei care n-au nimic in cap sau pe cei care privesc credinta numai prin prisma ritualului religios fara sa-si puna mintea la contributie si fara sa se informeze depre religia pe care o practica, in cele mi multe cazuri din auzite sau sau dupa “evanghelia a V-a dupa babe” care creeaza o noua “traditie” in biserica.
“Crede si nu cerceta” asta dovedeste ca habar nu ai despre ce e vorba in religia crestina. Daca imi dai si pasajul in care se sustine aberatia asta iti dau dreptate.
Dimpotriva in Biblie se spune “cercetati pina veti afla”. Si iti pot da si pasajul daca nu ma crezi pe cuvint.

“Lucrurili nu iti sint sub control”; si daca nu esti religios ai toate lucrurile sub control? Mira-m-as.
Il ai sub control pe soferul bezmetic care trece pe rosu si omoara un pieton? Sau un virus care incepe sa faca ravagii creind o pandemie.

Religia nu te pune in stand by as putea spune dimpotriva.Crestinismul nu esteo religie a contemplarii cum e budismul de exemplu.Dimpotriva, crestinismul si nu numai, te impinge sa traiesti, sa-l vezi pe cel de linga tine si sa actionezi sa-l ajuti daca poti, sa fii activ in viata cetatii cum se spune.

Nu stiu de unde ai dedus tu toate cele expuse dar ceva e clar, ai cunostinte ce tind sppre zero vis-a-vs de crestinism si spun crestinism pt. ca asta e religia pe care o cunosc despre restul am cunostinte limitate.
Nu ma deranjeaza critica, dimpotriva, dar accept critica lui Barbo de exemplu pt. ca izvoreste dintr-o minima cunoastere si de aceea ii respect parerile, dar o critica venita numai din lozinci auzite pe net nu e deloc constructiva si nu ma convinge pt. ca nu e argumentata.

Apropo de prejudecati, eu par example cred, tu nu. Eu nu mi-am permis niciodata sa cataloghez in nici un fel un ateu in schimb tu ii consideri pe toti cei ce cred indobitociti de religie fiind convins ca toti sint prosti si slabi.
Care dintre noi doi e mai plin de prejudecati si intolerant?
Tommy_Boy
Postat pe 19 Iulie 2015 10:07
se poate îmbolnăvi*
Axl_R
Postat pe 19 Iulie 2015 10:39
OK, mea culpa
Tommy_Boy
Postat pe 19 Iulie 2015 11:05


Chestia asta cu sufletul, nu conteaza daca e bolnav sau nu e bolnav, bun sau rau, de aur sau prihanit... etc. m-a incurcat teribil si pe mine. Asa ca am renuntat sa cred in suflet. Pentru mine sufletul e de fapt viata ! Bate inima, traiesti, nu bate, mori ! Da, stiu, unii zic: "daca sufletul nu exista, atunci de ce doare ?" E... aici exista raspuns mai medicinal ca sa zic asa, chestie de inima care de fapt doare si mai e si vorba de reactii chimice din corp atunci cand "doare sufletul"... ! Si vorbele "si-a dat sufletul"... pentru mine e o prostie, viata da, cand pleaca poti sa spui ca si-a dat viata... ! Ca sufletul se ridica la ceruri... asta e alta prostie, dupa mine-retineti asta... ! Tommy spune ca ar fi ceva in ce spune Delada cu "suflet bolnav" dar in aceasi lingurita ameste si cuvantul psihicul poate sa fie bolnav. N-am nimic impotriva, nu corectez pe Tommy ca eu nu ma consider in stare... dar daca e asa de aproape sufletul cu psihicul, de ce nu se spune: "si-a dat psihicul" cand moare cineva sau : "psihicul lui s-a inaltat pana la Dumnezeu", sau in rai sau in iad ??? Corect, sunt boli sau mai bine zis tulburari psihice la oameni dar ele nu sunt ca si boala de ficat, plamani sau inima... ! Dar despre asta cititi aici:

http://www.sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarile-psihice-bolile-mintale_7650

https://ro.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie

Asta in legatura cu "sufletul bolnav" !

"Cine pierde energie in cautarea lui Dumnezeu?
Credinciosii nu il cauta pe Dumnezeu, ei se roaga lui. Si cine crede in Dumnezeu castiga energie, nu pierde."

Asta e parerea ta, a mea e alta. Ok, nu pierde nimeni energie cautandu-l pe Dumnezeu... in primul rand pentru ca nimeni nu-l mai cauta acum, doar exista deja, de asta suntem martori cu totii, nu ? Aaa... si mai are si un fiu inca, era sa uit ! Dar dupa parerea mea pierde timpul, nu energia ! Deci corect ai scris:"Credinciosii nu il cauta pe Dumnezeu, ci se roaga lui" ! D.p.m.d.v. si asta e timp pierdut. Dar n-am nimic impotriva s-a faca altii. Eu nu. Sorry ! Si mai sunt si convins ca daca vreau sa "castig" energie am cu totul si cu totul altceva ce sa fac, altceva decat sa cred in Dumnezeu. Ia uite... era sa uit... am auzit de psihologi care cica trateaza omul de "suflet sau psihic" bolnav, dar nu am auzit pe nici unul ca trimite pacientul la biserica... ca sa fie mai echilibrat ! Si nici pe vre-un profesor de geografie, matematica, de botanica, de istorie, fizica sau chimie ca trimite elevi la biserica sa devina mai destepti (sau sa primeasca cultura generala,,, ca sa zic altfel). Draga Delada... tu spui ca: "La biserica, se vorbeste despre oameni, despre problemele oamenilor care sunt aceleasi de mii de ani. Ti se spune sa fii mai bun, ti se spune ca orice problema are solutie, sa nu disperi niciodata" si te cred, pentru ca eu nu am fost niciodata sau daca da, doar sa fac poze la vitralii, daca erau. Dar acolo se vorbeste si despre oamenii care au omorat, ucis, spanzurat. ars pe rug sau decapitat alti oameni numai pentru ca nu vroiau sa treaca la noua religie crestina ??? Sau ca aveau deja alta religie ? Si toate crimele astea erau facute in numele lui Dumnezeu sau pentru Dumnezeu... peste tot vedeai numai cruci si preoti care se rugau... la nu stiu ce sau doar isi spuneau bancuri unul altuia !!! Si de asta se vorbeste in biserici ? Si spui ca religia nu prosteste oamenii... as fi de acord daca mi-ai definii ce e aia prostie ? Ca sunt mai multe "feluri"... ! Si daca tot vorbim de biserica si religie, ca doar ele merg mana-n mana ca doi indragostiti... si tu in special zici ca mergi sa te spovedesti sau sa te con... am uitat cum ii spune, explica-mi si mie la ce bun, sau ce rost are sau de ce iti trebuie asta ? Asa, de curiozitate intreb. De ce pentru asta, adica sa-i spui unui alt om care doar a facut o scoala de preotie si in rest e la fel ca tine sau ca mine, despre pacatele tale si de unde sti ca sunt pacate ? Ai cumva si lista pacatelor ? Bifezi acolo "uite azi am facut pacatul asta si ieri am facut 2,4 pacate..." ? Si de ce crezi ca tipul ala care mai mult dormiteaza acolo in cusca lui (cu exceptia unei vizite a unei tinere si frumoasa pe deasupra...) o sa poata sa-ti ierte pacatele sau sa te pedepseasca pentru ele ??? Aha... parca am auzit ca el o sa se roage in locul tau la sef, la Dumnezeu adica, ca sa ti le ierte !!! Si chiar crezi c-o s-o faca ? Cum ? Prin telefon, prin cerere scrisa in 2 exemplare... cum e procedeul ? Si eu care credeam ca asta poti s-o faci si tu singura in fata unui pom ! Adica sa-i ceri, sa te rogi lui Dumnezeu sa te ierte. Scrie in Biblie cumva de mersul la biserica in general si de spovedit in mod special ? In religia mea nu trebuie asta. Chestia asta cu spoveditul nu e cumva o forma de a infricosa, corecta, de a trai cu frica in ceva sfant ca Dumnezeu... ? Sau cum se spune in popor: "un om cu frica in Dumnezeu"... adica cinstit si fara pacate, bun la psihic... etc. !
barboneli
Postat pe 19 Iulie 2015 12:38



Da, in Biblie nu scrie: "crede si nu cerceta" scrie alte tot felul de... cercetari.

"1 Petru 1: 10-11: "Proorocii, care au proorocit despre harul care vă era păstrat vouă, au făcut din mântuirea aceasta ținta cercetărilor și căutării lor stăruitoare. Ei cercetau să vadă ce vreme și ce împrejurări avea în vedere Duhul lui Hristos, care era în ei, când vestea mai dinainte patimile lui Hristos și slava de care aveau să fie urmate."

Biblia vorbește despre niște oameni cu o “inimă mai aleasă” care cercetau Scriptura după ce li se spunea ceva:

Faptele Apostolilor 17:11: “Iudeii aceștia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna, și cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea, este așa.”

Viața veșnică are la bază cunoașterea – deci cercetarea adevărului:

Ioan 17:3: "Și viața veșnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu".

“Crede și nu cerceta!” este arma Satanei. ”Crede și nu cerceta!” este scuza celui care nu vrea să știe. ”Crede și nu cerceta!” este motivația leneviei spirituale. ”Crede și nu cerceta!” este calea spre moarte veșnică."

Sau poate si asta nu scrie, atata timp cat n-o citesc si invat pe dinafara, nu pot sa contrazic pe nimeni....

Se spune ca pe vremea inchizitiei, perioada de care cred ca nu se pomeneste azi in bisrici... putea sa apara asa o expresie: "crede si nu cerceta". Eu unul am citit-o si aici pe forum de la cineva mai de mult, tot intr-o discutie de genul asta. Adevarul e ca expresia asta exista si circula. Nimeni nu cred ca a spus ca e scrisa si in Biblie.
barboneli
Postat pe 19 Iulie 2015 12:48
De la: delada, la data 2015-07-18 20:30:431. Religia iti spune care sunt regulile pe care daca le respecti sufletul tau nu se va imbolnavi de o boala grava. Sau iti da instrumemtele necesare pentru a incerca sa te vindeci.

2. Dusul la biserica este ca un fel de ofranda adusa lui Dumnezeu in ziua de odihna, te gandesti la el.

3. Darul de pomana ajuta sigur pe cei vii, ii pune in legatura directa cu cei morti..


1. Doar atât ? Religia este doar un set de reguli stricte, şi nimic mai mult ? Atunci, ce deosebire este între cei care se supun acestor reguli fixe şi cei care se detonează prin pieţe visând la văi pline de fecioare sau la cei care merg cu capul aplecat în jos şi se lovesc de obstacolele de pe drum...?

2. Dumnezeu nu are nevoie de nimic de la noi. Apoi, dacă vrei să scrii corect, scrie : "El" , nu el.

3. Biblia interzice comunicarea cu cei morţi. Cei morţi sunt...morţi. Însă, aşa-zisele duhuri ale morţilor, sunt de fapt demonii care imită pe cei decedaţi.
VasileDinNuc
Postat pe 19 Iulie 2015 13:37
De la: Allexys, la data 2015-07-18 21:07:491. Cum iti dai seama ca ai "sufletul bolnav"? Tuseste? Febra? Din pacate in limitarile mele nu am putut sa inteleg niciodata acest concept si as aprecia un raspuns.

2. Te umple de prejudecati si te indobitoceste prin simpla afirmatie crede si nu cerceta. Eu zic ca asta zice multe.

3. Plus mai avem fanaticii care sunt o totala alta specie.

4. dar religia te pune in stand-by permanent


1. Din nefericire, pt profani ca tine, termenul este foarte greu de înţeles, oricât ţi s-ar explica.... De aceea, mai bine rămâi în "limitările" tale....

2. Această afirmaţie a fost lansată de Biserica Catolică, în cursul secolelor. O zice asta, pt cine / cei care se raliază la ea.

3. Depinde la care fanatici te referi.... La fel, avem şi ateii, care, de asemenea, sunt o cu totul altă specie....

4. Cum anume te pune religia în stand-by permanent ? Te pune să te aşezi întins pe spate sub un păr, să deschizi gura larg şi să stai aşa până pică para exact în gura ta ?
VasileDinNuc
Postat pe 19 Iulie 2015 13:47
De la: delada, la data 2015-07-19 02:29:481. Ti se spune sa fii mai bun,

2. ti se spune ca orice problema are solutie


1. Nimeni nu poate fi mai bun prin încercările lui....

2. Cele de suflet, da. Celelalte, nu toate au soluţii.
VasileDinNuc
Postat pe 19 Iulie 2015 13:51
De la: delada, la data 2015-07-19 07:27:391. Este mai bine ca un tanar sa mearga la bar sa fumeze si sa bea, sa joace jocuri violente pe PC, sau sa vada tot felul de tampenii pe net decat sa mearga la biserica?

2. acum preotii sint niste imbuibati si sarlatani

Eu merg la biserica de cate ori pot, si biserica e plina, de femei, barbati si copii. 3. Oameni normali, ce cauta ei acolo? Sunt prostiti sa fie corecti, sa aiba intelegere fata de cel in suferinta.

4. Nu cred ca biserica e plina de hoti, criminali, violatori, si alte subspecii.


1. Lasă, că am văzut destui aşa....în bus sau pe stradă, îşi fac o cruce mare când trec pe lângă o biserică, în rest, fac toate cele de mai sus, şi multe altele pe lângă....

2. Adevărat. În marea majoritate, cei care aleg să fie preoţi, se duc acolo pt bani şi avere. Şi sunt şi şarlatani, pt că nu spun oamenilor tot adevărul.

3. Da, normali ca ăştia ? "„A distrus şapte familii, oameni credincioşi care nu au avut niciodată probleme cu legea”, este convins un vecin al familiei Bolboceanu, din care face parte unul dintre violatori.

Faptul că niciunul dintre tineri nu are antecedente penale este, în opinia susţinătorilor, un motiv suficient pentru a fi convinşi că tinerii judecaţi acum nu au vreo vină."

http://adevarul.ro/locale/vaslui/acasa-cele-sapte-brute-violat-lesin-eleva-asa-i-trebuie-plans-i-au-arestat-fata-e-vina-poveste-terifianta-satul-depravatilor-1_55a6839ef5eaafab2c99889b/index.html

Şi ce înţelegere au avut faţă de cel, pardon, cea în suferinţă.... Au "ajutat-o" să primească mai multă suferinţă.

4. Mai citeşte 1 dată linkul din postarea asta.
VasileDinNuc
Postat pe 19 Iulie 2015 14:08
De la: barboneli, la data 2015-07-19 08:29:411. De aia oamenii se tem ca daca dau dovada de spirit critic sau curiozitate, nu vor mai fi placuti de Dumnezeu-la asta atitudinea preotilor “ajuta”mult."

2. Sunt sigur ca o finta care a murit mai ales pe timpul ala (cand nu exista camera de reanimare ...) nu are cum sa invie fizic.


1. Corect. Preoţii "ajută" mult la asta. Pt că, dacă oamenii descoperă adevărul, ei îşi pierd puterea şi subjugarea maselor.

2. Dar ce spui despre cei care au fost înviaţi de Isus ? Lazăr de exemplu. Sau, în VT, Moise, şi alţii.
VasileDinNuc
Postat pe 19 Iulie 2015 14:22
De la: Tommy_Boy, la data 2015-07-19 10:07:08Dimpotriva in Biblie se spune “cercetati pina veti afla”.


Pavel zice : "Cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun."
VasileDinNuc
Postat pe 19 Iulie 2015 14:27
''O zice asta, pt cine / cei care se raliază la ea.''

Credința e una, mersul la biserică alta, iar religia...

Mă rog când vreau, unde vreau și n-am nevoie de nicio icoană.
Sincer mă mir ce-i cu voi. În ultima vreme discutați prea mult pe tema asta.



Axl_R
Postat pe 19 Iulie 2015 15:06
De la: Axl_R, la data 2015-07-19 15:06:37Sincer mă mir ce-i cu voi. În ultima vreme discutați prea mult pe tema asta.


Nu pot să tac când văd că unii bat câmpii enorm....
VasileDinNuc
Postat pe 19 Iulie 2015 15:20
De la: VasileDinNuc, la data 2015-07-19 14:22:38
De la: barboneli, la data 2015-07-19 08:29:411. De aia oamenii se tem ca daca dau dovada de spirit critic sau curiozitate, nu vor mai fi placuti de Dumnezeu-la asta atitudinea preotilor “ajuta”mult."

2. Sunt sigur ca o finta care a murit mai ales pe timpul ala (cand nu exista camera de reanimare ...) nu are cum sa invie fizic.


1. Corect. Preoţii "ajută" mult la asta. Pt că, dacă oamenii descoperă adevărul, ei îşi pierd puterea şi subjugarea maselor.

2. Dar ce spui despre cei care au fost înviaţi de Isus ? Lazăr de exemplu. Sau, în VT, Moise, şi alţii.


Evident ca spun acelasi lucru ! Moise ? Moise n-a inviat pe nimeni. "Si altii" nu stiu, poate ei da.... !!! Si repet, V.T. pe care tu si altii il citesc in traducere, nu are nimic de-a face cu Tanah-ul ! Aaa... unele chestii se potrivesc sau sunt potrivite, chiar in traducere, cu originalul pe care nu l-ati citit niciunul !

"Biblia ebraică pentru evrei Tanah, se numește la creștini Vechiul Testament, ea fiind o colecție de scrieri sacre comune ale iudaismului și creștinismului. Numele grec de Biblia (Ta Biblia = gr. cărțile) a fost dat, după tradiție, de cei șaptezeci de învățați evrei care au tradus-o din ebraică în elenă în timpul domniei lui Ptolemeu Filadelful (de unde si numele orasului din S.U.A., Philadelfia... ! Cred eu... ) la Alexandria (vezi Septuaginta)."

Restul despre asta citeste aici:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia_ebraic%C4%83

Si daca si pe tine nea VasileDinNuc te deranjeaza ca am discutat subiectul asta pe aici, asa mult, hai sa discutam despre diete, "sunt insarcinata sau nu ?", "o sa ma iubeasca sau nu ?", divorturi, "iubire sau nu", sau ce vrei tu De fapt, tu stii ce subiect m-ar interesa pe mine sa discutam... dar pe ala nu-l atinge nimeni !!! Iar la subiectul asta pe care-l discutam asa mult... sincer nu prea ma deranjeaza, mai aud si eu si alte pareri, corecte dupa parerea mea si altele mai putin corecte sau cum le mai spune: "batut campii" !
Da, ai dreptate, e bine ca duminica sa nu discutam chestii din astea...
barboneli
Postat pe 19 Iulie 2015 15:54
De la: Axl_R, la data 2015-07-19 15:06:37''O zice asta, pt cine / cei care se raliază la ea.''

Credința e una, mersul la biserică alta, iar religia...

Mă rog când vreau, unde vreau și n-am nevoie de nicio icoană.
Sincer mă mir ce-i cu voi. În ultima vreme discutați prea mult pe tema asta.





Ai dreptate.Nu e nevoie de ziduri( de biserica) ca sa te rogi. Am vazut destui "credinciosi" care bat matanii si pupa icoanele mai sa le albeasca si dupa ce ies din biserica il fac albie de porci pe primului om care ii calca pe picior intr-o inghesuiala.

De fapt fiecare procedeaza dupa cum ii dicteaza constiinta, sufletul, inteligenta, cultura e.t.c., avem liberal arbitru de cind ne nastem si pina murim.

Oricum tema (religie si credinta) mi se pare generoasa si destul de interesanta, oricum o prefer celor de genul amintit de Barbo si sint de acord cu el.
De ce? pt. ca la o astfel de discutie se vad si cei care mai pun mina si pe o carte, care au pareri cit de cit in cunostinta de cauza si care nu au ca Biblie numai ce se vehiculeaza pe net.
Tommy_Boy
Postat pe 19 Iulie 2015 15:55


Aici sunt cativa pe care-i ''cunosc'' de ceva timp. Pe unii/ele, doar din postari. M-am referit mai mult la ac. categorie.

N-o sa-mi etalez aici ''cultura''. Chiar nu ma mai intereseaza, ce crede lumea despre mine.

Axl_R
Postat pe 19 Iulie 2015 16:07
/*Ma intreb si eu ..sint multi atei pe aici? Am avut rabdarea si curiozitatea sa citesc ce a raspuns fiecare la acesta intrebare;" Care este importanta religiei ?Da eu cred ca se face o confuzie.Daca ma gindesc bine ,Religia este una si Credinta este alta .Religia o fac oameni si dau si nume ..dar Credinta este darul lui Dumnezeu si de cine se indura EL ,ii descopera sa poata intelege Scripturile,atunci poate sa fie cu adevarat Fericit .
garbo_411677
Postat pe 19 Iulie 2015 21:21
Daca credinta este un dar, care-i vina unui ateu?
Sau daca nu se indura, ce poate sa faca omu' daca nu intelege nica?

Se pare ca m-am molipsit.

Mi-am adus aminte: "Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug..." Eminescu
Axl_R
Postat pe 19 Iulie 2015 21:28
De la: garbo_411677, la data 2015-07-19 21:21:19 /*Ma intreb si eu ..sint multi atei pe aici? Am avut rabdarea si curiozitatea sa citesc ce a raspuns fiecare la acesta intrebare;" Care este importanta religiei ?Da eu cred ca se face o confuzie.Daca ma gindesc bine ,Religia este una si Credinta este alta .Religia o fac oameni si dau si nume ..dar Credinta este darul lui Dumnezeu si de cine se indura EL ,ii descopera sa poata intelege Scripturile,atunci poate sa fie cu adevarat Fericit .


Corect ! Intrebarea era "Care este importanta religiei" ? Ia mai linistiti-va ateilor... si raspunde-ti la intrebare si nu aiurea despre credinta, Dumnezeu, Biblie, etc. !!! !!!! Deci eu, ateu cu certificat raspund ca pentru mine nu are nici o importanta ! Pentru mine nu are importanta nici religia, nici culoarea omului nici accentul lui (cu toate ca cel mai mult imi place accentul ardelenesc..), nici statura si nici cei care scriu cam neclar, ca tine de ex. ! Apropo, eu sunt si asa tare fericit, chiar daca n-am inteles nici macar o jumate de scriptura... si asta pentru ca de fapt nici n-am citit vreuna, sau vre-una... cum vreti voi ! Stai un pic ca iar m-ai incurcat.... zici ca credinta e una si religia e alta ? Si zici ca te-ai gandit bine... ? Eu cred ca ai dreptate daca ma gandesc bine ! Uite, ca exemplu, Budistii au credinta lor in ce a spus Buda, Marele Buda (cantarea 136 de kilograme...) dar nu apartin religiei crestine ! Si daca le spun ca credinta este darul lui Dumnezeu, o sa ma intrebe, la budisti ma refer... cine mai e si Dumnezeul asta ? Nici hindusii, ai auzit de ei... ?, tot nu cred ca au auzit de Dumnezeu si daca da, nu in templele lor, poate la youtube doar ! Si sa nu fie de ochi, sunt cam un miliard de credinciosi.... ! In Japonia e altceva, acolo sunt 2 religii, budismul și șintoismul, dar peste 75% din japonezi sunt atei ! Cred in Robotica mai mult decat in zei.... !!! Si sa bat in lemn... si astia din Tara Soarelui sunt cam 128 de milioane !!!! Cam de 6,5 mai mult ca romanii, cu tot cu cei care lucreaza in Italia sau Spania....
barboneli
Postat pe 19 Iulie 2015 22:07
Religiile sunt niște organizații care au interese nicidecum pt evoluție ci mai degrabă sa manipuleze oameni care caută liniștea sufleteasca, oamenii suferinzi și amărâți sunt cei mai bine pt manipulat.

Ca sa devii un om mai bun nu te ajuta biserica sa devii un om mai bun sa iti pt dea solutii pt probleme, nu zic unele sfaturi sunt chiar folositoare, numai ca contează s știi sa faci diferența dintre bine și rău.
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Iulie 2015 23:30
Eu ce am observat la oameni este ca ei nu doresc ca ție sa iti meargă bine.
cauza este pt ca oamenii cu probleme financiare sau sufletești sunt ușor de manipulat,
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Iulie 2015 23:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SPORT 1 De la: clubsportivelles 22 Decembrie 2009 02:27
Ed Morell se sustrage torturii 48 De la: fleur_de_lis 20 Septembrie 2009 00:31
din ce cauza nu imi mai merge sunetul la leptop 1 De la: rebysp 3 Decembrie 2011 14:27
Concurs PUR si simplu...nu MERGE!!! 1 De la: isabela 5 Iunie 2012 13:38
carne de vita 34 De la: 28 Decembrie 2009 12:50
Setari Cookie-uri