divort

Sunt intr o situatie delicata.am nevoie de un sfat sotul meu e sirian e plecat din tara avem un baietel de 3 anisori .a zis sa fiu fericita cu copilul el nu o sa ma mai caute niciodata .tot timpul ne certam .el nu m a mai cautat intradevar .ce pot face eu .pot divorta daca nu mai stiu nimik de el
garbo_412514
Postat pe 26 Mai 2015 12:12
Depinde unde s-a realizat casatoria: in Romania sau in Siria. Daca ai certificat de casatorie romanesc poti solicita divortul aici, dar trebuie sa ajunga decizia si la ambasada Siriei pentru a fi trimisa sotului tau. Daca nu, e necesar sa mergi tu acolo pentru a se desface casatoria.
angel_forever
Postat pe 29 Mai 2015 16:56
De la: garbo_412514, la data 2015-05-26 12:12:22Sunt intr o situatie delicata.am nevoie de un sfat sotul meu e sirian e plecat din tara avem un baietel de 3 anisori .a zis sa fiu fericita cu copilul el nu o sa ma mai caute niciodata .tot timpul ne certam .el nu m a mai cautat intradevar .ce pot face eu .pot divorta daca nu mai stiu nimik de el



Instanţa competentă a se pronunţa asupra cererii de divorţ este judecătoria în a cărei circumscripţie se află ultimul domiciliu comun al soţilor, dacă, la data introducerii cererii, cel puţin unul dintre soţi îşi are domiciliul în raza acestei instanţe; dacă soţii nu au avut un domiciliu comun, sau dacă nici unul dintre ei nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei de la ultimul domiciliu comun, competenţa teritorială revine judecătoriei de la domiciliul soţului pârât; când pârâtul nu are domiciliul în ţară, cererea va fi introdusă la instanţa de la domiciliul reclamantului .

dar totusi cel mai corect este sa consulti un avocat pentru ca atunci cand sunt copii la mijloc e mai complicat.
zack
Postat pe 1 Iunie 2015 18:34
Un caz asemanator a trecut fata mea,Ei aveau doi copii ,traiau numai pentru copii inpreuna ,a rabdat 10 ani si a venit in Germania la mine .A platit o avocata sa poarte actele de divort si o procura pentru o pretena,care a reprezentato ca martora .A fost citat si el anuntul sa dat si la ziar findca el nu se prezenta la procese, sa facut in lipsa lui.
garbo_411677
Postat pe 1 Iunie 2015 20:25
Intreaba un avocat.E cel mai in masura sa-ti dea sfaturi.
garbo_413969
Postat pe 27 Iulie 2015 09:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DORESC SA 3 De la: Laura_M 22 Decembrie 2010 16:06
Portretul unei mari doamne 96 De la: garbo_405421 28 August 2014 14:26
raspuns 20 De la: mcrinelam 25 August 2009 19:33
Preotii predica doar prostii la biserica si enoriasii nu inteleg ca sunt mintiti din cauza ca sunt saraci cu duhul.... 3 De la: Eugenia69 3 Noiembrie 2011 16:56
ce sa faci si ce sa nu faci cand esti inselata??? 9 De la: reyya 9 Decembrie 2009 02:00
Setari Cookie-uri