Fata mea vrea sa stea desculta mereu

Buna! Am o fetita de 14 ani si de cateva zile sta mereu desculta, inclusiv pe strada. De cand este mica a stat prin casa doar desculta, pe strada si la scoala mergea in sandale sau in papuci de primavara pana toamna tarziu, iar cand mergeam la tara statea exclusiv desculta. Acum mi-a spus ca e mare si ca e singurul lucru pe care mi-l cere e sa o inteleg in privinta asta. De saptamana viitoare vrea sa mearga desculta si la scoala. Ea este excesiv de cuminte si are note foarte bune la scoala. De cand iese desculta pe strada am vazut ca isi ia la ea plasturi si o sticluta de spirt pentru eventualitatea in care ar calca in ceva. Pana acum nu i-am spus nimic, este foarte cuminte si nu am certat-o niciodata, dar ma ingrijoreaza putin ca luni incepe scoala si vrea sa mearga desculta si la scoala. La gradinita se mai descalta in clasa, dar fiind mica nu am crezut ca e vreo problema. Mi-a spus ca vrea sa se incalte cand va veni frigul, prin octombrie. Voi ce parere aveti? Ati mai patit asa ceva? Cum ar trebui sa procedez cu ea?
daria37
Postat pe 17 Aprilie 2015 00:06
Asta nu am mai auzzit. Dar ce iti spune, ce motive are de vrea desculta? incearca sa-i explici ca sunt niste reguli in societate, ca ceilalti copiii nu vor mai vrea sa stea cu ea, ca poate face asta in timpul liber, in casa sau la tara. Poate are nevoie doar de un pic mai multa comunicare, stai la povesti cu ea, vorbeste cate-n luna si in stele si explica-i ca o intelegi, dar ca nu se poate. Bafta!
garbo_411236
Postat pe 17 Aprilie 2015 14:32
Felul in care ne miscam este foarte important pentru sanatatea generala a corpului... am fost socata sa aflu ca pana si o simpla carie poate sa strice echilibrul coloanei, daramite incaltamintea proasta... este o preferinta a ei, nu o certati si nici nu o fortati sa stea incaltala impotriva vointei ei... puteti eventual sa o ajutati sa fie in siguranta, eu una va recomand sa ii cumparati o pereche de incaltari Vibram FiveFingers... nu fac reclama, nu am legatura cu compania sau ceva de genul... insa sunt terapeut in formare si am aflat ca adesea preferintele ciudate pe care le dezvoltam natural is de fapt necesitati ale corpului... is mai scumpe incaltarile astea, dar se gasesc si la noi in RO https://www.b-mall.ro/vibram-fivefingers sau in fine puteti gasi solutii sa le cumparati si singuri... dati un pic mai multa atentie copilei, e posibil sa va surprinda, tare mi-e ca e conectata cu corpul ei si isi simte necesitatile fiziologice mai acut decat noi restul care suntem orbiti de felul in care ne cere societatea sa fim... mergeti la un ortoped... sau la un kinetoterapeut bun... daca simtiti nevoia sa intelegeti mai multe despre de ce simte ea nevoia sa stea desculta... eu insa nu cred ca e nimic in neregula cu asta... cred ca solutia cea mai buna is o pereche de incaltari care sa ii ofere libertatea de miscarea de care ea are nevoie si siguranta ca nu se va rani.

Bucurii trainice si numai bine! = )
bhudeva
Postat pe 17 Aprilie 2015 15:31
De la: garbo_411236, la data 2015-04-17 14:32:23Asta nu am mai auzzit. Dar ce iti spune, ce motive are de vrea desculta? incearca sa-i explici ca sunt niste reguli in societate, ca ceilalti copiii nu vor mai vrea sa stea cu ea, ca poate face asta in timpul liber, in casa sau la tara. Poate are nevoie doar de un pic mai multa comunicare, stai la povesti cu ea, vorbeste cate-n luna si in stele si explica-i ca o intelegi, dar ca nu se poate. Bafta!


Are 14 ani. Isi da seama de regulile societatii. Am discutat mai mult astazi cu ea si se pare ca tocmai de asta nu a incercat sa mearga desculta si prin locuri publice. Ii era rusine de ceilalti oameni si de mine pentru ca ii spuneam mereu sa ia sosete in picioare ca raceste. Am intrebat-o de ce tocmai acum s-a gandit sa vrea sa stea desculta si pe afara si a zis ca s-a facut prea frumos afara si ca din moment ce nu face rau nimanui si nu deranjeaza pe nimeni, nu vede de ce sa nu stea desculta. Nici faza cu ceilalti copii nu prea ar functiona. Are 2-3 colege cu care mai iese prin fata blocului si prin parc si a iesit ieri cu ele, evident desculta. Mi-a spus ca la inceput erau nedumerite, dar le-a explicat ca asa se simte ea bine si au inteles-o. Astazi am pretextat ca merg sa platesc o factura si am luat-o si pe ea cu mine si i-am dat voie sa vina desculta sa vad cum reactioneaza. La inceput era putin fastacita ca mai arunca lumea un ochi la ea, dar si-a revenit intre timp. Imi pare rau de ea sa ii interzic asta. Am sa ii dau voie sa mearga luni la scoala desculta si revin cu detalii.
daria37
Postat pe 17 Aprilie 2015 22:01
De la: bhudeva, la data 2015-04-17 15:31:18Felul in care ne miscam este foarte important pentru sanatatea generala a corpului... am fost socata sa aflu ca pana si o simpla carie poate sa strice echilibrul coloanei, daramite incaltamintea proasta... este o preferinta a ei, nu o certati si nici nu o fortati sa stea incaltala impotriva vointei ei... puteti eventual sa o ajutati sa fie in siguranta, eu una va recomand sa ii cumparati o pereche de incaltari Vibram FiveFingers... nu fac reclama, nu am legatura cu compania sau ceva de genul... insa sunt terapeut in formare si am aflat ca adesea preferintele ciudate pe care le dezvoltam natural is de fapt necesitati ale corpului... is mai scumpe incaltarile astea, dar se gasesc si la noi in RO https://www.b-mall.ro/vibram-fivefingers sau in fine puteti gasi solutii sa le cumparati si singuri... dati un pic mai multa atentie copilei, e posibil sa va surprinda, tare mi-e ca e conectata cu corpul ei si isi simte necesitatile fiziologice mai acut decat noi restul care suntem orbiti de felul in care ne cere societatea sa fim... mergeti la un ortoped... sau la un kinetoterapeut bun... daca simtiti nevoia sa intelegeti mai multe despre de ce simte ea nevoia sa stea desculta... eu insa nu cred ca e nimic in neregula cu asta... cred ca solutia cea mai buna is o pereche de incaltari care sa ii ofere libertatea de miscarea de care ea are nevoie si siguranta ca nu se va rani.

Bucurii trainice si numai bine! = )


Multumesc mult pentru urari si pentru informatii. Evident ca nu aveam in minte sa o cert sau sa o fortez sa stea incaltata. Nu e ca si cum ar face o prostie. Ma ingrijora doar partea sociala a ideii. Ea este o fata speciala si nu m-ar mira sa aiba o intelegere aparte a unor lucruri si de asta sa vrea sa stea desculta. Am vorbit cu ea si mi-a spus ca acum s-a gandit sa stea desculta si pe strada pentru ca s-a facut cald afara si ca ea crede ca atata timp cat nu face rau nimanui si nu deranjeaza pe nimeni, poate sa stea desculta. Vad ca, in ciuda ingrijorarilor mele, a iesit ieri cu doua colege afara si, fiind desculta, s-a justificat in fata lor ca asa se simte ea bine si ca asa va iesi mereu de acum inainte si au inteles-o. Astazi am pretextat ca merg sa platesc o factura si am luat-o special cu mine, premitandu-i sa vina desculta. La inceput s-a rusinat putin de trecatori si de privirea mea, dar s-a acomodat cu ideea ca e cu mine. Era doar un copil obisnuit care se intampla sa fie descult. Dupa ce am ajuns acasa, s-a spalat pe talpi si a inceput sa invete pentru o lucrare. Am intrebat-o cum se va descurca la lucrare daca se va duce desculta la scoala si mi-a zis ca va incerca sa ia 10, ca va face tot posibilul sa nu o incurce gandul ca e desculta, dar ca e mai important pentru ea sa inceapa sa stea mereu desculta. I-am vorbit si despre incaltarile despre care vorbeati si mi-a spus ca sunt cam caraghioase si atrag atentia si ca, daca tot atrage atentia, macar sa fie desculta, nu incaltata cu ceva care sa o faca sa se simta ca fiind desculta. I-am spus ca poate sa se duca de luni la scoala desculta daca asta isi doreste, dar am rugat-o sa imi spuna totul despre experienta ei si sa imi spuna daca are nevoie de ceva. Am sa revin cu detalii. Multumesc inca o data pentru sfaturi.
daria37
Postat pe 18 Aprilie 2015 00:14
Spusesem anterior ca astazi urma sa se duca desculta la scoala. Ei bine nu s-a mai intamplat, nu pentru ca nu ar fi vrut, ci pentru ca dimineata era cam racoare si s-a temut sa nu para foarte nepotrivit gestul in fata colegilor. Mi-a spus insa ca va merge desculta cu prima ocazie cand se va mai incalzi, poate chiar zilele astea. Evident ca s-a dus pe seara pana la magazin si s-a dus tot desculta. Sunt curioasa cum vor decurge lucrurile. Probabil reactiile colegilor o vor impiedica sa faca din asta un obicei permanent.
daria37
Postat pe 20 Aprilie 2015 23:27
Frumos. Las-o sa experiemnteze, sa se simta bine in pielea ei. Chiar sunt curioasa cum va fi experienta ei, pna la urma intradevar, nu face rau la nimeni. Bafta!
garbo_411236
Postat pe 22 Aprilie 2015 11:12
nu ii este frica de microbi, taieturi?
daca calca pe o seringa sau altceva infectios?
medicul de familie ce a zis?
garbo_411411
Postat pe 22 Aprilie 2015 12:16
Nu am discutat deocamdata cu medicul de familie. Ma gandeam sa ii sugerez sa mergem la un psiholog..
daria37
Postat pe 24 Aprilie 2015 17:19
De la: daria37, la data 2015-04-17 00:06:23Buna! Am o fetita de 14 ani si de cateva zile sta mereu desculta, inclusiv pe strada. De cand este mica a stat prin casa doar desculta, pe strada si la scoala mergea in sandale sau in papuci de primavara pana toamna tarziu, iar cand mergeam la tara statea exclusiv desculta. Acum mi-a spus ca e mare si ca e singurul lucru pe care mi-l cere e sa o inteleg in privinta asta. De saptamana viitoare vrea sa mearga desculta si la scoala. Ea este excesiv de cuminte si are note foarte bune la scoala. De cand iese desculta pe strada am vazut ca isi ia la ea plasturi si o sticluta de spirt pentru eventualitatea in care ar calca in ceva. Pana acum nu i-am spus nimic, este foarte cuminte si nu am certat-o niciodata, dar ma ingrijoreaza putin ca luni incepe scoala si vrea sa mearga desculta si la scoala. La gradinita se mai descalta in clasa, dar fiind mica nu am crezut ca e vreo problema. Mi-a spus ca vrea sa se incalte cand va veni frigul, prin octombrie. Voi ce parere aveti? Ati mai patit asa ceva? Cum ar trebui sa procedez cu ea?


Nu, sincer eu n-am patit asa ceva... Dar am avut un prieten bun care mergea descult tot timpul, Mowgli il chema si nu-l prea deranja asta. Pna la cartea lui Zaharia Stancu, multa lume mergea desculta, nu atat ca le-ar fi placut cat ca nu aveau pantofi. Sau bani de pantofi. Unii zic ca e sanatos sa mergi descult, pentru ca asa ne-a facut Creatorul... din tarana. Dar azi, cum mai spuneau pe aici oamenii, poate sa fie putin periculos. Plus ca, mergand desculta si in afara casei, o sa-si faca fata o talpa, cu timpul, ca chiar si daca calca pe un muc de tigara aprins, n-o sa simta. Azi sunt unii barbati, mai de la oras, care le plac ca picioarele, impreuna cu talpa, sa fie mai fine, mai placut la mangaiat, unghile mai ingrijite si eventual colorate cu diferite culori care sa fie asortate la culoarea ochilor.... Deci fata ar trebui sa stie asta daca-i explici, n-are decat sa aleaga cum vrea sa aiba picioarele, impreuna cu talpa... !
barboneli
Postat pe 10 Mai 2015 16:52
Felicitari, fata ta face parte dntr-un grup extrem de restrans. Cauta pe net barefoot lifestyle si o sa vezi despre ce e vorba. In lume sunt in jur de 10.000, multe personalitati. Este ceva cu care te nasti si simti. Sunt persoane care simt energia telurica. Altele nu ...
garbo_412090
Postat pe 13 Mai 2015 15:30
De la: garbo_412090, la data 2015-05-13 15:30:42Felicitari, fata ta face parte dntr-un grup extrem de restrans. Cauta pe net barefoot lifestyle si o sa vezi despre ce e vorba. In lume sunt in jur de 10.000, multe personalitati. Este ceva cu care te nasti si simti. Sunt persoane care simt energia telurica. Altele nu ...


Eu pot simti bioenergia pamantului, motiv pentru care eu merg descult aproape tot timpul anului (90% din timp). Este cea mai mare placere a mea de a fi in contact direct cu mama Natura, de a ma simti bine, liber si fericit.
Pantofi n-am mai purtat din toamna lui 2008...
Dinu-Descult
Postat pe 19 Mai 2015 05:51
De la: daria37, la data 2015-04-24 17:19:03Nu am discutat deocamdata cu medicul de familie. Ma gandeam sa ii sugerez sa mergem la un psiholog..


Ce sa faci la psiholog? Stai la coada, cu cardul... Mai bine faci o plimbare prin parc, unde fetita se poate bucura desculta de mai multe feluri de substrat decat asfaltul strazii.
Acuma sincer, nu-i poti rapi copilului placerea asta. Avem o singura viata, si asa prea scurta. De ce sa ne batem capul aiurea cu ce cred altii? Cui ii place sa mearga descult, sa mearga descult. Cui nu-i place, sa mearga incaltat. Mie nu-mi place sa merg incaltat. Merg descult inca din copilarie, de la 3 ani (in 1962). Si nu m-am imbolnavit niciodata din cauza asta. Si niciodata nu mi-a pasat de ce-au zis altii !!!
Dinu-Descult
Postat pe 19 Mai 2015 07:49
De la: daria37, la data 2015-04-20 23:27:47Spusesem anterior ca astazi urma sa se duca desculta la scoala. Ei bine nu s-a mai intamplat, nu pentru ca nu ar fi vrut, ci pentru ca dimineata era cam racoare si s-a temut sa nu para foarte nepotrivit gestul in fata colegilor. Mi-a spus insa ca va merge desculta cu prima ocazie cand se va mai incalzi, poate chiar zilele astea. Evident ca s-a dus pe seara pana la magazin si s-a dus tot desculta. Sunt curioasa cum vor decurge lucrurile. Probabil reactiile colegilor o vor impiedica sa faca din asta un obicei permanent.


Nici ca-i va pasa de reactiile colegilor; placerea de a fi (a merge) fara pantofi e mai mare decat "rusinea". Si da, va deveni un obicei permanent, motiv pentru care eu o felicit din toata inima ! ^_^
Dinu-Descult
Postat pe 19 Mai 2015 16:51
Draga Daria exista riscul (foarte ridicat de altfel) sa fie marginalizata de cei din jur. Poate nu acum, dar timpul va arata daca am avut dreptate. Si unele persoane, mai sensibile, sufera inutil din cauza unor fixatii care se incapataneaza sa le duca mai departe. Nu e vorba de nimic grav, cel putin nu inca. Si nu e numai asta. Incaltamintea isi are rostul ei. La 14 ani deocamdata e in faza de crestere si oasele picioarelor se pot forma intr-un fel care ii va face probleme mai tarziu. Am o cunostinta care cocheta cu ideea de a umbla tot timpul desculta, dar a trezit-o la realitate medicul ortoped cand i-a aratat o radiografie care nu era ca a unui picior normal si cu incaltaminte ortopedica personalizata a rezolvat problema. De atunci, desi prin casa, la tara, cand merge in vizita sau la plaja, umbla desculta, in rest poarta incaltaminte de buna calitate si adaptata varstei si piciorului si e bine. Nadajduiesc sa nu se ajunga aici.
angel_forever
Postat pe 29 Mai 2015 18:27
Sa mergeti la psiholog mi se pare o aiureala teribila, mergi la un ortoped sau kinetoterapeut care intr-adevar iti pot da informatii despre ce se intampla cu corpul fetei... psihologul ce a sa ii faca??? deja cred ca exagerati.

Poate incaltarile cu 5 degete nu`s solutia, poate altceva... la noi in Romania mi se pare totusi un pic periculos sa mearga desculta pe strada, din pacate nu este atat de curat si sunt riscuri sa se taie... sa orice..

Am locuit in afara cativa ani deja, in cateva tari, nu doar una si nu spun asta ca sa ma laud, dar sa vezi libertatea de exprimare a individului si incurajarea individului sa fie cine simte ca este... ii realmente incredibil... eu venind din Romania noastra... desi nu`s deloc o incuiata, am fost surprinsa cat de mult mi-a deschis mintea.

Intamplator chiar am vazut o tanara domnita pe strada in centrul unui oras mare (nu capitala, dar e mare si renumit orasul) imbracata intre elegant si casual, asortata fain, frumoasa, o roscata incantatoare, clar studenta (citea carti de specialitate) cu o pedichiura fistichie si o bratara frumoasa pe una din glezne... da, era in picioarele goale... si din pacate eu eram singura care se uita ca la urs... fascinata si totusi intrigata..

Ca sunt porturi traditionale ale oamenilor din toate colturile lumii, ca sunt mici particularitati individuale, oamenii din afara nu se grabesc sa judece atat de repede cum se intampla la noi... am observat cum si noi ne transformam si ne deschidem, dar sa nu uitam ca am avut granitele inchise mult mult timp si asta lasa niste urma adanci, din pacate la capitolul perspectiva suntem un pic obtuzi, tot ce este diferit este anormal si trebuie corectat, afurisitul conformism... eu zic sa fim mai toleranti si sa invatam sa acceptam ciudatenia celorlalti... cred ca au lucruri sa ne invete la care in mod normal noi nu am avea acces.

Da, a sa fie privita ca fiind altfel si asta e un compliment grozav, cum am mai spus, atata timp cat nu este in pericol, ingaduiti-i sa fie asa cum simte.
Decat o oita oarba, un alt copil tras la xerox intocmai ca alti mii, zombie conformat, mai bine diferita, creativa, artistica, curioasa... incurajati-o, nu-i taiati elanul, a sa fie exceptionala daca stie ca va are alaturi si o iubiti fix asa cum este, poate tocmai pentru ca este asa... are premisele de a deveni o femeie exceptionala, nu va lasati orbiti de conformism pentru ca nu vi se aplica, nu aveti un copil normal, ci unul intr-adevar de exceptie si ar trebui sa fiti mandri, nu rusinati.

Aveti un copil minunat, m-as bucura daca ati lasa-o sa straluceasca in felul ei, pare un om pe care as fi incantata sa cunosc... sunteti chiar binecuvantati, ganditi-va ca acest copil v-a ales ca mentori, a ales sa vina in lumea asta prin Dvs. si asta nu a fost o intamplare.

Copii nu ne apartin, ei apartin lumii, trebuie sa ii ajutam sa exploreze si sa descopere viata, sa se bucure de ea si sa isi aduca harul lor special... mi-a placut ce a spus Dalai Lama, in viata avem 2 datorii, atat, 2, acestea sunt: 1 sa fim fericiti (sanatosi, impliniti pe toate planurile - emotional, financiar, profesional, intelectual, spiritual) si 2 sa fim de folos, adica sa continuam ciclul vietii - sa procreeam, sa ne gasim menirea, harul si sa dam inapoi vietii, celorlalti, asa cum si noi primim si suntem sustinuti de viata, sa fim partasi la viata.

Va doresc claritate, rabdare si deschidere impreuna cu sanatate strasnica, imi inchipui ca nu este usor, dar incercati sa va tineti mintea limpede de (pre)judecati si inima deschisa.. m-as bucura sa imi primiti mesajul cu drag pentru ca v-am scris cu sufletul, chiar sper ca v-am fost de folos.
bhudeva
Postat pe 30 Mai 2015 08:53
Draga Bhudeva, am avut cu fiica mea cea mai mare o problema asemanatoare pe cand era mai mica. Ii trebuia sa umble tot timpul desculta. Din cauza ca am lasat-o de capul ei, dupa cum recomandai si tu, la ora actuala are talpa piciorului mai lata decat ar trebui sa o aiba la varsta ei, lucru foarte greu de reparat. Am dificultati in a-i gasi incaltaminte care sa aiba toate calitatile: frumoasa, comoda, potrivita varstei si sa ii si placa. Am facut o greseala pe care o regret toata viata. Eu ca parinte trebuia sa am mai multa minte ca ea. Cu atat mai mult cu cat am trait in mai multe state timp de mai multi ani si a trebuit sa ma acomodez la multe civilizatii. Argumentele tale nu prea stau in picioare. Eu am trecut pe acolo si din cauza ca m-am luat dupa "sfatuitori cu mintea deschisa" asemeni tie am ajuns sa ma confrunt cu dificultati pe care putea foarte bine sa le evit. Dar cand s-a nascut cea de-a doua fiica a mea am avut grija sa nu repet greseala. Astazi are un mers frumos si picioarele dezvoltate normal. Nu rateaza nici o ocazie de a umbla desculta, dar doar unde nu exista nici un risc. Si in nici un caz pe strada, la scoala sau in oras.
angel_forever
Postat pe 4 Iunie 2015 13:02
Draga mea angel_forever, imi pare rau pentru ca simti ca fata ta nu s-a dezvoltat cum trebuie din pricina faptului ca a umblat desculta, probabil ca a fost un factor, dar nu cred ca a facut asa mare diferenta... in primul rand incaltamintea fabricata in China este nepotrivita europenilor pentru ca este facuta pe tiparul lor mic, ingust... intamplator si eu am probleme cu incaltarile am talpa lata si sunt intre numere si mi-e greu sa gasesc ceva care sa mi se potriveasca asadar va inteleg mai bine decat credeti... noi europenii suntem cumva intre numerele lor si mai lati la calapod... sfatul meu a fost foarte pertinent pentru ca am specificat sa se ceara parerea avizata a unui ortoped, a unui kinetoterapeut adica specialisti in corpul uman si biomecanica, nu sunt "o sfatuitoare cu mintea deschisa" naiva si neinformata si nu sustin lipsa de informatie, dar asta nu exclude o minte deschisa.
bhudeva
Postat pe 4 Iunie 2015 14:46
Draga Bhudeva, realitatea mi-a aratat ca am gresit permitand fetei mele sa umble desculta, fiindca am mari dificultati in a-i gasi incaltaminte potrivita si nu o data a incercat sa probeze incaltaminte din care isi doreste si i-au dat lacrimile ca nu a reusit sa se incalte dat fiind piciorul ei prea lat. Dupa cum spuneai, diferenta nu e foarte mare dar destula ca sa fie frustrata de greutatea cu care isi gaseste ceva potrivit. Sper doamna sa nu faca aceeasi greseala pe care am facut-o eu, cu atat mai mult cu cat fata mea e apropiata de varsta cu a dansei.
angel_forever
Postat pe 8 Iunie 2015 12:02
E o problema...eu scriu din perspectiva unui parinte de copil cu idei dificile...si fiica.mea tot 14 ani are...si saptamana trecuta imi spunea ca sa.i cumpar o papusa cu parul lung ca s.o tunda ea..ca se plictiseste..ei bine n.am cumparat.o
Aalinna_Kent_1
Postat pe 28 Iunie 2015 17:37
Si eu merg pe principiul de a face toate poftele copilului...dar in masura in care ele nu sunt absurde..i.am spus parerea mea ca asta nu e ceva constructiv si adecvat varstei...si ca ar trebui sa aibe alte preocupari,ar trebui sa invete sa.si faca manechiura,sa citeasca o carte de pe internet sau sa invete o reteta de mancare
Aalinna_Kent_1
Postat pe 28 Iunie 2015 17:41
Îți voi spune ceva...
După părerea mea...
Dacă ei îi place să meargă desculță, nu o în piedică nimeni. Nu deranjează pe nimeni.
Din experiență mea...
De când eram mic, și pot să îmi aduc aminte de timpul acela, îmi amintesc cum mergeam la școală, pe uliță, prin casă, prin grajd. Și acum vei zice că eram la țară și se acceptă acolo, dar de la 13 ani, după ce am terminat clasa a opta, și am mers la liceu, la facultate, tot desculț am mers.
Am două surori și un frate. Fratele meu și una dintre surori, merg exclusiv desculți, exceptând faptul că au o problemă de sănătate psihică, schizofrenie reziduală. O au de la 14 ani.
De doi ani, am început să port pantofi, doar iarna, dar până atunci, vară - iarnă am mers desculț. Am împlinit azi 37 de ani.
Te sfătuiesc să o lași să meargă cum vrea ea.
Știu foarte bine care sunt senzațiile când mergi desculț.
- stradă/asfalt - puțin încântător, talpa prinde o culoare neagră ca de bitum
- pământ/noroi - trecerea noroiului printre degete
Totuși pe stradă sunt mizerii (excremente) și acum dacă va călca, nu-i problemă, „Noroc e!”.
Am mers circa 35 de ani desculț, am călcat nu doar prin noroi, ci și în excremente de vacă, câini, am mers pe pământ, pe zăpadă șamd.
Când am venit la oraș la 13 ani, în 1992, m-am simțit foarte bine. Eram privit cam urât de către profesori și colegi, însă învățam bine.

Era în toamna anului trecut, în 2014, și copiii mei, o fată și un băiat, au și ei schizofrenie, i-am scos la o plimbare...desculți.
Tocmai plouase, și noi trei mergeam pe stradă. Într-o parte, am observat noroi, pentru că eram în parc, și am început să merge prin el. Aveam niște haine mai „de casă„. După am văzut că pe lângă că aveam tălpile maronii, aveam noroi și sub unghii și pe deasupra tălpii. Apoi, ne-am îndreptat spre casă. Am luat tramvaiul. Ne-am urcat în spate. După un timp, o bătrânică, vine să ne dea 5 lei, pe care eu nu-i accept. Văzând că mai vine o bătrânică, am zis că voi coborî la prima stație, așa am și făcut, după care ne-am continuat drumul spre casă desculți. Oamenii se uitau cam ciudat la noi, dar nu m-a interesat. Atunci am călcat în „Noroc”, de mai 4 ori, și nu ne-am oprit pentru an șterge. Am mers în continuare.

Extragem ce este important:
O poți lăsa să meargă pe unde vrea, cât vrea, pentru că are o plăcere.
Nu prea contează în ce calcă, pentru că se spală, iar dacă se taie cumva, îi va trece destul de rapid.
Karl_Kwiatkowski_1
Postat pe 27 Ianuarie 2016 10:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mi-am surprins fiul masturbandu-se 16 De la: garbo_1249 9 Aprilie 2012 19:52
nepoata adolescenta nu stie sa danseze 6 De la: bunicuta_creta 13 August 2020 17:01
cea mai grea hotarare a vietii mele 16 De la: buna01 15 Februarie 2010 16:56
Despre singuratate 8 De la: garbo055472 13 Ianuarie 2010 21:04
EMO 122 De la: iuana_alloha 22 Februarie 2010 16:54
Setari Cookie-uri