Mama singura

Sunt casatorita cu un barbat bun, insa de cand s-a nascut copilul nostru (10 luni) ne certam mere. Sunt singura cu copilul 90% din timp, asadar ma pot declara o mama singura, nu am niciun ajutor, am o sora, insa si ea are 4 copii, mama e la 400 km distanta, de soacra nu vreau sa aud, caci mai mult ma incurca. Numai eu stiu cat "i-am bagat pe gat" copilul sotului...efectiv parca fugea de el...el nu ii taie unghiile, nu voia sa ii faca nici baie singur(acum ii face), niciodata nu sta sa se gandeasca ce sa ii dea sa manance (mic dejun-pranz-cina), ba chiar uita ca trebuie sa ii dea sa manance, nici de adormit mai nou nu il mai adoarme caci spune ca numai la mine adoarme (il alaptez, insa dupa ce papa, cu muuulta rabdare adoarme la oricine); Il inteleg ca el lucreaza (nu are program fix, ceea ce este foarte rau pentru mine ca nu imi pot face nici macar programare la dentist), in schimb e lege: martia el merge la fotbal...numai eu stau cu copilul, zici ca el vine in vizita...il vede dimineata (30 minute) sau nici atat si seara 2 ore maxim, in zilele bune, si in weekend-uri lucreaza, deci nici atunci nu ne vedem...aici parca e hotel...Sincer uneori simt ca pic jos, ca nu mai pot, nu am cui cere ajutorul, sunt o mama activa, iesim afara in fiecare zi 2-3 ore ( cu masina pana in parc,) il schimb, il adorm, ii dau sa pape, ma joc cu el, ii fac baita, mergem la tot felul de activitati ( dans, innot), si astept si eu macar seara 1-2 ore sa stau linistita, insa mereu intervine cate ceva, iar daca nu ma iau si plec de acasa, sta cu copilul acolo langa mine...si imi mai zice "tine-l si tu putin ca sa pot manca!" WTF????!!!! Dar eu cui ii cer sa stea putin cu el ca sa mananc si eu!!! Oare mananc ceva? sau daca mananc imi pica bine mancarea aia???? Va rog dati-mi ceva sfaturi POZITIVE, sau povestiti-mi din experienta voastra...cei care vor sa critice mai bine se abtin...numai de asta nu am nevoie! Multumesc!
garbo074951
Postat pe 1 Aprilie 2015 15:10
buna ziua,, doamna... deja tu ai ai iesit din stadiul de femeie, si esti mama,, dupa ce copilul va mai creste 3-4 ani ,atunci vei avea sansa sa redevii femeie, sa ai timp pentru tine , si pentru copil si barbatul tau,,barbatul tau din cate ai spus nu se implica mai mult decat ar trebui in cresterea copilului,, nu ai incotro , va trebui ca acesta sarcina sa o duci singura, ajutor nu vei ma primi mai mult decat ai,,!! Unde ai vazut tu ca el este un barbat bun? nu stiu, daca tu spui ca nu te ajuta cu cresterea copilului, nu stiu cat de barbat este cu tine dupa nasterea copilului, tu stii,el asa a fost de cand l-ai cunoscut, nu s-a schimbat mai mult , tu nu ai avut suficienta experienta sa cunosti barbatul in general, dar nici aceasta experienta nu o capatam pina cand nu experimentam, si abia dupa,, am mai putea spune ca am cunoaste un barbat in linii mari ,dealtfel si femeia,, avem nevoie de timp sa ne cunoastem,! incearca sa ai spui cum te simti, de ce ai nevoie din partea lui, cu ce sa te ajute , sa te sustina , sa te inteleaga si pe tine,,spunei ca nu te mai simti femeie ,daca el nu te ajuta, pentru ca tu nu te mai simti femeie pentru el ca nu iti da voie sa fii femeie pentru el, nu te ajuta in organizarea timpului cu copilul, si tu esti obligata ca toata atentia care trebuie impartita mai mult copilului decat lui ca barbat,, si il dezavantaja pe el,, il vei motiva sa isi caute pe altcineva , dupa modul acesta al tau de comunicare, si sa il acuzi ca nu te ajuta , nu vei rezolva mai mult! COMUNICAREA este calea cea mai eficienta, sa va consumati in continuare relatia,,placerile,, aveti nevoie amandoi de aceste acte fizice,sa fiti la fel de inventivi in pat cum ati fost si inainte sa ramai insarcinata,, daca vei fi pasiva si vei continua sa astepti ca el si numai el sa ia initiativa in pat , si tu sa stai ca vaca la,,, p... se va plictisi de tine nu te mai considera atractiva sa isi consume placerile cu tine, fii activa in pat, schimbati locul de contact in alte dependinte preluati pe rand pozitiile de dominator si dominatoare in pat, alte imprejurari decat patul,, jos, in pod, in sura cu paie la o nunta sau la un eveniment la vecini la veri la alte evenimente,, poate si din lenjerie mai sexi probati-o amandoi in pat vedeti cum va simti, fiti inventivi atat cat se poate, cat de scurt, va conta pe mai tarziu aceste actiuni eliberatoare pentru amandoi, chiar daca va place sau nu,, sarutati-va si voi mai des vorbiti impreuna , faceti-va planuri pentru organizarea timpului liber al amandorura, sa te ajute sa coopereze cu tine, ,, altfel va veti distanta unul de celalat, va veti raci si sentimental, va rupeti efectiv de relationare, si va veti pierde printre randuri cautandu-va inconstient alt partener/a,,si va veti spune apoi unde s-a rupt firul , si nu veti stii, nu aveti sa va dati seama,, necomunicand, nespunandu-i celuilat de linga tine ce te doare,, si asteptand ca lucrurile in jurul nostru sa se solutioneze de la sine,, nimeni si absolut nimeni nu va va veni dupa strada sa va faca curatenie in curte , in ganduri,, voi trebuie sa va organizati , sa va traiti viata in mod frumos si placut , si sa tineti cont, ca in viata , cel mai important , este sa va simtit, sa fiti fericiti nu sa aveti dreptate, dreptate va va da toti , dar de solutionat , de dat un ajutor nu va va da nimeni, si nici tu ca femeie sa astepti ca barbartul tau sa te faca fericita pe tine ca femeie,, niciodata!!! el doar contribuie la fericirea ta, nimeni nu este vinovat de nefericirea altuia , decat noi insusi, fericirea o vom obtine din toate actiunile noastre duse la indeplinire cu succes si intotdeauna din lucruri marunte,, succes!!!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 19 Aprilie 2015 16:05
nu te certa cu sotul,incercand sa imamparti obligatiile fata de bebe...pune-l in bratele lui,doar cand bebele este odihnit,si zambeste....dupa asta,se va atasa de el,si se va ocupa mai mult de el..intai trebuie sa se ataseze....si calea cea mai buna,e zilnic macar o data pe zi,tinut in brate putin,ca sa ii zambeasca.
Exista barbati care nu au rabdare sa se ocupe de bebelusi,mai ales daca vin obositi de la munca...va trece perioada asta,grea,si va fi mult mai usor,mai ai putina rabdare.
daniilia
Postat pe 21 Aprilie 2015 06:06
" deja tu ai ai iesit din stadiul de femeie, si esti mama,, dupa ce copilul va mai creste 3-4 ani ,atunci vei avea sansa sa redevii femeie,..."

O zici din proprie experienta ?

Rotty
Postat pe 21 Aprilie 2015 08:48
Ce profesie are sotul dumneavoastra ? Sau sa faceti o intelegere : 6 luni
sa va ocupati de copil si urmatoarele 6 luni sa se ocupe sotul de copil ;
alta solutie : daca sotul nu vrea , atunci scrieti zilnic in pripriul jurnal ce viata aveti impreuna cu copilul si poate peste cativa ani sa-i aratati jurnalul sotului sau la divort , daca va fi , eu nu vreau sa va influentez in a divorta .
garbo_405328
Postat pe 26 Aprilie 2015 11:45
Draga 328 solutia asta nu functioneaza, mai precis el nu va accepta o asemenea idee niciodata. Barbatii sunt foarte constienti ca a te ocupa de un copil e foarte dificil. Ca si in cazul de fata, multi barbati isi pierd interesul fata de familie in momentul cand apar copiii. Si e nevoie de mult tact din partea sotiei sa il readuca aproape de familie. E nevoie de ajutor din partea unei terte persoane (de preferat bunica din partea mamei) care sa aiba grija de cel mic un week-end, iar cei doi sa aiba timp unul pentru celalalt, fara a-i mai purta grija puiului. De multe ori acest lucru face minuni, mai ales daca au posibilitatea de a "evada" undeva mai departe (o statiune, o cabana...), nu neaparat a cheltui foarte mult. Este absolut necesar ca cei doi sa petreaca 2 zile impreuna departe de tot ce inseamna casa, copil, serviciu, obligatii. Doar liniste.
angel_forever
Postat pe 26 Aprilie 2015 13:34
incearca sa privesti rolul de mama cu mai multa naturalete fara sa fii 100% din timp stressata si in alerta: sint femei care au cite 3-4 copii mici si totusi supravietuiesc :-) Personal am trecut prin stadii de pura paranoia cind era fie-mea mica, si e tendinta tuturor mamelor la primul copil sa considere ca soarele se invirte in jurul bebelusului dar fa doi pasi in spate si gindeste-te ca nu esti singura in situatia asta si daca nu stai cu sufletul la gura 24 din 24 nu inseamna ca il "neglijezi". Nu vad de ce n-ai avea timp sa maninci cind el doarme sau se joaca in aceeasi camera?
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2015 01:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoiede ajutor sa-mi salvez copila 7 De la: soapta_vantului 30 Decembrie 2012 11:59
Barbatii sunt vinovati,de ceea ce sa ales de lumea din ziua de azi? 11 De la: dr__garbo164869 11 August 2010 01:49
Te rupi de traditie, te rupi de familie? 56 De la: Juna 14 Mai 2011 10:55
m 5 De la: garbo_447283 10 Iulie 2016 14:19
Cumnati si socrii 18 De la: garbo_13899 14 Iunie 2013 16:16
Setari Cookie-uri