Rugăciune la Sfânta Marta

(Pentru 9 marți, apoi se dă și altora; se spune cu lumânarea aprinsă):

Sfântă Marta, mă îndrept către tine plină de încredere, cerându-ți ajutor. Cred cu tărie că mă vei ajuta și mă vei sprijini când mi-e greu. Spre a-ți arăta recunoștința mea, îți făgăduiesc să fac cunoscută și altora aeastă rugăciune.

Te rog cu umilință să-mi aduci alinare în suferințele și dorințele mele. În numele negrăitei bucurii care ți-a cuprins inima când i-ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te implor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimi, astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (aici spui dorința / suferința ta).

Te implor, ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutate, precum ai înfrânt balaurul care zace la picioarele tale.

Apoi se spune „Tatăl nostru” și Rugăciunea către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu (de trei ori).

La urmă se spune:

Sfântă Marta, roagă-te pentru mine și cei dragi mie. Amin!
garbo159660
Postat pe 25 Februarie 2015 00:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetelor sunteti cam reticente .. prea mult va agitati. 38 De la: michelle_ 11 Septembrie 2011 10:23
Iubire in exil de Donna V 6 De la: vivacedonna 2 Martie 2012 21:31
De ce profita barbatii de femeile cumsecade...Si nu se comporta civilzat...Sunt niste nerecunoscatori 1 De la: luptatoareacurajoasa 24 Iulie 2010 00:11
Invitatie - Eveniment Garbo: Triburi spirituale. Cum sa recunosti sufletele tale pereche 1 De la: Redactie_Garbo 16 Februarie 2018 13:51
cine sunt demonii? 44 De la: Thor_again 5 Mai 2011 17:27
Setari Cookie-uri