Culinare

“Dificil nu este să adaugi ani la viaţa ta ci să adaugi viaţă la anii care-i ai! Folosirea corectă a cunoştinţelor printr-o bogată experienţă aplicând numai adevărul, prin simplu fapt că îţi recunoşti propria ignoranţă, înseamnă să fii înţelept. Această înţelepciune nu este altceva decât cea mai perfectă reţetă numită - "ştiinţa fericirii".”
tradaro
Postat pe 23 Februarie 2015 12:13
Inceputul e promitator , dar unde-i ciorba ?
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2015 12:20
s-a mancat !!
Celtic_Frost
Postat pe 24 Februarie 2015 08:10
Deja ?
Rotty
Postat pe 24 Februarie 2015 08:13
Am citit o intamplare intr-o revista mai veche si am ajuns la concluzia ca e foarte adevarat ce s-a scris. Scria asa:
"Intr-o familie mama facea niste mancaruri delicioase. Intrabata de baietelul cel mai mic cu ii reusesc asa bune i-a explicat pas cu pas si la sfarsit i-a spus ca are un ingredient secret mostenit din de la bunica ei, respectiv strabunica baiatului, pe care il tine intr-un borcan in dulpul cel mai de sus si care nu e bine sa fie atins de nimeni deoarece contine o iarba foarte rara care nu se mai gaseste. O vreme explicatia l-a multumit, dar intr-o buna zi curiozitatea a invins si ,cu inima batand de sa ii sparga pieptul, a luat borcanul si l-a deschis cu grija sa nu risipeasca vreun strop. Inauntru era un petec de hartie care a fost impaturat si despaturat de multe ori si pe care scria "orice faci nu uita sa adaugi un strop de dragoste". Atunci a inteles secretul pretioasei "ierburi" si de ce ies bunatatile mamei mai mult decat delicioase."
angel_forever
Postat pe 20 Martie 2015 11:18
Asa este .
sfinxul
Postat pe 6 Aprilie 2015 22:20


Dupa ce am citit induiosata postare si mi-am sters ochii inlacramati... M-am gandit un pic si am ajuns la concluzia, opusa ca a sfinxului, ca nu e asa. Ce sa faca biata aia de dragoste, mai precis stropul ala de dragoste intre ceapa calita, uleiul incins, piperul pisat, mararul tocat, pasta de rosii, bucatele de cascaval, boabele de coriandru macinate... Etc. cred ca chestia asta cu stropul de dragoste e doar asa de sanchii... Chestia asta cu dragostea, strop sau potop, se foloseste la alte ocupatii si nu la gatit. Dar ca fraza pentru o reclama buna, la salata de Humus de ex., merge. O aud aici de multe ori si de multa vreme... Dar poate eu sunt un ignorant, recunosc... Si asta ma face deodata intelept. Mai sa fie... Si cum poate fi o reteta "stinta fericirii" nici asta nu inteleg. Dar eu de fapt sunt un ignorant, recunosc si asta ma pune in postura unei intelepciuni cu care si pe Plesa l-as face gelos... !
barboneli
Postat pe 7 Aprilie 2015 00:00
Draga Barboneli, nu esti un ignorant ci doar privesti situatia dintr-un punct de vedere strict culinar. Ce am citit eu arata ca atunci cand pui mainile sa faci ceva (fie ca e vorba de mancare sau de altceva) fa totul cu drag, mai ales daca ceea ce va iesi din mainile tale va aduce un strop de bine cuiva. Merita sa imi vad copilul venind sa imi mai ceara o portie fiindca a mancat si a considerat ca a fost delicios (dovada boticul plin de sos). Si asta ma face sa imi fie drag ce fac (fie ca tine de culinar sau nu). Tie nu?
angel_forever
Postat pe 7 Aprilie 2015 16:17


Sincer sa fiu, da ! E ceva in ce spui tu, mai ales daca era si in versuri... dar eu, daca gatesc, amestec si dragostea, dar nu in mancare ca sa zic asa ci ma gandesc cu dragoste la persoana care se va chinui mancand macarea... dar sa zic ca pun dragoste intr-o oala cu sarmale... Nu stiu, o sa ma mai gandesc aici era o reclama la una din firmele care fac humus (pasta de naut) mai este si acum uneori.care spunea cam asa: humus-ul daca nu-l faci cu dragoste, mai bine nu te apuci sa-l faci... Totusi suna frumos, recunosc...
barboneli
Postat pe 7 Aprilie 2015 21:09
apropos de gatit cu dragoste...
al meu sot nu mananca niciun fel de carne si sunt foarte derutata ca nu stiu ce sa ii gatesc de Paste... asa, mai de sarbatoare...
merci fain pentru orice sugestie
nicole_maia
Postat pe 8 Aprilie 2015 14:40


Aha... Deci daca nu mananca carne, nu poti sa-i pregatesti ceva CU carne... Nasol si nu prea. O sugestie ar fi sa-i faci "Drob cu (de) ciuperci. Alta sugestie, pentru ca eu nu va cunosc si nu cunosc nici gusturile voastre, ar fi sa intri pe google, acolo sa scri "retete de Paste fara carne", pune ceva dragoste in ce gatesti si gata... ! Ok, de ce nu... Si dragostevdupa ce ai terminat de gatit... Un paste fericit sa aveti....
barboneli
Postat pe 8 Aprilie 2015 15:59
Draga Barbonelli, trebuie sa recunosc ca nu esti asa ignorant precum ai crezut inainte.
angel_forever
Postat pe 9 Aprilie 2015 10:23
http://www.petitchef.ro/retete/ciorba_de-post_ciuperci-pleurotus
Miafarow
Postat pe 9 Aprilie 2015 11:06
De la: angel_forever, la data 2015-04-09 10:23:02Draga Barbonelli, trebuie sa recunosc ca nu esti asa ignorant precum ai crezut inainte.


Mersi draga angel pentru apreciere cu tote ca, in prima postare a ta catre mine ai scris clar ca "nu sunt un ignorant ci doar privesc din alt punct de vedere...." ! Acum, sunt si mai incurcat cu ce scri... Dar probabil e doar o greseala de o litera... Ai scris ca "nu esti asa ignorant precum AI crezut inainte" deci daca scriai "am" in loc de "ai" ... Intelegeam. Asta pentru ca sa sti... Eu nu ma mai cred ignorant inca de multa vreme... Noapte buna si ingerii buni sa te pazeasca....
barboneli
Postat pe 9 Aprilie 2015 21:10


Uff... Iar am gresit. Scuza-ma draga angel ca te-am acuzat cu litera aia... Eu nu ma inteles bine la ce te referi, probabil ca asa se intampla cand nu folosesti limba romana zilnic... Uitasem de postarea cand m-am facut de 2 ori ignorant... Ce mai, sunt un neserios. Te rog sa ma scuzi, ai inteles mai bine si ai scris corect.
barboneli
Postat pe 9 Aprilie 2015 22:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Basescu Politica 9 De la: luptatoareacurajoasa 14 Mai 2010 18:10
MA JOC IN GAND CU AMINTIREA! 19 De la: iasomia 7 Septembrie 2009 16:04
am nevoie de ajutor... 5 De la: iasomia 3 Februarie 2010 11:27
DESPRE REALITATEA IN CARE TRAIM SI GESTUL LUI ADRIAN SOBARU 70 De la: garbo182350 31 Ianuarie 2011 09:06
dilema "iezistentiala" - sfatul meu sfatul medicului! (tot timpul e un medic de scarbiciu) 4101 De la: alfheim 29 Aprilie 2017 13:51
Setari Cookie-uri