traditii ,relatie ,sarcina surpriza ..

buna!!!Am nevoie de un sfat din partea voastra,este prima data cand scriu aici ,pana acum obisnuiam sa citesc si sa ma amuz sau sa ma ingrozesc de povestile altora...dar se pare ca a venit si timpul meu sa apelez la maturitatea , experienta si intelepciunea voastra ... povestea mea este urmatoarea : Am 27 de ani si o relatie frumoasa si linistita de 2 ani cu un barbat de origine indiana, el locuieste in india maxim 5 luni pe an , restul anului calatoreste foarte mult din cauza serviciului ,in romania vine din 3 in 3 luni ,pentru mine , ne iubim dar familia lui nu ma accepta , ba chiar mai mult ,nici nu concepe ideea de a nu se casatori cu o fata aleasa de mama lui ,care in momentul de fata ii aduce acasa fel de fel de domnisoare dornice de casatorie,cu tot cu familionul lor , pe care el le refuza politicos (...pana cand va face lucrul acesta nu stiu...), momentul in care a povestit familiei despre relatia noastra si dorinta de a se casatori cu mine a fost unul "tragic" ei considerand ca ar fi o rusine imposibil de suportat , El tine enorm la familia lui dar in acelasi timp stiu ca tine si la mine ...
Am inteles si acceptat cultura si traditiile lui (traditii destul de greu de inteles pentru noi) ..dar acum nu se mai poate ..Am ramas insarcinata ( din cauza problemelor mele de sanatate , netratate, nu am crezut ca este posibil sa raman insarcinata fara tratament , acesta fiind motivul pentru care nu m-am protejat )el inca nu stie , ma tem de reactia pe care o va avea.,nu ma tem de faptul ca nu isi va asuma responsabilitatea fata de copil, dar el a intrebat mereu daca imi doresc sa se protejeze ,iar raspunsul meu a fost nu ... ma tem sa nu creada ca am facut totul intentionat pentru a pune presiune pe umerii lui... Mai exista si posibilitatea de nu ii spune nimic despre sarcina si de a rupe definitiv legatura cu el , chiar daca imi va fi greu....Iar despre o intrerupere de sarcina ...e greu de spus .......sa fiu o mama singura ma ingrozeste ,(imi doream o altfel de viata) ,dar posibilitatea de a nu mai avea copii niciodata me sperie la fel de mult . Voi ce ati face in locul meu , ce decizii ati lua, cum ar trebui sa tratez problema???
Multumesc tuturor celor care isi vor petrece o particica din timp pentru a-mi impartasi parerile si sfaturile lor
P.S Inclin sa cred ca familia si traditiile vor fi mai puternice decat iubirea fata de mine(sunt intotdeauna pesimisata)
ayda_ayda
Postat pe 26 Ianuarie 2015 03:47
Eu as pastra copilul sigur.Sora mea a renuntat la primul ei copil din frica de a fi o mama singura,care ar fi locuit in o camera cum erau alea de muncitori care s-au vandut,si altele.A suferit atata de mult si a regretat attat de mult,plangea zilnic,au trecut 9 ani si nu are copiii,asa a fost viata,si regreta si acum.
mai am prietene care au avortat si au reusit sa treaca peste asta cu bine.
Eu cand am ramas gravida cu primul copil,nu il voia soacra,ne-a facut razboi psihologic,l-a convins si pe sotul meu ca e prea devreme,ca sa ma asteptam doi trei ani sa vedem cum merge casatoria,si apoi sa facem copiii,si eu atunci am hotarat ca il pastrez chiar daca ajung in strada in tara straina cu tot cu copil.
Copilul din tine ce spune acum,poate sa se apere,poate sa zica ceva pentru viata lui?
Eu cred ca e bine sa traiasca,si voi sa traiati ca acum,nu sa pleci la ai lui,ca daca ai trai intre ei,ti se va parea de nesuportat.
legatura dintre tata si copil e mult ma puternica decat legatura cu parintii....voi trei impreuna veti reusi,sa depasiti greutatile,daca ai putina speranta si rabdare,pentru ca timpul le aranjeaza pe toate.
daniilia
Postat pe 7 Februarie 2015 06:31
Cel mai bun lucru e sa gasesti momentul prielnic si sa ii spui tot ce s-a intamplat. Chiar daca iti e greu acest lucru este necesar ca sa scapi de toate semnele de intrebarecare te chinuie. El poate reactiona in 2 feluri: fie accepta situatia si va casatoriti (cu conditia sa traiti aici in tara, fiindca acolo vei duce o viata grea daca e sa luam in calcul ca parintii aleg viitoarea partenera de viata a fiului lor si nu tu esti aceea), fie drumurile voastre se despart (caz in care trebuie sa stabiliti dinainte daca se va implica in viata copilului si in ce fel, pentru a nu avea discutii mai tarziu daca te vei implica intr-o alta relatie sau daca vei avea decizii de luat cu privire la educatia copilului). Intreruperea de sarcina este un lucru foarte delicat cu consecinte pe termen lung. Sanatatea iti poate fi afectata si sechelele sa nu se mai poata repara si din om sanatos sa te trezesti cu organismul afectat iremediabil, fara a mai pune la socoteala sentimentul de vinovatie care apare, fie ca vrei, fie ca nu. Am vazut foarte multe femei distruse din cauza avortului. Nu cred ca vrei sa faci parte dintre ele. Iar intre a fi sanatoasa si a fi mama singura cred ca esti suficient de matura sa alegi. Daca parintii tai sunt in viata fii sigura ca iti vor intinde o mana de ajutor. In ceea ce il priveste pe el, daca este un om matur iti va fi alaturi, daca nu , va da bir cu fugitii. Totusi, cea mai buna solutie este comunicarea. Curaj, succes si tine-ne la curent.
angel_forever
Postat pe 11 Februarie 2015 10:40
De la: ayda_ayda, la data 2015-01-26 03:47:38buna!!!Am nevoie de un sfat din partea voastra,este prima data cand scriu aici ,pana acum obisnuiam sa citesc si sa ma amuz sau sa ma ingrozesc de povestile altora...dar se pare ca a venit si timpul meu sa apelez la maturitatea , experienta si intelepciunea voastra ... povestea mea este urmatoarea : Am 27 de ani si o relatie frumoasa si linistita de 2 ani cu un barbat de origine indiana, el locuieste in india maxim 5 luni pe an , restul anului calatoreste foarte mult din cauza serviciului ,in romania vine din 3 in 3 luni ,pentru mine , ne iubim dar familia lui nu ma accepta , ba chiar mai mult ,nici nu concepe ideea de a nu se casatori cu o fata aleasa de mama lui ,care in momentul de fata ii aduce acasa fel de fel de domnisoare dornice de casatorie,cu tot cu familionul lor , pe care el le refuza politicos (...pana cand va face lucrul acesta nu stiu...), momentul in care a povestit familiei despre relatia noastra si dorinta de a se casatori cu mine a fost unul "tragic" ei considerand ca ar fi o rusine imposibil de suportat , El tine enorm la familia lui dar in acelasi timp stiu ca tine si la mine ...
Am inteles si acceptat cultura si traditiile lui (traditii destul de greu de inteles pentru noi) ..dar acum nu se mai poate ..Am ramas insarcinata ( din cauza problemelor mele de sanatate , netratate, nu am crezut ca este posibil sa raman insarcinata fara tratament , acesta fiind motivul pentru care nu m-am protejat )el inca nu stie , ma tem de reactia pe care o va avea.,nu ma tem de faptul ca nu isi va asuma responsabilitatea fata de copil, dar el a intrebat mereu daca imi doresc sa se protejeze ,iar raspunsul meu a fost nu ... ma tem sa nu creada ca am facut totul intentionat pentru a pune presiune pe umerii lui... Mai exista si posibilitatea de nu ii spune nimic despre sarcina si de a rupe definitiv legatura cu el , chiar daca imi va fi greu....Iar despre o intrerupere de sarcina ...e greu de spus .......sa fiu o mama singura ma ingrozeste ,(imi doream o altfel de viata) ,dar posibilitatea de a nu mai avea copii niciodata me sperie la fel de mult . Voi ce ati face in locul meu , ce decizii ati lua, cum ar trebui sa tratez problema???
Multumesc tuturor celor care isi vor petrece o particica din timp pentru a-mi impartasi parerile si sfaturile lor
P.S Inclin sa cred ca familia si traditiile vor fi mai puternice decat iubirea fata de mine(sunt intotdeauna pesimisata)


Da un tzigan de-al nostru n-ai gasit, ca tot aia era? Erau mai putine complicatii.
garbo_167
Postat pe 11 Februarie 2015 15:27
Neee...aia au haine mai colorate .
Rotty
Postat pe 11 Februarie 2015 19:16
Draga mea,depinde ce cultura are dak este musulman ar trebui sa te cam accepte,cei sikh nu prea accepta fetele albe( iti spun din proprie experienta).din nefericire,pune raul in fata,poate k el deja are o sotie la care nu va renunta niciodata.eu personal i-as spune adevarul si as pastra copilul,sansele ca el sa dispara dupa ce ii spui sunt enorm de mari dar poate ca tu esti mai norocoasa.iti doresc numai bine
lauramolea
Postat pe 15 Februarie 2015 14:57
chiar crezi ca ai fi prima femeie care isi cresc copii singure? tu de ce nu ai putea? spunei indianului adevarul si vezi ce va rezerva viata.
lllorena
Postat pe 15 Februarie 2015 17:08
Tot blondă, ai rămas.
Copiii, că nu vb de xerox!
Și își crește copiii, sau copilul sg.
Axl_R
Postat pe 15 Februarie 2015 17:27
Draga ayda
Din ceea ce am citit ,am observat ca esti o fata isteata.
Daca prietenul tau nu e in stare sa lupte cu toata familia lui pentru tine,n-are rost sa-ti faci planuri.
Ti-ai incurca viata inutil si vei regreta .
Nu-l forta spunandu-i de copil!
Ar trebui sa se casatoreasca cu tine din iubire ,nu din obligatie.
Daca n-o face ,lasa-l sa se duca.................
Sfat in legatura cu copilul ,n-am cum sa-ti dau!
Esti singura in masura sa hotarasca!!!
Numai bine!
Green7
Postat pe 15 Februarie 2015 18:33
Daca ai nevoie se gasesc in spatele casei mele
tina22
Postat pe 15 Februarie 2015 21:07
Daca poti, eu zic sa pastrezi copilul, sa ii spui si lui si sa ii ceri sa fie responsabil atat cat se poate, macar financiar ca e obligat de lege, si lasa portita deschisa pentru el daca vrea sa ii fie tata, dar nu te casatorii cu el. Vei avea de pierdut mai ales daca spui ca nu esti acceptata de familia lui. El nu va trece peste cuvantul lor si asta este. Are si el dreptul sa stie de acest copilas dar si tu ai dreptul la fericire. Stai langa prietenii si familia ta proprie si nu plati cu linistea ta pshica, nu se merita.
Allexys
Postat pe 15 Februarie 2015 21:40
Oricum ar fi situaţia, să nu faci avort, pentru că avortul este crimă şi nu se justifică pentru niciun motiv! Recentele progrese ale ştiinţelor biologice (genetica, embriologia) au dovedit cu certitudine că omul este om din momentul concepţiei, deci avortul este crimă în orice stadiu s-ar face. Avortul este uciderea unui copil fără apărare. Din momentul concepţiei omul este om trupeşte şi sufleteşte.
Trupeşte, din momentul concepţiei, adică de la fecundaţie, ovulul fecundat (zigotul) are un cod genetic uman şi propriu, diferit de codul genetic al mamei şi de codul genetic al tatălui, deci chiar din momentul concepţiei este persoană umană unică şi distinctă. Codul genetic este tiparul genetic complex al dezvoltării umane şi conţine toate trăsăturile trupului omenesc: sexul copilului, culoarea părului şi a ochilor, înălţimea, nuanţa tenului, forma feţei, forma nasului, chiar şi numărul firelor de păr. Dezvoltarea ulterioară a corpului său nu este decât o derulare a acestui program care există deja de la început, din momentul concepţiei.
Iar sufleteşte, Dumnezeu creează şi dă sufletul omului tot în acel moment al concepţiei. Viaţa umană este sacră şi inviolabilă. Dumnezeu spune clar într-o poruncă: SĂ NU UCIZI !

Dumnezeu este creatorul şi stăpânul vieţii. Viaţa vine de la Dumnezeu şi trebuie primită, pentru că este darul său. Părinţii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieţii, nu sunt proprietari ai vieţii!
„Omul este om din momentul concepţiei. Fiinţa omenească este de atunci desăvârşită şi unică.” (Dr. Jérôme Lejeune, genetician)
„Cea din urmă dovadă că un popor a ajuns la cel mai de jos nivel de decădere morală, va fi că avortul se va considera ceva tolerat social şi obişnuit” (Juristul Rafael Ballestrini)

Iată şi un articol care conţine o mărturie foarte interesantă despre viaţă:
MĂRTURIE DESPRE VIAŢĂ DATĂ CHIAR DE COPILUL SALVAT DE LA AVORT, CARE ACUM E PREOT - Chiar dacă au fost trei sarcini cu complicaţii, ea a refuzat să avorteze. Viol, părăsire, cancer. Descoperiţi curajul unei femei care, împotriva multor încercări şi greutăţi, de fiecare dată a ales viaţa. Articolul poate fi citit accesând linkul următor:
http://www.ercis.ro/actualitate/viata.asp?id=20150234

Recomand şi blogul Dreptul la viaţă:

http://www.augustincezar.blogspot.ro/
Blogul conţine: Argumente şi dovezi că omul este om din momentul concepţiei. Adrese, nr. de telefon şi site-uri ale unor asociaţii care oferă sprijin material, consiliere şi soluţii alternative pentru a NU face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Consecinţe fizice şi emoţionale ale avortului. Mărturii ale unor medici care au renunţat să facă avorturi. Filme documentare. Legături cu site-uri asemănătoare. Legea prin care se acordă indemnizaţie atât pentru mamele salariate (sau, după caz, pentru taţii salariaţi), cât şi pentru mamele eleve şi studente, inclusiv la master şi doctorat. Vă recomand să studiaţi blogul şi să-l trimiteţi mai departe, ca să folosească şi altora.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 16 Februarie 2015 11:56
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2015-02-16 11:56:04Oricum ar fi situaţia, să nu faci avort, pentru că avortul este crimă şi nu se justifică pentru niciun motiv! Recentele progrese ale ştiinţelor biologice (genetica, embriologia) au dovedit cu certitudine că omul este om din momentul concepţiei, deci avortul este crimă în orice stadiu s-ar face. Avortul este uciderea unui copil fără apărare. Din momentul concepţiei omul este om trupeşte şi sufleteşte.
Trupeşte, din momentul concepţiei, adică de la fecundaţie, ovulul fecundat (zigotul) are un cod genetic uman şi propriu, diferit de codul genetic al mamei şi de codul genetic al tatălui, deci chiar din momentul concepţiei este persoană umană unică şi distinctă. Codul genetic este tiparul genetic complex al dezvoltării umane şi conţine toate trăsăturile trupului omenesc: sexul copilului, culoarea părului şi a ochilor, înălţimea, nuanţa tenului, forma feţei, forma nasului, chiar şi numărul firelor de păr. Dezvoltarea ulterioară a corpului său nu este decât o derulare a acestui program care există deja de la început, din momentul concepţiei.
Iar sufleteşte, Dumnezeu creează şi dă sufletul omului tot în acel moment al concepţiei. Viaţa umană este sacră şi inviolabilă. Dumnezeu spune clar într-o poruncă: SĂ NU UCIZI !

Dumnezeu este creatorul şi stăpânul vieţii. Viaţa vine de la Dumnezeu şi trebuie primită, pentru că este darul său. Părinţii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieţii, nu sunt proprietari ai vieţii!
„Omul este om din momentul concepţiei. Fiinţa omenească este de atunci desăvârşită şi unică.” (Dr. Jérôme Lejeune, genetician)
„Cea din urmă dovadă că un popor a ajuns la cel mai de jos nivel de decădere morală, va fi că avortul se va considera ceva tolerat social şi obişnuit” (Juristul Rafael Ballestrini)

Iată şi un articol care conţine o mărturie foarte interesantă despre viaţă:
MĂRTURIE DESPRE VIAŢĂ DATĂ CHIAR DE COPILUL SALVAT DE LA AVORT, CARE ACUM E PREOT - Chiar dacă au fost trei sarcini cu complicaţii, ea a refuzat să avorteze. Viol, părăsire, cancer. Descoperiţi curajul unei femei care, împotriva multor încercări şi greutăţi, de fiecare dată a ales viaţa. Articolul poate fi citit accesând linkul următor:
http://www.ercis.ro/actualitate/viata.asp?id=20150234

Recomand şi blogul Dreptul la viaţă:

http://www.augustincezar.blogspot.ro/
Blogul conţine: Argumente şi dovezi că omul este om din momentul concepţiei. Adrese, nr. de telefon şi site-uri ale unor asociaţii care oferă sprijin material, consiliere şi soluţii alternative pentru a NU face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Consecinţe fizice şi emoţionale ale avortului. Mărturii ale unor medici care au renunţat să facă avorturi. Filme documentare. Legături cu site-uri asemănătoare. Legea prin care se acordă indemnizaţie atât pentru mamele salariate (sau, după caz, pentru taţii salariaţi), cât şi pentru mamele eleve şi studente, inclusiv la master şi doctorat. Vă recomand să studiaţi blogul şi să-l trimiteţi mai departe, ca să folosească şi altora.


Daaaaq...sigur trimit mai departe...toate tampeniile scrise de toti habotnicii...
garbo_167
Postat pe 16 Februarie 2015 13:17
@garbo_167: În primul rând, nu e vorba de habotnicie în postarea mea. Iar insulta este declaraţia înfrângerii. În loc să vii cu insulte, mai bine ai intra pe linkurile recomandate şi te-ai informa în acest domeniu. Sunt adevăruri obiective şi incontestabile, de descoperiri ale ştiinţei care arată clar că viaţa umană începe în momentul concepţiei!

În al doilea rând, am licenţa în bioetică şi doctoratul cu tema despre armonia dintre ştiinţă şi religie; nu o spun ca laudă, ci ca să-ţi dai seama că sunt foarte bine pregătit în acest domeniu şi am studiat aceste lucruri în mod temeinic. Am şi publicaţii şi conferinţe susţinute în domeniu.

În al treilea rând, mesajul meu nu-ţi era adresat dumitale, ci persoanei care a cerut sfatul.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 16 Februarie 2015 13:46
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2015-02-16 13:46:02@garbo_167: În primul rând, nu e vorba de habotnicie în postarea mea. Iar insulta este declaraţia înfrângerii. În loc să vii cu insulte, mai bine ai intra pe linkurile recomandate şi te-ai informa în acest domeniu. Sunt adevăruri obiective şi incontestabile, de descoperiri ale ştiinţei care arată clar că viaţa umană începe în momentul concepţiei!

În al doilea rând, am licenţa în bioetică şi doctoratul cu tema despre armonia dintre ştiinţă şi religie; nu o spun ca laudă, ci ca să-ţi dai seama că sunt foarte bine pregătit în acest domeniu şi am studiat aceste lucruri în mod temeinic. Am şi publicaţii şi conferinţe susţinute în domeniu.

În al treilea rând, mesajul meu nu-ţi era adresat dumitale, ci persoanei care a cerut sfatul.



Daca esti atat de bine pregatit, gaseste-ti o ocupatie, nu propovadui baliverne pe forumuri.
garbo_167
Postat pe 16 Februarie 2015 15:49
@garbo_167: De unde până unde tragi tu concluzia că dacă scriu pe forumuri nu lucrez? Lucrez, dar timpul liber mi-l gestionez cum cred eu de cuviinţă! Scriu pe forumuri de ani de zile şi fac asta pentru a ajuta oamenii!

În al doilea rând, nu e vorba de baliverne. După cum ţi-am spus mai sus, insulta e declaraţia înfrângerii. Pentru că nu ai argumente, vii cu insulte. În loc să vii cu insulte, mai bine ai intra pe linkurile recomandate şi te-ai informa în acest domeniu. Sunt adevăruri obiective şi incontestabile, descoperiri ale ştiinţei care arată clar că viaţa umană începe în momentul concepţiei!
vieru_cezar_iasi
Postat pe 17 Februarie 2015 10:27
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2015-02-17 10:27:27@garbo_167: De unde până unde tragi tu concluzia că dacă scriu pe forumuri nu lucrez? Lucrez, dar timpul liber mi-l gestionez cum cred eu de cuviinţă! Scriu pe forumuri de ani de zile şi fac asta pentru a ajuta oamenii!

În al doilea rând, nu e vorba de baliverne. După cum ţi-am spus mai sus, insulta e declaraţia înfrângerii. Pentru că nu ai argumente, vii cu insulte. În loc să vii cu insulte, mai bine ai intra pe linkurile recomandate şi te-ai informa în acest domeniu. Sunt adevăruri obiective şi incontestabile, descoperiri ale ştiinţei care arată clar că viaţa umană începe în momentul concepţiei!




Siiiigur....toti guristii de ocazie de pe forumuri sunt animati de cele mai bune intentii....wow....
garbo_167
Postat pe 18 Februarie 2015 11:33
Hahaahaa deci discutia asta parca o poarta dl Vieru cu un copil de 2 ani care l-a luat pe NU in brate. Eu sunt curioasa de argumentele doamnei/domului garbo_167 si de ce sustine ceea ce sustine. Se poate? - a nu se intelege ca sunt de acord cu tot ceea ce se argumenteaza din partea dl Vieru - dar asa de dragul unei conversatii mai....adulte...
Allexys
Postat pe 18 Februarie 2015 15:06
De la: Allexys, la data 2015-02-18 15:06:10Hahaahaa deci discutia asta parca o poarta dl Vieru cu un copil de 2 ani care l-a luat pe NU in brate. Eu sunt curioasa de argumentele doamnei/domului garbo_167 si de ce sustine ceea ce sustine. Se poate? - a nu se intelege ca sunt de acord cu tot ceea ce se argumenteaza din partea dl Vieru - dar asa de dragul unei conversatii mai....adulte...



Hai sa ne punem basmaua, sacul pe ochi si sa discutam discutii...
garbo_167
Postat pe 18 Februarie 2015 17:16
Ai citit cartea Maitreyi de Mircea Eliade ??/Daca da, tu stii ca :TRADITIILE SI OBICEIURILE LOR SUNT LEGI PENTRU 99%DINTRE EI !Daca este totusi trait prin Europa ,cred ca ar fi bine sa ii spui adevarul, adevarat si sa vezi ce spune si el !Sperante prea mari totusi nu cred sa fie !Ai insa datoria fata de acest copil ca tatal lui sa stie ... !la primul copil nu se renunta , se poate sa nu mai ai un altul,deci, cumpaneste bine ce faci cu viata ta si adevarul te va ajuta in orice situatie ai fi pusa!
garbo_19362
Postat pe 18 Februarie 2015 17:29
deci nu...nu se poate...ok, am inteles
Allexys
Postat pe 19 Februarie 2015 15:52
Nu cred ca va fi foarte impresionat de subiectul "copil" data fiind natalitatea in India, si aici vorbesc destul de serios... Nu stiu daca ai fost la el "acasa" sa vezi cam cit valoreaza o fiinta umana acolo.
Deci, nu te astepta sa lase totul balta pentru copilul tau. Pentru tine cred ca nici nu te mai astepti sa lase balta nimic. Ar fi facut-o demult.
In ce priveste avortul... e strict decizia ta. Personal apreciez mai mult mamele care isi dau copiii spre adoptie decit pe cele care avorteaza. Atit au putut sa faca pentru el, sa il nasca, macar i-au oferit o sansa sa duca o viata fericita cu altcineva. Extrapolat, a alege sa avortezi e ca si cum ai alege sa iti omori copiii de orice virsta pentru ca n-ai prea vrea sa te complici in continuare. Diferenta dintre momentul dinaintea nasterii si momentul de dupa cind devine "persoana" e pur formala, e o conventie. Nu are nimic de-a face cu viata.
quasaria
Postat pe 20 Februarie 2015 08:28
1- A-i spune: exista sansa de a dori sa va casatoriti, insa este un «dar empoisonné», pentru ca familia sa va avea totdeauna ceva impotriva acestei casatorii si va sfarsii prin a-l convinge ca nu ati fost cea mai buna alegere pentru el.

2- A nu-i spune: exista bucuria de a avea un copil de la cel pe care l-ati iubit si in el il veti vedea totdeauna, fara a avea partea neplacuta a certurilor datorate interventiilor stiute si nestiute ale mamei sale. nu uitati ca ei vorbesc o limba pe care nu o intelegeti si nu veti putea sa aveti sansa de a va apara de eventualele intrigi.
Cand cineva este impotriva unei relatii, este pentru ca acea relatie nu este cea in care trebuie sa se ancoreze.

Sunteti tanara si cel care va iubeste cu adevarat va fi fericit sa va ajute in cresterea unui copil, chiar daca este al altui barbat.

Asa aveti ocazia sa selectati viitorul partener. de viata...daca trebuie sa aveti unul...
roflorea
Postat pe 20 Februarie 2015 22:28
Bună! Si eu cred ca trebuie sa nasti copilul .In nici un caz nu sunt pentru avort! Stiu doamne care chiar daca au facut un singur avort nu au mai putut avea copii niciodata.Sunt de acord cu ce scrie domnul Vieru despre copii din momentul conceptiei. Daca s-a intamplat sa ramai insarcinata asta e! Si pentru el este TESTUL.Dar un copil este un DAR DIVIN.Si trebuie protejat ! Ii vei explica frumos ce s-a întâmplat si vei vedea cum reactioneaza.
.
garbo_389372
Postat pe 21 Februarie 2015 12:09
De la: roflorea, la data 2015-02-20 22:28:061- A-i spune: exista sansa de a dori sa va casatoriti, insa este un «dar empoisonné», pentru ca familia sa va avea totdeauna ceva impotriva acestei casatorii si va sfarsii prin a-l convinge ca nu ati fost cea mai buna alegere pentru el.

2- A nu-i spune: exista bucuria de a avea un copil de la cel pe care l-ati iubit si in el il veti vedea totdeauna, fara a avea partea neplacuta a certurilor datorate interventiilor stiute si nestiute ale mamei sale. nu uitati ca ei vorbesc o limba pe care nu o intelegeti si nu veti putea sa aveti sansa de a va apara de eventualele intrigi.
Cand cineva este impotriva unei relatii, este pentru ca acea relatie nu este cea in care trebuie sa se ancoreze.

Sunteti tanara si cel care va iubeste cu adevarat va fi fericit sa va ajute in cresterea unui copil, chiar daca este al altui barbat.

Asa aveti ocazia sa selectati viitorul partener. de viata...daca trebuie sa aveti unul...


Vorbele-s frumoase, realitatea e cruda...
garbo_167
Postat pe 21 Februarie 2015 19:48
Buna draga mea, eu cred ca daca acel om te iubeste ar ramine cu tine si cu copilul vostru .Va trebui sa i i spui de sarcina, si apoi poti lua o hotarire, vezi cum va reactiona el la auzul acestei vesti.Daca ezita si te intreaba CUM?, CIND/si cu CINE?ai ramas insarcinata renunta la el si apoi decizi daca vei pastra copilul sau nu totoul depinde de tine si de ceea ce iti doresti.Daca esti independenta financiar si iti doresti acel copil PASTREAZAL
garbo337236
Postat pe 15 Martie 2015 06:46
e greu de dat sfaturi in aceasta situatie
-sunt doua lucruir diferite relatia ta cu el si a pastra copilul;
-nu te gandi ca un copil leaga un barbat de tine;
-el daca te vrea pe tine ar trebui sa renunte la tot, sa vina in tara si sa faceti o familie, cand vrei ceva cu adevarat iti asumi responsabilitatea si mergi pana in panzele albe pt ceea ce iti doresti sa fii, sa fie viata ta;
-indiferent de traditii, cultura cand iubesti pe cineva cu adevarat si esti stabil si stii ce vrei atunci acel lucru il faci, cu corectitudine, responsabilitate;
-vorbeste cu el deschis, respecta-i decizia adica daca va vrea sau nu sa fie cu tine si copilul;
-daca nu atunci clar te place dar nu se poate rupe de cultura lui, e dependent de parinti iar mai tarziu tot o sa se rupa, mai bine mai devreme decat mai tarziu, doare in orice situatie dar o femeie merita sa aibe un barbat care stie ce vrea si care te iubeste cu adevarat, nu te pacali singura, nu te agata;
-am un prieten de 23 de ani s-a casatorit cu o prietena de-a mea (tine minte o relatie de 23 de ani impreuna), parintii nu au fost de acord, le-a pus bete in roate, stii ce a facut, s-a certat cu parintii, i-a spus mamei lui mama nu tu trebuie sa traiesti o viata cu ea ci eu, eu aleg cu cine sa-mi petrec viata - aceasta e iubirea, aceast lucru inseamna sa stii ce vrei si sa lupti pt ce vrei, restul sunt doar MOTIVATII, indiferent de cultura, religie etc., etc; NU E CAZUL SA TE IMBETI CU APA RECE, TIMPUL TRECE SI NU SE MAI INTOARCE - MAI BINE LIBERA CAT MAI REPEDE CA SA AI SANSE SA ITI GASESTI PE CINEVA CARE SA FIE HOTARAT, CU CAT TRECE TIMPUL SANSE SA GASESTI PE CINEVA CUM TREBUIE SUNT DIN CE IN CE MAI MICI, TOT CE E BUN SE ASEAZA LA CASA LUI, RAMAN DOAR FIRMITURILE SI NU E BINE SA FACI COMPROMIS PT CA IL FACI CU VIATA TA SI AVEM O SINGURA VIATA, E PACAT CA TOATA VIATA TA SA FIE O RANA DE SINGURATATE SAU CU UN BARBAT CARE SA NU ITI PLACA SAU SA NU TE IUBEASCA.


garbo200651
Postat pe 15 Martie 2015 08:00
Ai citit cartea "Numai cu fiica mea"? Un medic trait in America tot familia musulmana a ales-o ca fiind mai importanta si copilul, sotia nu! Asa ca daca e musulman, ai mare mare grija! Copilul este al tatalui mai ales daca te casatoresti cu el! Dar depinde de multe ce va face daca va afla... Eu am zice sa nu ii spui...
yddella
Postat pe 15 Martie 2015 08:29
Buna seara,,in privinta povestii tale, solutii gasim, fie ca sunt potrivite tie sau mai putin, dar se gaseste, tu esti ultima si singurul tau arbitru care fluiera la final de joc, tu esti cea care va face alegeri in final, este experienta ta de viata, si esti unul din rolurile principale ale scenei! Relatia ta cu acest om nu este portivita tie,, nu stim decat varianta ta, a lui nu o stim, dupa cum ai scris, noi nu avem de unde stii , putem doar sa ne dam doar cu parerea, si atunci in ceele scrise de tine, lasa totul in urma, separa-te de el, parintii lui si el tine la traditie, , sa isi ia femeie din traditia lui, cu tine esti imcompatibila din start, nu va dura aceasta relatie, vei avea probleme la tot pasul , dupa cum ai spus tu singura, nu are rost sa iti traiesti viata cu astfel de complicatii in baza religiei, traditiei, nu faci casa cu aceste principii si traditii, mergi inainte singura, ramai in tara ta ,daca inca nu ai plecat, sau mai ai timp sa te intorci in tara, daca esti deja plecata, vino cu copilul si cauta sa iti gasesti de munca sa te poti intretine si pe copillul tau sau al vostru mai bine zis, si daca omul va vrea sa fie cu tine sa te urmeze el in legea ta, nu a lui, in aceasta situatie,dar,,,in aceste conditii este posibil sa isi ceara drepturile parintesti, ,si pentru asta va trebui sa te judeci in tara ta de origine, daca nu ,,,,el va avea castig de cauza in favoarea lui, tu alegi,uneori esti nevoit din cauza sentimentelor nutrite sa alegi separarea, este dureroasa dar cu efecte benefice pe termen lung ,pe scurt va fi in favoarea ta, iubirea nu va fi suficienta sa va lege pe amandoi, nefericirea ta te-a facut sa ceri un sfat pe acest forum in acesta istorie de viata a ta!!!! Tu alegi care este cea mai potrivita solutie pentru tine si copilul tau ,, la revedere!!!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 15 Martie 2015 20:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare de ce e asa greu sa trecem peste o relatie esuata?? 59 De la: flaminia28 30 Septembrie 2011 17:03
ajutor,politia!!...... 45 De la: Roxxynela 6 Septembrie 2009 17:14
cum putem indeparta(scapa) de grasimea din jurul burtii??? 37 De la: garbo133204 1 Noiembrie 2010 08:47
cum sa faci bani multi repede 0 De la: 29 Decembrie 2010 22:45
Tratamente pentru oligofreni 45 De la: garbo265966 2 Iulie 2012 12:09
Setari Cookie-uri