balbaiala la 8 ani

Buna,baiatul meu a inceput sa se balbaie,dupa o perioada stresanta.Venea invatatoarea acasa,si zicea,pentru ca e super destept,face cu el in plus mult.O prietena mi-a spus ca in curand,va sfarsi povestea asta rau,ca baiatul nu va mai vrea deloc sa invete,si a avut dreptate,intr-o zi a izbucnit in plans,si a zis ca nu mai poate,sa faca cu doamna,si m-a rugat sa fac eu cu el temele.
O saptamana nu a vrut sa atinga nici o carte,nici povesti,apoi ince incet si-a revenit,facem impreuna temele,dar a ramas cu un balbait la inceput de propozitie.
Luni voi merge la logoterapeut,am citit mult,dar sunt cam ingrijorata.
V-ati confruntat cu asa ceva?Si eu cand aveam vreo sase ani,m-am balbait....tata mi-a spus sa vorbesc pe silabe,si mi-am revenit.La Costi nu a dat mari rezultate,asta.
daniilia
Postat pe 13 Decembrie 2014 07:38
De la: daniilia, la data 2014-12-13 07:38:15 Buna,baiatul meu a inceput sa se balbaie,dupa o perioada stresanta.Venea invatatoarea acasa,si zicea,pentru ca e super destept,face cu el in plus mult.O prietena mi-a spus ca in curand,va sfarsi povestea asta rau,ca baiatul nu va mai vrea deloc sa invete,si a avut dreptate,intr-o zi a izbucnit in plans,si a zis ca nu mai poate,sa faca cu doamna,si m-a rugat sa fac eu cu el temele.
O saptamana nu a vrut sa atinga nici o carte,nici povesti,apoi ince incet si-a revenit,facem impreuna temele,dar a ramas cu un balbait la inceput de propozitie.
Luni voi merge la logoterapeut,am citit mult,dar sunt cam ingrijorata.
V-ati confruntat cu asa ceva?Si eu cand aveam vreo sase ani,m-am balbait....tata mi-a spus sa vorbesc pe silabe,si mi-am revenit.La Costi nu a dat mari rezultate,asta.


Un soc emotional poate determina o astfel de reactie , trebuie dus la un logoped dar discutat serios si cu un psihoterapeut , nu este grav dar nici de neglijat!ia masuri urgente !!!!!!!!!
garbo_19362
Postat pe 27 Decembrie 2014 12:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mentinerea greutatii dupa dieta 27 De la: garbo_385367 10 Iulie 2014 11:20
De ce nu dau rezultate curele de slãbire ? 6 De la: eu_geminy 15 August 2011 01:42
Regimul Montignac 9 De la: preci 1 Iulie 2010 20:55
cine vrea sa slabeasca?? 4 De la: allay 30 Iulie 2011 18:54
Apa Minerala !!! 3 De la: Fata_Morgana 17 Aprilie 2012 01:09
Setari Cookie-uri