Destinul este unic sau noi Îl alegem ... Totul este scris dinainte sau este influențat prin alegerile noastre ? Aștept păreri :)

n-ai detaliat cum ramine cu alea care "nu depind de tine": si care sint cele mai multe, de fapt.
Ironic e ca alegerile" conform "experientei" le facem preponderent atunci cind NU avem experienta. Cind iesi la pensie nu mai alegi nimic. Alegerile importante le faci cind esti adolescent sau adult tinar: la 14, la 18, la 20 -25 de ani: atunci iti alegi specializarea, liceul, facultatea, cariera, atunci te indragostesti, te casatoresti, faci copii. Si care e "experienta" pe baza careia sa faci alegeri bune? E nula.
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2014 05:43
Dar poti alege daca vrei niste bani suplimentari ,nu?
Cea mai noua oferta de lucru! Foarte multi oameni s-au convins de seriozitatea noastra! NU este necesara niciun fel de experienta! Oferim curs gratuit si complet de instruire de la zero! Selectam urgent dezvoltatori de proiect pentru piata nationala si mondiala. Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal. Se lucreaza part-time (in timpul liber) sau full-time, la alegere. Cerem seriozitate maxima si dorinta de a invata ceva absolut nou si de viitor. Va oferim alte detalii dupa ce trimiteti textul ”Info” la adresa de email:corinalucygirl@yahoo.com
garbo203564
Postat pe 26 Decembrie 2014 20:11
Uite ca ma dau si eu cu parerea si cred ca destinul ni-l creem singuri. Daca tu crezi in ceva se va indeplini. Cuvantul NU are o influenta negativa asupra noastra la fel ca POATE are acelas efect. Poti citi carti ca "THE SECRET"sau "Puterea extraordinara a subconstientului" pentru a te convinge ca suntem o omenire influentata de cei din jur.
tina22
Postat pe 28 Decembrie 2014 09:58
Eu zic ca nu doar cei din jur ne influenteaza.eu cred ca mai degraba interesele ne influenteaza.
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Decembrie 2014 10:49
destinul este unic, cum si fiecare din noi e unic prin caracteristicile sale, deci soarta ne-o facem singuri. D-zeu ne-a dat din fiecare cate putin dar la un moment dat depinde de noi cum fructificam ceea ce am primit de la divinitate.
caleidoscop
Postat pe 28 Decembrie 2014 11:28
Pai copii de mici au fost invatati ca parintii sa se sacrifice pt ei.
si au fost invatati doar sa primeasca,poate iau invatat parintiiiin si lucruri bune numai ca poate copii nu iau ouatin serios pt ca nici parintii nu erau usi de biserici

De aia au mania de a primi,si disperati de a lua
Ingerasulluptor
Postat pe 29 Decembrie 2014 13:58
Dumnezeu ne ajuta sa fim organizati,mai intelepti si asta ne face viata mai usoara.
dar nu inseamna ca ne bags si in traista.
Dumnezeu ne ajuta sa avem grija de banii nostri nj de banii altora.

Ingerasulluptor
Postat pe 29 Decembrie 2014 14:02
Dumnezeu ne ajuta sa fim organizati,mai intelepti si asta ne face viata mai usoara.
dar nu inseamna ca ne bags si in traista.
Dumnezeu ne ajuta sa avem grija de banii nostri nj de banii altora.

Ingerasulluptor
Postat pe 29 Decembrie 2014 14:02
De la: garbo_406810, la data 2014-12-29 14:02:05Dumnezeu ne ajuta sa fim organizati,mai intelepti si asta ne face viata mai usoara.
dar nu inseamna ca ne bags si in traista.
Dumnezeu ne ajuta sa avem grija de banii nostri nu de banii altora.


oamenii nu stiu ss aiba grijs de banii lor.copii profita de ei,si nu iau in serios invataturile de bine ale patintilor pt ca nici parintii nu sunt oameni drepti si seriosi,
Ingerasulluptor
Postat pe 29 Decembrie 2014 14:05
Eu cred ca destinul este unic si totul este scris dinainte pentru ca atunci cand vom incerca sa schimbam destinul s-ar putea ca schimbarea sa nu fie asa cum ne-am dorit-o noi,destinul este dat de la Dumnezeu,iar noi nu-l putem schimba pentru ca ,,Ce ne-a fost dat in frunte ne este scris".
yoxyfoxy
Postat pe 29 Decembrie 2014 14:25
Destinul... Un termen inventat de om pentru a-si motiva putintele sau neputintele, actiunile sau non-actiunile, etc. Personal nu cred in destin, in liberul arbitru sau in teligiile existente.
Dumitru_Dulamescu
Postat pe 30 Decembrie 2014 12:28
Eu una cred ca exista liberul arbrtru in faptul de ati dori sa devii un om cu gandire constructiva adica uneste si construieste.
si sa nu gandesti dezbina si cucereste.
sa te deschizi spre pozitiv sa ai credinta ca Dumnezeu este Byn si nu doreste decat ca noi sa fim intelepti si sa ne mearga bine
Ingerasulluptor
Postat pe 30 Decembrie 2014 14:01
De la: garbo_406810, la data 2014-12-30 14:01:21Eu una cred ca exista liberul arbrtru in faptul de ati dori sa devii un om cu gandire constructiva adica uneste si construieste.
si sa nu gandesti dezbina si cucereste.
sa te deschizi spre pozitiv sa ai credinta ca Dumnezeu este Bun si nu doreste decat ca noi sa fim intelepti si sa ne mearga bine
sa evoluam
Ingerasulluptor
Postat pe 30 Decembrie 2014 14:02
Credinta doar asta inseamna sa crezi ca Dumnezeu este Bun si iti vrea doar binele.sa il lasi sa te conduca

Credinta nu inseamna sa crezi in ce spun liderii bisericilor.

Ingerasulluptor
Postat pe 30 Decembrie 2014 14:08
Liderii bisericilor zicca credinta in Dumnezeu inseamna sa crezi ce zic ei preotii si sa nu cercetezi,dar ei sunt excroci
Ingerasulluptor
Postat pe 30 Decembrie 2014 14:12
Draga Quasaria, experienta nu e neaparat sa fie proprie. Am scapat de multe neplaceri fiindca am cunoscut persoane care au trecut prin situatii asemanatoare ca a mea si am ales sa nu fac aceeasi greseala sau, dupa caz, sa apelez la aceeasi tactica pentru a iesi la liman. Printre lucrurile independente de mine sunt de ex. parerea celorlalti despre mine, evenimente care au avut loc in anturajul meu in absenta mea, lucruri care nu ma vizeaza direct dar de care voi tine cont cand iau o anumita decizie etc. Daca la 14 ani parintii nu isi permit sa ma trimita in Bucuresti la liceul militar voi studia mai departe in orasul de unde sunt. Dar asta nu ma impiedica sa aleg sa fiu printre cei mai buni. Daca la 18 ani nu imi permit sa studiez medicina ca ma costa 3000 euro/ sem voi studia fizica atomica, dar voi alege sa ajung intre cei din frunte. Daca la 25 de ani voi vrea sa ma casatoresc voi acorda atentie sporita acestui fapt, pentru a evita suferinte inutile. Daca voi decide ca vreau copii, va fi ce comun acord cu partenerul de viata. Daca voi iesi la pensie pot alege sa fiu o persoana imposibila sau una de care sa iti fie drag. Totul este alegerea mea, indiferent daca depind sau nu de mine unele lucruri. Horoscop, predestinare si alte superstitii absurde nu incap in mintea mea. A fi o persoana echilibrata aduce multe avantaje chiar daca evenimentele nu sunt tot timpul prielnice.
angel_forever
Postat pe 7 Mai 2015 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Virginitatea=subiect de discutii 182 De la: florin_c76 17 Aprilie 2010 23:56
Destinul este unic sau noi Îl alegem ... Totul este scris dinainte sau este influențat prin alegerile noastre ? Aștept păreri :) 76 De la: marinescu75 7 Mai 2015 22:41
Ce s-a intamplat de fapt? Ma doreste sau nu? 29 De la: garbo096571 7 Mai 2010 17:13
Menaje a trois 53 De la: fleurdelis 7 Iulie 2010 22:54
Virgina sau nu:-? 51 De la: sora_ilsi 6 Ianuarie 2010 23:37
Setari Cookie-uri