Prietena la 15 ani?

Buna,
Am un baiat de 15 ani iar pana acum i-am tot interzis sa aiba o prietena spunand ca are de invatat,ca are timp pentru asta,iar sotul nici nu vrea sa auda.Copilul bineinteles ca nu a ascultat si se pare ca este indragostit rau la ora actuala de o colega de clasa deoarece in mesaje isi spun doar "iubire"..."te iubesc"
Oare gresim atat de mult ca am spus ca are timp pt asta?Chiar e momentul de la 15 ani si noi nu ne dam seama ca a crescut?
Vreau pareri si de la voi...multumesc
garbo789
Postat pe 8 Noiembrie 2014 08:50
Doamna,dar cine va credeti,sa hotarati,fie pt copilul Dvs. când sa se indragosteasca?! În cazul în care inca nu ati aflat,asta nu se poate hotărî sau interzice!
Parerea mea: sunteti absurdă! Ar trebui sa-i fiti prieteni copilului,nu zbiri si călăi,o sa regretati mai tarziu!
O zi "luminată"!
Schmetterling
Postat pe 8 Noiembrie 2014 10:07
Fiul meu mi-a venit acasa cand avea 14 ani cu o prietena. Zicea ca o iubeste si se insoara... A fost primul sarut , prima "dragoste" . A fost o "iubire" de o vara. Asa ceva trebuie pretuit , ca nu se uita niciodata. Si acum radem cand ne amintim.
Rotty
Postat pe 8 Noiembrie 2014 10:15
sa va amintiti tineretea dvs ! se pare ca ati uitat-o ! ce-i mai frumos decat prima iubire !
Celtic_Frost
Postat pe 8 Noiembrie 2014 10:29
Nepoata mea s-a indragostit la 15 ani si ceva . Au fost impreuna 8 ani, au invatat bine amandoi (ea chiar a avut o influenta foarte buna asupra lui, fiind foarte buna la invatatura a facut facultatea, iar el a trebuit sa tina pasul cu ea, a mers si el la facultate, lucru pe care altfel nu l-ar fi facut, fiind cam delasator la invatatura- adica lenes rau din punctul asta de vedre), s-au casatorit si sunt bine . Nu uitati ca tineretea nu se intoarce si ca este cea mai minunata perioada a vietii.
Miafarow
Postat pe 8 Noiembrie 2014 11:29
Pe cand erau in gradinita, baietii mei s-au indragostit de aceeasi fetita. Eu stiam numai de unul ca o iubeste, nu si de frate-sau. Am aflat cum stau lucrurile de un 1 Martie, cand s-au certat pe un martisor pe care ambii voiau sa i-l daruiasca. Am rezolvat problema asa fel ca ambii sa aiba sanse egale la inima domnitei. Pe masura ce au trecut anii am cumparat felicitari, ciocolata, flori, maimutoi, mici bijuterii, in functie de doleantele baietilor si profilul adoratei... Au iubit, au suferit, au fost bulversati uneori, dar asa au invatat sa si piarda, ca face parte din joc. Cand au mers la facultate, jocul era deja la un alt nivel iar rolul meu se incheiase. Dar nu sunt astea lucruri normale la varsta adolescentei? Acum e timpul sa iubeasca, sa greseasca, sa invete din greseli, sa inceapa sa se cunoasca, sa se caleasca, etc. Sa fie frica parintilor atat de mare fata de necunoscutul reprezentat de copilul lor care se transforma, incat sa uite ca si ei au fost tineri? Cand copiii se stiu intelesi si sprijiniti, sunt echilibrati, isi vad si de carte, si de iubire, si de sport, si accepta si limite. In caz contrar...


bucura
Postat pe 8 Noiembrie 2014 12:38
exista lucruri care nu se pot controla,si iubirea e una din ele.Parintii in general exagereaza,si eu sunt mama,si sunt constienta ca uneori exagerez,ca sa nu fac rau copiilor mei,incercand sa le fac bine.
e adolescenta,e vremea celei mai frumoase iubiri din viata,pura,curata,din toata inima,care te poate imbolnavi,daca nu ai crescut destul de puternic psihic,dar care iti lasa cele mai frumoase amintiri.
cel mai bine este sa il sprijiniti,si sa ii spuneti ca invatatul ii va sprijini financiar iubirea.
Ca daca va deveni ceva in viata,va avea puterea de a face ceva pentru iubirea lui.
Explicati,nu impuneti,explicati ce e in interesul lui,indiferent cat va intelege.
daniilia
Postat pe 14 Noiembrie 2014 13:29
aSA ESTE ,TINERETEA SI PRIMA IUBIRE NU SE VOR MAI INTOARCE NICIODATA.,SI NICI NU SE V-A UITA VREODATA.EU AM ATATEA AMINTIRI FRUMOASE INCAT AM O PERIOADA CAND MA HRANESC DOAR CU ACELE AMINTIRI.AM AVUT O COPILARIE FERICITA.SI DE MULTE ORI ZIC CA AS VREA MACAR UN AN SA MAI TRAIESC TIMPURILE ALEA SI APOI POT SA SI MOR.AM STIUT MEREU SA IMBIN UTILUL CU PLACUTUL.AM FOST SI SUNT O FIRE VESELA INDIFERENT DE SITUATIE.ERAM SI SUNT CU ZAMBETUL PE BUZE CHIAR SI CAND AR TREBUI SA PLANG.SI ASTA M-A AJUTAT MULT IN VIATA.LASATI COPII SA SE BUCURE,SA IUBEASCA SI SA FIE FERICITI.CACI VIATA DOMNILOR VIATA,ESTE DE NEPRETUIT.
garbo337526
Postat pe 15 Noiembrie 2014 12:26
.. Este absolut necesar sa se cunoasca inca de la aceasta varsta pentru a se descoperi pe sine si propriile nevoi. Invata sa comunice, sa se respecte, isi descopera nevoile emotionale si afective. Doreati sa se indragosteasca in clasa a 12-a inainte de bacalaureat?
Barbatii, de regula, sunt mult mai realisti decat noi femeile pentru ca se raporteaza la nevoile sexuale. Si bine fac! Sotul dvs il sfatuieste din punctul de vedere al barbatului-de la barbat la barbat-. Il pregateste sa fie barbat.
Nimeni, absolut nimeni , nu poate programa cand sa se indragosteasca si cum sa amane acest aspect.
Nu va e dor sa va indragostiti ca la 15 ani?
Decizii intelepte sa luati, va doresc!
ea_din71
Postat pe 20 Noiembrie 2014 04:46
Mie una nu mi se pare normal ca o fata sa inceapa sa ia anticonceptionale de la 15 ani si sa inceapa sa faca avorturi,sau sa faca copiii cand nu au nici macar liceul terminat,nu sunt independenti financiar.

Acum depinde si cat de oameni seriosi sunt parintii ca copii sa ia in serios sfaturile lor.

Sa iti placa un baiat un una dar sa te culci cu el este alta,
eu una daca as avea copii nu as fii de acord ca baiatul sa faca sex sau sa se gandeasca la o relatie pana ce nu este pe picioare el,o scoala si o varsta jn care sa poata sa fie capabil sa munceasca daca apare un copil.
chestia cu sexul,anticonceptionale,avot nu este de glumit...
dar probabil cum la scoala numai se sex se vorbeste pt ca sexul este promovat,peste tot
Ingerasulluptor
Postat pe 22 Noiembrie 2014 14:33
Sa iei anticonceptionale la 15 ani,sau sa iti trimiti pruetena de 15 ani sa faca avort,,

Sau sa faci sex la 15 ani sa faci copiii,si ii aduci lui maicata sa ii creasca..ca ei sa isi poata continua studiile..
eu cred ca daca vor sa faca greselinsi sa isi asume respinsabilitatile,,nu ei fac greseli si altiisuporta consecintele..

Eu nu am nimic cu cei care vor sa greseasca,,si sa traiasca clipe fara sa gandeasca,,daca vrei sa faci sex,,,atunci copiii cestei singuri,,
dar sunt multe fete tinere care fac sex la 15 ani apoiduc copiii la casa copiii,ca ele sunt prea tinere saii creasca..dar pt ca sa faca sex nu au fostprea tinere
Ingerasulluptor
Postat pe 22 Noiembrie 2014 14:40
Oamenii sunt egoisti..
eu cred ca parintii trebuie sa le spuna si consecintele pt faptul daca sunt inresponsabili.
Ingerasulluptor
Postat pe 22 Noiembrie 2014 14:44
auzi garbo_406810, tu te-ai blocat??? oare de ce sunt aproape sigura ca esti aceeasi persoana care se numea ingerasul luptator???s-a saturat lumea de tine si ai revenit sub alt nume? mai termina, gaseste ceva mai bun de facut decat sa postezi de 10 ori acelasi mesaj...
garbo033054
Postat pe 23 Noiembrie 2014 03:29
Poti fi sigura 054. Si da-i...si lupta... Cu cine ? Ramane o dilema.
Rotty
Postat pe 23 Noiembrie 2014 09:35
De la: garbo033054, la data 2014-11-23 03:29:48auzi garbo_406810, tu te-ai blocat??? oare de ce sunt aproape sigura ca esti aceeasi persoana care se numea ingerasul luptator???s-a saturat lumea de tine si ai revenit sub alt nume? mai termina, gaseste ceva mai bun de facut decat sa postezi de 10 ori acelasi mesaj...

si cine te crezi tu ca sa imi xpui mie ce sa fac?
Esti vreo femeile frustrata care o inseLa barbTul si ramane cuel pt avere si izi descarcaurapt barbatusu pealti oameni,,
Ingerasulluptor
Postat pe 23 Noiembrie 2014 13:56
De la: Rotty, la data 2014-11-23 09:35:32Poti fi sigura 054. Si da-i...si lupta... Cu cine ? Ramane o dilema.


pai lupt si eu ce sa fac,pt ca nu vreau sa suport nesimtirea altora si sa ma descarc pe oameni nevinovati si cumsecade care imi vb frumos,
prefer sa le fac o limita la oamenii frustrati care suporta umilita pt avere si isidescarca ura pe oameni nevinovati asa ca mine si cu bun simt
Ingerasulluptor
Postat pe 23 Noiembrie 2014 14:00
De la: garbo_406810, la data 2014-11-23 13:56:24
De la: garbo033054, la data 2014-11-23 03:29:48auzi garbo_406810, tu te-ai blocat??? oare de ce sunt aproape sigura ca esti aceeasi persoana care se numea ingerasul luptator???s-a saturat lumea de tine si ai revenit sub alt nume? mai termina, gaseste ceva mai bun de facut decat sa postezi de 10 ori acelasi mesaj...

si cine te crezi tu ca sa imi xpui mie ce sa fac?
Esti vreo femeile frustrata care o inseLa barbTul si ramane cuel pt avere si izi descarcaurapt barbatusu pealti oameni,,


Draga garbo_406810 linistita poti sa stai ca nu sunt nici o frustrata si cu siguranta nu am nevoie de averea nici unui barbat ca o am pe a mea si e suficienta In ceea ce priveste inselatul poti sa stai si mai linistita ca un barbat care ma inseala cu siguranta nu o sa ma mai vada niciodata decat eventual de la distanta Asa ca in concluzie nu stiu care e frustrata dintre noi doua mai ales ca una dintre noi sta destul de prost si la capitolul gramatica limbii romane
garbo033054
Postat pe 23 Noiembrie 2014 20:16


Fac abstractie un pic de la subiect, subiect frumos de altfel... si as vrea s-o sfatuiesc pe garbo_406810, sa se departeze de computer atunci cand are de gand sa trimita mesaj pe garbo ! sa scrie ce are de scris, dar cand e vorba sa trimita mesajul sa lase pe altcineva s-o faca, pe cineva care nu sufera de tremuratul la maini, altfel ne trezim cu aceleasi mesaje identice repetate de prea multe ori. si da, eu sunt pentru prietena (prieten) in timpul adolescentei. si daca ii invalui si nimbul dragostei, cu atat mai bine. iar parintii trebuie sa fie alaturi de ei, la un sfat, doua sfaturi, etc.
barboneli
Postat pe 23 Noiembrie 2014 20:29
n-am inteles niciodata pretextul "nu te indragostesti ca ai de invatat". Tu daca ai de curatat cartofi pentru cina trebuie sa divortezi?!
Nu ai sa reusesti sa "ii interzici" - nu reusesti decit sa il determini sa nu mai comunice cu tine. E o virsta tulbure, si daca il vei pune sa aleaga intre tine si cei de virsta lui ii va prefera pe ei. Si nu ii vei asigura cel mai bun start in viata invatindu-l sa minta, sa fie duplicitar, invatindu-l ca sentimentele sint ceva ilicit si rusinos ce trebuie negat, ascuns, trait pe furis. Va continua sa le simta oricum, si vor consuma mai mult timp, mai multa energie si ii vor crea mai multe probleme astfel. Deci o sa obtii exact ce nu vrei.
Apropie-ti-l si ajuta-l sa treaca peste hopurile inerente: prima iubire, prima despartire, primele dezamagiri, etc. E copilul tau. Asa cum l-ai ajutat sa faca primii pasi si sa spuna primele cuvinte, ajuta-l si acum sa inteleaga o noua (si importanta) parte a vietii pe care incepe sa o descopere. Tu ai trecut prin asta: fii adultul prieten, nu sperietoarea de care trebuie sa se fereasca.
quasaria
Postat pe 24 Noiembrie 2014 02:06
De la: barboneli, la data 2014-11-23 20:29:19

Fac abstractie un pic de la subiect, subiect frumos de altfel... si as vrea s-o sfatuiesc pe garbo_406810, sa se departeze de computer atunci cand are de gand sa trimita mesaj pe garbo ! sa scrie ce are de scris, dar cand e vorba sa trimita mesajul sa lase pe altcineva s-o faca, pe cineva care nu sufera de tremuratul la maini, altfel ne trezim cu aceleasi mesaje identice repetate de prea multe ori. si da, eu sunt pentru prietena (prieten) in timpul adolescentei. si daca ii invalui si nimbul dragostei, cu atat mai bine. iar parintii trebuie sa fie alaturi de ei, la un sfat, doua sfaturi, etc.

Pai voi scrieti mereu despre poetii dar nimic de la voi decat tampenii.
Sa stii ca eu cred ca iti tremura tie mainile si miai trimis mesajul de mai multe ori si dai vina pe mine.rusine sa iti fie
Ingerasulluptor
Postat pe 24 Noiembrie 2014 21:20
De la: garbo033054, la data 2014-11-23 20:16:44
De la: garbo_406810, la data 2014-11-23 13:56:24
De la: garbo033054, la data 2014-11-23 03:29:48auzi garbo_406810, tu te-ai blocat??? oare de ce sunt aproape sigura ca esti aceeasi persoana care se numea ingerasul luptator???s-a saturat lumea de tine si ai revenit sub alt nume? mai termina, gaseste ceva mai bun de facut decat sa postezi de 10 ori acelasi mesaj...

si cine te crezi tu ca sa imi xpui mie ce sa fac?
Esti vreo femeile frustrata care o inseLa barbTul si ramane cuel pt avere si izi descarcaurapt barbatusu pealti oameni,,


Draga garbo_406810 linistita poti sa stai ca nu sunt nici o frustrata si cu siguranta nu am nevoie de averea nici unui barbat ca o am pe a mea si e suficienta In ceea ce priveste inselatul poti sa stai si mai linistita ca un barbat care ma inseala cu siguranta nu o sa ma mai vada niciodata decat eventual de la distanta Asa ca in concluzie nu stiu care e frustrata dintre noi doua mai ales ca una dintre noi sta destul de prost si la capitolul gramatica limbii romane


Crezi ca barbatii respecta o femeie ca tine..sigur ca o seduce io trage apoi o paseaza la alti prieteni.
Tu crezi ca barbatii o sa asculte o panarama ca tine care te iei aiurea de femei sincere si cinstite,sigur ca barbatii te cauta doar cand vor sex,ce pot vedea la o proasta needucata ca tine.
Sa io traga si sa o prosteasca de bani si sa curete dupa ei,asa merita o panarama ca tine
Ingerasulluptor
Postat pe 24 Noiembrie 2014 21:28
Sigur esti o prostituata care face pe sfanta,si habar nuare sa scrie,pe langa ca este needucata si barbatii io trag toti si toti profita de ea,mai este analfabeta.
proastòòoooooooooooool :
Ingerasulluptor
Postat pe 24 Noiembrie 2014 21:33
Cunosc eu femei care au fost exigente cu barbatii numai cu ele nu au fost..
Iau facut copii si leau lasat sa ii creasca singure de proaste ce sunt,ca sa nu se mai dea mari.
Cunosc eu ce destepte sunt alea ca tine,,numai ca criticati sunteti bune si sa stati cracanate ca vacile,in rest nimic
Ingerasulluptor
Postat pe 24 Noiembrie 2014 21:36
Intradevar sunt femei care nu stiu decat sa critice pe altii cand ceva nu le convine,dar o fac brutal si fara un sens/
Asa sunt si femeile ele critica barbatii pt lucrurile nesimnificative.
Sunt intradevar unele femei foarte proaste
Femeile nu sunt exigente cu ele dar critica barbatii e aceea spun barbatii ca femeile au gura mare.
Eu nu sunt asa eu sunt o femeie deosebita,exigenta cu mine si cu alti oamenii.eu ii iubesc pe oameni ca pe mine insumi si pretind de la ei ceea ce pretind de la mine
Ingerasulluptor
Postat pe 24 Noiembrie 2014 22:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iesire 21 De la: ana_KatVonD 16 Ianuarie 2013 16:13
hy! 3 De la: fleurdelis 11 Mai 2010 22:52
Femei tradatoare in dragoste! 6 De la: floare_cu_colti 28 Martie 2011 09:29
capra vecinului? 20 De la: office_salinasusesi_ro 13 Septembrie 2010 23:19
intreb femeile de pe Garbo, exista o diferentza intre sex si dragoste ?? 233 De la: garbo038659 15 Februarie 2011 16:51
Setari Cookie-uri