arsuri suparatoare - ajutor!

Buna fetelor,
Sunt Daiana si am 41 ani. Sunt profesoara de chimie la un liceu din Bucuresti si am o viata destul de linistita, tinand aproape de parintii mei pensionari. Orele de la scoala si meditatiile nu-mi prea lasa mult timp pentru mine si am fost cam neglijenta cu dieta in ultimii ani - stiti si voi cum e: mese dupa 10 seara, multa pizza si fast-food, bauturi acidulate si stat cu fundul pe scaun multe ore pe zi… Una peste alta, de la o vreme am observat ca, dupa fiecare masa mai consistenta, simt o senzatie dureroasa de arsura la nivelul pieptului, care parca urca inspre gat si imi lasa un gust acru in gura… Am facut diverse incercari: am renuntat la prajeli si bauturi acidulate, am baut tot felul de ceaiuri pentru digestie, dar tot degeaba. Cred ca de ce mi-a fost mai frica n-am scapat si o sa ajung curand la medic, pentru ca durerile sunt din ce in ce mai greu de suportat. Voi ce ziceti, v-ati confruntat vreodata cu asemenea neplaceri?
Orice parere sau idee mi-ar fi de folos, va foarte multumesc.
Cu drag, Daiana
garbo_406291
Postat pe 13 Octombrie 2014 13:18
zici ca ai baut "tot felul de ceaiuri" si nu te-au ajutat? Include si ceaiul de cicoare respectand ora la care-l bei!

Mananca ce/cat/cum consideri in cursul zilei dar de la h18, nu mai infuleci nica si bei un ceai de cicoare cca. 300 ml cald.
Inceaca 7 zile consecutiv si ....mai vb.!

ceaiul il gasesti de cumparat la: plafar, farmacii naturiste etc.

cum il pregatesti: la 300 ml de apa o lingurita de infuzie, pui apa la fiert si cand clocoteste pui infuzia numai de cicoare(nu faci bulihaci cu alte plante ) lasi la fiert 3 minute si opresti flacara, acoperi vasul10 minute apoi strecori si bei. ATENTIE! daca il bei dupa h 20 00 risti sa ai insomnie si sa corectezi lucrari la chimie!:)
Sanatate si un ceai/zi! :D

Pe mine ma ajuta intotdeauna!
pitiTa_
Postat pe 13 Octombrie 2014 17:04
Sper sa-ti fie de ajutor!
http://www.sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/boala-de-reflux-gastroesofagian_546
Numai bine!
fengari
Postat pe 17 Octombrie 2014 18:13
Dragelor,
Multumesc pentru sfaturi!
Zilele trecute eram in cancelarie cand m-a luat iar stomacul – aceeasi senzatie oribila, de arsura in capul pieptului si gust acru in gura. Noroc cu colegele mele, ca m-au vazut ca nu ma simt bine si au insistat sa le spun ce am. Fata uneia dintre colege e farmacista. A sunat-o si, uite asa, am ajuns sa iau Nedis. L-am incercat, ca doar ce era sa fac… Sa stiti ca e ok si marele avantaj e ca se ia un singur comprimat pe zi, inainte de masa, asa ca nu am cum sa uit. Aaa… se pare ca e mult mai bine sa il iei cu jumatate de ora inainte de masa, am inteles ca asa este foarte eficient.
Bine ca e totul in regula acum, noroc cu colegele mele! Sper sa va fi ajutat cu un sfat bun.
garbo_406291
Postat pe 23 Octombrie 2014 12:32
Nedis_ul ala o fi tot un antiacid , sau un pansament gastric precum Omeprazol , sau Pantoprazol. Deci , ori ai o gastrita , ori ceea ce a zis Fengari.
Rotty
Postat pe 23 Octombrie 2014 12:49
Incearca Gaviscon.
trandafir1
Postat pe 25 Octombrie 2014 22:52
Buna,
Am citit despre problema ta, si pot sa-ti spun ca am avut același gen de simptome pe care le-am tratat cu tot felul de antiacide. Verifica daca e helicobacter pilori printr-o analiza medicală de scaun sau de sânge, iar între timp ar fi bine sa încerci cu o jumatate lingurița mica de bicarbonat de sodiu dimineata pe stomacul gol. Pt mine a fost nemaipomenit, pui praful in lingurița si apoi bei apa, preferabil călduță. Bicarbonatul are proprietatea de a alcaliniza organismul care in cazul tau este destul de acid. Bea asa macar 10 zile. Multă sănătate!
garbo025040
Postat pe 26 Octombrie 2014 02:25
Cel mai probabil te confrunti cu un reflux gastro-esofagian. Nu trebuie sa te sperii - se trateaza - dar cel mai bine este sa consulti un medic care sa-ti recomande tratamentul adecvat. L-am capatat si eu din cauza unui comportament alimentar nu tocmai ok si a nerespectarii meselor dar cu indrumarea medicului m-am redresat - am urmat tratament medicamentos cam 2 luni si am corectat regimul alimentar iar acum sunt ok. Netratat poate da complicatii destul de serioase, asa ca fa-ti timp si mergi la medic. Pana ajungi la medic poti incerca Redigest Plus, dar ma repet - mergi la medic. Sfaturile de pe forumuri oricat de bine intentionate ar fi nu pot inlocui consultul de specialitate si diagnosticarea corecta. Sanatate multa!
Ela_23
Postat pe 26 Octombrie 2014 03:32
Bicarbonatul face minuni , eu m-am facut bine cu capsule cu bicarbonat, primele doua zile se iau 3 odata dupa fiecare masa dupa aceea cate doua. Sanatate . Daca nu cedeaza luati Controloc de 20, mi-a fost recomandat de o clinica din Austria.
Sanatate,
garbo273075
Postat pe 26 Octombrie 2014 05:31
Esofagita de reflux se trateaza cu Controloc. Eu asa m-am vindecat. Am fost la doi medici in Bucuresti si-mi datdeau numai medicamente aiurea, in Austria mi-am facut investigatii si mi-au dat Controloc si de atunci nu mai am probleme mari . Uneori imi revin arsurile si imediat fac tratamentul cu Controloc si doi ani nu mai am probleme. Nu mananc mezeluri niciodata si nici dupa ora 6-7 seara. Am eliminat prajelile, se pot face chiftele si snitele la cuptor pe hartie de copt . Eu de 5 ani nu prajesc absolut nimic totul la cuptor, sanatos si bun .Sanatate
garbo273075
Postat pe 26 Octombrie 2014 05:40
Un pahar de apa pe stomacul gol .
garbo111636
Postat pe 26 Octombrie 2014 08:01
du-te la doctor ! poate fi inceput de ulcer, poate fi reactia ficatului la oboseala si mancaruri grase, suparari dar, aici nu cred ca ti se poate un diagnostic !
lllorena
Postat pe 26 Octombrie 2014 08:41
Sotul meu are probleme de cativa ani Dl.profesor Oproiu i-a recomandat dupa o endoscopie Esomeprazol (se gaseste sub denumirea de Nexium, Pragastrol sau chiar Esomeprazol) de atunci nu mai are probleme cu aciditatea. In schimb trebuie sa tina si regim care e foarte important in vindecare. Mai mult de atat, dupa ce mananci trebuie sa stai in pozitie verticala pentru a se face digestia corect (altfel te poti alege cu o hernie hiatala - stomacul urca inspre esofag). Pragastrolul este cel mai ieftin - 30 pastile (celelalte au doar 14 pastile in cutie) de 20 mg in jur de 24 lei.
Trebuiesc evitate prajelile, uscaturile (sanvisurile), condimentele si bauturile acidulate.
Multa sanatate !
mateivioletadorina
Postat pe 26 Octombrie 2014 08:49
Am trecut prin aceeasi situatie. De obicei aceste arsuri apar primavara si toamna. Am luat tot felul de tratamente si tot nu mi-a trecut. Am incercat insa un alt tratament si din luna mai, nu mai stiu ce sunt acele dureri de stomac sau arsuri. Am baut in fiecare dimineata pe stomacul gol cate o cana cu ceai cald din flori de salcam, apoi pe parcursul zilei consumam si restul de ceai (1 - 2 cani). Niciodata nu am masurat cantitatea de planta. Am pus cam o mana de planta la 1 l. de apa.
Am urmat aceasta cura cam doua luni dupa care am intrerupt. Nici pana azi nu sau mai repetat arsurile sau durerile de stomac si va rog sa ma credeti ca am mancat de toate, inclusiv ceapa si usturoi si nu am mai avut nimic.
Va doresc multa sanatate!
dori52
Postat pe 26 Octombrie 2014 09:36
stoarce un cartof dupa ce il razui si bea zeama de la el in ficare zi (PE STOMACUL GOL)
mmiriam
Postat pe 26 Octombrie 2014 10:08
Putina atentie la alimentatie , un regim alimentar lejer si poti lua banalul Dicarbocalm . Este eficient si ieftin. Atentie mare si la oboseala , stres.
libra66
Postat pe 26 Octombrie 2014 10:31


Ascult-o pe Ela_23 !
barboneli
Postat pe 26 Octombrie 2014 10:34
Buna ziua; incearca cu limonada de lamaie si bicorbonat sau ulei de canabis(il gasesti la plafar)
alimacri49
Postat pe 26 Octombrie 2014 11:33
Argila este fff buna si un alt sfat sa bei dimineata pe stomacul gol un pahar de apa calduta cu o lingurita de miere , face minuni si eu aveam aceeasi problema.Eu am scos din alimentatie fast food-ul, bauturi acidulate si alte prostii...incearca sa mananci dimineata bine si mai putin seara
Sanatate !
vio_lakshmi
Postat pe 26 Octombrie 2014 12:14
foloseste pastilele dicarbocalm
garbo099529
Postat pe 26 Octombrie 2014 14:32
Foloseste DICARBOCALM .Il gasesti la farmacie .Pe mine ma ajuta si imi trec arsurile ! Dupa ce mananci sa nu te asezi in pat imediat ci sa circuli ,sa stai in pozitie bipeda cel putin 1/2 de ora .Asa vezi cum reactioneaza organismul .Daca nu cedeaza arsurile atunci sa iei medicamentul !Sanatate !
Mariana_Paun_1
Postat pe 26 Octombrie 2014 15:27
Daiana buna

Infuzie de menta si sunatoare

Da, trebue sa a grja cum combini alimentele, cel putin pana te reglezi, pentru ca au timp de fermentare diferita
svrotea
Postat pe 26 Octombrie 2014 20:10
De la: Mariana_Paun_1, la data 2014-10-26 15:27:45Foloseste DICARBOCALM .Il gasesti la farmacie .Pe mine ma ajuta si imi trec arsurile ! Dupa ce mananci sa nu te asezi in pat imediat ci sa circuli ,sa stai in pozitie bipeda cel putin 1/2 de ora .Asa vezi cum reactioneaza organismul .Daca nu cedeaza arsurile atunci sa iei medicamentul !Sanatate !


Poziția asta bipedă, e leacu' potrivit.
Axl_R
Postat pe 27 Octombrie 2014 13:01
Lasa tutunul si, mesteca juma' de lingurita de ceai de salvie pana ii dispare gustul. Evident, inghiti saliva, (si continutul, daca vrei) nu mananci nimic jumatate de ora si te simti ca noua!
pitiTa_
Postat pe 27 Octombrie 2014 13:41
S-a confruntat sotul meu cu asta.A explicat medicul ca e din cauza greutatii,si dupa ce a slabit,si-a revenit.
nu mai e nimic ca sanatatea,si trebuie sa respectam limitele corpului nostru.
Un om sanatos are nevoie de 40 min zilnic miscare,ori mers repede,ori aerobic,ceva care face sa schimbe respiratia.
gaseste timp pentru macar cinci minute o zumba,pe net,pe zi,apoi cand te obisnuiesti,faci doua,zumbe,apoi trei,si asa pana la 5.
daca iti place sa dansezi altceva,e foarte bine,o melodie are in general cinci minute.
Cauza trebuie tratata,nu efectul....
Stomacul se micsoreaza daca mancam de trei ori pe zi,si in cantitate putina.
iar miscarea ne mentine muschii in forma,ne face corp frumos.
e pacat la varsta asta,sa ai probleme din cauza greutatii...iubeste-te mai mult,de azi in colo.
daniilia
Postat pe 14 Noiembrie 2014 13:45
Am uitat sa scriu despre mancatul sanatos.
dimineata,un pahar lapte,doua felii paine,un fruct.
pranz,salata ,carne 150 grame,legume,doua felii paine,fruct.
seara,iaurt,sau o felie branza,cu painea si fructul.
pe scurt,asta inseamna sa mananci sanatos,dupa parerea lui Papaverghis Stavru,medic aici in Rodos.
Si 40 minute miscare,obligatoriu.
Iar despre cartofi,orez,paste fainoase,sa mancam doar cat incape in o cana.
pentru ca au mult amidon,care se transforma in grasime,daca nu ne miscam,ce este peste cantitatea de o cana.
Bauturile acidulate taiate,pentru ca fac rau la stomac,i contin zahar.
Medicul a zis sotului meu sa nu mai bea sucuri acidulate.
asta e pe scurt.
daniilia
Postat pe 14 Noiembrie 2014 13:50
Draga mea,aceste arsuri pot veni de la vezica biliara,care este probabil mai lenese si prin ceia ce mananci o superi in continuare, sau poate veni de la stomac.ai putut face acid,tot din cauza a ce mananci,la care se adauga oboseala,stresul. Sfatul meu este sa consulti medicul cat mai repede.Numai bine. Dorina







garbo_8773
Postat pe 14 Decembrie 2014 05:35
Controlocul este pantoprazol sau omez sau omeram
Ioanaa_Ioana_2
Postat pe 10 Noiembrie 2016 18:18
Serios? Ni, la doctor(a)!
Și Nexium, Seltraz etc...?
Axl_R
Postat pe 10 Noiembrie 2016 19:30
Sfaturi medicale de net ... dupa 2(doi) ani?!?


Misto tare...
Pacienta banuiesc ca abia le astepta!

garbo101426
Postat pe 11 Noiembrie 2016 15:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sauna 4 De la: mihaela_miky12 10 Noiembrie 2011 21:20
Dietoterapia n afectiunile hepato-biliare si pancreatice exocrine 1 De la: Terapii_Naturiste 15 Noiembrie 2010 10:56
Putin din fiecare??? 2 De la: garbo026388 14 Iulie 2009 19:42
Paste cu liqurizia 1 De la: LuxuryBoutique 11 Iunie 2012 16:01
Carti despre dieta 1 De la: alexpopa 26 Aprilie 2010 17:37
Setari Cookie-uri