Hartuire

Buna! am o problema din care deriva alte probleme si nu stiu cum sa o rezolv. Pe scurt, fostul de 30 de ani nu accepta ca nu mai putem fi impreuna si dupa un an continua sa ma urmareasca, sa-mi dea telefon la orice ora, sa imi tina calea si chestii de astea. Am alta relatie acum si nu suporta, umbla cu amenintari, a fost si la parintii mei.Precizez ca eu am 23 de ani si el a fost primul. Ce ma sfatuiti?
Bianca17
Postat pe 26 Mai 2014 22:37
Nu stiu ce mare lucru ai putea sa faci in românica, sincer, politia nu se prea impresioneaza la asa ceva, sau eu personal nu prea am vazut, pot insa sa iti spun ce a functionat la mine sa scap de ceva asemanator: prieteni, cunostinte, relatii si interventie pe cale ierarhica la locul de munca al respectivului care a trebuit sa se domoleasca pt a nu fi pus pe lista disponibilizarilor iminente., ma rog, a fost o conjunctura.
E bine ca ai familia aproape. Mai cere sfaturi, si cauta sa fii precauta in privinta lui ! Bafta!
edelweiss_3881
Postat pe 26 Mai 2014 23:54
este destul de periculos ! incearca sa te duci totusi la politie si sa faci o sesizare poate daca vorbesti cu o doamna politist te va asculta.
lllorena
Postat pe 27 Mai 2014 06:02
macar e fostul, oarecum ai speranta ca timpul trece si i se atenueaza amintirile.
Eu am o istorie lunga de stalkeri capatati aiurea - fara sa fi avut vreodata vreo treaba cu ei. Cel mai recent ne urmareste de vreun an, iar noi locuim intr-o padure... ei bine, a ajuns si aici. Ultima chestie, imi lasa scrisorele in cutia postala de la poarta. Evident, le rup si le arunc direct. Nu ma intereseaza ce ii bese mintea. Ala traieste in realitatea lui, si n-am nici un amestec in afara de ghinionul ca pe mine personal si-a facut el fixatia. Putea fi oricine altcineva.

Nu prea ai ce mare brinza sa faci cit timp n-a fost violent. Daca poti demonstra ca te-a amenintat te poti duce la politie. Altfel.... ignora-l.
quasaria
Postat pe 27 Mai 2014 07:50
Prietenul tau actual stie ? Daca da , nu a luat nici o atitudine ? .
Rotty
Postat pe 27 Mai 2014 07:54
Este bine zic eu sa ai la tine un spray de auto aparare si chiar un aparat cu electrosocuri, asa just in case .. dar fii foarte precauta ca nu stii ce e in capul lui...!!!!!!!!!!!!!
garbo_19362
Postat pe 27 Mai 2014 09:06
al meu...sau al Biancai?
quasaria
Postat pe 27 Mai 2014 10:01
Al Biancai , ca al tau a luat deja masuri de protectie pentru urmatorii 10...15 ani.
Rotty
Postat pe 27 Mai 2014 10:04
pai... sa ii recomandam solutia?
quasaria
Postat pe 27 Mai 2014 10:06
Eu m-am gandit la asta , dar poate ca fata nu are interese pentru asemenea "arme" . Oricum , sunt buni. Eu am dormit azi noapte cu usa la terasa deschisa sa intre aer , dar nu mi-a fost teama nici o clipa ca ma fura cineva.
Rotty
Postat pe 27 Mai 2014 10:10
se pare ca nici pe mine nu o sa ma mai fure nimeni. Nici A. nu ma mai fura... :-)) NIMENI.
Vetul s-a cam ingalbenit cind a auzit cum a ales A cel mai vioi catel din litter de 10, exact ala care ii calarea pe toti ceilalti, pt ca s-a gindit el daca daca e vreunul mai linistit, poate e bolnav.... Cre' ca va trebui sa cautam alt veterinar!
quasaria
Postat pe 27 Mai 2014 10:17
Daca e cel mai vioi , se zice ca-i primul fatat. Asa a fost si la mine. A luat tot ce a fost mai bun. Vet_ul tau e un papa-lapte. Schimba-l .
Zi buna sa ai (sau seara ) , fug la trebi. Daca vine Bianca , poate-i surade ideea totusi.
Rotty
Postat pe 27 Mai 2014 10:23
Bianca, esti hartuita de fostul, te deranjeaza si nu stii cum sa scapi de el, dar faci precizarea, oarecum neasteptata in context, ca el a fost primul. La prima vedere, am putea trece peste , dar mie mi se pare ca ar cantari greu. Poate ca a facut ceva care te-a ranit, l-ai trimis la plimbare suparata fiind, dar in adancul sufletului l-ai vrea inapoi, si totusi orgoliul nu te lasa... Daca era o poveste terminata pt tine, nu ai fi facut precizarea asta. Trebuie sa te gandesti, pt ca in cazul in care lucrurile stau asa, esti incorecta fata de tine, de sentimentele tale, dar si fata de cel cu care esti acum. Ma gandesc ca fostul te cunoaste bine si de asta insista. N-am inteles din ce-ai scris daca a mers la parintii tai sa si-i faca aliati sau sa-i ameninte.
Daca nimic din ce-am scris nu e adevarat si fostul este din categoria celor care fac fixatii pt cineva, trebuie sa stii ca oamenii astia sunt bolnavi, si e necesar sa-ti iei niste masuri de precautie, din cele sugerate pe aici si sa fii atenta, pt ca astia nu renunta usor.
Daca baiatul asta e un depresiv sau are probleme cu alcoolul, va fi cu atat mai greu. Fostul meu sot, dupa ce l-am parasit, a considerat asta un fel de afront personal si refuza sa accepte ca m-a pierdut si nu se mai poate face nimic, desi cat am fost impreuna prin tot ce facea si spunea, imi inducea ideea ca nu fac doua parale. Stia in permanenta ce fac si avea grija sa stiu si eu asta, ceea ce ii dadea iluzia puterii si ca ar tine situatia sub control. Ani de zile a durat poveste asta, m-am trezit ca nu mai am cont pe nicaieri, erau toate sterse, ma rog, si multe altele, e un hacker redutabil si uneori mi se pare ca e pe urmele mele chiar si pe aici, dar acum lucrurile astea ma amuza. Tot ce-am putut sa fac a fost sa-l ignor, dar n-a fost usor, pt ca noi aveam doi copii impreuna, dar si din alte motive. Sper sa-ti fie de folos ce ti-am scris, eventual sa te ajute sa-ti limpezesti gandurile.
bucura
Postat pe 28 Mai 2014 20:09
Bianca - ca exemplificare, eu de ex. ieri noapte am chemat politia. Ca sa scurtez povestea, daca e un individ in genere echilibrat si care doar incearca sa va impacati, e ok, ii va trece. Daca e obsesiv, nu ii va trece si asteapta-te la ce e mai rau. Ai stat cu el, deci ar trebui sa stii daca e bolnav psihic sau nu.
Toti avem de-a lungul vietii diverse dorinte, dar un om normal face diferenta intre ce simte si ce face. Bolnavii psihic nu fac diferenta.
quasaria
Postat pe 29 Mai 2014 00:26
Corect ! Poate gasesti niste timp si mergi si la un curs de auto aparare , nu-i greu si sa porti in geanta un spray si un aparat de auto aparare , zau nu sunt asa de greu de procurat si nu iti trebuie licenta . Just in case ... sA TE FERESTI DE TOT CE TE POATE SURPRINDE !
garbo_19362
Postat pe 7 Iunie 2014 10:17
Nu stiu daca va puteti lua un caine de aparare,si a il si duceti la cateva lectii de dresaj....asa a facut o ruda de-a sotului....fratele ei cand lua droguri,venea si le cerea bani,spargea cate o sticla si ii ameninta,acum a incetat de cand au luat cainele,un cane corso,dar asta creste mare,mai sunt si solutii nu e nevoie chiar cane corso atat de mare....
daniilia
Postat pe 8 Iunie 2014 13:21
problema in situatia asta nu e ca nu poti sa te aperi: ci ca daca nu demonstrezi ca te-a atacat cu indentia sa te omoare n-ai cum sa pui nici cainele pe el, nici sa folosesti arme. Si nici sa ii faci vreun rau.
Asa ca solutia e sa faci o plingere formala la politie si sa iei ordin de restrictie.
quasaria
Postat pe 8 Iunie 2014 15:40
De la: quasaria, la data 2014-06-08 15:40:27problema in situatia asta nu e ca nu poti sa te aperi: ci ca daca nu demonstrezi ca te-a atacat cu indentia sa te omoare n-ai cum sa pui nici cainele pe el, nici sa folosesti arme. Si nici sa ii faci vreun rau.
Asa ca solutia e sa faci o plingere formala la politie si sa iei ordin de restrictie.


Nu prea tine faza cu ordinul de restrictie la noi in tara , mai ales in localitatile mai mici ...din pacate !Eu una am fost atacata in plina zi , norocul si cred ca DUMNEZEU MI-A LUMINAT MINTEA IN SECUNDA ACEEA ESTE CA M-AM INTORS ASA DE BRUSC SI L-AM IMPINS ... ERA UN TIGAN SFRIJIT SI EU UNA SUNT MAI BINE FACUTA ... IMI VOIA TELEFONUL NUMAI , dar nu i-a mers ca il tineam strans in mana , insa recunosc , daca s-ar repeta situatia nu stiu daca as mai avea acelasi curaj !
garbo_392853
Postat pe 14 Iunie 2014 22:16
zau MARIA , s-a pus prapaditul cu tine ???
garbo_19362
Postat pe 19 Iunie 2014 07:13
Si ce atitudine sa ia prietenul daca stie situatie, cum sa l implice, daca omul e nebun ? Nu poti sa stii cum reactioneaza, mai bine te muti, Politia
, in ce priveste astfel de agresiuni , nu exista...Mai bine iti schimbi numarul de telefon, locul de munca, si locatia, doar sa nu fie politist, sri, spp, sau politician ca ai dat o in bara,..
garbo_401523
Postat pe 5 Iulie 2014 09:08
Si ce atitudine sa ia prietenul daca stie situatie, cum sa l implice, daca omul e nebun ? Nu poti sa stii cum reactioneaza, mai bine te muti, Politia
, in ce priveste astfel de agresiuni , nu exista...Mai bine iti schimbi numarul de telefon, locul de munca, si locatia, doar sa nu fie politist, sri, spp, sau politician ca ai dat o in bara,..
garbo_401523
Postat pe 5 Iulie 2014 09:09
Mai , tu ai vazut cam multe filme...
Rotty
Postat pe 5 Iulie 2014 09:13
buna ziua,ai o solutie,dar nu stiu sigur cat de mult te poate ajuta,du-te la politie sau la tribunal ,vezi ce solutii au cei de la politie mai intai,si fa un ordin de restrictie si apropiere de o distanta fata de tine de casa, sa il poti tine oarecum la distanta de tine,el poate fi amendat consistent,chiar il poate inchide daca te hartuieste,te ameninta,il poti acuza de diverse acte de delict,politia te va ajuta daca ai dai mina libera in baza aceste restrictii,si in viitor sa raspunzi verbal lui,evita pe cat posibil aparitia lui,caci in general nu ar avea ce sa faca cu tine ,decat sa o puna de un viol,si acela cu consecinte,restul parinti,frati,veri,persoane care te-ar putea ajuta in aceasta privinta!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 5 Iulie 2014 10:42

Bianca, daca consideri ca ii esti datoare in vreun fel si cauza comportamentului lui este in scop de-a obtine " plata", fa bine si achita-ti datoria iar lucrurile se rezolva de la sine.
Nu conteaza ca ai 23 sau 30 ani mai mult decat ce intelegeri ai facut cu el in timpul mariajului, important e sa nu fie altul motivul nemultumirii.
pitiTa_
Postat pe 5 Iulie 2014 15:04
Foarte simplu: daca intr-adevar crezi ca ai ales noul drum si ca nu mai e cale de intors atunci sa stii ca existaq o lege care ii interzice fostului sa se apropie de tine; e destul sa te adresezi politiei! Acesta ii va trimite un document care ii pune in vedere ca nu are voie sa se apropie de tine la mai mault de (si ii specifica la ce distanta minima de tine trebuie sa ramana).
Georgia_Arsenie_1
Postat pe 5 Iulie 2014 20:59
incearca sa stai de vorba cu el (in prezenta unui sau unor martori) pentru o ultima oara. fa-l sa inteleaga ca intre voi nu mai poate fi nimic. Nu il ameninta dar fii ferma. La urma, aminteste-i............asa.....in treacat ca daca nu se potoleste in Romania exista si autoritati care pot rezolva aceasta problema. Subliniaza-i ca aceasta nu este o amenintare ci un avertisment. numai bine
pirania_1960
Postat pe 5 Iulie 2014 22:28
Muta-te, schimba-ti numarul de telefon, rupe orice legatura cu toate pe care le stie el. Ia-ti familia cu tine. Du-te in strainatate ca acolo sunt legi si legiuitori care te pot apara. In Romania nu cred ca ai vreo sansa. Daca vezi ca te ameninta si nu prea ai cum sa dovedesti multe, nu mai sata pe ganduri, pleaca. Si mult bine sa ai in drumul tau!
ticolea
Postat pe 6 Iulie 2014 10:52
Multumesc la toti care mi-ati raspuns, problema mea aproape s-a rezolvat si sper sa fie bine pe mai departe si multumesc in special doamnei care a acceptat sa-mi raspunda in privat si mi-a dat sfaturi si idei la care eu nu ma gandisem. Mult bine la toti.
Bianca17
Postat pe 7 Iulie 2014 12:10
De la: Bianca17, la data 2014-05-26 22:37:30Buna! am o problema din care deriva alte probleme si nu stiu cum sa o rezolv. Pe scurt, fostul de 30 de ani nu accepta ca nu mai putem fi impreuna si dupa un an continua sa ma urmareasca, sa-mi dea telefon la orice ora, sa imi tina calea si chestii de astea. Am alta relatie acum si nu suporta, umbla cu amenintari, a fost si la parintii mei.Precizez ca eu am 23 de ani si el a fost primul. Ce ma sfatuiti?
nu stiu,care a fost subiectul despartirii......dar fostul nu e sanatos....si parintii ce au zis?????
garbo_404102
Postat pe 8 Iulie 2014 15:31
De la: garbo_392853, la data 2014-06-14 22:16:57Nu prea tine faza cu ordinul de restrictie la noi in tara , mai ales in localitatile mai mici ...din pacate !Eu una am fost atacata in plina zi , norocul si cred ca DUMNEZEU MI-A LUMINAT MINTEA IN SECUNDA ACEEA ESTE CA M-AM INTORS ASA DE BRUSC SI L-AM IMPINS ... ERA UN TIGAN SFRIJIT SI EU UNA SUNT MAI BINE FACUTA ... IMI VOIA TELEFONUL NUMAI , dar nu i-a mers ca il tineam strans in mana , insa recunosc , daca s-ar repeta situatia nu stiu daca as mai avea acelasi curaj !


Aşa se întîmplă cînd umbli cu astfel de specimene. :)
VasileDinNuc
Postat pe 11 Februarie 2015 11:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iodul e aici ! 75 De la: garbo_13807 17 Mai 2016 21:01
Despre site-uri de reduceri 1 De la: madita 25 Noiembrie 2013 14:40
CARNAVAL de ziua indragostitilor 41 De la: reyya 23 Februarie 2010 22:35
Topic pt pupcioi 269 De la: Axl_R 29 August 2013 21:29
de ce nu mai este BULA ROZA DE LA FORUM? vreau explicatii 9 De la: daria_pet 30 Iulie 2009 00:54
Setari Cookie-uri