Dilema intre religii.. O piedica?

M-am indragostit de un baiat care a cunoscut pe Dumnezeu in religia sa,anume ortodox. Eu sunt pe cale sa fac botezul la penticostali,deoarece aici am descoperit Dragostea fata de Dumnezeu,l-am cunoscut si m-a botezat cu Duhul Sfant. Ce credeti ca e de facut?
garbo_400260
Postat pe 16 Aprilie 2014 14:25
Io ştiam că există, un singur Dzeu.
Care-i piedica? Iubirea?
Axl_R
Postat pe 16 Aprilie 2014 15:58


nu. dilema !

NEXT...
barboneli
Postat pe 16 Aprilie 2014 20:36
Mergi inainte si vezi ce-ti rezerva viitorul, mai ales daca el cunoaste acest aspect. Asa cum zicea cineva, nu exista un singur Dumnezeu ? Doar religia difera.
garbo057515
Postat pe 17 Aprilie 2014 00:11
de ce oare religia este mai puternica ca stiinta?
de ce religia este un punct slab al oamenilor cu care ii poti controla usor?de aia si oamenii au format atatea religii,,,

religia impedica oamenii sa se roage direct la Dumnezeu ci ii face sa asculte de ei,,liderii oblige oamenii sa asimileze ideile lor..

practic religiile nu conteaza...
conteaza credinta increderea care o ai in Dumnezeu sa il rogi sa te ajute sa devii un om cu o gandire constructiva si sa iti dea putere sa iti formezi un character frumos cu obiceiuri corecte fara interese egoiste.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 17 Aprilie 2014 00:28
pe cine intrebi daca e o piedica? Pe noi?
quasaria
Postat pe 17 Aprilie 2014 01:40
De la: garbo_400260, la data 2014-04-16 14:25:03M-am indragostit de un baiat care a cunoscut pe Dumnezeu in religia sa,anume ortodox. Eu sunt pe cale sa fac botezul la penticostali,deoarece aici am descoperit Dragostea fata de Dumnezeu,l-am cunoscut si m-a botezat cu Duhul Sfant. Ce credeti ca e de facut?



Va casatoriti la catolici ?
Rotty
Postat pe 17 Aprilie 2014 06:06
:))) va intrb pe voi,am nevoie de mai multe pareri, Nu inteleg de ce trebuie sa existe atatea religii... Si de ce nu te poti casatori pur si simplu fara sa apartii de religia celuilalt... Stiti ce e aiurea? Probabil cu timpul vor intervenii rudele sau familia zicand ca trebuie ca unul din noi sa faca o schimbare.. Asa vor aparea conflicte si prostii dastea... AIUREA!
garbo_400260
Postat pe 17 Aprilie 2014 13:02


nici noi nu intelegem ! nu de ce sunt atatea religii, nu de ce nu se pot casatoriiunii cu altii, doar in noaptea nuntii nu mai conteaza religia, oricare religie... acolo e una si singura religie: "da Doamne..." aici apar mai multe variante dar toate seamana intre ele ! iar in rest, ai ghicit sau intuit perfect ! AIUREA ! schimbare ? tu nu prea ai ce sa schimbi, el, da ! circumcizia... si ati scapat si de rude si de vecini si de preoti ! zic si eu asa....
barboneli
Postat pe 17 Aprilie 2014 13:31
De la: garbo_400260, la data 2014-04-17 13:02:20:))) va intrb pe voi,am nevoie de mai multe pareri, Nu inteleg de ce trebuie sa existe atatea religii... Si de ce nu te poti casatori pur si simplu fara sa apartii de religia celuilalt... Stiti ce e aiurea? Probabil cu timpul vor intervenii rudele sau familia zicand ca trebuie ca unul din noi sa faca o schimbare.. Asa vor aparea conflicte si prostii dastea... AIUREA!


pai religiile sunt facute din scopuri comerciale..religia este un punct sensibil la om,,de aceea oamenii vin cu tot felul de aberatii si zic ca este cuvantul lui Dumnezeu.cred ca fac concurenta si se lupta unii cu altii,dar nici unul nu lupta sa devina mai bun.
ca doar prin calitati si character si obiceiuri frumoase te poti deosebi de ceilalti..Degeaba spui ca religia ta este mai buna daca tu nu ai un suflet curat si nu ai calitati de om,,recunostinta,bun simt,,responsabilitate,,si demnitate..
oamenii mai mici sunt manipulati de liderii lor si asta pt ca asa vor este mai comod decat sa gandaesca ei,asa ca ii lasa pe altii sa gandeasca in locul lor..pt ca altii nu vor gandi in locul tau ca sa iti fie si tie bine si sigur isi va urmari interesele sale egoiste..
religia dupa mine nu conteaza,,ci conteaza credinta in Dumnezeu adica increderea il El ca el este bun si El vrea sa te ajute la greu sa iti dea o solutie sa iti dea putere..sa trecii peste probleme.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 13:12
De la: garbo_400260, la data 2014-04-17 13:02:20:))) va intrb pe voi,am nevoie de mai multe pareri, Nu inteleg de ce trebuie sa existe atatea religii... Si de ce nu te poti casatori pur si simplu fara sa apartii de religia celuilalt... Stiti ce e aiurea? Probabil cu timpul vor intervenii rudele sau familia zicand ca trebuie ca unul din noi sa faca o schimbare.. Asa vor aparea conflicte si prostii dastea... AIUREA!


pai religiile sunt facute din scopuri comerciale..religia este un punct sensibil la om,,de aceea oamenii vin cu tot felul de aberatii si zic ca este cuvantul lui Dumnezeu.cred ca fac concurenta si se lupta unii cu altii,dar nici unul nu lupta sa devina mai bun.
ca doar prin calitati si character si obiceiuri frumoase te poti deosebi de ceilalti..Degeaba spui ca religia ta este mai buna daca tu nu ai un suflet curat si nu ai calitati de om,,recunostinta,bun simt,,responsabilitate,,si demnitate..
oamenii mai mici sunt manipulati de liderii lor si asta pt ca asa vor este mai comod decat sa gandaesca ei,asa ca ii lasa pe altii sa gandeasca in locul lor..pt ca altii nu vor gandi in locul tau ca sa iti fie si tie bine si sigur isi va urmari interesele sale egoiste..
religia dupa mine nu conteaza,,ci conteaza credinta in Dumnezeu adica increderea il El ca el este bun si El vrea sa te ajute la greu sa iti dea o solutie sa iti dea putere..sa trecii peste probleme.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 13:13
pai religiile sunt facute din scopuri comerciale..religia este un punct sensibil la om,,de aceea oamenii vin cu tot felul de aberatii si zic ca este cuvantul lui Dumnezeu.cred ca fac concurenta si se lupta unii cu altii,dar nici unul nu lupta sa devina mai bun.
ca doar prin calitati si character si obiceiuri frumoase te poti deosebi de ceilalti..Degeaba spui ca religia ta este mai buna daca tu nu ai un suflet curat si nu ai calitati de om,,recunostinta,bun simt,,responsabilitate,,si demnitate..
oamenii mai mici sunt manipulati de liderii lor si asta pt ca asa vor este mai comod decat sa gandaesca ei,asa ca ii lasa pe altii sa gandeasca in locul lor..pt ca altii nu vor gandi in locul tau ca sa iti fie si tie bine si sigur isi va urmari interesele sale egoiste..
religia dupa mine nu conteaza,,ci conteaza credinta in Dumnezeu adica increderea il El ca el este bun si El vrea sa te ajute la greu sa iti dea o solutie sa iti dea putere..sa trecii peste probleme

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 13:16
eu una nu prea inteleg de ce oamenii pot fii manipulati asa usor de religii? ori ca poate toti cauta linistea sufleteasca,,apoi pana la urma inteleg ca sunt doar etichete si se multumesc in cele din urma cu doar etichetele.
liderii religiile spun ca cica pe noi nu trebuie sa ne intereseze lucrurile material pe pamant,,noi doar sa muncim,,,dar ei vor bani cer bani toata ziua de la noi,,,daca pe noi ne invata sa nu fim interesati de bani ei de ce cer toata ziua bani de la noi,,ar trebui ca nici ei sa nu fie inteeresati de bani..dar asta este excrocherie,liderii religiilor ne invata ca noi sa nu fim interesati de bani pe lumea asta ca sa le dam lor banii nostril munciti ,,noi doar sa muncim sa le dam la lideriii religiilor..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 13:24
eu una nu prea inteleg de ce oamenii pot fii manipulati asa usor de religii? ori ca poate toti cauta linistea sufleteasca,,apoi pana la urma inteleg ca sunt doar etichete si se multumesc in cele din urma cu doar etichetele.
liderii religiile spun ca cica pe noi nu trebuie sa ne intereseze lucrurile material pe pamant,,noi doar sa muncim,,,dar ei vor bani cer bani toata ziua de la noi,,,daca pe noi ne invata sa nu fim interesati de bani ei de ce cer toata ziua bani de la noi,,ar trebui ca nici ei sa nu fie inteeresati de bani..dar asta este excrocherie,liderii religiilor ne invata ca noi sa nu fim interesati de bani pe lumea asta ca sa le dam lor banii nostril munciti ,,noi doar sa muncim sa le dam la lideriii religiilor..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 13:25


ufff... ce bine.... azi am scapat doar numai cu 5 postari aproape la fel de la ingeras... !!! mi-e frica insa sa-i dau un ... ca precis deschide un topic anti... !!!!
barboneli
Postat pe 18 Aprilie 2014 13:30
De la: barboneli, la data 2014-04-18 13:30:10

ufff... ce bine.... azi am scapat doar numai cu 5 postari aproape la fel de la ingeras... !!! mi-e frica insa sa-i dau un ... ca precis deschide un topic anti... !!!!

ce bine ma cunosti..dar eu de asta ceva nu am nevoie,,,pt ca ma intereseaza altceva...afectiunea sufleteasca pe care voi nu stiti sa o oferiti...
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 13:51


zau ? da de unde stii asta ? ok, nu vorbesc in general, dar eu personal stiu sa o ofer. nu pot sa-ti cer sa ma pui la incercare pentru ca eu nu ofer la oricine... dar sunt sigur ca daca nu ai avut ocazia s-o primesti, la afectiune sufleteasca ma refer... e din cauza ta ! te-am citit de atatea ori... si inainte de masa si dupa... si am vazut, inteles, clar idea ta ! poate n-a fost intodeauna asa... dar de alaltaieri sunt sigur ca asa e ! la ce parere ai tu despre noi, nici nu e de mirare ca n-ai gasit pe cineva care sa-ti ofere asa ceva. asa cred eu....
apropo... mai ai tigaia aia din fier ?
barboneli
Postat pe 18 Aprilie 2014 13:58
De la: garbo_400260, la data 2014-04-17 13:02:20:))) va intrb pe voi,am nevoie de mai multe pareri, Nu inteleg de ce trebuie sa existe atatea religii... Si de ce nu te poti casatori pur si simplu fara sa apartii de religia celuilalt... Stiti ce e aiurea? Probabil cu timpul vor intervenii rudele sau familia zicand ca trebuie ca unul din noi sa faca o schimbare.. Asa vor aparea conflicte si prostii dastea... AIUREA!


pai tu sustii sus si tare ca iti faci botezul penticostal si ca aia e "calea ta" bla bla si in acelasi timp te intrebi de ce atitea religii?
Sau intrebarea e de ce exista ALTE religii... a ta nu era inclusa? Ca, daca era inclusa, si vroiai mai putine religii in cuplul tau, probabil solutia optima era sa nu te mai botezi. Si excludeai una din doua. Nu? Nu ti se pare logic?
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2014 14:21
De ce este atat de important sa va casatoriti religios? Lucrurile sunt simple! Daca va iubiti si va intelegeti VOI DOI si nu neamurile voastre, mergeti la Starea Civila si gata. De ce simt oamenii nevoia sa-si complice existenta incurcandu-se in tot felul de protocoale, canoane si practici religioase? Au aparut prea multe religii si toate sunt in favoarea unor indivizi ce au invatat ca asa pot conduce masele ca ciobanii oile. D-zeu exista sau nu! Daca D-zeu exista, atunci este unul singur, dar multitudinea asta de religii nu face decat sa sa-ti confirme ca, de fapt, D-zeu nu exista. Daca D-zeu ar exista oare nu l-ar deranja atatea religii si atatea rastalmaciri si atatea practici diferite? Si daca D-zeu ar fi atoatestiutor si atotputernic oare ar sta cu mainile in san privindu-va cum va prostiti dintr-o religie in alta? Si daca D-zeu in 7 zile a creat lumea, credeti ca i-ar fi greu sa intervina acum si sa faca orice modificare ar dori? Desteptati-va oameni buni!
ShalimarCT
Postat pe 18 Aprilie 2014 15:23
probabil exista ca entitate dar in nici un caz in forma in care avem noi si popii nostri certitudinea ca stim noi sigur ca asa e. Intransigenta dp asta de vedere e doar dovada de prostie. De la vladica la opinca vorbim de ceva ce NU cunoastem. Si nu vom cunoaste niciodata pentru ca e dincolo de capacitatile noastre de moluste comparativ cu alte forme mult mai sofisticate.
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2014 16:49
De la: quasaria, la data 2014-04-18 14:21:41
De la: garbo_400260, la data 2014-04-17 13:02:20:))) va intrb pe voi,am nevoie de mai multe pareri, Nu inteleg de ce trebuie sa existe atatea religii... Si de ce nu te poti casatori pur si simplu fara sa apartii de religia celuilalt... Stiti ce e aiurea? Probabil cu timpul vor intervenii rudele sau familia zicand ca trebuie ca unul din noi sa faca o schimbare.. Asa vor aparea conflicte si prostii dastea... AIUREA!


pai tu sustii sus si tare ca iti faci botezul penticostal si ca aia e "calea ta" bla bla si in acelasi timp te intrebi de ce atitea religii?
Sau intrebarea e de ce exista ALTE religii... a ta nu era inclusa? Ca, daca era inclusa, si vroiai mai putine religii in cuplul tau, probabil solutia optima era sa nu te mai botezi. Si excludeai una din doua. Nu? Nu ti se pare logic?


da clar daca cineva din religia penticostala ti-a vorbit asa frumos de Dumnezeu nu inseamna ca trebuie sa te botezi in alta religie...Pt ca pe Dumnezeu nu il gasesti intr-o religie ci
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 16:55
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-04-18 16:55:09
De la: quasaria, la data 2014-04-18 14:21:41
De la: garbo_400260, la data 2014-04-17 13:02:20:))) va intrb pe voi,am nevoie de mai multe pareri, Nu inteleg de ce trebuie sa existe atatea religii... Si de ce nu te poti casatori pur si simplu fara sa apartii de religia celuilalt... Stiti ce e aiurea? Probabil cu timpul vor intervenii rudele sau familia zicand ca trebuie ca unul din noi sa faca o schimbare.. Asa vor aparea conflicte si prostii dastea... AIUREA!


pai tu sustii sus si tare ca iti faci botezul penticostal si ca aia e "calea ta" bla bla si in acelasi timp te intrebi de ce atitea religii?
Sau intrebarea e de ce exista ALTE religii... a ta nu era inclusa? Ca, daca era inclusa, si vroiai mai putine religii in cuplul tau, probabil solutia optima era sa nu te mai botezi. Si excludeai una din doua. Nu? Nu ti se pare logic?


da clar daca cineva din religia penticostala ti-a vorbit asa frumos de Dumnezeu nu inseamna ca trebuie sa te botezi in alta religie...Pt ca pe Dumnezeu nu il gasesti intr-o religie ci prin rugaciune sincera si dorinta de a devein un om cu gandire constructiva
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 17:00
De la: barboneli, la data 2014-04-18 13:58:52

zau ? da de unde stii asta ? ok, nu vorbesc in general, dar eu personal stiu sa o ofer. nu pot sa-ti cer sa ma pui la incercare pentru ca eu nu ofer la oricine... dar sunt sigur ca daca nu ai avut ocazia s-o primesti, la afectiune sufleteasca ma refer... e din cauza ta ! te-am citit de atatea ori... si inainte de masa si dupa... si am vazut, inteles, clar idea ta ! poate n-a fost intodeauna asa... dar de alaltaieri sunt sigur ca asa e ! la ce parere ai tu despre noi, nici nu e de mirare ca n-ai gasit pe cineva care sa-ti ofere asa ceva. asa cred eu....
apropo... mai ai tigaia aia din fier ?


pai afectiunea sufleteasca se ofera neconditionat fara sa urmareasca interese egoiste materiale.
acuma interesele materiale drepte sa fii recunoscator si responsabil nu sunt gresite..sa muncesti
dar barbatii ofera afectiune sufleteasca contra cost
eu nu curat dupa barbat si nu ii fa mancare mocca si sa il ajut fara sa astept rasplata pt ca fiecare om trebuie sa fie responsabil..eu nu fac munca degeaba pt un barbat ca sa imi ofere afectiune sufleteasca...aia se ofera neconditionat si femeia la fel dar munca se plateste
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 17:11
afectiunea sufleteasca se ofera neconditionat,,adica in sensul sa nu urmaresti sa iti atingi interesele egoiste ducandu-i pe altii in eroare..
eu nu am nevoie de afectiune sufleteasca de la persoanerler cu interese egoiste..ca eu sa curat dupa barbat,sa ii fac mancare sa ii fac treaba mocca ca sa imi ofere afectiune...de aia nu am nevoie..oamenii se comporta frumos doar daca au castiguri materiale nu pt ca asta simt,,adica sa dezvolte sa simta asta..
una este afectiunea sufleteasca si alta este munca si raspalata ei...munca se plateste.
eu nu fac servicii gratis pt afectiune sufleteasca
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 17:18
De la: quasaria, la data 2014-04-18 16:49:31probabil exista ca entitate dar in nici un caz in forma in care avem noi si popii nostri certitudinea ca stim noi sigur ca asa e. Intransigenta dp asta de vedere e doar dovada de prostie. De la vladica la opinca vorbim de ceva ce NU cunoastem. Si nu vom cunoaste niciodata pentru ca e dincolo de capacitatile noastre de moluste comparativ cu alte forme mult mai sofisticate.


auzi tu Qusaria albastra... pe cine faci tu molusca ??? si daca tot spui "comparativ", inseamna ca compari intre ceva sau cineva... la ce alte forme mai sofisticate te referi ? da-mi si mie un exemplu... vrei sa cunosti ? asta inseamna sa cercetezi... ori si aici ai o piedica ! ti se spune: CREDE ! daca macar as sti in ce, mi-ar fi mai simplu. fata noastra cu dilema ei mare, are mai multe dragos... eiii na, nu stiu care e pluralul la dragoste... in fine poate stiti voi.... ca ea asa zice: "M-am indragostit de un baiat care a cunoscut pe Dumnezeu in religia sa,anume ortodox. Eu sunt pe cale sa fac botezul la penticostali,deoarece aici am descoperit Dragostea fata de Dumnezeu,l-am cunoscut si m-a botezat cu Duhul Sfant." ! cu Duhul Sfant inca nu mi-e clar ce simte... dar in privinta baiatului si a penticostalii aia e clar ! ii iubeste la nebunie ! si tu mai vrei logica aici ? hai ca ma uimesti acum.... ! logica.... si eu sunt de acord cu fata din Constanta, a zis frumos ce a zis !

barboneli
Postat pe 18 Aprilie 2014 18:28
De la: ShalimarCT, la data 2014-04-18 15:23:13De ce este atat de important sa va casatoriti religios? Lucrurile sunt simple! Daca va iubiti si va intelegeti VOI DOI si nu neamurile voastre, mergeti la Starea Civila si gata. De ce simt oamenii nevoia sa-si complice existenta incurcandu-se in tot felul de protocoale, canoane si practici religioase? Au aparut prea multe religii si toate sunt in favoarea unor indivizi ce au invatat ca asa pot conduce masele ca ciobanii oile. D-zeu exista sau nu! Daca D-zeu exista, atunci este unul singur, dar multitudinea asta de religii nu face decat sa sa-ti confirme ca, de fapt, D-zeu nu exista. Daca D-zeu ar exista oare nu l-ar deranja atatea religii si atatea rastalmaciri si atatea practici diferite? Si daca D-zeu ar fi atoatestiutor si atotputernic oare ar sta cu mainile in san privindu-va cum va prostiti dintr-o religie in alta?

"Si daca D-zeu in 7 zile a creat lumea, credeti ca i-ar fi greu sa intervina acum si sa faca orice modificare ar dori? Desteptati-va oameni buni !"



Ce modificari sa faca ? pai D-zeu in alea 7 zile, de fapt in 6 ca in a saptea s-a dus si el sa se odihneasca cum o sa fac si eu maine.... nu a pomenit, facut, cerut, nici o RELIGIE !!!! asa ca ce sa modifice ? nu, parerea mea e ca nu mai poate face nimic, nici o modificare ! si sti de ce ? tu si altii spun metaforic ca El a facut ce a facut in 6 zile, dar nu e chiar asa ! daca astea 6 zile le iei ca 24 de ore, omul, facut de El sau nu, a aparut numai in ultimele 2 minute. deci e la inceputul evolutiei. ok, stiu, o fi facut el Galaxy 6 sau chiar 7... dar uite ce dilema mai are inca ? ti se pare normal ? mie nu. mi-a placut chestia cu "Desteptati-va"... ! e si amuzanta. daca zicea-i "Treziti-va" era ok... dar chestia cu desteptatul... ia timp. am vazut si savanti, oameni destepti, foarte destepti (e adevarat, mai mult intr-un singur domeniu...) care se boteaza asa sau pe dincolo ! l-am intrebat pe unul de ce ? n-a stiut ce sa-mi raspunda. adica a baibait el ceva acolo legat de traditie. deci.... acum intelegi de ce se mai casatoresc unii si religios.... ? se jura tot felul acolo la sfatul popular, semneaza amandoi pe viata, se muta la alta cladire tot populara, mai se jura si acolo , mai semneaza si acolo, mai da bani si acolo, mai pupa tot felul de fetisuri inainte de se pupa si intre ei.... si peste 2 ani si 5 luni divorteaza sau pleaca de acasa sau isi inseala partenerul, partenera ! si mai lasa si un copil fara amandoi parinti. deci totul e AIUREA cum spunea si fata noastra cu dilemele ei existentiale... ! auzi la ea... Sfantul Duh... !!!! in ce an a fost inventat acest duh sfant ? stiti ? cercetati va rog....
barboneli
Postat pe 18 Aprilie 2014 18:48


uite draga 260 o mica atentie pentru momentul cand te vei casatorii... in asa o atmosfera placuta !!!

http://youtu.be/XYKwqj5QViQ
barboneli
Postat pe 18 Aprilie 2014 21:09
eu nu inteleg cum este cu Duhul sfant..
dar eu stiu ca daca omul isi doreste sa devina mai bun,Dumnezeu iti da ganduri si energie,,

dar cu religiile astea care nu te ajuta sa devii un om mai bun,cu o gandire constructiva..religiile nu te ajuta sa devii un om mai bun...ci din contra liderii religiilor iti mananca banii si ii invata pe enoriasi sa nu fie interesati de bani pe lumea aceasta ei doar sa munceasca
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 21:21
De la: barboneli, la data 2014-04-18 18:48:26
De la: ShalimarCT, la data 2014-04-18 15:23:13De ce este atat de important sa va casatoriti religios? Lucrurile sunt simple! Daca va iubiti si va intelegeti VOI DOI si nu neamurile voastre, mergeti la Starea Civila si gata. De ce simt oamenii nevoia sa-si complice existenta incurcandu-se in tot felul de protocoale, canoane si practici religioase? Au aparut prea multe religii si toate sunt in favoarea unor indivizi ce au invatat ca asa pot conduce masele ca ciobanii oile. D-zeu exista sau nu! Daca D-zeu exista, atunci este unul singur, dar multitudinea asta de religii nu face decat sa sa-ti confirme ca, de fapt, D-zeu nu exista. Daca D-zeu ar exista oare nu l-ar deranja atatea religii si atatea rastalmaciri si atatea practici diferite? Si daca D-zeu ar fi atoatestiutor si atotputernic oare ar sta cu mainile in san privindu-va cum va prostiti dintr-o religie in alta?

"Si daca D-zeu in 7 zile a creat lumea, credeti ca i-ar fi greu sa intervina acum si sa faca orice modificare ar dori? Desteptati-va oameni buni !"



Ce modificari sa faca ? pai D-zeu in alea 7 zile, de fapt in 6 ca in a saptea s-a dus si el sa se odihneasca cum o sa fac si eu maine.... nu a pomenit, facut, cerut, nici o RELIGIE !!!! asa ca ce sa modifice ? nu, parerea mea e ca nu mai poate face nimic, nici o modificare ! si sti de ce ? tu si altii spun metaforic ca El a facut ce a facut in 6 zile, dar nu e chiar asa ! daca astea 6 zile le iei ca 24 de ore, omul, facut de El sau nu, a aparut numai in ultimele 2 minute. deci e la inceputul evolutiei. ok, stiu, o fi facut el Galaxy 6 sau chiar 7... dar uite ce dilema mai are inca ? ti se pare normal ? mie nu. mi-a placut chestia cu "Desteptati-va"... ! e si amuzanta. daca zicea-i "Treziti-va" era ok... dar chestia cu desteptatul... ia timp. am vazut si savanti, oameni destepti, foarte destepti (e adevarat, mai mult intr-un singur domeniu...) care se boteaza asa sau pe dincolo ! l-am intrebat pe unul de ce ? n-a stiut ce sa-mi raspunda. adica a baibait el ceva acolo legat de traditie. deci.... acum intelegi de ce se mai casatoresc unii si religios.... ? se jura tot felul acolo la sfatul popular, semneaza amandoi pe viata, se muta la alta cladire tot populara, mai se jura si acolo , mai semneaza si acolo, mai da bani si acolo, mai pupa tot felul de fetisuri inainte de se pupa si intre ei.... si peste 2 ani si 5 luni divorteaza sau pleaca de acasa sau isi inseala partenerul, partenera ! si mai lasa si un copil fara amandoi parinti. deci totul e AIUREA cum spunea si fata noastra cu dilemele ei existentiale... ! auzi la ea... Sfantul Duh... !!!! in ce an a fost inventat acest duh sfant ? stiti ? cercetati va rog....

pai degeaba te casatoresti la biserica daca nu va casatoriti amandoi in fata lui Dumnezeu cu o inima sincera..
sa se roage amandoi sa le dea rabdare si gandire buna unul fata de celalalt..respect si ajutor reciproc.
dar barbatul trateaza femeia ca o sluga ca asa au scris preotii in biblie,,femeia sa fie supusa barbatului sa satisfaca toate dorintele barbatului dar sa nu pretinda nimic,,femeia se satura si cauta altul,,mai bine asa decat sa vada copii batai si ura,,de aceea poate si oamenii sunt asa inraiti pt ca au stat impreuna chiar daca sau urat.
cu un barbat nu trebuie sa stai daca nu respecta atributiile lui,de a respecta femeia si de ai fii prieten si sot..nu sa fie pe post de sluga
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 21:38
De la: barboneli, la data 2014-04-18 18:48:26
De la: ShalimarCT, la data 2014-04-18 15:23:13De ce este atat de important sa va casatoriti religios? Lucrurile sunt simple! Daca va iubiti si va intelegeti VOI DOI si nu neamurile voastre, mergeti la Starea Civila si gata. De ce simt oamenii nevoia sa-si complice existenta incurcandu-se in tot felul de protocoale, canoane si practici religioase? Au aparut prea multe religii si toate sunt in favoarea unor indivizi ce au invatat ca asa pot conduce masele ca ciobanii oile. D-zeu exista sau nu! Daca D-zeu exista, atunci este unul singur, dar multitudinea asta de religii nu face decat sa sa-ti confirme ca, de fapt, D-zeu nu exista. Daca D-zeu ar exista oare nu l-ar deranja atatea religii si atatea rastalmaciri si atatea practici diferite? Si daca D-zeu ar fi atoatestiutor si atotputernic oare ar sta cu mainile in san privindu-va cum va prostiti dintr-o religie in alta?

"Si daca D-zeu in 7 zile a creat lumea, credeti ca i-ar fi greu sa intervina acum si sa faca orice modificare ar dori? Desteptati-va oameni buni !"



Ce modificari sa faca ? pai D-zeu in alea 7 zile, de fapt in 6 ca in a saptea s-a dus si el sa se odihneasca cum o sa fac si eu maine.... nu a pomenit, facut, cerut, nici o RELIGIE !!!! asa ca ce sa modifice ? nu, parerea mea e ca nu mai poate face nimic, nici o modificare ! si sti de ce ? tu si altii spun metaforic ca El a facut ce a facut in 6 zile, dar nu e chiar asa ! daca astea 6 zile le iei ca 24 de ore, omul, facut de El sau nu, a aparut numai in ultimele 2 minute. deci e la inceputul evolutiei. ok, stiu, o fi facut el Galaxy 6 sau chiar 7... dar uite ce dilema mai are inca ? ti se pare normal ? mie nu. mi-a placut chestia cu "Desteptati-va"... ! e si amuzanta. daca zicea-i "Treziti-va" era ok... dar chestia cu desteptatul... ia timp. am vazut si savanti, oameni destepti, foarte destepti (e adevarat, mai mult intr-un singur domeniu...) care se boteaza asa sau pe dincolo ! l-am intrebat pe unul de ce ? n-a stiut ce sa-mi raspunda. adica a baibait el ceva acolo legat de traditie. deci.... acum intelegi de ce se mai casatoresc unii si religios.... ? se jura tot felul acolo la sfatul popular, semneaza amandoi pe viata, se muta la alta cladire tot populara, mai se jura si acolo , mai semneaza si acolo, mai da bani si acolo, mai pupa tot felul de fetisuri inainte de se pupa si intre ei.... si peste 2 ani si 5 luni divorteaza sau pleaca de acasa sau isi inseala partenerul, partenera ! si mai lasa si un copil fara amandoi parinti. deci totul e AIUREA cum spunea si fata noastra cu dilemele ei existentiale... ! auzi la ea... Sfantul Duh... !!!! in ce an a fost inventat acest duh sfant ? stiti ? cercetati va rog....

pai degeaba te casatoresti la biserica daca nu va casatoriti amandoi in fata lui Dumnezeu cu o inima sincera..
sa se roage amandoi sa le dea rabdare si gandire buna unul fata de celalalt..respect si ajutor reciproc.
dar barbatul trateaza femeia ca o sluga ca asa au scris preotii in biblie,,femeia sa fie supusa barbatului sa satisfaca toate dorintele barbatului dar sa nu pretinda nimic,,femeia se satura si cauta altul,,mai bine asa decat sa vada copii batai si ura,,de aceea poate si oamenii sunt asa inraiti pt ca au stat impreuna chiar daca sau urat.
cu un barbat nu trebuie sa stai daca nu respecta atributiile lui,de a respecta femeia si de ai fii prieten si sot..nu sa fie pe post de sluga
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 21:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casatorie fara iubire 205 De la: sheika29 23 Martie 2010 08:17
mai puteti? 3 De la: ameno 28 Octombrie 2010 14:23
Ce e de facut? 2 De la: Jojolin 16 Aprilie 2012 20:15
TRADAREAPARTENERULUI-SPORT NATIONAL-FINALA 1 De la: crissreno 3 Decembrie 2009 02:55
mety 10 De la: inuyas 1 Iunie 2016 19:48
Setari Cookie-uri