Cat de important este sa "stii sa te faci placut"?

De la: quasaria, la data 2014-04-14 13:42:54 - ogarul meu e un scump, numai ca toti patru avem avelasi loc preferat pe canapea! A fost dat de trei ori la rind la o parte pina a realizat saracul ca nu e nici alpha, nici beta... nici macar omega in casa asta. Si, cu urma de demnitate care i-a ramas, si-a pus coada la spinare. Iar asta n-are limita de viteza legala pe sosea...


iote-l... cam cati kilometrii la ora are acum... ?

http://img.garbo.ro/comunitate/photos/7/8/2/4702871.jpg

ogarii sunt niste caini cu un caracter dificil, sunt ranchiunosi si tu insasi ai spus ca se supara cand nu le faci voia. ori aproape orice alta rasa de caini se comporta altfel cu stapanaul tovarasul de viata sau cum vreti sa-i spuneti. eu iubesc toate animalele fara exceptie, mai putin omul, dar si intre rasele de caini sunt diferente. si daca pot sa aleg... atunci prefer altceva decat ogari. ma refer la cei de rasa, nu si corcituri.
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 18:31
Se zice că-ţi alegi câinele, în funcţie de felu' tău de a fi.
Adică, să semene cu tine. Vb de caracter.
Axl_R
Postat pe 14 Aprilie 2014 18:38


da se zice. dar nu poate fi adevarat. cred. pentru ca si atunci cand mergi sa-ti alegi un caine la magazin sau la un centru de caini parasiti sau sa zicem ca-l vezi undeva pe strada vagabond... tu nu ai cum sa-l cunosti dinainte. dar, daca mergi la o crescatorie speciala de anumite rase si studiezi dinainte caracterul fiecarei rase in parte... atunci da, poti sa-ti alegi. unii zic ca si la asemanare se potrivesc unii caini cu stapanul sau stapana... ! am vazut atate poze in domeniu, ca aproape m-au convins... ! cert e ca anumite rase de caini, din cei mai de marime mijlocie in sus, pot sa preia din trasaturile stapanului si din caracterul, comportamentul, lor. asta e verificata si de mine la cateva rase de caini pe care i-am avut. de ex. la cea ce se numeste popular, caine lup ! alias Alsacian German. sau German shepherd. alegeti ce vreti.... ! dar si la un Labrador negru corcit 10% cu un Rottweiler.
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 18:54
Intr-adevar , cainele imprumuta din caracterul stapanului. Sau invers .

" Se zice că-ţi alegi câinele, în funcţie de felu' tău de a fi.
Adică, să semene cu tine. Vb de caracter."

Daca ma gandesc mai profund , cred ca ai dreptate.
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2014 19:28


poate. dar parca ziceai ca rotycel al tau este foarte linistit si tacut..... iar tu.... si tu nu l-ai ales dupa nimic decat dupa dragalasenie... la varsta aia nu avea caracter, inca. nu ? imi aduc aminte cum a fost cand l-am luat pe Graf, labrador cu rotweiler putin, din bratele unei marocance care l-a vrut acasa (niste copii ii imparteau la oameni pui finde de 3-4 saptamani doar) dar a facut pipi la ea in poala si ea l-a pus pe trotuar... iar noi ne-am repezit sa-l luam sa nu cumva sa-l ia altcineva... ! si uite asa am avut cel mai bun caine din toti pe care i-am avut in viata mea. ca el n-a mai fost niciunul... cu toate ca pe toti i-am iubit. abia deschise-se ochii, erau inca verzui... ce caracter sa fi vazut eu atunci ? l-am hranit cu un biberon dintr-o trusa de papusi. am cumparat trusa secial. am ramas cu un aragaz, pat, dulap si bigudiuri de papusa... !
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 20:55
De la: barboneli, la data 2014-04-14 20:55:07

poate. dar parca ziceai ca rotycel al tau este foarte linistit si tacut..... iar tu.... si tu nu l-ai ales dupa nimic decat dupa dragalasenie... la varsta aia nu avea caracter, inca. nu ? imi aduc aminte cum a fost cand l-am luat pe Graf, labrador cu rotweiler putin, din bratele unei marocance care l-a vrut acasa (niste copii ii imparteau la oameni pui finde de 3-4 saptamani doar) dar a facut pipi la ea in poala si ea l-a pus pe trotuar... iar noi ne-am repezit sa-l luam sa nu cumva sa-l ia altcineva... ! si uite asa am avut cel mai bun caine din toti pe care i-am avut in viata mea. ca el n-a mai fost niciunul... cu toate ca pe toti i-am iubit. abia deschise-se ochii, erau inca verzui... ce caracter sa fi vazut eu atunci ? l-am hranit cu un biberon dintr-o trusa de papusi. am cumparat trusa secial. am ramas cu un aragaz, pat, dulap si bigudiuri de papusa... !

Barbo, cat de dulce esti!
bucura
Postat pe 14 Aprilie 2014 21:23


vrei bigudiurile ?
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2014 21:28
De la: barboneli, la data 2014-04-14 21:28:45

vrei bigudiurile ?

Le vreau, ca port parul lung si poate sa imi faca trebuinta, dar si aragazul si ce-ai mai spus...
bucura
Postat pe 14 Aprilie 2014 21:50
Bigudigu sunt ale mele si nu la cedez ferit-o sfantul
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2014 22:22
De la: bucura, la data 2014-04-14 21:23:28
De la: barboneli, la data 2014-04-14 20:55:07

poate. dar parca ziceai ca rotycel al tau este foarte linistit si tacut..... iar tu.... si tu nu l-ai ales dupa nimic decat dupa dragalasenie... la varsta aia nu avea caracter, inca. nu ? imi aduc aminte cum a fost cand l-am luat pe Graf, labrador cu rotweiler putin, din bratele unei marocance care l-a vrut acasa (niste copii ii imparteau la oameni pui finde de 3-4 saptamani doar) dar a facut pipi la ea in poala si ea l-a pus pe trotuar... iar noi ne-am repezit sa-l luam sa nu cumva sa-l ia altcineva... ! si uite asa am avut cel mai bun caine din toti pe care i-am avut in viata mea. ca el n-a mai fost niciunul... cu toate ca pe toti i-am iubit. abia deschise-se ochii, erau inca verzui... ce caracter sa fi vazut eu atunci ? l-am hranit cu un biberon dintr-o trusa de papusi. am cumparat trusa secial. am ramas cu un aragaz, pat, dulap si bigudiuri de papusa... !

Barbo, cat de dulce esti!




ca turta de faina cu apa!:))))))
pitiTa_
Postat pe 14 Aprilie 2014 22:47
De la: barboneli, la data 2014-04-14 21:28:45

vrei bigudiurile ?





numa' elasticu;=))

"S-a facut placut", va si bibileste, bucuros si fericit, da din coada ca fidel.:)))
pitiTa_
Postat pe 14 Aprilie 2014 22:51
De la: bucura, la data 2014-04-14 21:50:55
De la: barboneli, la data 2014-04-14 21:28:45

vrei bigudiurile ?

Le vreau, ca port parul lung si poate sa imi faca trebuinta, dar si aragazul si ce-ai mai spus...





mobilierul, e neancapator pt. odaile tale de lux.
pitiTa_
Postat pe 14 Aprilie 2014 22:53
De la: Axl_R, la data 2014-04-14 18:38:08Se zice că-ţi alegi câinele, în funcţie de felu' tău de a fi.
Adică, să semene cu tine. Vb de caracter.






Zice cine il alege cand are deja o varsta si 'si arata coltii, dar, daca ii de cateva saptamani sau luni, nu are "caracterul format", se pisa si kca pe piciorul stapanului care l-a adoptat. daca-i put, lasa descoperit, nu mai astupa....da si din coada de bucurie ca s-a usurat.;))

Caracterul i se formeaza pe parcurs si preia de la stapan, pana si nesimtirea sau frustrarile. nu conteaza ca-i rasa pura sau corcitura, n-are constiinta doar cunostinta!
pitiTa_
Postat pe 14 Aprilie 2014 23:05
Da' di ce mă citeşti, bre?!
Ia semnalizează şi !
Axl_R
Postat pe 15 Aprilie 2014 04:50
Barbo, ce e chestia aia coafata care alearga asa?
Ala nu e ogar ca al meu, oricum!
O sa pun o poza cu al meu cind ajung acasa. Si nu, nu cred ca imi seamana... mai ales ca nu sint eu "stapinul preferat".

E adevarat ca se supara, dar cind se supara se duce sa se plimbe si se linisteste si se intoarce (cam asa dace si exemplul lui "human" ) sau ne intoarce fundul si sufera stoic pe canapea.
In rest, sta rasturnat cu rotile in sus toata ziua. Daca se ridica in doua labe e mai inalt ca mine, tot are impresia ca e "lap dog" sau ca am putea sa il luam in brate. Cam genul asta e.
quasaria
Postat pe 15 Aprilie 2014 05:20


img.garbo.ro/comunitate/photos/7/8/2/4702871.jpg

neata. mi-a placut "chestia aia coafata"... dar nu-i coafata !!! este un ogar, ai dreptate ca nu-i ca al tau... din vestita rasa Afgani care cresc in Mongolia si se plimba prin Rusia... !!! dar nu numai... ! este cred cel ma frumos ogar din cati exista. e un caine scump si la propriu si la figurat. nu, chiar nu-mi aduce aminte de pitiTa cand ma uit la el... ! nici macar coafata nu seamna cu elsau ea, din aceasta rasa... ! iata cateva specimene...

http://www.catzel.ro/wp-content/uploads/2010/03/rase-de-caini-ogar-afgan.jpg

http://www.zoo.ro/poze-animale/ogar-afgan-640.jpg

http://www.vanzaricaini.com/images/ogar-afgan.jpg

http://www.zoopedia.ro/poze-articole/large/caini_ogarul_afgan_919.jpg

http://zooland.md/imagini/caini/Ogar%20Afgan4.jpg

http://zooland.md/imagini/caini/Ogar%20Afgan1.jpg

Istoric: ogarul Afgan este unul din cei mai vechi caini si legenda spune ca aceasta specie a fost luata in Arca lui Noe. Daca e adevarat sau nu, pedigre-ul cainelui este fara indoiala dinainte de Cristos. Cainii Nord-africani au migrat in muntii Afganistanului, iar cei cu blana lunga au fost folositi la inmultire, dand nastere rasei Afgane. Specia care a ajuns pana in India,a fost folosita ca rasa de vanatoare si paza la oi. In Afganistan, specia este folosita sa pazeasca oile, cirezile de vaci si sa vaneze caprioare, lupi, gazele si vulpi. Exportul cainilor din aceasta rasa a fost prohibit si au ajuns in Anglia si America abia la inceputul sec. 20. Capitanul Banff l-a adus pe "Zardin" din Afganistan cam la inceputul sec. 20 si a fost primul care a fost expus pentru prima data, la Crystal Palace Kennel Club Show in 1907, avand un mare impact.

http://www.newstm.ro/wp-content/uploads/2013/11/ogar-afgan-stapane.jpg?8c2bbf

http://www.pes-foto.cz/files/2011/11/Afg%C3%A1nsk%C3%BD-chrt-Afghan-Hound-7.jpg

http://www.afghanhound.net/photos/kish.jpg

http://www.imperecheri.ro/images/poze_0/221/pic221780_caine_Afghan_Hound.jpg

http://i1002.photobucket.com/albums/af147/cainelenostru/afghan%20hound/OgA-12.jpg

http://www.zoo.ro/ogar-afgan

cainele trebuie dresat pentru vanatoare, are tendinta sa fuga mai repede deacat caii vanatorilor... !

deci daca iti plac ogarii, draga Q... data viitoare ia-ti un Afgan si mergeti impreuna la Ciubota sa va coafati... !



barboneli
Postat pe 15 Aprilie 2014 08:33
Si vreo 20 de seturi de perii , ca o sa ai de munca nu gluma Q .
Rotty
Postat pe 15 Aprilie 2014 08:40
De la: Rotty, la data 2014-04-14 22:22:38 Bigudigu sunt ale mele si nu la cedez ferit-o sfantul


n-ai precizat care sfant... sa stim si noi daca e de ajutat sau de pedepsit... !
barboneli
Postat pe 15 Aprilie 2014 08:57
Sfantul Sisoe e bun ? Nu stiu cu ce se ocupa , da-mi place cum suna numele.
Rotty
Postat pe 15 Aprilie 2014 08:59
De la: Rotty, la data 2014-04-15 08:40:18Si vreo 20 de seturi de perii , ca o sa ai de munca nu gluma Q .


nu. ajunge unul... are parul ca matasea, nu strica perile... ! si parul nu i se incurca. mai mult ma incurcam eu... din spate nu stiam cine e stapana si cine e ogarul... semanau leit ! a trebuit sa se vopseasca stapana in roscat... sa le pot deosebi....
barboneli
Postat pe 15 Aprilie 2014 09:00
Ma gandesc cam ce trebuie sa gandeasca initiatoarea topicului, daca mai intra pe aici
bucura
Postat pe 15 Aprilie 2014 11:11
Mai bine sa nu stim.
Rotty
Postat pe 15 Aprilie 2014 11:18
De la: quasaria, la data 2014-04-15 05:20:01Barbo, ce e chestia aia coafata care alearga asa?
Ala nu e ogar ca al meu, oricum!
O sa pun o poza cu al meu cind ajung acasa. Si nu, nu cred ca imi seamana... mai ales ca nu sint eu "stapinul preferat".

E adevarat ca se supara, dar cind se supara se duce sa se plimbe si se linisteste si se intoarce (cam asa dace si exemplul lui "human" ) sau ne intoarce fundul si sufera stoic pe canapea.
In rest, sta rasturnat cu rotile in sus toata ziua. Daca se ridica in doua labe e mai inalt ca mine, tot are impresia ca e "lap dog" sau ca am putea sa il luam in brate. Cam genul asta e.



a! Ibizan-hound...cu par scurt si lucios?
pitiTa_
Postat pe 15 Aprilie 2014 11:38
De la: Axl_R, la data 2014-04-15 04:50:57Da' di ce mă citeşti, bre?!
Ia semnalizează şi !





:) am "ghiozdanu' gol pana nu mananc oua colorate,
nu vad culorile;)))
pitiTa_
Postat pe 15 Aprilie 2014 11:42
De la: bucura, la data 2014-04-15 11:11:43Ma gandesc cam ce trebuie sa gandeasca initiatoarea topicului, daca mai intra pe aici


pai... gandeste ce vrea... noi n-am facut nimic rau daca am dezvoltat subiectul in asa hal... de am ajuns cu el in Afganistan ! eu personal am vrut sa ma fac placut ! nu stiu daca am reusit dar macar am incercat. asa ca sunt profund online !!!
barboneli
Postat pe 15 Aprilie 2014 11:53
lol.... am intrat si eu acum "profund online" si da, barbo, imi plac afganii (ogarii, adica) numai ca n-as fi banuit ca asa arata unul cind alearga...:-))
Intr-adevar afganii sint mai orgoliosi si dificili. Nu stiu daca scumpi, dar "pretiosi" sint precis. Am o prietena care are afgan.
quasaria
Postat pe 15 Aprilie 2014 14:32
E verde bre, adică treci pi lângă ţărani, că ajungi pi arătură.
Sau în blană cum se zice în VN.
Axl_R
Postat pe 15 Aprilie 2014 19:25
astept verdele crud
ca sa traga vacile mai des ....;))

Nu te gandi ca ai putea sa mulgi cantitate dubla,
(ca administratorii garbo)


pitiTa_
Postat pe 15 Aprilie 2014 19:32
De la: quasaria, la data 2014-04-15 14:32:34lol.... am intrat si eu acum "profund online" si da, barbo, imi plac afganii (ogarii, adica) numai ca n-as fi banuit ca asa arata unul cind alearga...:-))
Intr-adevar afganii sint mai orgoliosi si dificili. Nu stiu daca scumpi, dar "pretiosi" sint precis. Am o prietena care are afgan.


ma bucur ca-ti plac. ba da, sunt si scumpi ca pret. eu am intalnit unul in centrul de noi veniti cand am venit in tara, la Nazareth Elite, si am ramas cu gura cascata cand l-am vazut prima ora. cand l-am vazut si cum tasneste si fuge, era sa lesin.... ! zau. are un mers mai ceva decat un print sau printesa... care invata toata viata cum sa paseasca. de ce spun ca e scump ? pentru ca unele familii care veaneau din rusia, isi aduceau caini Aggani cu ei in loc de pian.... care era mai riscant de adus si costa si transportul mai mult. asa ca, vindeau pianul cu placa de bronz in rusia, cumparau un Afgan si veneau cu el fara probleme in avion. costa foarte putin. dupa aia vindeau cainele aici si isi cumparau iar pian ca sa aiba cu ce inebunii vecinii... !!!! asa e evreul nomad. duce cu el valori mici, diamante, caini... si pe urma cumapara case, mobile, masini... !
barboneli
Postat pe 15 Aprilie 2014 19:43
daca isi luau un racer cu pedigree de competitie era mai compact pe avion. Numai ca eu n-am de gind sa imi vind pianul.... si nici sa il vad cum isi rupe picioarele nu vreau.
quasaria
Postat pe 16 Aprilie 2014 02:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Postliceala FEG 1 De la: garbo202614 6 Iulie 2011 19:05
MERITA SA AI CASA TA CU FAMILIA TA,SOT,SOTIE SI COPII ? 14 De la: SERIOSUL 21 Iulie 2012 14:32
vreau sa castig lenjeria de pat 1 De la: garbo167932 16 Septembrie 2010 23:35
Lacrimi pentru 18 gropi!! 9 De la: Alina_30 19 Iulie 2013 21:25
buna ziua 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:51
Setari Cookie-uri