Ce ne place...

Multumesc frumos, Rotty, O dupa amiaza frumoasa!
bucura
Postat pe 22 Martie 2014 15:41
Imi plac biscuitii crocanti, mananc acum!
pitiTa_
Postat pe 23 Martie 2014 11:26
Da` de migdale prajite ce zici ?
Rotty
Postat pe 23 Martie 2014 11:58
bune, da fac rau la ficatel:(

pitiTa_
Postat pe 23 Martie 2014 12:04
Ups...asta nu o stiam.
Rotty
Postat pe 23 Martie 2014 12:12

ei, mancate in forma cruda-uscata sunt sanatoase dar nu in cantitate exagerata, ingrasa!
Prin prajire se instaleaza acrilamida, o substanta care deranjeaza sistemul nervos si restu', printre care si ficatul, devii
Ca si componenta in faza cruda-uscata, sunt benefice cica, EEEEE! ;))
mai bine mananc peste prajit si obtin omega in toata regula.

stiu ca are!

Acuma imi place masca cu bicarbonatu' de sodiu! :D na, mi-o pun!
pitiTa_
Postat pe 23 Martie 2014 15:11


nu e asa. cateva, 10-13 migdale din ale neprajite pe zi, chiar e bine. n-au omega 3, dar au alte chestii bune. nu stiu ce e aia "EEEEE"... ? dar poate sti tu. omega 3 ? de ce sa mananci peste prajit pentru asta ? mananca-l crud cu lamaie... dar daca vrei omega 3 fara sa inghiti si ulei prajit... foloseste seminte de canepa sau ulei de canepa ! costa mai mult... dar stai in randul din fata. semintele de canepa, NUMAI MACINATE SAU PISATE IN DRACIA AIA DE BRONZ..., contin cel mai mult omega 3. citeste daca nu ma crezi. trebuie macinate pentru ca noi nu le putem digera intregi. si apropo de bicarbonatul de sodiu... puneti-o, trimite-mi si mie o poza dupa aia... ... dar altceva vroiam sa spun. eu folosesc de mult bicarbonatul de sodiu in locul a tuturor deodorantelor indiferent sub ce forma sunt !!!! si vorbesc serios, ca de obicei... ! si nu te mai hlizii atata, pitiTa... ca face riduri... ! incearca si ai sa vezi... sau mai bine zis, simti tu si cei din jur ! dupa ce ma spal pe acolo... inca putin umed sa fie, iau un pic bicarbonat si pun pe degete si pe urma "ung"l sat sau unde transpira fiecare... ! fara nici un deodorant, pot sa te imbratisez timp de 2-3 zile si sa nu simti deloc miros de transpiratie... ! zau ! si repeti figura asta, nu cu imbratisatul, tu... cu bicarbonatul !!! asta e valabil si pentru persoanele la care numele mic incepe cu R, M, N, Z, I,.... DEFAPT CU TOATE LITERELE IN AFARA DE w !
barboneli
Postat pe 23 Martie 2014 15:34
brobonel, ai tu poz(n)e destule!

a mea sta bine la mine, si daca tot esti in tema cu "masca" si bicarbonatu' fa-o pe chelea ta si trage-ti o poza

Ii cel mai bun, in multe situatii si chiar folosesc, da, nu ma laud ca tine, bine?

"E, ii vita" aia uleioasa pe care o contine fisticul, pestele, nucile, semintele de fl. soarelui si... etcet_era, acuma nu mai este.
pitiTa_
Postat pe 23 Martie 2014 17:12
Masca aia m-a facut curioasa...
Seara frumoasa.
Rotty
Postat pe 23 Martie 2014 21:21
Tura de noapte.

Mastile nu-mi plac, de niciun fel.
Axl_R
Postat pe 23 Martie 2014 21:31
Da` bicarbonatul ?
Rotty
Postat pe 24 Martie 2014 05:58


la gust, nu... dar e foarte practic ! are multe intrebuintari in gospodarie si... la subrat !
barboneli
Postat pe 24 Martie 2014 08:15
Si eu am tot timpul in casa. Mai tre sa-mi zica Piti ce si cum cu masca aia... Daca-i buna la tenul meu , cu ea pe fata cobor sambata la cafea .
Rotty
Postat pe 24 Martie 2014 12:53
Imi place , primavara , imi place pictura , imi plac animalele si florile , si marea ,si oceanul , imi plac prajiturile , imi place sa citesc , imi place enorm sa cos la goblen! imi place la teatru si la balet sa merg !imi plac oamenii , iubesc copiii! imi place sa gatesc dar si sa mananc din pacate , imi place viata... si multe altele exemplu ...http://www.youtube.com/watch?v=FyJySQedevk va place ...?
garbo_19362
Postat pe 24 Martie 2014 13:40


mmda... greu de raspuns. imi plac atat de multe... nu, sa va fie rusine daca va-ti gandit la altceva... eu vorbeam de... lista e lunga, dar cel mai mult si mai mult, cred, imi plac excursile ! pe urma muzica, numai aia pe gustul meu, imi mai place mancarea buna. si fotografiatul. ei... pentru azi ajunge.
barboneli
Postat pe 24 Martie 2014 13:55
Chestia asta cu placutul e relativa.De exemplu ploaia. Uneori imi place , de exemplu vara dupa cateva zile de caldura torida , iar uneori ma scoate din sarite si o urasc.Mai ales cand tine mai mult de doua saptamani. Asa ca io zic ce-mi place pe moment. Acum sunt de-a dreptul topita de dragul pungii cu pufuletzi.
Rotty
Postat pe 24 Martie 2014 14:48
De la: Rotty, la data 2014-03-24 12:53:30Si eu am tot timpul in casa. Mai tre sa-mi zica Piti ce si cum cu masca aia... Daca-i buna la tenul meu , cu ea pe fata cobor sambata la cafea .



Daca ai ten gras, bati un galbenus de ou amesteci galbenusul cu bica pana se dizolva. te demachezi, speli fata cu apa calduta, te stergi si apoi aplici un strat de compozitie pe fata, gat si fata mainilor.Lasi 20 de minute sa absorba pielea si apoi te speli cu apa calduta, calduta nu fierbinte nemtoaico! :D

se mai face si bica+ zeama de castravete crud sau, zeama de lamaie + bica+ o felie banana.
sau, zeama de urzica fiarta + bica(diz in ea)+ou(numai galbenusu')

Ultimile doua, sunt pt. ten machiat des si pelicula pronuntata.

Incearc-o pe care vrei, rezultatul cu x...+ bica , este minunat.

Poti sa inmoi putin bica in apa si sa faci masaj la ten, pt. exfoliere dar si curatarea porilor.
Hai, ca daca mai scriu multe dau faliment.......stii tu cine!


sa-ti faci poza cand "cobori la cafea", vezi sa dai si deasupra la pleoape
pitiTa_
Postat pe 24 Martie 2014 16:50
Seara buna tuturor, ma bucur sa va regasesc.

Apropo de titlul topicului, asa cum spunea si Barbo, lista e lunga pt fiecare, dar avem timp sa spunem ce ne place pe indelete - sau asa sper.
Rotty, cata dreptate ai cu relativitatea - doar a spus-o si Einstein, nu-i asa?:)
Gabi, spuneai, printre altele, ca-ti place pictura. Nu stiu daca te refereai doar la ce au pictat altii, sau iti place si tie sa pictezi (tre' sa ne spui).
Cat m-am rugat eu sa se pogoare un pic din harul picturii si asupra mea...numai eu stiu! Un caine nu pot sa desenez! Cand voiam sa-i ilustrez cu imagini povestea pe care o spuneam copilului, atat m-am muncit sa-i desenez un ied, ca saracu' , fie ca se plictisise sau i s-o fi facut mila de mine, mi-a luat creionul si a facut un ied din cateva miscari precise, ca am ramas fara cuvinte. Ce sa mai, cine are, are, cine n-are, n-are.
In schimb, pot sa ma joc cu culorile. Si chiar pot iesi lucruri frumoase.
Cat despre bicarbonat, numai de bine. Eu il folosesc pt gomaj pe tot corpul, cum spunea si P, chiar curata, indepartend celulele moarte.


bucura
Postat pe 24 Martie 2014 19:18
https://www.youtube.com/watch?v=cM0T9fumD5k
Mie imi place mult Janis Joplin.
Angela_1
Postat pe 24 Martie 2014 19:38
mata Angela esti pe gustul meu cu Janis Joplin.
Eugenia_
Postat pe 24 Martie 2014 20:04
Piti , io am ten uscat...nu merge ? Chestia cu exfolierea o sa o incerc. Tenul meu nu numai ca nu-i machiat des , nu-i machiar deloc. Inafara de creme nu pun nimic pe obrajori. Ma fardez doar la ochi.
Bucura , te inteleg perfect in ce priveste talentul la desen. Eu am incercat sa desenez un caine , dar a iesit ceva abstract ce semana cu o oaie , asa ca....
Gata cu boriseala , ca-i tarzior si tre sa ma pregatesc de plecare si ca sa fiu on topic , nu-mi place ca am de curatzat parbrizul de gheata. Sunt ceva grade cu minus si o bruma , de poti face ski_fond.
Rotty
Postat pe 25 Martie 2014 06:16
Cam frig pe acolo, pe la tine, Rotty. Am vazut ora la care ai postat si nu pot sa nu-ti spun iar ca prea devreme iti incepi ziua, probabil ca este deja o rutina in viata ta, dar sper ca ai grija de tine incat mai tarziu sa-ti faci o mica siesta. Este un truism ca sanatatea este cea mai importanta, o stim cu totii, dar din diferite motive nu prea tinem cont, pana cand cadem din picioare. Si ca orice patit, dau sfaturi altora.:)
Se aud clopotele bisericii de langa mine, dangatul lor este vesel, prilej de bucurie cu ocazia sarbatorii de astazi.
Biserica Catolica este si ea la cativa pasi, si la ore fixe ceasul bate cadentat si puternic incat se aude din orice colt al orasului. Iar la orele douasprezece imprastie in aer sunetele unui mars solemn, care pt noi, locuitorii urbei, este semn ca toate sunt la locul lor, ca e bine... Si ne place...
Si voua, numai bine.
bucura
Postat pe 25 Martie 2014 09:12


si apropo de frigul de la Rotty. mie imi place clima de aici. unii se plang de ea, dar oamenii se plang mereu de ce au... le place ce au altii !!! ok, vara e cald, destul de cald, dar nu cel mai cald din lume. dar nu ai ploaie deloc. asta putin deranjeaza... o ploaie pe saptamana si aia noaptea, era perfect ! dar mie imi place caldura. de dimineata pana seara stai lejer imbracat, uneori prea lejer, alteori lejer de tot... in casa numai ! serile sunt insa racoroase de la briza marii, care e cam la 22Km. de mine. iarna, care e cam toamna la voi, e mai nasol. e si frig si caldut. aici unde stau eu foarte rar este inghet dimineata, zapada ioc, in schimb cand e frig, iti intra frigul in oase... e cam umed find aproape de mare. am piardut rezistenta la frig pe care o aveam in Romania si in primii 4-5 ani aici. deci in mare, imi place clima de aici.
da, imi plac si sunetele cloptelor... 2-3 ajung ! dar n-am aici unde stau. sunt putine buserici in tara. e si normal. dar de fiecare data cand plec in excursie, in Europa mai des, ascult si chiar imprim diferite "concerte" de la orele 19 sau mai stiu e cand. atunci ma relaxez si ma delectez cu sunetele. am vrut sa-mi montez un clopot maricel in curte... dar n-am gasit clopot ! am zis sa-mi iau o toaca atunci........
barboneli
Postat pe 25 Martie 2014 13:01
Bucura , intr-adevar cand am tura de dimineata ma trezesc la ora 4 , dar ma odihnesc dupa amiaza o ora. In rest , ora mea de trezire e 6. Am invatzat si eu pe propria piele ce inseamna prea multa oboseala.
As fi vrut sa plantez niste cepe de flori (ca-mi place ) , dar m-am razgandit. E frig si s-a innorat. Asta nu-mi place.
Rotty
Postat pe 25 Martie 2014 14:34
Barbo, nastrusnica idee! Ma gandesc la cum ar fi reactionat sotia ta daca ai fi reusit sa-ti pui in practica "placerea" de a avea un clopot in batatura...
Uite ca si la noi se strica vremea! Aveam de plantat niste flori la cimitir, dar astept zile mai frumoase. Primavara nu-i ca toamna, ca sa parafrazez o sintagma celebra, asa ca stiu ca dupa o zi mai rece si ploioasa e musai sa vina una frumoasa.
Deja un cais din vecini, mai curajos (sau mai lipsit de experienta) si-a deschis primele floricele, leusteanul e maricel incat ajunge de un bors de peste, narcisele au boboci ..."ah, de ce n-am zece vieti, sa te cant natura!"
bucura
Postat pe 25 Martie 2014 16:25
Îmi place dimineaţa, când se trezeşte oraşu'.
Io merg la acum.
Axl_R
Postat pe 25 Martie 2014 19:29
Axl, am intrat pe contul tau sa vad in ce colt de lume te afli, dupa ce-ai postat pe la sapte si jumatate ca mergi sa te culci. Apoi am mai citit o data ce-ai scris si am dedus ca te-ai culcat mai devreme ca sa fii prima din oras care se trezeste ...sau prima care trezeste orasul? In sfarsit...
bucura
Postat pe 25 Martie 2014 21:06
Seara buna Bucura. La noi infloresc visinii ! Vezi la mine .
Rotty
Postat pe 25 Martie 2014 21:12


si la mine infloresc citricele... ! toate. place mirosul... chiar daca uneori, iti muta nasul din loc de puterea mirosului... ! iti taie respiaratia mai pe romaneste... !!! anul asta au inflorit in cantitati uriase chiar si pomii care dadeau slaba recolta. este anunt guvernamental. in gradinile particulare, discuta vecinii de asta... ce multe flori sunt anul asta. dar din pacate sau din fericire... natura are grija si surplusul de fructe de pe ramuri, inca cand sunt mici cat un ou de bibilica, il "naparleste"... ! altfel celelalte nu se dezvolta ca lumea sau se rup crengile ! asta e mama natura... are grija !
mai bucura... la clopt intradevar nu prea s-a entuziasmat, dar n-a refuzat. si cand am vrut sa pun toaca... s-a uita urat la mine... cica bat "apropouri"... !!! adica vezi doamne ma toaca la cap.... ! asa-s eu... eu nu dau cu parul.....
barboneli
Postat pe 25 Martie 2014 21:22
Nuuuu...Tu dai cu toaca...
Rotty
Postat pe 25 Martie 2014 21:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un vot 1 De la: elena39 8 Aprilie 2010 22:36
Ce v-a costat pastrarea unui copil? 51 De la: garbo171675 25 Ianuarie 2013 19:47
Fidela sau Infidela? 341 De la: tutankhamon 29 August 2010 00:47
Bulimie? 3 De la: Ciresica 7 Martie 2011 05:14
topic de caterinca / user 027119 / sa vedem ce tare esti? 38 De la: salbatica_sexy 20 Decembrie 2009 17:52
Setari Cookie-uri