ajutatima si pe mine

sotia mea a nascut de pe 17 07 2013 si nu am primit alocatia deloc . alocatia o primin de cand sa nascut baiatu sau de cand am depus actele ? tin sa va mentionez ca nu am primit nimic de la primarie nici un ajutor . astept si eu un raspuns
garbo_394814
Postat pe 12 Ianuarie 2014 20:21

Acasa » Drepturile gravidelor si ale mamelor » Alocatia de stat pentru copii
Alocatia de stat pentru copii



Conform Legii nr.61/1993, toti copiii cetateni romani, straini sau apatrizi care domiciliaza in Romania, au dreptul la alocatie.
Consiliere pe tema: Alocatia de stat pentru copii
18 intrebari si 17 raspunsuri
Posteaza o intrebare
19864 vizualizari
Distribuie
Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services 16
Articole similare

Concediul de maternitate si indemnizatia de maternitate
Concediul de crestere a copilului
Indemnizatia de crestere a copilului
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Stimulentul de insertie

Tags
alocatie
Alocatia se acorda in urmatoarele situatii:

pana la implinirea varstei de 18 ani
dupa implinirea varstei de 18 ani a tanarului, daca acesta urmeaza cursurile de zi ale unei forme de invatamant liceal, organizat in conditiile legii si nu repeta anul scolar


Valoarea alocatiei

Copiii cu varsta de pana la doi ani beneficiaza de alocatie in valoare de 200 lei lunar.

Copiii cu varsta cuprinsa intre 2 si 18 ani beneficiaza de alocatie in valoare de 42 lei lunar.

Tinerii in varsta de peste 18 ani care urmeaza cursurile de zi ale unei forme de invatamant liceal beneficiaza de alocatie in valoare de 42 lei lunar.

Acte necesare

1. Cerere tip

2. Actele de identitate ale reprezentantilor legali - copie si original

3. Certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita alocatia de stat - copie si original

4. Dosar cu sina

5. Pentru plata in cont bancar - extras de cont, deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Nexte Bank (fosta Romexterra Bank), B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST, Garanti Bank, Libra Bank, Milennium Bank si ING Bank pe numele solicitantului

6. Alte acte solicitate dupa caz: certificat de casatorie; hotarare de divort; hotarare judecatoreasca de incredintare, incredintare in vederea adoptiei, de plasament, de plasament in regim de urgenta, de instituire a tutelei; certificat de incadrare intr-o categorie de persoane cu handicap etc

7. Persoanele carora li se face plata alocatiei de stat pentru copii sunt obligate sa comunice orice schimbare in privinta componentei familiei sau a domiciliului/resedintei care poate determina incetarea sau modificarea acordarii drepturilor de alocatie de stat pentru copii, in termen de cel mult 15 zile de la aparitia acesteia, inclusiv situatia in care cetatenii romani isi stabilesc rezidenta in alta tara impreuna cu copiii lor

Dosarul se depune la Directia Generala / Judeteana de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (Directia Protectie Sociala) si se transmite spre solutionare Agentiei pentru Plati si Inspectie Sociala.

Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala solutioneaza cererea, prin decizie de aprobare sau respingere a acesteia si efectueaza plata alocatiei de stat pentru copil pentru cererile aprobate (aproximativ 2 - 2.5 luni prima plata).

Cererea de reordonantare

In situatia in care alocatia pentru copil nu a fost ridicata o perioada de timp, in vederea recuperarii acesteia reprezentantul legal al beneficiarului trebuie sa faca o cerere de reordonantare catre Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului de care apartine.

Recuperarea alocatiei se poate face retroactiv pe maxim 3 ani. Dupa acest termen, dreptul de a solicita alocatia restanta se prescrie.

Modificarea adresei sau a metodei de plata

Daca se doreste o modificare (de adresa, plata in cont bancar etc), reprezentantul legal trebuie sa depuna o cerere in acest sens catre Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului.
Consiliere
Muntean
2014-01-11
Mi s-a aprobat dosarul de alocatie dar nu am primit alocatia
Am o fetita de 4 luni si am nascut in septembrie 2013 in Romania si pe data de 01.10.2013 mi s-a aprobat dosarul de alocatie pentru fata si nu am prim...
1 raspuns
Ana Maria Popa
2014-01-16
In general, prima indemnizatie si alocatie se primesc cu o anumita intarziere. Te sfatuiesc sa iei legatura cu AJOFM sa afli exact de ce nu ai primit ...
citeste tot subiectul...
annalisa
2013-11-17
Alocatie retroactiva, cum recuperez banii?
Fetita mea s-a nascut in Italia in 2004, din 2004 pana in 2007 am locuit in Italia iar din martie 2007 am venit in Romania sa locuim ea nu a luat aloc...
1 raspuns
Ana Maria Popa
2013-11-20
Este corect ceea ce ti s-a spus: la momentul depunerii cererii se poate recupera alocatia cu maxim 1 an in urma. Daca ai fi depus cerere la revenirea ...
fengari
Postat pe 19 Ianuarie 2014 18:42
dute la primarie cu vb. buna (dreptul, plasuta, cadoul) si te invata ei tot.
lllorena
Postat pe 11 Martie 2014 06:07
Si va mai plangeti ca peste tot in Ro trebuie sa dai mita....Voi i invatati asa.
Rotty
Postat pe 11 Martie 2014 07:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs 3 De la: rapsody33 27 Octombrie 2010 03:40
carucior ORBIT 1 De la: DADA_S 6 Aprilie 2012 09:19
FOTOBOOK PT.COPILUL TAU FUMOS 1 De la: kidz007767 29 Decembrie 2010 09:08
Furungul la copii 3 De la: nicoleta_laslu 11 Septembrie 2010 02:50
Conferinta: "Fiecare copil conteaza. Invata sa traiesti cu ADHD!" 1 De la: garbo_2986 9 Mai 2012 23:57
Setari Cookie-uri