Copil fara tata

Buna!
Am 36 ani, sunt divortata de 9 ani, am un fiu de 12 ani. In acest timp am incercat de mai multe ori sa-mi refac viata, insa toate incercarile au esuat. Ultima relatie a fost cu un barbat cu12 ani mai mic, nu am pus mari sperante in ea, am vrut doar sa-mi traiesc sentimentul de moment fara iluzii la careva viitor comun. Asa s-a intimplat ca am ramas insarcinata. El nu vrea sa auda de copil, vrea sa avortez. Eu vreau acest copil, dar mi-i frica de cum o sa reactioneze fiul, ca voi avea un copil fara sot, cum v-a reactiona societatea.... Ajutati-ma nu stiu ce sa fac......
garbo_394609
Postat pe 8 Ianuarie 2014 15:22
Daca acest copil pe care-l vrei te va face fericita pe tine si baiatul tau atunci nu sta pe ginduri ,dar ca sa cresti inca un copil fara tata, singura trebuie sa fii constienta ca-ti va fi foarte greu,mai ales daca nu vei avea nici un sprijin.Gindeste-te foarte bine, ca mai tirziu sa nu-ti para rau.Cit priveste societatea.....iti da ea sa maninci?Este numai si numai decizia ta.
fengari
Postat pe 8 Ianuarie 2014 16:27
societatea?crezi ca va veni cineva sa te intrebe daca ai tot ce trebuie pentru tine si copil?Iti va intinde mana cineva la nevoie? ce te intereseaza ce va spune lumea?Problema e taticu! va dori sa iti recunoasca copilul? este dispus sa ta ajute in cresterea lui?daca nu-si doreste acest copil,inseamna ca nu o va face;si tu trebuie sa ta gandesti bine pe termen luuuuuuuuung! ai posibilitati materiale sa cresti singura 2 copiii? Te va ajuta cineva apropiat(mama ta in speta)-neconditionat,cat va fi nevoie?ai discutat cu ea problema?E greu cu unul,si ai vazut ca nu iti poti reface viata cum ai dori,nici cu unul,dar cand ai 2? DAR,DACA ESTI BAZATA,CU POSIBILITATI FINANCIARE SIGURE PE TERMEN NELIMITAT,ASUMA-TI SINGURA ACEASTA ALEGERE!! dupa cum bine constati acum,acest barbat nu-si doreste sa-si complice viata cu tine-trist si dureros-dar nu e un capat de lume;un copil singur,isi doreste un fratior sau o surioara-la un moment dat isi doreste si tata(ca sa se simta protejat,la fel ca si colegii lui)-hotararea e a ta. daca doresti sa discuti mai pe larg problema cu o persoana care a trecut prin asa ceva,intra pe fb-ul meu,si-ti voi da nr de tel sa ne auzim in privat. pana atunci,ganduri bune si intelepciune,iti doresc sa iei decizia cea mai buna pentru tine
Marieta_Tonose_1
Postat pe 8 Ianuarie 2014 16:31
"societatea" e o adunatura de babe irelevante. Discuta cu copilul tau, doar pe tine si pe el va priveste, nu pe "societate". Si fa ce iti dicteaza sufletul.
Un bebe e un dar de la viata, si s-ar putea ca acest suflet nou sa fie cel mai de pret dar pe care l-ai primit pina acum.
quasaria
Postat pe 11 Ianuarie 2014 14:08
Societatea este ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti. Nu trebuie sa te gandesti decat la tine si la baiatul tau. Cum va va afecta viata, daca puteti face fata unui nou membru in familie. Cat despre tatal ... nici la el nu trebuie sa te gandesti pentru ca daca nu vrea copilul, nu te vei putea baza pe suportul lui si daca o faci, vei fi dezamagita. Este o decizie importanta pe care trebuie sa o analizezi ffff profund. Nu lua o decizie la impuls emotional...
NaturalBeautyTips
Postat pe 11 Ianuarie 2014 14:38
Multumesc mult, fetelor, pu sustinere. Am un serviciu bun cu salariu destul de decent,apartament propriu, financiar am sa fac fata. Asa numitul tatal ma preseaza foarte tare sa scap de copil, zicandu-mi ca-i distrug viata, ca el nu a planificat acest copil si mai ales cu mine, ce sunt cu 12 ani mai mare. Eu stiu ca un copil nu poate sa distruga vieti.
garbo_394609
Postat pe 11 Ianuarie 2014 17:39
609 "asa numitul tata" nu e el gravid, deci nu are drept de decizie. Spune-i sa amine deciziile pentru cind o ramine el insarcinat - decaodata insarcinata esti tu, deci te priveste. Si asigura-l ca nu ii vei distruge nimic, si nu va fi tata. Sa nu se nelinisteasca. Nu va fi nici daca isi va dori acest lucru. Copilul poate foarte bine sa fie AL TAU. Atit...

Ce s-ar putea intimpla - si probabil o sa se intimple - este sa se trezeasca nostalgiile in el ulterior, si sa te trezesti cu individul pe cap care revendica drepturi pentru ca e "copilul lui". Asa, dupa o pauza de n ani, brusc redevine miraculos "copilul lui". Iar raspunsul poate fi unul singur: hai sictir!

http://www.youtube.com/watch?v=wQMXBvFMmGc
quasaria
Postat pe 11 Ianuarie 2014 17:46
" Asa numitul tata" , sa-si vada de tineretzea lui...Intr-o zi va plange cu lacrimi amare copilul asta si i va fi singura nadejde.......Nu-l "abandona"...te rog eu. Semnat: Rotty.
Rotty
Postat pe 11 Ianuarie 2014 17:47
Va mutumesc din suflet pentru cuvintele scrise. Nu am de gand sa-mi "abandonez" copilul!!!!!!
garbo_394609
Postat pe 11 Ianuarie 2014 20:54
De la: Marieta_Tonose_1, la data 2014-01-08 16:31:35societatea?crezi ca va veni cineva sa te intrebe daca ai tot ce trebuie pentru tine si copil?Iti va intinde mana cineva la nevoie? ce te intereseaza ce va spune lumea?Problema e taticu! va dori sa iti recunoasca copilul? este dispus sa ta ajute in cresterea lui?daca nu-si doreste acest copil,inseamna ca nu o va face;si tu trebuie sa ta gandesti bine pe termen luuuuuuuuung! ai posibilitati materiale sa cresti singura 2 copiii? Te va ajuta cineva apropiat(mama ta in speta)-neconditionat,cat va fi nevoie?ai discutat cu ea problema?E greu cu unul,si ai vazut ca nu iti poti reface viata cum ai dori,nici cu unul,dar cand ai 2? DAR,DACA ESTI BAZATA,CU POSIBILITATI FINANCIARE SIGURE PE TERMEN NELIMITAT,ASUMA-TI SINGURA ACEASTA ALEGERE!! dupa cum bine constati acum,acest barbat nu-si doreste sa-si complice viata cu tine-trist si dureros-dar nu e un capat de lume;un copil singur,isi doreste un fratior sau o surioara-la un moment dat isi doreste si tata(ca sa se simta protejat,la fel ca si colegii lui)-hotararea e a ta. daca doresti sa discuti mai pe larg problema cu o persoana care a trecut prin asa ceva,intra pe fb-ul meu,si-ti voi da nr de tel sa ne auzim in privat. pana atunci,ganduri bune si intelepciune,iti doresc sa iei decizia cea mai buna pentru tine
garbo-12900-
Postat pe 11 Ianuarie 2014 21:20
Nu e vorba de cum va reactiona societatea...e vorba ca trebuie sa te gandesti dacace bine din start sa.ti condamni viitorul copil la o viata fara tata,ba chiar mai rau,cu un tata care nu si.l doreste,plus ca nu este primul,,,ar fi al doilea copil...si iti spun parerea mea din perspectiva unei mame de copil tot de 12 ani fara taica.su.
Aalinna_Kent_1
Postat pe 12 Ianuarie 2014 18:27
Nu e o perspectiva prea grozava ca in viitor sa ai 2 copii fara nici un tata...si tie.ti va fi greu sa cresti singura 2 copii,,,si lor le va fi greu sa stie ca au tati diferiti si nici unul nu e prezent in viata nici unuia din ei. Era sa fac si eu aceeasi greseala...cu vreo 5-6 ani in urma,dar m.am gandit bine....iar acum ma bucur ca am ales sa nu mai aduc nici un copil pe lume...mi.ar fi fost foarte greu...de 2 ori mai greu,,,si nu numai mie. Asa ca...eu zic sa fii cu picioarele pe pamant sa te uiti bine in jurul tau si la societatea in care traim si sa nu mai aduci nici un copil pe lume...in ce mai bun caz cauta sa cauti pe cineva cu o situatie similara cu a ta...un barbat singur cu un copil de crescut si sa formati impreuna o familie si sa vi.i cresteti impreuna...iar daca ceva se intampla...si se ajunge la divort...fiecare,si reia viata cu copilul lui cum erati inainte
Aalinna_Kent_1
Postat pe 12 Ianuarie 2014 18:36
De la: Aalinna_Kent_1, la data 2014-01-12 18:36:39Nu e o perspectiva prea grozava ca in viitor sa ai 2 copii fara nici un tata...si tie.ti va fi greu sa cresti singura 2 copii,,,si lor le va fi greu sa stie ca au tati diferiti si nici unul nu e prezent in viata nici unuia din ei. Era sa fac si eu aceeasi greseala...cu vreo 5-6 ani in urma,dar m.am gandit bine....iar acum ma bucur ca am ales sa nu mai aduc nici un copil pe lume...mi.ar fi fost foarte greu...de 2 ori mai greu,,,si nu numai mie. Asa ca...eu zic sa fii cu picioarele pe pamant sa te uiti bine in jurul tau si la societatea in care traim si sa nu mai aduci nici un copil pe lume...in ce mai bun caz cauta sa cauti pe cineva cu o situatie similara cu a ta...un barbat singur cu un copil de crescut si sa formati impreuna o familie si sa vi.i cresteti impreuna...iar daca ceva se intampla...si se ajunge la divort...fiecare,si reia viata cu copilul lui cum erati inainte

Un sfat f bun... intelept!
garbo-12900-
Postat pe 12 Ianuarie 2014 18:44
la cu societatea, daca faci lucrurile din viata ta doar pt ochii societatii... scuza-ma...

daca ea isi doreste copilul, iar copilul actual daca isi doreste un fratior, foarte bine. are dreptul sa faca ce vrea ea, ce simte ea,
nu societatea

da, e greu sa-ti cresti copiii singura, dar daca iti iei responsabilitatea asta inseamna ca esti constienta de ceea ce va urma pt tine din perspectiva ta, nu a societatii.
vivacedonna
Postat pe 12 Ianuarie 2014 18:44
Un serviciu bun in prezent nu.ti asigura viitorul pe termen lung....plus ca in zilele noastre din punctul meu de vedere nici un serviciu nu e sigur,pe viata,dupa cum am spus...traim alte vremuri.....nu sunt vremuri de facut copii in prezent. Un seviciu bun am si eu...eu am avut si afacerea mea ceva timp in urma...timp de vreo 7 ani...si sincer ma sperie faptul ca mi se pare ca nu am cum sa asigur viitorul copilului meu...pot sa asigur un trai decent in prezent...dar in viitor...daca ma imbolnavesc sau am vreun accident si mor?...ce las in urma mea?
Aalinna_Kent_1
Postat pe 12 Ianuarie 2014 18:46
viata insasi e o lupta, o sfidare, ...
vad ca tu ai clacat pe drum undeva
vivacedonna
Postat pe 12 Ianuarie 2014 18:54
Nu stim niciodata ce ni se poate intampla nici cand iesim dimineata pe usa cand plecam de acasa, ce ar trebuie sa facem atunci, sa ne incuiem in casa? nu a spus nimeni ca e usor nici ca e simplu, unii sunt puternici sa se ia cu viata de gat, altii nu, nu e obligatoriu!
Fiecare are parte de consecintele propriilor decizii! Bune sau mai .....nebune!
edelweiss_3881
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:06
garbo-12900-
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:07
De la: Aalinna_Kent_1, la data 2014-01-12 18:46:48Un serviciu bun in prezent nu.ti asigura viitorul pe termen lung....plus ca in zilele noastre din punctul meu de vedere nici un serviciu nu e sigur,pe viata,dupa cum am spus...traim alte vremuri.....nu sunt vremuri de facut copii in prezent. Un seviciu bun am si eu...eu am avut si afacerea mea ceva timp in urma...timp de vreo 7 ani...si sincer ma sperie faptul ca mi se pare ca nu am cum sa asigur viitorul copilului meu...pot sa asigur un trai decent in prezent...dar in viitor...daca ma imbolnavesc sau am vreun accident si mor?...ce las in urma mea?
garbo-12900-
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:07
De la: vivacedonna, la data 2014-01-12 18:54:51viata insasi e o lupta, o sfidare, ...
vad ca tu ai clacat pe drum undeva

Iertati.mi interventia,dar..eu nu vad aici o femeie care a clacat,ci o femeie realista ...trecuta prin probleme..cu capul pe umeri,as spune...Dar, e doar parerea mea, nu vreau sa intru in polemici cu nimeni!
O seara frumoasa,doamnelor....
Respecte,vivacedonna !
garbo-12900-
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:18
pina la urma tu ce esti? o doamna sau un domn?
daca ne e cu putinta sa stim.

din punctul meu de vedere gindeste deja negativ, daca luam viata in felul asta, nu ajungem prea departe
vivacedonna
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:21
ii un numar cu cap de "domn" .....ce-i faci?
Fss_ssu
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:33
pai nu-i mereu domn, mai e si doamna citeodata
sa stim cu cine vorbim, nu de alta...
vivacedonna
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:37

o gresit butonu'....ii iei capu'?

Fss_ssu
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:40
De la: vivacedonna, la data 2014-01-12 19:21:01pina la urma tu ce esti? o doamna sau un domn?
daca ne e cu putinta sa stim.

din punctul meu de vedere gindeste deja negativ, daca luam viata in felul asta, nu ajungem prea departe

MULTUMESC DE INTREBARE...
PANA LA URMA, EU SUNT UN SUFLET...DAR,DISCUTIA NU ERA DESPRE MINE..SI DUPA CUM AM MAI SPUS,MI.AM EXPRIMAT DOAR PAREREA!!!
IERTATI.MA ,DACA AM DERANJAT,NEFIIND IN ASENTIMENTUL D.VOASTRA.
RESPECTELE MELE,STIMATA DOMNITA!
garbo-12900-
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:40
nu-i nici un deranj, mi-am expus punctul de vedere.
atit
vivacedonna
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:44
De la: vivacedonna, la data 2014-01-12 19:44:41nu-i nici un deranj, mi-am expus punctul de vedere.
atit

REFERITOR LA MN,SAU LA "SUBIECT"?
garbo-12900-
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:47
Amice, nu te "balbai" stai cumsecuvine si
"domnitele" n-au decat sa mearga in biserica sa faca "bisericute" si sa ia decizii ce vor sa faca pe viitor....in popor

Ia zi, ce mai e nou pi la tine.....da, incet, nu tre sa tapi, ghini? 8-> na.
Fss_ssu
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:48
De la: garbo-12900-, la data 2014-01-12 19:47:51
De la: vivacedonna, la data 2014-01-12 19:44:41nu-i nici un deranj, mi-am expus punctul de vedere.
atit

REFERITOR LA MN,SAU LA "SUBIECT"?




la mindoua
vivacedonna
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:49
De la: Fss_ssu, la data 2014-01-12 19:40:33
o gresit butonu'....ii iei capu'?




nu Supi
vivacedonna
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SE FACE NUNTA - vreau si eu info 25 De la: cinezee 12 Mai 2009 12:59
Ajutati-ma cu un sfat! 13 De la: gabitzza11 3 Aprilie 2009 11:03
Relatia ideala posibila sau egal moarte ca-n majoritatea marilor povesti? 4 De la: maimuticagogosica 24 Februarie 2009 15:21
MASAJ LA DOMICILIU DOAR PT. DOAMNE SI DOMNISOARE 4 De la: micabis 27 Aprilie 2009 19:38
IUBIREA, SUBIECT TABU? 31 De la: quasaria 28 Decembrie 2009 18:12
Setari Cookie-uri