Noi copii care am fost candva si copii nostri

Voi, ca si copii, v-ati dezamagit parintii ?Ce asteptari aveti de la copii vostri, v-au dezamagit ei pana acum?
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 4 Ianuarie 2014 19:58

mai, tu pui lumea la 'ncercare? hmm!
numa' ghini!
Fss_ssu
Postat pe 4 Ianuarie 2014 20:06
Copii xerox?

''Limba noastră-i o comoară...''
Axl_R
Postat pe 4 Ianuarie 2014 20:07
Punctu' pi i*

Sara!


"Limba noastra-i o comoara..."
multe o tin scoasa afara......sau inauntru....
Fss_ssu
Postat pe 4 Ianuarie 2014 20:10
Sunt in primul an de facultate, iar iubitul meu( cu care sunt de 2 ani jumate) vrea ca la anul sa stam impreuna. El e cu un an mai mare ca mine, iar anul trecut ne-am vazut in weekenduri o data la cateva saptamani si in vacante, deoarece el avea facultatea in Bucuresti, dar cu toate astea relatia noasta a rezistat. Anul acesta, am mers si eu la facultate in Bucuresti dar am ales sa stau cu o fata, desi el si-a dorit si anul acesta sa stam impreuna, pentru ca nu eram sigura ca trebuie sa facem acest pas +parintii mei nu erau de acord. Dar la anul imi doresc sa stau cu el, imi doresc sa adorm in fiecare seara in bratele lui, iar dimineata cand ma trezesc prima fata pe care sa o vad sa fie a persoanei iubite. Dar nu stiu cum sa imi conving parintii, ei inca ma cred o fetita. Dar vreau sa nu ma mai vada asa, voi avea 20 de ani si mereu am fost o persoana responsabila si nu am luat decizii importante fara sa ma gandesc bine inainte.
Sper ca vor fi de acord, ca nu as vrea sa ii dezamagesc si sa iau aceasta decizie fara acordul lor. Ce ziceti sa fac ? :(
garbo_394356
Postat pe 4 Ianuarie 2014 20:12
ei, ii spui ca invatati impreuna si o sa fie deacord.....in caz ca nu,
"fii responsabila" si ia-ti masuri de precautie!
Succes!
Fss_ssu
Postat pe 4 Ianuarie 2014 20:22
Daca esti majora, fa ce crezi. Ei te vor ierta oricum, nu te vor dezmosteni, nu-ti fie teama. Cred ca si parintii tai stiu cum e acum, dar spera sa mai copilaresti un pic, sa fii tot fetita lor vesela si inocenta! Ai insa mare grija , cel mai usor se creste un copil cand ambii parinti se implica si sunt langa el.

Scuze , am mancat un i,n-o sa se mai intample!
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 5 Ianuarie 2014 23:02
Parerea mea este sa lupto lt iubirea ta,dar asta,doar daca sti ca se merita si crede-ma ca-ti spun din propria-mi experienta,daca sti ca se metita,pai atinci pt pers iubita mergi pana la capatul pamantului si inapoi chiar daca ti-i pui pe toti on cap,adica familie sk neam,pt ca,gandeste-te ca e viata ta si trebuie sa o traiesti,nu e viata parintilor tai,dansii,s-au trait tinereatea,acum e randul tau sa o faci si ii inteleg pe de-o parte pt ca se gandesc ca poate o sa suferi,dar parintii nostrii sunt mai de moda veche si ei pun tot timpul raul inainte,nu binele,nu stiu dc o fac,dar astia sunt ei si trebuie sa ne accepte asa cum suntem,precum azsi noi,ii acceptam pe ei,chiar dacA noi ii intelegem pe ei si ei pe noi nu.Noua ne place sa fim activi,optimisti,pozitivi,impulsivi,perseverenti,romantici,pasionali,cateodata sado-maso iar cateodata ne place sa mai facem si chestii copilaresti,deci vezi,suntem diferiti de ai nostrii pt ca suntem plini de viata si vrem sa ne-o traim,asa cum si ei s-au trait-o,deci sfatul meu e,sa lupti pt dragostea ta pana la capat,dar iti zisai,numai daca sti ca se merita.Tu zisasi ca ai 20 de ani,e,eu am 32 si crede-ma ca stiu ce-ti spun.
garbo069165
Postat pe 12 Ianuarie 2014 06:03
da, mi-am dezamagit parintii.........asteptari...de la fiul meu, doar atat incredere si sinceritate asa incerc, am incercat sa-l cresc ...in rest ...n-am alte asteptari...ca orice cioara isi vede puiul minunat.....
Flower_Power_2
Postat pe 12 Ianuarie 2014 06:16
fiul meu e cam de varsta ta, ca parinte atat mi-ar placea sa stiu ce ai de gand, discuta cu parintii tai, cu mama sau tata, cu care simti tu ca esti mai buna prietena, vor intelege ca puiul lor oricum trebuie sa-si ia zborul, dar trebuie sa discuti, si sa nu ii minti, sa nu lasi scoala, ma scuzi ca am intervenit asa aici ...
Flower_Power_2
Postat pe 12 Ianuarie 2014 06:21
nu stiu daca mi-am dezamagit parintii ! nu au aratat-o niciodata ! si nici nu mi-au reprosat nimic !
Mi-am lasat baiatul sa decida cum este bine pentru el ! Am incredere ca face ce este bine si daca are nevoie de sfaturi stiu ca vine la mine sau la tatal lui sa le ceara !!
Celtic_Frost
Postat pe 12 Ianuarie 2014 07:01


neata Celtic... vezi ca ti-am pregatit... sa nu crezi ca am uitat ! sti tu ce... ! dar inainte de asta, explica-mi si mie cum vine fraza asta: "Noi copii care am fost candva si copii nostrii" (am mai pus eu un i... parca lipsea... ) adica cum e... ca eu n-am inteles !??? baaa... ce complicat e... ! ce inseamna sa dezamagesti parintii ? si de cand incepe un copil, sa dezamageasca parintii (in caz ca-s doi...) ? la 2 ani... la 6 ani... la 17 ani.... la 27 de ani... sau la 45 de ani ? si ce, nu exista si parinti care dezamagesc copii ? ba este parinti din astia... si inca cum ! ok, supirctul nu e cu parinti care dezamagesc, am inteles ! nu, eu nu cred ca poti sa-ti dezamagesti parintii pentru ca incepi viata ta personala cu un iubit si cu planuri de viitor, poate, pentru a construi o familie ! astea-s mofturi de parinti ca au fost si ei in situatia ta, dar cu multi ani in urma cand... erau alte mentalitati ! tare nu-mi plac mie parinti din astia... !!! eu zic sa faceti asa cum va spune inima, ca minte o sa capatati cu timpul... aia nu vine asa deodata... e mai simplu, locuiti impreuna aveti cheltuieli impreuna si in felul asta o sa va cunoasteti mai bine ! pentru ce trambalaul asta de dute vino la mine sau la ea... ! si la invatatura face bine... ! ei... la mine nu a fost asa, dar stiu eu ca e bine ! eu, cand am hotarat sa stau impreuna cu aleasa inimii si capului si ficatului... etc. terminasem deja cele trei clase primare facute in 8 ani... ! asa ca nu aveam problema asta. si de intrebat parintii, ma rog, era numai mama... n-am intrebat ! pentru ce sa intreb ? stia ea mai bine ce bombonica de fata am gasit ? aiurea ! si culmea e ca, atunci la vremea ei cand l-a cunoscut pe tata, bunicii mei s-au opus... si ei au venit atunci in Bucuresti si au lasat parintii sa se gandeasca daca e bine sau nu ce-au facut ! tu confunzi cuvantul "dezamagire" cu "a nu face cum zic ei"... asta nu inseamna ca-i dezamagesti... dupa mintea mea creata, ei te dezamagesc pe tine... ca doar de asta te-au facut, sa fi fericita ! si daca n-au incredere in tine... sunt si eu dezamagit de felul cum gandesc ! succes 1 ! apropo... sti tu cate nenorociri si vieti stricate si suferinta sau intamplat din cauza ca parintii (ok, nu intodeauna, uneori trebuie dar in cazul tau nu...) s-au opus ori s-au amestecat in chestii asemanatoare voua ? nu, nu sti si mai bine ca nu sti... !!! succes 2 !

barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2014 08:51
De la: barboneli, la data 2014-01-12 08:51:35

neata Celtic... vezi ca ti-am pregatit... sa nu crezi ca am uitat ! sti tu ce... ! dar inainte de asta, explica-mi si mie cum vine fraza asta: "Noi copii care am fost candva si copii nostrii" (am mai pus eu un i... parca lipsea... ) adica cum e... ca eu n-am inteles !??? baaa... ce complicat e... ! ce inseamna sa dezamagesti parintii ? si de cand incepe un copil, sa dezamageasca parintii (in caz ca-s doi...) ? la 2 ani... la 6 ani... la 17 ani.... la 27 de ani... sau la 45 de ani ? si ce, nu exista si parinti care dezamagesc copii ? ba este parinti din astia... si inca cum ! ok, supirctul nu e cu parinti care dezamagesc, am inteles ! nu, eu nu cred ca poti sa-ti dezamagesti parintii pentru ca incepi viata ta personala cu un iubit si cu planuri de viitor, poate, pentru a construi o familie ! astea-s mofturi de parinti ca au fost si ei in situatia ta, dar cu multi ani in urma cand... erau alte mentalitati ! tare nu-mi plac mie parinti din astia... !!! eu zic sa faceti asa cum va spune inima, ca minte o sa capatati cu timpul... aia nu vine asa deodata... e mai simplu, locuiti impreuna aveti cheltuieli impreuna si in felul asta o sa va cunoasteti mai bine ! pentru ce trambalaul asta de dute vino la mine sau la ea... ! si la invatatura face bine... ! ei... la mine nu a fost asa, dar stiu eu ca e bine ! eu, cand am hotarat sa stau impreuna cu aleasa inimii si capului si ficatului... etc. terminasem deja cele trei clase primare facute in 8 ani... ! asa ca nu aveam problema asta. si de intrebat parintii, ma rog, era numai mama... n-am intrebat ! pentru ce sa intreb ? stia ea mai bine ce bombonica de fata am gasit ? aiurea ! si culmea e ca, atunci la vremea ei cand l-a cunoscut pe tata, bunicii mei s-au opus... si ei au venit atunci in Bucuresti si au lasat parintii sa se gandeasca daca e bine sau nu ce-au facut ! tu confunzi cuvantul "dezamagire" cu "a nu face cum zic ei"... asta nu inseamna ca-i dezamagesti... dupa mintea mea creata, ei te dezamagesc pe tine... ca doar de asta te-au facut, sa fi fericita ! si daca n-au incredere in tine... sunt si eu dezamagit de felul cum gandesc ! succes 1 ! apropo... sti tu cate nenorociri si vieti stricate si suferinta sau intamplat din cauza ca parintii (ok, nu intodeauna, uneori trebuie dar in cazul tau nu...) s-au opus ori s-au amestecat in chestii asemanatoare voua ? nu, nu sti si mai bine ca nu sti... !!! succes 2 !


stiu barbo ! si m-a ferit al de sus ! am avut parinti buni ! si incerc sa le urmez calea cu baiatul meu !
si stiu destule cazuri !! asta este ! nu poti face parintii mai buni sau copii mai buni ! fiecare isi face destinul cum crede mai bine !
Celtic_Frost
Postat pe 12 Ianuarie 2014 09:00
Aveti tot felul de probleme existentiale fratilor, dar cand o sa invatati sa scrieti corect gramatical? Nu credeti ca e timpul sa mai dati si pe la scoala? N-a inteles nimeni pana acum ca asta e cel mai important lucru? Pana la facultate se invata mai intai scrisul si cititul. Apoi restul care nu e obligatoriu. Dar scrisul si cititul da.
garbo1911
Postat pe 12 Ianuarie 2014 09:05
De la: garbo1911, la data 2014-01-12 09:05:11Aveti tot felul de probleme existentiale fratilor, dar cand o sa invatati sa scrieti corect gramatical? Nu credeti ca e timpul sa mai dati si pe la scoala? N-a inteles nimeni pana acum ca asta e cel mai important lucru? Pana la facultate se invata mai intai scrisul si cititul. Apoi restul care nu e obligatoriu. Dar scrisul si cititul da.


zau... ? ei nu mai spune ! sti... cred insa ca ai dreptate totusi ! dar la ce bun ai invatat tu sa citesti si sa scri daca nu citesti ce trebuie si sa nu ramai incuiata ? ok, nu spun ca nu e important sa inveti sa citesti, sa scri si sa mergi cu bicicleta... dar tot raman la parerea mea ca mai sunt si alte chestii importante de invatat... acela de a gandi ! ca asta nu vine o data cu taierea ombilicului ! iar in cazul meu, ca de mine te legi probabil si nu ma supar de loc... recunosc ca am mai uitat sa scriu in limba romana, dupa 35 de ani de vorbit alta limba ! si inca una care se citeste si se scrie de la dreapta la stanga !!! tu ai putea sa faci asta ? ma scuzi de greselile facute. ideea era mai importanta, dar pe aia probabil ca nu ai inteles-o... ! ok, te scuz si eu !
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2014 09:30
De la: Celtic_Frost, la data 2014-01-12 09:00:39
De la: barboneli, la data 2014-01-12 08:51:35

neata Celtic... vezi ca ti-am pregatit... sa nu crezi ca am uitat ! sti tu ce... ! dar inainte de asta, explica-mi si mie cum vine fraza asta: "Noi copii care am fost candva si copii nostrii" (am mai pus eu un i... parca lipsea... ) adica cum e... ca eu n-am inteles !??? baaa... ce complicat e... ! ce inseamna sa dezamagesti parintii ? si de cand incepe un copil, sa dezamageasca parintii (in caz ca-s doi...) ? la 2 ani... la 6 ani... la 17 ani.... la 27 de ani... sau la 45 de ani ? si ce, nu exista si parinti care dezamagesc copii ? ba este parinti din astia... si inca cum ! ok, supirctul nu e cu parinti care dezamagesc, am inteles ! nu, eu nu cred ca poti sa-ti dezamagesti parintii pentru ca incepi viata ta personala cu un iubit si cu planuri de viitor, poate, pentru a construi o familie ! astea-s mofturi de parinti ca au fost si ei in situatia ta, dar cu multi ani in urma cand... erau alte mentalitati ! tare nu-mi plac mie parinti din astia... !!! eu zic sa faceti asa cum va spune inima, ca minte o sa capatati cu timpul... aia nu vine asa deodata... e mai simplu, locuiti impreuna aveti cheltuieli impreuna si in felul asta o sa va cunoasteti mai bine ! pentru ce trambalaul asta de dute vino la mine sau la ea... ! si la invatatura face bine... ! ei... la mine nu a fost asa, dar stiu eu ca e bine ! eu, cand am hotarat sa stau impreuna cu aleasa inimii si capului si ficatului... etc. terminasem deja cele trei clase primare facute in 8 ani... ! asa ca nu aveam problema asta. si de intrebat parintii, ma rog, era numai mama... n-am intrebat ! pentru ce sa intreb ? stia ea mai bine ce bombonica de fata am gasit ? aiurea ! si culmea e ca, atunci la vremea ei cand l-a cunoscut pe tata, bunicii mei s-au opus... si ei au venit atunci in Bucuresti si au lasat parintii sa se gandeasca daca e bine sau nu ce-au facut ! tu confunzi cuvantul "dezamagire" cu "a nu face cum zic ei"... asta nu inseamna ca-i dezamagesti... dupa mintea mea creata, ei te dezamagesc pe tine... ca doar de asta te-au facut, sa fi fericita ! si daca n-au incredere in tine... sunt si eu dezamagit de felul cum gandesc ! succes 1 ! apropo... sti tu cate nenorociri si vieti stricate si suferinta sau intamplat din cauza ca parintii (ok, nu intodeauna, uneori trebuie dar in cazul tau nu...) s-au opus ori s-au amestecat in chestii asemanatoare voua ? nu, nu sti si mai bine ca nu sti... !!! succes 2 !


stiu barbo ! si m-a ferit al de sus ! am avut parinti buni ! si incerc sa le urmez calea cu baiatul meu !
si stiu destule cazuri !! asta este ! nu poti face parintii mai buni sau copii mai buni ! fiecare isi face destinul cum crede mai bine !


ok Cel... de fapt mai mult am scris pentru fata cu probleme, ei i-am raspuns, dar e valabil si la tine si la toti ! eu asa am procedat si ca sa raspund ca tine: multumesc lui al de sus... ca am facut asa cum am facut !!! chestia cu destinul... nu prea mi-e clara ! daca e cum se vorbeste pe ulita ca, destinul e deja scris (nu stiu unde) cum raman cu "fiecare isi face destunul"... ? am spus ca eu am terminat numai 3 clase... primare, secundare... nu mai stiu, asa ca am multe lipsuri la inteles !!! o duminica linistita....
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2014 09:39
De dezamagit nu cred ,dar de suparat stiu sigur ca i-am suparat ca unde ati vazut voi berbec cuminte?Am fost foarte inventiva la a face ce vreau eu si nu ma prea interesau consecintele...urcat in copaci,mers la furat de fructe...cred ca nu sunt originala dar de mincat bataie mincam.Asta ca rasplata!Nu mi-a stricat,dar nici nu m-a schimbat am ramas spirit razboinic care i-am intrecut pe baieti la atletism (in generala )si ma batem cu ei atunci cind nu-mi convenea ceva.Lucrurile s-au schimbat odata cu anii acum ca sunt in virsta ....nici nu ma mai bat ,nici nu ma mai urc in copaci ca nu mai pot ...Oare? ,chiar n-am incercat.O duminica frumoasa va doresc!
fengari
Postat pe 12 Ianuarie 2014 09:48
Mentalitatile raman intr-un fel aceleasi,croindu-se pe nevoi stricte. Verbul "a dezamagi" poate fi intrebuintat sub diferite forme, cu semnificatii apropiate sau departate.Nu independenta spirituala a unui copil dezamageste, ci faptul ca el nu cunoaste regulile nescrise ale vietii, procedand uneori haotic, ceea ce poate starni acea "dezamagire" despre care se vorbeste pe aici.D-l Barboneli isi poate permite sa judece si sa dea sentinte, spre exemplu, depasintd faza de copilarie . De fapt noi suntem niste copii batrani, care ne purtam de multe ori -daca nu de cele mai multe ori- deocheat.Si asta deoarece ne consideram, pe masura orgoliului nostru, un fel de stele care stim absolut totul si putem sa facem ce vrem. Iar greseala cea mai mare, este ca incercam sa impunem ca adevaruri de viata, o serie de experiente pe care poate altii nu le agreeaza, fiindca nu le-au experimentat ei.
garbo_1713
Postat pe 12 Ianuarie 2014 10:02
La fel si tie FEN ,fiecare dintre noi se gandeste uneori si la copilarie si la ce a facut bine sau rau , cu sau fara aprobarea parintiloR...O DUMINICA FRUMOASA !
garbo_19362
Postat pe 12 Ianuarie 2014 10:04
Intre ceea ce spunem si facem noi si ceea ce spun si fac copii nostri, sta adevarul absolut, care este de fapt un compromis intre unii si altii.
garbo_1713
Postat pe 12 Ianuarie 2014 10:04


eu zic sa incerci... dar cu o prelata de pompieri dedesupt ! si asa e... de suparat i-am suparat pe parinti cu totii... nu cred ca exista copil care sa nu supere un parinte ! ori ca urla cand el vrea sa vada meciul ori ca nu vrea sa manance sau sa se culce... ori din astia ca tine, ca mai mult ii sperie decat ii supara ! si o geamana pe care o cunosc foarte bine, tot prin copaci era.... asta in momentele cand nu era in drum spre pamant... ! dar una e suparare si alta e dezamagire... chiar daca e ceva legatura intre ele. si mai sus... a scris 1713 foarte frumos si scurt, mult mai clar ca mine, ce am vrut sa spun si eu dar la mine a iesit pe 2 metri patrati... ! in tot cazul, ca si parerile si cazurile sunt diferite si locurile si... in nici un cez nu se poate generaliza. si poate sunt domn, in comportare, dar in nici un caz in titlu... asa ca... "tu" e si mai scurt !
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2014 10:12
De la: barboneli, la data 2014-01-12 09:39:14
De la: Celtic_Frost, la data 2014-01-12 09:00:39
De la: barboneli, la data 2014-01-12 08:51:35

neata Celtic... vezi ca ti-am pregatit... sa nu crezi ca am uitat ! sti tu ce... ! dar inainte de asta, explica-mi si mie cum vine fraza asta: "Noi copii care am fost candva si copii nostrii" (am mai pus eu un i... parca lipsea... ) adica cum e... ca eu n-am inteles !??? baaa... ce complicat e... ! ce inseamna sa dezamagesti parintii ? si de cand incepe un copil, sa dezamageasca parintii (in caz ca-s doi...) ? la 2 ani... la 6 ani... la 17 ani.... la 27 de ani... sau la 45 de ani ? si ce, nu exista si parinti care dezamagesc copii ? ba este parinti din astia... si inca cum ! ok, supirctul nu e cu parinti care dezamagesc, am inteles ! nu, eu nu cred ca poti sa-ti dezamagesti parintii pentru ca incepi viata ta personala cu un iubit si cu planuri de viitor, poate, pentru a construi o familie ! astea-s mofturi de parinti ca au fost si ei in situatia ta, dar cu multi ani in urma cand... erau alte mentalitati ! tare nu-mi plac mie parinti din astia... !!! eu zic sa faceti asa cum va spune inima, ca minte o sa capatati cu timpul... aia nu vine asa deodata... e mai simplu, locuiti impreuna aveti cheltuieli impreuna si in felul asta o sa va cunoasteti mai bine ! pentru ce trambalaul asta de dute vino la mine sau la ea... ! si la invatatura face bine... ! ei... la mine nu a fost asa, dar stiu eu ca e bine ! eu, cand am hotarat sa stau impreuna cu aleasa inimii si capului si ficatului... etc. terminasem deja cele trei clase primare facute in 8 ani... ! asa ca nu aveam problema asta. si de intrebat parintii, ma rog, era numai mama... n-am intrebat ! pentru ce sa intreb ? stia ea mai bine ce bombonica de fata am gasit ? aiurea ! si culmea e ca, atunci la vremea ei cand l-a cunoscut pe tata, bunicii mei s-au opus... si ei au venit atunci in Bucuresti si au lasat parintii sa se gandeasca daca e bine sau nu ce-au facut ! tu confunzi cuvantul "dezamagire" cu "a nu face cum zic ei"... asta nu inseamna ca-i dezamagesti... dupa mintea mea creata, ei te dezamagesc pe tine... ca doar de asta te-au facut, sa fi fericita ! si daca n-au incredere in tine... sunt si eu dezamagit de felul cum gandesc ! succes 1 ! apropo... sti tu cate nenorociri si vieti stricate si suferinta sau intamplat din cauza ca parintii (ok, nu intodeauna, uneori trebuie dar in cazul tau nu...) s-au opus ori s-au amestecat in chestii asemanatoare voua ? nu, nu sti si mai bine ca nu sti... !!! succes 2 !


stiu barbo ! si m-a ferit al de sus ! am avut parinti buni ! si incerc sa le urmez calea cu baiatul meu !
si stiu destule cazuri !! asta este ! nu poti face parintii mai buni sau copii mai buni ! fiecare isi face destinul cum crede mai bine !


ok Cel... de fapt mai mult am scris pentru fata cu probleme, ei i-am raspuns, dar e valabil si la tine si la toti ! eu asa am procedat si ca sa raspund ca tine: multumesc lui al de sus... ca am facut asa cum am facut !!! chestia cu destinul... nu prea mi-e clara ! daca e cum se vorbeste pe ulita ca, destinul e deja scris (nu stiu unde) cum raman cu "fiecare isi face destunul"... ? am spus ca eu am terminat numai 3 clase... primare, secundare... nu mai stiu, asa ca am multe lipsuri la inteles !!! o duminica linistita....


cum am zis mai sus : destinul nu e scris in stele !! ti-l faci tu ! ca e bun sau rau ........ numai tu vei decide in final ??!! toti avem regrete mai devreme sau mai tarziu !!
Celtic_Frost
Postat pe 12 Ianuarie 2014 10:14
De la: garbo_1713, la data 2014-01-12 10:04:49Intre ceea ce spunem si facem noi si ceea ce spun si fac copii nostri, sta adevarul absolut, care este de fapt un compromis intre unii si altii.


adevarul absolut e un cuvant mare... dar e clar ca exista diferenta ! si asta de cand lumea. si o sa fie si in viitor. asa ca treaba ramane dinamica... si cu schimbari potentiale enorme !
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2014 10:16
De la: Celtic_Frost, la data 2014-01-12 10:14:42
De la: barboneli, la data 2014-01-12 09:39:14
De la: Celtic_Frost, la data 2014-01-12 09:00:39[quote name='barboneli' date='2014-01-12


stiu barbo ! si m-a ferit al de sus ! am avut parinti buni ! si incerc sa le urmez calea cu baiatul meu !
si stiu destule cazuri !! asta este ! nu poti face parintii mai buni sau copii mai buni ! fiecare isi face destinul cum crede mai bine !


ok Cel... de fapt mai mult am scris pentru fata cu probleme, ei i-am
raspuns, dar e valabil si la tine si la toti ! eu asa am procedat si ca sa raspund ca tine: multumesc lui al de sus... ca am facut asa cum am facut !!! chestia cu destinul... nu prea mi-e clara ! daca e cum se vorbeste pe ulita ca, destinul e deja scris (nu stiu unde) cum raman cu "fiecare isi face destunul"... ? am spus ca eu am terminat numai 3 clase... primare, secundare... nu mai stiu, asa ca am multe lipsuri la inteles !!! o duminica linistita....



cum am zis mai sus : destinul nu e scris in stele !! ti-l faci tu ! ca e bun sau rau ........ numai tu vei decide in final ??!! toti avem regrete mai devreme sau mai tarziu !!
[/quote]

asta zici tu si eu te cred... dar altii spun sau citeaza altfel ! "cum ti-e scris asa se va intampla" ! de aia am comentat. corect, fiecare decide, dar mai depinde si cum decide: influientat da altcineva sau nu ! uneori e bine sa asculti cate un sfat, sa mai inveti si din experienta altora dar mai e si instinctul tau care te ghideaza. regrete... poate, asa e omul ! dar chestia asta cu regrete e si ea diferita: "eu nu regret ca am facut atatea greseli in tinerete, ci regret ca nu mai pot sa le fac si acum" !!!
zicea un scriitor celebru... !
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2014 10:25
Instinctul iti da branci prin toate hartoapele vietii. Inainte de a-l lasa sa se manifeste, eu cred ca ar trebui sa intrebam ce ne spune propria noastra ratiune, atata cata este. Sfaturile prietenilor, gratuite si bune in intentie, ne azvarle intr-o experienta de viata care ne este de cele mai multe ori straina.
garbo_1713
Postat pe 12 Ianuarie 2014 11:58
cea mai mare greseala pe care parintii o pot face este sa isi educe copiii sa traiasca "conform standardelor".
Copiiii au viata proprie, si au dreptul la propriile alegeri, suisuri si coborisuri, pina isi gasesc locul propriu si modul de viata care ii defineste pe ei, Pe ei, nu neamurile aferente.

Pornind de la faptul ca singura asteptare de la fie-mea e sa fie ea fericita, ma indoiesc ca ar avea cum "sa ma dezamageasca".
quasaria
Postat pe 12 Ianuarie 2014 12:09
De la: barboneli, la data 2014-01-12 10:25:09
De la: Celtic_Frost, la data 2014-01-12 10:14:42
De la: barboneli, la data 2014-01-12 09:39:14
De la: Celtic_Frost, la data 2014-01-12 09:00:39[quote name='barboneli' date='2014-01-12


stiu barbo ! si m-a ferit al de sus ! am avut parinti buni ! si incerc sa le urmez calea cu baiatul meu !
si stiu destule cazuri !! asta este ! nu poti face parintii mai buni sau copii mai buni ! fiecare isi face destinul cum crede mai bine !


ok Cel... de fapt mai mult am scris pentru fata cu probleme, ei i-am
raspuns, dar e valabil si la tine si la toti ! eu asa am procedat si ca sa raspund ca tine: multumesc lui al de sus... ca am facut asa cum am facut !!! chestia cu destinul... nu prea mi-e clara ! daca e cum se vorbeste pe ulita ca, destinul e deja scris (nu stiu unde) cum raman cu "fiecare isi face destunul"... ? am spus ca eu am terminat numai 3 clase... primare, secundare... nu mai stiu, asa ca am multe lipsuri la inteles !!! o duminica linistita....



cum am zis mai sus : destinul nu e scris in stele !! ti-l faci tu ! ca e bun sau rau ........ numai tu vei decide in final ??!! toti avem regrete mai devreme sau mai tarziu !!


asta zici tu si eu te cred... dar altii spun sau citeaza altfel ! "cum ti-e scris asa se va intampla" ! de aia am comentat. corect, fiecare decide, dar mai depinde si cum decide: influientat da altcineva sau nu ! uneori e bine sa asculti cate un sfat, sa mai inveti si din experienta altora dar mai e si instinctul tau care te ghideaza. regrete... poate, asa e omul ! dar chestia asta cu regrete e si ea diferita: "eu nu regret ca am facut atatea greseli in tinerete, ci regret ca nu mai pot sa le fac si acum" !!!
zicea un scriitor celebru... ! [/quote]

aici iti dau dreptate ! peace man !
Celtic_Frost
Postat pe 12 Ianuarie 2014 12:10


eu n-am precizat cine sa ne dea sfaturile sau din experienta cui sa mai invatam... asta depinde de imprejurai si alegem cu propria noastra ratiune, atata caat e... ! ratiunea noastra e bine sa intrebam, normal, dar ea nu intodeauna stie sau ne spune chiar ce cel mai bine de facut ! ca si ratiunea asta nu e naturala... adica mai invata si se ascute si ea... cu timpul, cu ce mai acumulam sau ne experimentam. si cu toate astea tot mai gresim... sau gresesc parintii sau gresesc copii... ! da, totul ne e strain la inceput, dar invatam. asa cum am invatat sa mergem si la toaleta sau la opera sau sa ne alegem partenerul.... etc., etc. ! uneori nimerim la fix... norocul sa fie de vina ? poate....
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2014 12:10
in rest, trista constatarea unui adult ca "am mincat bataie dar nu mi-a prins rau".
De unde stii ca "nu ti-a prins rau"?!
Cum pot brutalitatea, agresiunea, violenta "sa prinda bine" - si sa mai si sustii asta la virsta adulta, cind ai avut suficient timp sa te "dezmeticesti" si sa gindesti cu propriul cap?
quasaria
Postat pe 12 Ianuarie 2014 12:15


ei si tu acuma... "am mincat bataie dar nu mi-a prins rau" e un fel de a zice... e metaforic sau e ca..,. sti tu ce vreau sa spun eu sau fraza asta ! e ca si alta: ce nu te omoara, te intareste... ! nu e neaparata vorba de bata... si printr-o morala aspra, tot aia rezulta. uneori, nu spun ca mereu. dar batul e prea mic ca sa-l despicam mereu in patru... mai intelegem si pe langa, nu ?

barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2014 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna seara! 7 De la: Laura_M 22 Noiembrie 2010 21:32
VIITORUL COPILULUI NOSTRU STA IN MAINILE NOASTRE SA-I DAM O SANSA!!! 3 De la: anaROBERT 6 Iulie 2010 01:38
mama 117 De la: AGAPI_MOU 22 August 2009 23:35
Ce am fost si ce am ajuns... 14 De la: tutankhamon 2 Iulie 2009 00:37
e greu sa ma hotarasc sa divortez 15 De la: casperphantom 28 Noiembrie 2010 14:27
Setari Cookie-uri